Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Are dreptul firma sa ma dea afara daca am ramas fara proiect?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu ma pot abtine sa nu intreb ;
- Matale pe ce planeta traiesti ?

DA - orice firma te poate concedia oricand cu sau fara proiect indiferent daca ai basca sau nu

Welcome to earth Posted Image

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
Daca n-ai dat cu batul in balta sau nu te-ai manjit de miere la gura, nu merge ca in filme sa iesi in mijlocul zilei din firma cu o cutie in brate.

#21
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
:))). unde traiti? esti doar o resursa...zbori in secunda doi

#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, poti fi concediat imediat, fara prea multe explicatii.De unde stiu? Am fost concediat de doua ori, o data cu o suma compensatorie, o data fara. Prima oara, mi-a spus seful sa ma duc la sediu, ca am de semnat niste acte. Era vorba de unul singur de fapt, demisia. A doua oara am primit mail ca toti angajatii din departament au intalnire cu hr intr-o anumita zi. Intram pe rand si ni se explica ce si cum. Basca, desi postul meu s-a desfiintat, a doua zi l-au pus pe altul in locul meu. Si din cate stiu trebuie sa treaca un an pana sa angajeze pe altcineva pentru postul respectiv.

Deci da, in Romania e posibil orice.

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
Doar ca secunda 1 dureaza vreo 20-21 de zile (parca erau calendaristice in cazul concedierii). :)
Daca te stii cu musca pe caciula, da, pleci cu "Acordul partilor" in secunda 2, chiar cu demisie pentru ca alternativa e ceva cu penal in nume si nu merita. Daca o face firma pe golaneala, e cu vizita scumpa de la ITM.

#24
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 ianuarie 2022 - 13:45, said:

Are voie firma sa te concedieze fara sa te instinteze?
Va rog fara troleala ieftina pe juridic
Singurul trol esti tu. Spui ca lucrezi ca propgramator... Ce programezi ? espresoare de cafea ?   Ori esti un programator ce lasa foarte mult de dorit ori ai facut ceva si le stai in cap angajatorilor.  Daca esti bun in domeniu, nu ai timp sa respiri si esti cautat de alte firme. Problema cred ca e la tine si tu nu o vezi sau refuzi.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNaijax, on 20 ianuarie 2022 - 14:31, said:

Nu ma pot abtine sa nu intreb ;
- Matale pe ce planeta traiesti ?

DA - orice firma te poate concedia oricand cu sau fara proiect indiferent daca ai basca sau nu

La americani da.
La noi e foarte greu sa concediezi pe cineva legal daca are contract pe nedeterminata. Rapid se poate concedia doar prin desfiintarea postului si de acolo decurg niste limitari si pentru angajator ulterior.
Deci e important ce ii scrie in contract in primul rand.

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
N-auzi ca mi s-a intamplat mie? Si nici nu era vreo firma de la coltul blocului. E ditamai compania de se bate cu alde HP, Genpact etc.

Iti pot da detalii pe privat, ca si acum ii injur.

#27
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostPuferiu_, on 20 ianuarie 2022 - 14:53, said:

N-auzi ca mi s-a intamplat mie? Si nici nu era vreo firma de la coltul blocului. E ditamai compania de se bate cu alde HP, Genpact etc.

Iti pot da detalii pe privat, ca si acum ii injur.
Da detalii aici te rog

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce detalii sa-ti dau in plus fata de ce ti-au dat colegii? A zis cineva mai sus ca mai bine iti cauti de pe-acum in alta parte. De ce sa stai cu pastarnacul in dos cand sunt atatea locuri unde te poti duce?

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce detalii vrei mai omule ?

Te da afara pur si simplu cu acordul partilor
Codul Muncii
CAPITOLUL 5 - Încetarea contractului individual de muncă
Art. 55. [felurile încetării contractului individual de muncă]
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

Semnezi, dati mana, iesi pe usa - gata

Faci pe nebunu ' ?
Intervine artileria grea
Desfiintarea postului / proiectului / departamentului / preaviz / concediere / etc.

La final tine minte - dragoste cu sila se numeste viol
Daca firma aia nu te mai vrea .... ADIO !

#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,044
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 ianuarie 2022 - 13:42, said:

Din ianuarie s-au restrucurat proiectele in cadrul firmei in care sunt angajat pe functia de programator si am ramas fara proiect. Nu se stie cand se va gasi un proiect in cadrul caruia sa fiu alocat si deocamdata eu sunt bagat pe traininguri.
Cat de usor e pentru angajatorul meu sa ma dea afara in cazul asta?

E f f f greu sa dai pe cineva afara in Romania, daca angajatorul respecta legislatia actuala.
De cele mai multe ori angajatii dati afara abuziv actioneaza in instanta angajatorul si castiga.

E drept, ca daca angajatorul vrea musai sa scape de tine, iti poate face viata lui Berila-total regulamentar- si pleci singur.

Depinde cum vrei sa pleci de acolo..cu cantec sau nu.

Nu uita ca peste tot se cer referinte de la fostii angajatori, e bine sa lasi loc de buna ziua.

Mai bine incepi de pe acum sa-ti cauti, se cauta in draci IT-sti.

Oricum,cum ai inteles ca vor sa te dea afara, cata vreme te baga pe traininguri, numai tu stii.

Alti angajatori practica schema : stai acasa doua luni in care iti primesti leafa, timp in care-ti cauti de lucru, dupa care PA.
Ca sa pleci amiabil.
Din postura de INCA angajat- vezi tu ce povesti spui la interviuri, nu din postura de concediat.

Cel mai cinstit e sa ai o discutie sincera cu managerul direct in ceea ce priveste viitorul tau in acea firma.
Sa stii cum stai, decat sa dai cu presupusul.

Edited by marius.bunu, 20 January 2022 - 15:21.


#31
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View PostPuferiu_, on 20 ianuarie 2022 - 14:39, said:

Da, poti fi concediat imediat, fara prea multe explicatii.De unde stiu? Am fost concediat de doua ori, o data cu o suma compensatorie, o data fara. Prima oara, mi-a spus seful sa ma duc la sediu, ca am de semnat niste acte. Era vorba de unul singur de fapt, demisia. A doua oara am primit mail ca toti angajatii din departament au intalnire cu hr intr-o anumita zi. Intram pe rand si ni se explica ce si cum. Basca, desi postul meu s-a desfiintat, a doua zi l-au pus pe altul in locul meu. Si din cate stiu trebuie sa treaca un an pana sa angajeze pe altcineva pentru postul respectiv.

Deci da, in Romania e posibil orice.

Adica ai semnat demisia fortat? Sau au oferit ceva in schimb care ti-a convenit?

Probabil si tu de-ai dus a treia zi la ITM sa le faci pangere ca nu au desfiintat postul ci au adus pe alt cineva, sau doar ai preferat sa te plangi ca asa e in Romania, datorita romanilor, as adauga eu.

Da, si eu am semnat demisia, la cerere, dar am primit in schimb mult mai mult decat erau nevoiti sa-mi ofere, ne-am despartit prieteni, iar eu cu mult mai multi bani.

Edited by cristiandrei, 20 January 2022 - 15:13.


#32
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
e clar ca esti pe faras. eu as incepe sa imi caut de lucru.
oferta lor cu 1 salariu compensator este standardul din CM deci tu nu ai nici un avantaj.
Art. 78 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national prevede ca la incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

Eu personal as negocia cu ei, incearca sa obti macar 3 salarii, 6 ar fi de preferat. in contrapartida le zici ca iti dai demisia. In caz ca se codesc mentioneaza in treacat de un eventul proces si ca vei verifica daca respecta regula de a nu angaja pe nimeni pe aceasi pozitie.

#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,044
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 ianuarie 2022 - 14:21, said:

Ei au venit cu propunerea de ami da demisia si a imi oferi un salar compensator dar am refuzat

Mai bine ia-l si pleaca fara scandal.
In domeniul tau e mare foame de oameni , daca ai experienta gasesti usor.

Asta daca nu ai vreun avocat specializat in dreptul muncii, timp  si bani de pierdut prin instanta.

Daca esti stiut ca scandalagiu, greu iti mai gasesti de lucru in bransa,indiferent cat de bun pe meseria ta ai fi.

#34
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postsorin147, on 20 ianuarie 2022 - 14:41, said:

Doar ca secunda 1 dureaza vreo 20-21 de zile (parca erau calendaristice in cazul concedierii). Posted Image
Daca te stii cu musca pe caciula, da, pleci cu "Acordul partilor" in secunda 2, chiar cu demisie pentru ca alternativa e ceva cu penal in nume si nu merita. Daca o face firma pe golaneala, e cu vizita scumpa de la ITM.

Sau cu o spaga mica la ITM si tot cu cutia in mana in timpul zile pleci.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNaijax, on 20 ianuarie 2022 - 15:08, said:

Ce detalii vrei mai omule ?

Te da afara pur si simplu cu acordul partilor
Codul Muncii
CAPITOLUL 5 - Încetarea contractului individual de muncă
Art. 55. [felurile încetării contractului individual de muncă]
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

Semnezi, dati mana, iesi pe usa - gata

Faci pe nebunu ' ?
Intervine artileria grea
Desfiintarea postului / proiectului / departamentului / preaviz / concediere / etc.

La final tine minte - dragoste cu sila se numeste viol
Daca firma aia nu te mai vrea .... ADIO !

Nu exista dat afara cu acordul partilor. Exista incetarea contractului cu acordul partilor.
Iar desfiintarea postului inseamna ca angajatorul nu mai poate reinfiinta acest post timp de X luni.

Desfiintarea proiectului nu duce la concediere daca nu cumva in contractul de munca este specificat ceva de genul asta.

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Articolul ala de lege te contrazice si ... se aplica Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate