Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Terorism sindical la STB

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postdanutzu22, on 20 ianuarie 2022 - 09:26, said:



Soferii si mecanicii sunt baza, daca sunt prea multi sa se mai rareasca dintre ei.
Nu cred ca armata de "directori, secretare, consilieri, sefi de orice" si altii vor trece la volan sau la revizie mijloc de transport inainte de iesire din autobaza si depou.
Nu inteleg ce vrei sa tramsmiti.
Am zis sa se faca curatenie, sa ramana cei necesari. Cu ce nu esti de acord din asta?

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcatalina1, on 20 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Nu inteleg ce vrei sa tramsmiti.
Am zis sa se faca curatenie, sa ramana cei necesari. Cu ce nu esti de acord din asta?

Normal ar fi sa nu mai primeasca STB si Metrorex 1 LEU  de la stat, primarie.

Sa-si eficientizeze singuri costurile si sa faca cat vor biletele.

Sa vedem daca le mai convine sa lase N categorii sa circule moka

#39
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,964
  • Înscris: 14.09.2004

View Postxymzar, on 20 ianuarie 2022 - 09:17, said:

Asta de la STB este o clona a lui Dragoi de la Metrorex?
Ezact Posted Image


https://www.comisaru...ul_1317351.html

https://economedia.r...ml#.YekRHGBBxPY

"El este Vasile Petrariu, consilier PSD în consiliul general, liderul de sindicat al STB care a declanșat greva spontană de joi din Capitală"

Ce coincidenta domne...ce coincidenta...Si pesedist si lider sindical ..Posted Image

Si sustinator infocat al sarmei de Voluntari....
Numai calitati la domnul lacatus de meserie....

Edited by geo76com, 20 January 2022 - 09:38.


#40
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostTheWarrior, on 20 ianuarie 2022 - 09:05, said:



Viziune de primar: scumpesti calatoria pt ala care munceste si aduce plusvaloare iar pensionarul care nu produce nimic circula gratuit..........

Aberatia asta e valabila si la trenuri, pur si simplu platesti biletul, te sui in vagon si vezi ca nu ai loc de neplatitori: elevi, studenti, pensionari.

Am patit asta in ianuarie 2018 pe Bucuresti-Constanta.

E drept, si trenul avea...3 (trei!) vagoane.

#41
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

View Post__roman__, on 20 ianuarie 2022 - 06:22, said:

Sunt ani de cand practica acest terorism si de fiecare data au fost "pedepsiti" cu cresteri salariale si cu alte beneficii.

Cunoaștem, par example, pe d-nul Victor Ciorbea și d-nul Miron Mitrea care din poziția de lideri sindicat s-au lansat în politică, fiind recompensați cu posturi la guvern.

#42
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Pai domnu' primar N. Dan se pricepe bine de tot la "optimizari":
-toaletele publice desfiintate inainte de Euro2020,
-caldura si apa calda au venit deja pe 28 septembrie 2020 (asa cum a promis in afisele electorale),
-traficul in Bucuresti e si el rezolvat,
-STB-ul a crescut tarifele, dar a disparut caldura din mijloacele de transport in comun (astazi au disparut si ele),
-locurile de parcare au crescut de la 60 la 600 lei, etc.
Ce sa mai, e "optim" domn' primar!

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgeo76com, on 20 ianuarie 2022 - 09:36, said:


Ezact Posted Image


https://www.comisaru...ul_1317351.html

"El este Vasile Petrariu, consilier PSD în consiliul general, liderul de sindicat al STB care a declanșat greva spontană de joi din Capitală"

Ce coincidenta domne...ce coincidenta...Si pesedist si lider sindical ..Posted Image

E doar o coincidenta, cu siguranță greva asta a fost declanșată pentru binele angajaților și nu are absolut nici o legătură cu faptul că PSD și PNL își dau puternic la gioale de ceva timp încoace.

#44
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Raport STB din septembrie:
7 calatorii ab (1.5E+tva) ~62 lei
17 calatorii c(0.62E+tva) ~ 63 lei

De cele mai multe ori, mai mult de o calatorie (mai ales cu AB) asa ca, de dragul calculului, 2 drumuri / bilet, 50 de calatorii individuale.
E, din astea 50 doar de 4 ori am vazut controlori (iar o data nici nu m-au bagat in seama). Vor mai multi bani, sa-i scoata p-astia la produs.

#45
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
O mare nesimtire ce se intampla acolo. Lasi un oras fara transport sa arati ca ai putere sa faci rau.

- 10% la salariu pentru 3 luni, de inceput si la urmatoarea abatere afara. Nu asa se fac grevele, nu asa se negociaza, pe spinarea celor care merg la munca, iar din taxele lor se platesc salarii si subventia. Placuta suedeza baieti, ati auzit de greva de avertisment, greva japoneza? sau de respectarea legii cu 1/3 capacitate asigurata?

Eu i-as da pe toti afara, si as re-organiza complet compania. Daca au timp de proteste, sa mearga pe privat sa lucreze, sa vedem cum negociaza acolo.

#46
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmarius.bunu, on 20 ianuarie 2022 - 09:36, said:

Sa-si eficientizeze singuri costurile si sa faca cat vor biletele.
Nu toate domeniile se pot sustine singure.
Pe logica asta putem spune si de parcuri sa se sustina singure, sa taie bile la intrare.

View Postcattavencu, on 20 ianuarie 2022 - 09:37, said:

Aberatia asta e valabila si la trenuri, pur si simplu platesti biletul, te sui in vagon si vezi ca nu ai loc de neplatitori: elevi, studenti, pensionari.
Bine, vorba vine sa nu plateasca, sa primeasca ca la tren 10 calatorii, habar n-am.
Una la analize, una la cimitir, una in parc, in rest lasa-l pe ala care merge la munca.

#47
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,964
  • Înscris: 14.09.2004

View Postgeorge_alexandru, on 20 ianuarie 2022 - 09:40, said:

E doar o coincidenta, cu siguranță greva asta a fost declanșată pentru binele angajaților și nu are absolut nici o legătură cu faptul că PSD și PNL își dau puternic la gioale de ceva timp încoace.

Aha...Posted Image  precum mesajul gasit de angajatii STB de la autobaza Militari inainte de alegerile locale din 2020

„Votează cu cel ce ți-a dat, nu cu cel care promite! Păstrează ce ai, poate se va înmulți! Nu vota cu creierul. E sentimental. Burta simte foamea și neajunsurile! Dacă prezentul e acceptabil, viitorul poate fi sumbru! Fără subvenție, călătoria va fi 7-8 lei! Votezi falimentul? Vezi cu cine votezi!!! Poate serviciul comercial dispare?? NU ALEGI SIGURANȚA FAMILIEI?”, este mesajul pe care angajații STB l-ar fi găsit scris pe o tablă, într-o încăpere din Autobaza Militari.

#48
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgeo76com, on 20 ianuarie 2022 - 09:46, said:


Aha...Posted Image  precum mesajul gasit de angajatii STB de la autobaza Militari inainte de alegerile locale din 2020

„Dacă prezentul e acceptabil, viitorul poate fi sumbru! ”, este mesajul pe care angajații STB l-ar fi găsit scris pe o tablă, într-o încăpere din Autobaza Militari.
Mare dreptate a avut ala.
Eu nu prea o vedeam cu ochi buni pe Firea, dar la ce vad acum, mi-am cam schimbat parerea.

#49
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View Postcatalina1, on 20 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Nu inteleg ce vrei sa tramsmiti.
Am zis sa se faca curatenie, sa ramana cei necesari. Cu ce nu esti de acord din asta?
Sunt de acord cu tine, sa se faca curatenie.
Greva de azi sau nucleul din STB care azi fac greva, spontana sau nu , este reprezentat de cei care duc greul activitatii STB.
Nu fac greva cei din posturi TESA, conducatorii mijloacelor de transport sunt in fruntea grevei.
Daca STB-ul are probleme cu procurarea piese de schimb nu este de vina conducatorul auto si pana reactia vehementa a "directorului general" STB
"Compania a transmis că întreruperea lucrului este o acțiune ilegală și nu se vor plăti orele nelucrate salariaților implicați. De asemenea, STB SA spune că se va adresa instanței pentru a declara greva ilegală și pentru recuperarea prejudiciului."
imi aduce aminte de unul ion dinca zis "teleaga".
Pe vremuri vizita fabrici si uzine pentru indeplinere plan cincinal in "4 ani jumate".
Daca unul sau mai multi incerca sa-o comunice ca nu au cu ce sau cu cine "teleaga" avea o singura replica "ba te bag la puscarie".
Domn director recunoaste ca sunt unele probleme reale,
"furturile de combustibil sunt la ordinea zile și a acuzat probleme și cu comenzile de materiale și piese."
dar ce masuri a luat?
Referitor la resurse umane, multe posturi inutile iar punem intrebarea, ce masuri a luat?

#50
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostTheWarrior, on 20 ianuarie 2022 - 09:05, said:

Daca ma costa benzina 4 lei si tramvaiul 6 lei, logic sa merg cu masina personala.

Daca iei in calcul si costul mentenantei (impozit, RCA, reparatii, consumabile) si in curand si cel al parcarilor obligatoriu cu plata de la destinatie, nu cred ca iesi mai ieftin cu masina. A, eu prefer (atunci cand pot) sa citesc o carte sau sa ma uit pe geamul lateral al tramvaiului decat sa-l injur pe dobitocul care-mi iese-n fata de pe drum fara prioritate.

#51
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
e normal să le dea 10% la salariu
minim 10% să acopere inflația

în rest pentru cei care fură motorină trebuie dosar penal și pt liderii de sindicat care fac greva ilegala

#52
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostImperathor, on 20 ianuarie 2022 - 08:48, said:



Pretul biletelor stb au crescut o data in 12 ani.
Mariri salariale au avut aproape anual.

Preturile cresc zilnic. La benzina, papica, prostioare d-astea de care ai nevoie pentru a trai.

#53
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
sa le dea ce...un cap in gura! nu asa se face greva, se face cu avertisment, cu actiune, cu cutare... prostii care au ramas in statie plangeau de dimineata!

#54
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdanutzu22, on 20 ianuarie 2022 - 09:49, said:

"furturile de combustibil sunt la ordinea zile și a acuzat probleme și cu comenzile de materiale și piese."
dar ce masuri a luat?
Asta e motiv de demisie, daca de ani de zile se fura si nu reusesti sa opresti asta.

View Post__Dan__, on 20 ianuarie 2022 - 09:49, said:

Daca iei in calcul si costul mentenantei (impozit, RCA, reparatii, consumabile) si in curand si cel al parcarilor obligatoriu cu plata de la destinatie, nu cred ca iesi mai ieftin cu masina.
Costurile astea tot exista, mai merg in provincie si nu am ce face.
Ai dreptate, dar pe logica asta au mers si ei.

Au ramas de pe vremuri de la Stefan Gheorghiu, sa descurajam tovarasi ............
In loc sa incurajeze mersul cu transportul in comun, bicicleta, mersul pe jos ca te scapa de celulita........ sunt n variante de..........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate