Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Extrem de amator. Radio vhf-uhf

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2022 - 09:37, said:

Mai demult parca - daca erai Amator - erai amator ca nu iti trebuiau licente doar erai interesat de subiect.
Daca erai profesionist - radio la militari  clar dadeai ceva examen.
Dar poate gresesc...
Gresesti... in primul rand nu e licenta ci o autorizatie pe care care o obtin si amatorii si de profesionisti. Diferenta este ca amatorii au benzile lor care n-au treaba cu profesionistii si invers.
Un profesionist este orice utilizator de statie profesionala in scop de servici, de ex dispecerii de taxi, radionavigatorii navali, cei ce deservesc comunicatia de urgenta, miltara, politieneasca (guvernamentala intr-un cuvant)... dar si privata, daca esti o firma mica sa zicem si detii un repetor si statii sau doar statii nu conteaza, toti utilizatorii aia dau un examen ca si radioamatorii doar ca se rezuma numai la regulamente ce trebuie respectate cu strictete. Practic trebuie sa invete modul corect de operare si comunicare.
Pe vremuri inaintea erei telefoanelor mobile statiile erau detinute in masa de firme de curierat, de constructii, transporturi, paza samd... in ziua de azi multi au renuntat si au trecut pe telefoane, au mai ramas pe statie doar cativa taxi, paza si diverse activitati gen santiere. Dar si din acestia unii care nu au nevoie de acoperire mare au trecut pe statii PMR pentru ca e mai ieftin, frecventa pentru statii profesionale costa. De ex paza la supermarketuri.

Radioamatorii au in plus si electronica, regulamente internationale, protectia muncii ca lucreaza si cu electrica si antene samd... profesionistii n-au treaba cu astea cel putin pe terestru, sunt firme care se ocupa de echipamentele lor.

Anii 90-96 au fost anii de glorie pentru Motorola, spectrul VHF era supraaglomerat Posted Image

Edited by andreic, 20 January 2022 - 14:30.


#20
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018

Quote

Ai luat examenul sau vrei sa dai ?
Nu l-am luat. Dar as vrea sa invat si sa dau. Chiar ar fi o "provocare" placuta.


Quote

Nu o sa receptionezi nimic cu chinezaria aia.
Multi te-ar contrazice. Se pot face destule cu ea din ce vad. La un pret super ok. Chiar daca e chinezarie cum zici este destul de populara si nu am vazut lucruri cu adevarat negative in legatura cu ea.
Am zis ca e o varianta foarte buna pentru a incepe. La un pret foarte bun (parerea mea). E chinezeasca ,o fi limitata tehnic coparativ cu alte scule profesionale,dar cu ajutorul ei o sa invat destule.
Am prins un satelit meteo din casa cu antena de fabrica foarte usor.
Cel mai mare impiediment mi-ar fi timpul. Abia acum mi-am facut ceva timp sa mai raspund si eu aici. La primavara va trebui sa ma impart si cu asta si cu astronomia vizuala.

#21
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Ai reusit sa si decodezi semnalul de la satelitul meteo, ne arati imaginea receptionata?
Un avantaj la Satnogs e faptul ca poti sa programezi receptiile, vreau satelitul X pe frecventa f, modul cutare de receptie, ce o sa treaca la ora y:zz minute (iti calculeaza el), apoi schimba pe urmatorul si tot asa. Totul din interfata web, iar cand revii verifici ce a receptionat si decodat.

#22
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Încă nu am decodat niciun semnal. Odată am mai incercat sa înregistrez,dar nu am reușit,satelitul având un maxim de 14°.

#23
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Am incercat mai devreme insa rezultatul a fost un dezastru :)
Semnalul nu era unul constant.
Din nou am incercat asta din casa. Afara ninge destul de tare,nu ma gandesc sa ies deocamdata.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
De aceea antenele se pun pe casa cu deschidere spre cer, ideal sa fie invartite si orientate constant spre satelit. Sau antene omnidirectionale cu castig spre cer si tip de polarizare potrivit.   Ai documentatie aici pentru antene. Mai trebuie tinut cont si de efectul Doppler la setarea si ajustarea frecventei.

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 20 ianuarie 2022 - 14:17, said:

Gresesti... in primul rand nu e licenta ci o autorizatie pe care care o obtin si amatorii si de profesionisti. Diferenta este ca amatorii au benzile lor care n-au treaba cu profesionistii si invers.
Un profesionist este orice utilizator de statie profesionala in scop de servici, de ex dispecerii de taxi, radionavigatorii navali, cei ce deservesc comunicatia de urgenta, miltara, politieneasca (guvernamentala intr-un cuvant)... dar si privata, daca esti o firma mica sa zicem si detii un repetor si statii sau doar statii nu conteaza, toti utilizatorii aia dau un examen ca si radioamatorii doar ca se rezuma numai la regulamente ce trebuie respectate cu strictete. Practic trebuie sa invete modul corect de operare si comunicare.
............
daca nu s-a modificat regulamentul, autorizatie de radiooperator trebuie sa detina doar responsabilul cu radiocomunicatiile si operatorii statiilor fixe! pentru mobile si portabile nu se mai autorizeaza!

#26
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Mă gândesc să-mi construiesc o antena pentru VHF momentan. Am mai văzut câteva clipuri și pare destul de simplu.
Dar mai am niste nedumeriri.
Se menționa de exemplu într-un video că acea antena este făcută pentru o anumită frecvență iar elementele erau tăiate la o anumită dimensiune după niște calcule. Nu știu cum se numește acel model de antena,dar avea un element îndreptat în sus și 4 in jos. Modelul acesta de antena funcționează bine doar pentru frecvența pentru care a fost construit sau este ok și pentru toată raza 144-148Mhz?
Aceeași întrebare o am și pentru modelul de antena yagi. In videoclipul cu antena yagi nu era menționat nimic despre frecventa. 2 gazde construiau o antena după cum le indica un invitat. Și acolo au fost anumite dimensiuni, doar că nu au menționat nimic de vreo frecvență. Și sunt puțin confuz așa.
Deci și la yagi am anumite dimensiuni de respectat daca vreau o anumită frecvență? Și va funcționa și pe alte frecvente între 144-148Mhz?


#27
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Nu ai citit regulamentul, nu? Si filmele sunt facute de americani?
In Europa, banda de 2m (VHF) incepe de la 144MHz, dar se opreste la 146MHz, americanii au inca 2MHz si nu doar ei.
La orice antena exista corelatie intre lungimea elementelor ce o formeaza(indiferent ca e un ground plane sau yagi) si frecventa de rezonanta, unde raportul undelor stationare e unul bun, fericit pentru etajul final al emitatorului si practic unde exista adaptarea de impendanta si toata puterea este radiata si nu se intoarce. In functie de tipul antenei, nr de elemente,, la 1MHz distanta fata de frecventa de rezonanta s-ar putea putea ca raportul de unde stationare sa fie destul defavorabil. Dar pentru asta exista aparate numite analizoare de antena, ce iti fac grafic si iti arata parametrii antenei pe mai multe frecvente chiar, iti face grafice si alte chestiuni.
Atentie ca sunt importante si mufele si tipul de cablu folosit si lungimea lui, pentru ca atenuarea e per metru in functie de frecventa si ceea ce castigi cu antena poti pierde pe cablu si mufe.
Practic pentru ce iti trebuie antena de VHF, daca nu ai licenta inca?

#28
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Nu ,nu am citit regulamentul încă. Stau prost cu timpul ,am mai spus. Mai incerc să mă informez din videoclipuri și puțin și de pe Google când îmi găsesc timp.

Deci ca sa pot avea o antena,un radio VHF am nevoie întâi de o licență? Trebuie sa justific neapărat din ce motiv am nevoie de un radio? Nu este de ajuns că mi se pare un domeniu foarte frumos și mă atrage?
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri și timpul petrecut explicandu-mi lucruri!
Dar nu înțeleg de ce pe forumuri la noi începătorii , oamenii care cer sfaturi,ajutor primesc de obicei unele răspunsuri ce-ți lasă puțin gust amar. Gen "daca nu știi,de ce te bagi?" "ia și caută,noi când am învățat nu aveam internet". Mi s-a întâmplat și mie și aici și pe forumul de astronomie și nu mă așteptam având în vedere că sunt niște hobbyuri destul de puțin practicate la noi ,unde în general sunt practicate de oameni cu școala și despre care ai crede că sunt mai îngăduitori.



#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Antena o poti conecta la un radioreceptor si o poti folosi pentru receptie; dar la fel de bine o poti folosi si pentru emisie, daca acel echipament este si radioemitator si emiti pe o frecventa in care nu ai voie/autorizatie si incalci legea si discutiile se incheie aici, conform cu regulamentul Softpedia.
Poti emite si afecta comunicatiile diverselor servicii si poti pune in pericol viata oamenilor care sunt in avioane, in trenuri si alte situatii. Mai erau unii pasionati si atrasi de muzica si emiteau radio pirat(fara licenta) in banda FM comercial (88-108MHz) si afectau comunicatiile avioanelor cu turnul de control. La noi in Romania si nu acum foarte multi ani.
Ai grija de unde te informezi, pentru ca nu tot ce e pe internet/youtube se poate aplica in Romania legal. Pe prima pagina ti-am dat cateva linkuri la materiale, mai sus ai un link la antene potrivite pentru receptia de sateliti, dar cel mai important material cred ca este regulamentul, sunt 15 pagini destul de simple si clare.

PS: Eu prefer sa invat sa pescuiesti, nu sa iti dau pestele direct ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate