Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat pozitionare aere conditionate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sbogdan89

sbogdan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2014
Buna ziua,


Am luat decizia de a-mi achizitiona si monta aere conditionate in apartamentul in care locuiesc (2 dormitoare si living+bucatarie); as avea nevoie de un sfat pentru numarul de aparate si pozitionarea lor.

M-am gandit pana acum la 3 optiuni (am atasat si cateva poze). Pentru toate optiunile unitatatile exterioare vor fi amplasate pe balcon.

Optiunea 1:
Cate un aer conditionat in fiecare dintre camere (12000 BTU - living+bucatarie. 7000-9000 BTU dormitoare)
In cazul acestei optiuni ar fi o nedumerire: daca aerul sa fie montat in fata canapelei spre oamenii care stau pe ea sau sa fie pozitionat in spatele ei.


Optiunea 2:
Un aer conditionat in primul dormitor (7000-9000 BTU) si un aer conditionat in living (12000 BTU) care ar putea fi intrebuintat si pentru cel de-al doilea dormitor.
In acest caz aerul ar bate spre canapea. Ar face fata un aparat de 12000 BTU atat ptr living si dormitor ?

Optiunea 3:
Un aer conditionat in al doilea dormitor (7000-9000 BTU) si un aer conditionat in living (12000 BTU) care ar putea fi intrebuintat si pentru primul dormitor.
In acest caz aerul ar bate din spatele canapelei. Ar face fata un aparat de 12000 BTU atat ptr living si dormitor ? (avand in vedere si holul mic)


Legat de amplasarea unui aer conditionat in living+bucatarie, pot exista probleme ? Am citit/auzit ca nu ar fi recomandat amplasarea lui in apropierea bucatariei.

In momentul de fata prioritar ar fi aerul conditionat din living - produsele la care m-am gandit:
https://www.climatic...-12000-btu.html
https://www.climatic...-12000-btu.html
https://www.climatic...-12000-btu.html

Attached Files



#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pe mega scurt ! Varianta 1 , in spatele canapelei , Daikin ! Singura problema , in bucatarie , e sa nu fie amplasat langa aragaz , deoarece filtrele de la aer se pot imbacsi mai rapid iar aburii de la ''oala de pe foc'' sa nu provoace probleme de umiditate .
Succes !

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cum e orientat apartamentul? Daca nu e pe sud sau pe vest eu n-as monta AC in dormitoare.
Pentru cel din camera mare ai ales doua trasee foarte lungi. As monta unitatea interioara deasupra frigiderului si atunci UE in balconul de 4.0mp pe peretele dormitorului, sus. Sau, daca nu incape UE acolo, as pune UI deasupra TV si UE unde e desenata acolo, in balconul de 3.4mp

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Varianta 1 dar ;
- in living as pune unitatea interioara in spatele canapelei
- nu as pune 2 unitati exterioare in balconul ala si as opta pentru o singura unitate exterioara cu 2 split-uri
unul de 15000BTU in living  si unul de 9000 in dormitor

#5
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 sbogdan89, on 19 ianuarie 2022 - 17:14, said:


Doua sisteme duct care sa imparta apartamentul in doua? Sunt foarte silentioase.

Attached Files



#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@sbogdan89: uitați-vă pe factura de la furnizor, căutați ce normă pentru puterea instantanee aveți. Dacă e 6 kw sau mai puțin, le folosiți pentru încălzire și aveți contor inteligent, trebuie să cereți spor de putere, vă deconectează dacă folosiți două din AC-uri în același timp (la care se mai adaugă ce mai aveți prin prize la acel moment, de ex. un fier de călcat). Eu am pe ultimul la care v-ați gândit, instalat de un an și trei luni, este a doua iarnă de funcționare, la țară, îmi încălzește living, baie și bucătărie aprox. 32 mp., fără probleme. Consum AC pe luna decembrie 500 kw, consum total al casei 685 kw. Pe rece este foarte economic, practic nu prea l-am simțit în facturile din vară.
A trebuit să cer spor de putere de la 6 la 9 kw, deoarece mai funcționează boilerul ACM, mai speli la mașină, plus cuptor electric, gata, victima perfectă. Aveți subiect pe forum cu ATR spor de putere. Încă nu am terminat cu asta, mă aștept să mă tărăgăneze, deoarece acum trec și la Hidroelectrica de la Enel Energie Muntenia, iar distribuitorul e tot al lor.

https://forum.softpe...-instalata-atr/

Edited by marianvasile, 19 January 2022 - 19:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate