Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Primul job pe care l-ati avut,dupa ce ati terminat politehnica

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Promotia 1992.Primul job. Cumul de functii. Vanzator si paznic de noapte. Programul incepea la 19:30, ajutam fetele ¨de zi¨ sa spele pe jos intr-unul din primele magazine private din oras. Magazinul se inchidea si eu deschideam o taraba pe holul de la intrare unde aveam marfa ce ar fi avut cautare noaptea. Tigari,arahide, ceva dulciuri, un filtru de cafea. Si periodic trebuia sa dau roata prin jurul locatiei sa ma asigur ca nimeni nu atenteaza la siguranta obiectivului. La ce fizic aveam/am nu cred ca as fi speriat nici un infractor serios Posted Image.
Cireasa de pe tort (sau bomboana de pe coliva) un dispozitiv cu tepuse in care puneai la incalzit chifle. patroana imi lasa seara o geanta frigorifica cu cremwursti clocotiti. Ii plantam in chifla si amabil ¨cu mai mult mustar, mai putin mustar¨ vindeam si Hot Dogs. Nu va imaginati cum aratau cremwurstii aia de la stat cateva ore in apa fierbinte.Posted Image  . Dar acoperiti de mustar... Amar de ani nu am luat ceva de mancare dintr-un fast food.

Promotia 1992. A doua promotie fara repartitii. Stiam experienta celor mai mari cu un an ca noi. Cei mai norocosi erau suplinitori in invatamant. Imi aduc aminte ca am fost prima generatie care nu a organizat banchet la absolvire. Dupa examenul de stat ne pregateam sa plecam fiecare din camin pe la casele noastre iar atmosfera era de priveghi...Toti ingrijorati fara perspective.

Edited by tflorin40, 19 January 2022 - 17:20.


#20
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Dupa facultate direct la bursa de valori, apoi inspector de daune la o societate de asigurari care a dat faliment, apoi inginer dar doar pentru un an si jumatate, somer, iar apoi director la propria firma, iar in ultimul timp pensionar pe caz de boala (pe bune). Probabil ca va urma pensionare definitiva, timpul merge si se voi trece si de 60 de ani.

Edited by KLMN, 19 January 2022 - 17:37.


#21
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View Postdorin_2k, on 19 ianuarie 2022 - 17:06, said:

Cred că nici habar nu are ce e ăla securist. De ar fi văzut vreun film macar: Pistruiatul, Roscovanul...
Nici nu cred că a auzit de ele.
Crezi prost.Am prins vremurile acelea.

#22
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu regret anii ¨pierduti¨ pe bancile facultatii. Ba din contra!!!
Si din cate cunosc despre toti colegii au reusit sa isi faca un rost in viata.Pentru generatia noastra a fost greu la inceput, greu si dupa...greu si acum.
Dar ma bucur sa-mi vad copiii cu o alta perspectiva si alte oportunitati.

#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMihalciuc, on 19 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Buna ziua.Care a fost primul loc de munca care l-ati avut dupa ce ati terminat politehnica?Ati fost angajati ca tehnicieni la inceput sau direct pe posturi de ingineri?

Incerci sa-ti sondezi optiunile? Io te-as sfatui sa nu accepti pozitia de tehnician, deoarece vei avea de dat explicatii la angajarile ulterioare. In plus, firma, care apeleaza la astfel de stratageme, nu este neaparat una serioasa

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Primul-primul job reparam calculatoare, printere și monitoare. Asta a ținut 3 luni. Apoi am dat concurs și m-am angajat inginer (asta a fost prima slujba adevărata), și pentru ca ma plictiseam groaznic mi-am luat a doua slujba, un proiect la o firma particulara.
Am dus-o așa un an, după care m-am reîntors la școala.

#25
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Inginer la TMB. Am lucrat vreo 10 ani acolo.

#26
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Promotia 2001 - inginer mecanic-sudor
M-am angajat ca inginer (tehnolog si ulterior la "tehnic") la 2 saptamani dupa examenul de licenta.
Am lucra 2 ani acolo, prost platit, dar am invatat cate ceva...

Edited by Malus_Dacus, 19 January 2022 - 20:25.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMalus_Dacus, on 19 ianuarie 2022 - 20:25, said:

Promotia 2001 - inginer mecanic-sudor
Poate ca nu face subiectul topicului, dar ar util sa descrii ce insemna acest job.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
inginer în sidex
angajat cu concurs, primul concurs organizat acolo...
sclavie pe bani puțini...

#29
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Domnii elevati de aici nu stiu ce e aia inginer angajat prin concurs , pe ei ii angaja statul la gramada : bun /prost aveai loc de munca din postura de inginer,
inca ma mai chinui la munca cu specimene de genul , in care le corectez planurile cu pixul .

Edited by m-amintors, 19 January 2022 - 22:17.


#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Postm-amintors, on 19 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Domnii elevati de aici nu stiu ce e aia inginer angajat prin concurs , pe ei ii angaja statul la gramada : bun /prost aveai loc de munca din postura de inginer,
inca ma mai chinui la munca cu specimene de genul , in care le corectez planurile cu pixul .
Hmmm... ceva imi da cu virgula. Bun/prost aveai loc de munca... in urma unei repartitii nationale in functie de media de absolvire. Iti trebuiau pile serioase sa obtii o negatie....
Si acu e momentul ala cand ne amintim de celebra fabrica de osii si boghiuri Bals, care de ani de zile scotea la concurs un post pentru care nu aplica nimeni....

View Postm-amintors, on 19 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Domnii elevati de aici
da' ce-am facut sefu.

View Postdorin_2k, on 19 ianuarie 2022 - 17:06, said:

Cred că nici habar nu are ce e ăla securist. De ar fi văzut vreun film macar: Pistruiatul, Roscovanul...
Nici nu cred că a auzit de ele.
Baaa, dom' inginer, aia nu era Securitate, aia era Siguranta.

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdanb1961, on 19 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Si acu' imi aduc aminte de mistoul maistrilor raportat  la tagma inginerilor stagiari .. dar nu o fost bai, de la ei am invatat meserie
Hmmm... si eu imi aduc aminte de tagma acestor maistri care ei erau buricul targului si daca nu era ei se ducea drequ de rapa tara asta demult... Inca ii mai vezi prin avioane, daca auzi pe unii vorbind mai tare stii exact cine sunt....
Ah ce satisfactia naibii am avut peste ani cand, venind in fata mea cu caciula in miini si cu ochii plecati ... le sareau toate glumele atunci. Ei, cum e nea Vasile, ti-a sarit smecheria?
Da' vorba ta, nu-i bai, n-au inteles atunci, nu inteleg nici acum diferenta intre facultate si nu.

#32
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Ah ce satisfactia naibii am avut peste ani.."= initial la fel , dar dupa ani ,cu rolurile inversate find, le-am fost recunoscator pentru meseria invatata, erau totusi "meseriasi de meseriasi"="Respectul se castiga", ; Personal,  in primii ani am fost la nivelul " Mai prost ca noaptea.."( nu am inteles niciodata cum de a aparut expresia asta)
PS De unde atata oftica la colegu' m-amintors ?

#33
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View Postviotl, on 20 ianuarie 2022 - 01:52, said:


Baaa, dom' inginer, aia nu era Securitate, aia era Siguranta.
Pentru comunisti siguranta era aia rea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate