Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Chiriasi problema care fac ce vor in bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cred ca ar fi necesar ca romanii sa se duca 1 milion de oameni si sa urle sa se creeze cadru legal ca cei ce au comportari necivilizate sa poata fi usor amendati si sa creasca amenzile si etc.  Si sa fie si lumea sigura ca e plina tara de piani si camatari etc.  Cred ca 1 milion de oameni ar fi corect.  Nu de etnie sa fie vorba ci de lege , ca is si romani.  Ar fi legal si corect.  Si sa se urle tare , cat se poate de tare.  Asa e legal si normal, democratic.  Ca pana se sesizeaza organele, pana se da amenda, care si asa se ignora,  si asa proprietarii nu se sesizeaza , si se cer dovezi , si vezi si ca filmarea nu e proba si etc

#20
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am fost chirias multi ani. Si probleme cu vecini galagiosi sau cretini am avut de cateva ori, ei fiind proprietari. Asa ca nu neaparat faptul ca-s chiriasi e problema, ci nesimtirea.
Nu te baza pe proprietar, e clar ca lui ii convine ca se plateste chiria.
Administratorii si presedintii de bloc, la fel - toti pe care i-am vazut sunt absolut degeaba.
Sunt cazuri in care cel deranjat e mai sensibil (eu sunt asa si chiar nu imi convine). Dar la initiator nu e cazul.

Quote

De cand cu flagrantul, totul se face intentionat, ba chiar am fost amenintat ca o sa mi se sparga usa daca mai umblu cu 'prostii' sau o sa-mi faca ceva ca nu ii e frica ca o sa ajunga la parnaie.
Teoretic daca mai insista pe tema asta, eventual cu martori, asta e de mers la politie. Unii oameni se dau cocosi dar daca vad uniforma fac pe ei.
Eu am ajuns in viata la politie de 2 ori ca reclamant pentru astfel de viteji, dar nu m-as baza pe politie sa rezolve problema.

Singurul mod de a rezolva, pe care-l vad eu, e ca ala sa creada ca esti mai nebun ca el si/sau ca nu e bine sa te supere. Fara violenta, dar cumva sa inteleaga ca e mai OK sa traiti incat sa nu stiti unul de altul.

#21
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Mda. Bănuiesc că cât de curând vecinii tăi o să uite apa deschisă de te inundă rău de tot.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostGaBogdan, on 19 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Intrebarea e daca le si platesc...

Suna la politie in orele de liniste cand stii ca sunt acasa, dar sa te astepti la mai multe razbunari in acest caz ( asa e etnia ) deoarece o sa stie 100% ca tu ai sunat.
Alta rezolvare nu stiu, daca stai bine, impune-te, dar trebuie sa stii ca fara sa le dai 3-4 pumni nu o sa reusesti.
Nu au de unde ști cine a sunat pentru cã poliția nu le zice, nu au voie și ãștia nu sunt știu eu ce piloși sã afle. Cã plãtesc sau nu plãtesc este irelevant, singura problemã e cã executarea silitã ia ceva timp în România.

#23
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021
Te înțeleg perfect prin ce treci, în urmă cu vreo 7-8 ani am trecut și eu prin ceva similar, aveam o garsonieră din aia în bloc de garsoniere și lângă mine stătea un cuplu cu copil... cum drac locuiau 3 într-o cămăruță din aia mică nici nu vreau să-mi imaginez. Nu erau de etnie dar erau foarte zgomotoși, dădeau drumu la muzică noaptea când îi apuca, vorbeau foarte tare tot timpul etc. Erau chiriași și ei.După câteva luni am preferat să vând garsoniera, după cum bănuiești, blocul fiind din ăla de nefamiliști erau tot felul de personaje dubioase pe acolo... mă bucurasem că am prins o castană când am luat-o dar am ajuns să o dau la același preț numai să scap de acolo... asta e, în zone din alea nu prea ai ce face, nu e ca în blocurile mai normale cu locatari decenți, în căminele astea de nefamiliști de obicei se cam adună pleava societății, e greu să prinzi vecini ok...

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cumperi de pe Olx un iepure din ăla crescut pentru carne, gata sacrificat. Dar întreg, cu blană etc.
Îl așezi delicat pe preșul lor, noaptea târziu. Întreg cu blană etc, dar ne-viu.

Aproape c-aș face pariu că în 2 zile se mută singuri de acolo.

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

View Postbenis, on 19 ianuarie 2022 - 14:01, said:

Nu au de unde ști cine a sunat pentru că poliția nu le zice, nu au voie și ăștia nu sunt știu eu ce piloși să afle.
Teoretic da, practic nu ai de unde sti.
Am avut candva o problema, chirias fiind, cu vecinii de jos. Proprietari. 75+. Doamna avusese 2 AVC-uri si ramasese cu probleme - adica isi imagina ca aude zgomote si muzica. Pe tot timpul zilei si mai ales al noptii. I-am explicat domnului ca n-are cum sa fie de la mine ca nu e nimeni acasa dar n-aveai cu cine. "Intelege domle ca e bolnava domle".
Eu locuiam singur, plecam de acasa la 9 si veneam la 19. Foarte rar venea cineva in vizita, muzica tare nu puneam ca nu suport.
M-am trezit cu politia la usa si primul cuvant a fost "am primit o reclamatie din partea vecinului de sub dvs". Si oricum stiam cine e atat de destept incat sa cheme politia in cazul meu.

La initiator nici nu e nevoie sa spuna politistul cine l-a chemat, daca vine.

Edited by ambr0zie, 19 January 2022 - 14:46.


#26
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Poliția NU are ce să facă.

Nu e asta

"tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora"

Poți doar să te muți.

Nu poți obliga pe cineva cum să meargă în casă sau cum să vorbească.

Edited by emeral, 19 January 2022 - 14:51.


#27
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postwaterman, on 19 ianuarie 2022 - 14:45, said:

Cumperi de pe Olx un iepure din ăla crescut pentru carne, gata sacrificat. Dar întreg, cu blană etc.
Îl așezi delicat pe preșul lor, noaptea târziu. Întreg cu blană etc, dar ne-viu.

Aproape c-aș face pariu că în 2 zile se mută singuri de acolo.
Aia se vor bucura de cina gratis.

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostBaXXXon, on 19 ianuarie 2022 - 14:52, said:

Aia se vor bucura de cina gratis.

Nu se vor atinge de el.
Pentru broneți iepurele a.k.a șoșoiu e semn rău, e dracu

Quote

Sosoiul si pisica
Sosoiul este denumirea data de rromi iepurelui sau unei parti din iepure, coada acestuia. Rromii care au curaj sa vorbeasca despre acest subiect spun ca sosoiul este aducator de foarte mare ghinion. Expresia care inspaimanta pe toti rromii indiferent de clasa sociala din care fac parte este „Sosoi in bafta ta” sau expresii asemanatoare. „Cand mergeam in comuna Ciurea si aminteam de sosoi, fugeau toti rromii si se ascundeau”, declara un agent de politie care cunoaste bine obiceiurile rromilor. Orice obiect care seamana cu coada de iepure sau cu o bucata de blana de iepure pune rromii intr-o situatie de criza, iar fiecare dintre acestia stie ca nu este bine sa intre sub ghinionul adus de acest animal. Multi dintre rromi daca vad un iepure considera ca sunt ghinionisti toata ziua si nu mai fac nimic.

https://www.bzi.ro/c...-pe-rromi-57448

Edited by waterman, 19 January 2022 - 14:59.


#29
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postm-amintors, on 19 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Voi ăștia cu vile alte sfaturi nu aveti?
Unde te muti nu exista aceaisi posibilitate? După un an sa iti apara tot din astia.?

Ba exact asta să facă și să se mute în bloc FĂRĂ chiriași sau cu apartamente închiriate.

Românii ar trebui să împartă blocurile în 2

- cele cu chiriași de care să fugă imediat

- cele fără chiriași unde să cumpere dacă vor liniște.

Au mai fost topice așa și vor mai fi multe până când românii vor învăța unde să cumpere sau să locuiască la bloc dacă vor liniște.

Și poliția nu are treabă să meargă la ăia să le spună să meargă pe vârfuri și să vorbească în șoaptă.

Edited by emeral, 19 January 2022 - 15:02.


#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O sa iti dai seama singur ca singura solutie e sa te muti dar bag seama ca o sa pierzi niste dinti pana atunci. Plus bonus niste oase rupte.

#31
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Eu ma mir cum a accepta proprietarul sa inchirieze unor astfel de persoane

#32
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021

View PostMariusEXxTREME, on 19 ianuarie 2022 - 15:36, said:

Eu ma mir cum a accepta proprietarul sa inchirieze unor astfel de persoane

De obicei la garsonierele de genul ăsta, au și proprietarii standardele scăzute, nu se așteaptă la chiriași decenți... dacă nu le devastează și plătesc la timp chiria și cheltuielile, pe proprietari nu-i interesează din păcate...

#33
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Multumesc pentru raspunsuri. Culmea e ca eu mi-am gasit o garsoniera intr-un bloc aparent civilizat, unde majoritatea sunt proprietari, insa am avut 'norocul' sa fie sub garsoniera domnului care aduce numai specimene (din spusele unui vecin de langa). Ultimul a fost o persoana de culoare din Camerun, Africa pe care l-a dat afara silit. Nu stiu ce o fi facut. Inainte au stat altii care se bateau si faceau urat de tot. Deci garsoniera asta are un istoric destul de urat. Unde m-am mutat eu n-a mai stat nimeni ani de zile, naiba stie de ce. Ma revolta ca am facut o cerere scrisa presedintelui in care am mentionat ca stau 4 persoane, dar de 2 luni consecutiv e doar una trecuta la intretinere. Si ei cu toata permisivitatea asta prind tupeu si mai mult pana intr-o zi cand o sa se razbune urat de tot.

#34
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postbenis, on 19 ianuarie 2022 - 14:01, said:

Nu au de unde ști cine a sunat pentru că poliția nu le zice, nu au voie și ăștia nu sunt știu eu ce piloși să afle. Că plătesc sau nu plătesc este irelevant, singura problemă e că executarea silită ia ceva timp în România.
Nu le zice politia cine a sunat, dar cand iti zice vecinu de jos, iti trimite proprietaru si ulterior tot vine politia in repetate randuri... Oare cine a facut plangerea? ( sunt ei batuti in cap, dar atata le merge mintea )

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View Postambr0zie, on 19 ianuarie 2022 - 13:34, said:

Eu am fost chirias multi ani. Si probleme cu vecini galagiosi sau cretini am avut de cateva ori, ei fiind proprietari. Asa ca nu neaparat faptul ca-s chiriasi e problema, ci nesimtirea..

View Postemeral, on 19 ianuarie 2022 - 14:57, said:

Ba exact asta să facă și să se mute în bloc FĂRĂ chiriași sau cu apartamente închiriate.

Românii ar trebui să împartă blocurile în 2

- cele cu chiriași de care să fugă imediat

- cele fără chiriași unde să cumpere dacă vor liniște.

Ca daca e apartamentul cumparat de tine, gata, faci liniste.
Cat stai in chirie tipi tot timpul dar la apartamentul tau te potolesti.
....riiiiiight.

#36
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Daca cumperi prin prima casa nu poti vinde decat dupa 5 ani , (bine , bogatanii de aici nu au de unde sa stie asta), dupa 5 ani de plata la rate cand il vinzi sigur iesi pe pierdere
Initiator stresseaza-l pe proprietar  , poate poate reuseste sa le faca vvant.Intereseaza-te la anaf daca are contract , daca nu banuiesc ca stii ce ai de facut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate