Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Extrem de amator. Radio vhf-uhf

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.05.2018
Salut!
Eram acum două seri in urma pe Heaven's-Above și am dat la sateliți radio. O căutare pe Google mi-a arătat că aceștia pot fi ascultați. Atât mi-a trebuit. Întotdeauna m-a atras ce este sus sau la o distanță mare de mine. Practic și astronomia vizuala , planespotting și cloudspotting.
Am și dat comanda de un Baofeng uv-5r.
Chestia este că sunt 99% paralel cu tot ceea ce înseamnă radio. Nu m-am atras înainte deloc decât radioastronomia puțin și nici nu am înțeles niciodată toate numerele și denumirile din acest domeniu.
Nici nu știu cum și ce să caut mai exact de multe ori..
Am unele întrebări la care sper că ați putea să-mi răspundeți. Nu am nevoie de comentarii de genul "daca nu știi la ce te bagi?" :) . Pentru că nu știu,dar vreau să învăț și mi-e greu.
1. De ce antena as avea nevoie pentru a recepționa sateliții radio? Am înțeles că folosind cea micuța cu care vine stația îmi va fi foarte greu.
2. Niste materiale în limba romana, articole? Scheme pentru a construi o antena? Mie îmi este greu să înțeleg multe lucruri in romana in domeniul asta,dapai in engleza.
3. Ce alte lucruri as mai putea face cu stația? Înafara de a asculta radio sateliți și pe post de Walkie Talkie.
4. Cunoașteți un împătimit al radioamatorism-ului din Suceava?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Ai luat examenul sau vrei sa dai ?
Portabila e buna pentru trafic local sau repetor daca ai in zona de domiciliu asa ceva in raza de actiune.
In rest trebuie sa fii curios, sa ai inclinatie tehnica.
Pentru sateliti trebuie antene directive, trebuie mai intai sa intelegi bazele radioamatorismului, ceva electronia de baza macar samd...

Edited by andreic, 20 January 2022 - 00:21.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu o sa receptionezi nimic cu chinezaria aia.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Daca vrei sa faci receptie a satelitilor, nu trebuia sa dai banii pe o statie ce face si emisie.
Un sistem fain, in care sunt explicat lucruri si care iti permite sa faci receptia semnalelor de la sateliti este aici , l-am testat si functioneaza pe un PI cu stick RTLSDR v3 si antena un pic degajata, am reusit cateva receptii faine. Dar cu cat satelitul e mai mic, puterea lui de emisie mai mica, cu atat e mai greu de receptionat si bineinteles conteaza cat de sus trece raportat la pozitia antenei tale si ce sistem ai la receptie(antena,cabluri, mufe, statie/SDR). Daca e Statia Internationala Spatiala sau satelitii meteo ai sanse sa ii prinzi si cu Baofengul, chiar si cu antena cu care vine portabila.

Ai noroc, in Suceava sunt cativa radioamatori pasionati de sateliti, dar e bine sa pregatesti/documentezi un pic Posted Image

Regulamentul, materia pentru examenul de radioamator, le gasesti pe site-ul ANCOM , pentru pregatire poti folosi materialele de aici . In limba romana, gasesti ceva materiale din carti scanate.

Edited by vestale, 20 January 2022 - 01:22.


#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Intrebare care poate parea stupida dar banuiesc ca examenul este pentru partea de emisie. Daca aparatul nu avea si functionalitate de emisie nu avea nevoie de examen si autorizatie.

Cel putin eu asta inteleg din legea: 356/2018

Art. 2. – (1) În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarea semnificație:
a) autorizație de radioamator - act prin care se atribuie un indicativ de identificare și se acordă unei persoane cu domiciliul sau rezidența pe teritoriul României dreptul de a opera o stație de radiocomunicații în benzile de frecvențe radio atribuite serviciului de amator;

h) stație de radiocomunicații - unul sau mai multe emițătoare și receptoare sau un ansamblu de emițătoare și receptoare, inclusiv echipamentele accesorii acestora, necesare pentru realizarea unui serviciu de radiocomunicații.

Edited by numerci, 20 January 2022 - 08:17.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Teoretic si pentru receptie ai nevoie, conform cu legea. Practic nu poti fi detectat sa folosesti pentru receptie, la fel si cum receptia semnalelor din afara benzilor de radioamatori nu este permisa!

#7
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Da, probabil ca ai dreptate si asta se poate intelege din acest aliniat:

(3) Titularului unui certificat de operator îi este interzis:

a) să recepționeze, în mod intenționat, traficul stațiilor de radiocomunicații care nu sunt parte a aceleiași rețele de comunicații electronice și să ia legătura cu asemenea stații, iar, în cazul în care recepția a avut ori are loc, în mod neintenționat, să divulge existența și conținutul mesajelor recepționate, să le publice sau să le folosească în orice mod;

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si voi toti aveti acel examen?  Am vazut si intrebari simple, cu circuite (calculeaza U=RxI )  dar alea cu ionizari, bouncing deja nu stiu unde te poti documenta sa le inveti.
Toate astea numai ca sa poti urla in statie dupa aia ca  : "Hai steauaaaa pardon FCSB - ca te amendeaza !?! "

Mai demult parca - daca erai Amator - erai amator ca nu iti trebuiau licente doar erai interesat de subiect.
Daca erai profesionist - radio la militari  clar dadeai ceva examen.
Dar poate gresesc...

(Bine ca nu cer licenta si pentru DAB, tocmai caut ceva bun)

Edited by MembruAnonim, 20 January 2022 - 09:44.


#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Cred ca majoritea celor care am raspuns aici avem. Exista documentatie, raspunsurile sunt si explicate in linkul al doilea postat de mine, exista si carti in format electronic si in romana sin engleza, dar pentru ca se aplica dreptul de autor, nu le pot da linkuri aici.
Dar pentru clasa a-4-a(incepatori) nu se da examen de radiotehnica, deci poti striga "Hai FCSB!"  respectand regulamentul din care se da examen.
Licenta de radioamator iti oferta multe drepturi si s-a dat examen tot timpul, candva iti trebuia un dosar bun, proba de telegrafie promovata si altele. Si crede-ma este mai usor examenul de operator radio in serviciul mobil terestru,(il poti asimila cu radioprofesionistul), decat cel pentru radioamator la o clasa 2. Dar ca si radioamator, am acces in multe mai multe benzi de frecventa cu puteri foarte mari si cel mai important GRATUIT.
Vrei sa vorbesti liber ai pe colegii in CB pe 27MHz(4W putere) si ai PMR-ul pe 446MHz, dar cu limitarile din legislatie, iar Baofengul UV5R nu le indeplineste(putere mai mare de 0.5W si antena detasabila). Nu le respecti, platesti amenzile corespunzatoare!
Iar pentru emisie in DAB se obtine si plateste licenta.

L.E.: Un link la ceva material in franceza pentru radiotehnica este aici, legile/formulele si programa sunt aceleasi si in Romana. Acolo sunt doar organizate intr-o singura pagina.

Edited by vestale, 20 January 2022 - 10:07.


#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
"Intrebare care poate parea stupida dar banuiesc ca examenul este pentru partea de emisie. Daca aparatul nu avea si functionalitate de emisie nu avea nevoie de examen si autorizatie."

Tu nu ai nevoie de o statie de radiocomunicatii , ca nu vei comunica cu nimeni . .....Poate doar pe Softpedia !!
Tu ai nevoie de un scaner radio cat mai sensibil .
Pentru asta nu ai nevoie de examen .
O sa ai nevoie de bani si timp liber !! Nu e un hobby ieftin .

Iar pentru acel pct.3 al.(a)  , se refera la cei care au deja acel certificat  sa nu asculte cumva ce se discuta pe la altii .  Aberatii !!

Edited by ndor, 20 January 2022 - 10:02.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e cum zici tu Vestale,  Poate ar trebui sa se gandeasca cineva din minister sa schimbe cuvintele: profesionist si amator !   Amatorul sa fie amator,  iar  profesionistii sa dea examene.
Si faptul ca clasa 4  e sub clasa 2.   La autorizatiile de electricieni parca e fix invers- cu cat e mai mare cu atata esti mai  profi !
Nu vreau sa "inflamez"  dar asta cred,  asa cum e acuma e cam confuz pentru cine nu e in domeniu.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2022 - 10:32.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai ceva, asa ca info: daca ai dat toate examenele de radioamator, in afara sa vorbesti cu colegii si statiile spatiale (" sa strigi  Hai / M..e FCSB !" )  ce mai poti face?
De exemplu te poti angaja undeva sa faci un ban?  (exceptand armata)

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Curiozitate: ce se poate asculta de pe satelitii astia?

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ca obtii drepturi si deloc mici e si examenul corespunzator, sa demonstrezi ca ai ceva cunostinte inclusiv legate de regulament. Frecvente mai multe, puteri mai mari, examen mai dificil.
La tren cum e? La clasa 1 si clasa 2?
Sunt confuze cele 15 pagini de regulament de aici ?
Citeste si discutam, dar daca nu ai timp si chef raspunsurile sunt NU(pentru FCSB) si NU(sa obtii bani din activate direct) , nu poti folosi frecventele de radioamatori sa dai comenzi la taxi. Aici e o diferenta intre Radio Profesionisti si RadioAmatori, primii folosesc statiile, frecventele sa isi castige painea, in interes de serviciu, ultimii doar ca si pasiune.  Daca esti radioamator si esti pasionat si vrei sa lucrezi ca si radioprofesionist, cu siguranta ai avantaje fata de alti contracanditate.
Ca si civil poti receptiona emisiile de Statia internationala spatiala, ca si radioamator poti emiti spre ea si sa o folosesti ca si repetor sa vorbesti cu alti radioamatori din cealalta parte din Europa sau poti vorbi cu cei de pe statie. Si alte multe chestiuni...

PS:Injuriile nu se admise nici pe frecventele libere.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 atupi, on 20 ianuarie 2022 - 00:21, said:

Nu o sa receptionezi nimic cu chinezaria aia.
Functioneaza foarte bine, dar desigur, nu pentru a receptiona satelitii! Iar chinezii, nu mai fac de ani buni ''chinezarii''!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Era exemplu cu FCSB !  Ca nu vad ce ai putea vorbi...  ca vine aurora boreala, ce fain e, maine va fi eclipsa, ce vreme va fi,poti discuta si pe alte canale.
Plus nu au timp aia de pe statie sa vorbeasca cu orisicine ,  chiar daca zice ceva pertinent legat de vre-un fenomen din natura.
Cat despre  numerotare, nu comparam cu clasele de la tren  ci cu domeniul conex similar  Electrotehnica,  unde  cu cat esti mai bun si dai examene, poti lucra cu curenti mai mari , poti face design, nu numa implementare, etc  !

Mersi de raspunsuri Vestale,  tre sa intelegi ca nu fac misto, ci doar intreb  ce se poate,  ce exista si in acest domeniu.  Ca pentru a vorbi cu Howard Wolowitz  de pe statia spatiala, sau cu ceva chinez, sa intreb cum e vremea, chiar nu merita sa iei lincenta si sa inveti atat electronica (asta mai stiu si eu)  dar cu undele alea  mi se pare complicat aia nu inveti nici la scoala/ faculta !

Era  ceva de ex, ca in programare  sa devii expert in Pyton si sa faci un ban serios :)

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
@tytysor Unii au reusit cu antena din fabrica, au filmat si au pus aici
@nael25 Daca functioneaza celelalte canale si exista. Stii tu pentru ISS spre exemplu un altul accesibil? sau unul de la Lacul Bucura si multe zone montante de la noi?
Am scris mai sus, pentru clasa a-4-a, cu care ai doar limitari de putere la emisie, NU e nevoie sa inveti si sa dai examen din radiotehnica si doar cu aceea clasa poti vorbi cu cei de pe ISS si nu doar.  Daca vrei sa folosesti Luna ca si reflector s-ar putea sa nu fie suficient clasa a 4-a (vezi video). Dar daca vrei sa emiti televiziune digitala printr-un satelit geostationar al unor arabi(QO-100 ii zice) e suficienta clasa a 4-a si semnalul e receptionat pe 1/3 din glob( vezi video). Daca vrei sa lansezi un balon ce transmite temperatura, presiune, pozitia si inconjoara pamantul de 7 ori, e suficienta clasa a-4-a( vezi "urma" aici, alegi ICT-3). Daca vrei cu 2W putere si o sarma de nici 20m sa comunici cu altii din SUA direct in telegrafie, e suficienta clasa a 4-a. Si cate si mai cate se pot face.
Nici eu nu ii inteleg complet pe cei care se duc la pescuit stau o zi pe balta pentru 2 pesti, cand la pescarie este pestele proaspat, il aleg eu din bazin, il curata si eu acasa doar il bag in tigaie. ;) Diferenta mare e ca pestele prins poate tine de foame, radioamtorismul a salvat si salveaza vietii.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 numerci, on 20 ianuarie 2022 - 08:05, said:

Intrebare care poate parea stupida dar banuiesc ca examenul este pentru partea de emisie. Daca aparatul nu avea si functionalitate de emisie nu avea nevoie de examen si autorizatie.
E teoretic, nu se folosesc aparate. Ai la examen materii ca electronica, radiotehnica si regulamente, protectia muncii si expresii telegrafice sau de trafic, sau asa era cel putin cand am dat eu examen.

 atupi, on 20 ianuarie 2022 - 11:19, said:

Curiozitate: ce se poate asculta de pe satelitii astia?
Daca sunt de radioamatori traficul uzual de mare distanta in VHF-UHF sau traficul digital ca incepe si asta sa fie la moda.

 MembruAnonim, on 20 ianuarie 2022 - 11:12, said:

De exemplu te poti angaja undeva sa faci un ban?
Radiamatorismul este un hobby nu un serviciu, e pentru timpul liber si e complet necomercial, intri in ilegalitate daca folosesti radioamatorismul sa faci bani, de ex sa inchiriezi unora resurse de comunicatie de amatori.

 MembruAnonim, on 20 ianuarie 2022 - 10:30, said:

Poate ar trebui sa se gandeasca cineva din minister sa schimbe cuvintele:
Poate ar trebui sa nu mai trollezi... prea te bagi in fiecare discutie si cand te contreaza cineva imediat te plangi :P

Edited by andreic, 20 January 2022 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate