Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa la balta in Ialomita

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Foarte dubios...

Am luat la puricat lista ANRE de electricieni autorizati pentru ca aveam nevoie de un electrician sa vina sa se uite la instalatie si sa schimb siguranta pentru efectuarea forajului. Printre altele, am dat peste cineva si i-am spus de ce am nevoie (inspectia instalatiei, schimbarea sigurantei de 16 la 32 amperi pentru instalatia trifazica) pentru a putea fora putul.

Raspunsul a fost destul de sec si nu am inteles absolut nimic din el: sa apelez eventual la un faiantar ca astia se pricep mai bine la astfel de smecherii si oricum ei considera ca stiu mai multe decat un electrician autorizat ANRE, si oricum s-ar baga la asa ceva.

Are cineva idee despre ce vorbea persoana respectiva? I-am cerut ceva gresit?

Ce am inteles eu: multi fac instalatii cu "electricieni" care nu sunt autorizati ANRE si ies tot felul de improvizatii si persoana cu care am vorbit nu are chef sa se complice cu astfel de situatii. Cum ziceam, extrem de dubios Posted Image



PS. casa are deja peretii tencuiti si varuiti Posted Image

Edited by Quoriah, 07 February 2022 - 17:46.


#56
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
"schimbarea sigurantei de 16 la 32 amperi" este complet ilegal. Se cere spor de putere, se elibereaza ATR, daca este loc, iar mai apoi se executa.

#57
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Ce simplu era! Nu cred cã îi luã mai mult de 30 de secunde sa zicã asta.

A pierdut mai mult timp trimitandu-ma la faianțari și cu metafore inutile.

#58
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Cauta informatii despre spor de putere.

#59
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am o presintire ca va cauta degaba.

Au muls aia transformatorul la maxim de i-au dat 3x16A in loc de macar 1x32 care, desi mai mic, e mai bun.
Cate putin de la fiecare cum s-ar zice...

Probabil va ajunge la invertor si un bank de baterii pt a sustine varfurile ocazionale de consum. Cu panouri sau fara.

#60
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postunderb, on 07 februarie 2022 - 19:06, said:

de i-au dat 3x16A in loc de macar 1x32 care, desi mai mic, e mai bun.

Cum sa fie mai bun 1x32 decat 3x16 ?!

Edited by anaki, 08 February 2022 - 20:26.
flame


#61
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBaXXXon, on 08 februarie 2022 - 19:22, said:

Cum sa fie mai bun 1x32 decat 3x16 ?! Ce aberatii scrii mai nene ?

Cam cum ai imparti tu consumatorii pe 3x16A?

Edited by anaki, 08 February 2022 - 20:29.
flame


#62
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postunderb, on 08 februarie 2022 - 20:18, said:

Cam cum ai imparti tu consumatorii pe 3x16A?
Daca n-ai un raspuns, poti sa si aberezi pe langa, daca tot ai adus vorba de aberat.

Wooow , e greu tare sa imparti 3 faze la toti consumatorii Posted Image . tu vorbesti serios ???
Ai auzit de circuite electrice ? Stai asa ca asta nu e tot , ai auzit de echilibrare pe faze ? Underb , nu te baga unde nu intelegi .

Edited by BaXXXon, 08 February 2022 - 20:24.


#63
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Daca nu va controlati la limbaj veti avea o pauza
.Lunga.

Edited by anaki, 08 February 2022 - 20:31.


#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBaXXXon, on 08 februarie 2022 - 20:23, said:


Wooow , e greu tare sa imparti 3 faze la toti consumatorii Posted Image . tu vorbesti serios ???
Ai auzit de circuite electrice ? Stai asa ca asta nu e tot , ai auzit de echilibrare pe faze ? Underb , nu te baga unde nu intelegi .

Pai asta te-am intrebat eu si vad ca n-ai un raspuns. Nu ca aveai de unde sa-l scoti.

Depasind momentul, nici nu poti sa bagi un aspirator, un fier de calcat sau un uscator de par in orice priza (nu pe toate ci doar unul din ele) ca ti-e frica sa nu mai fie altceva pe faza aia.

Daca stii ce faci te descurci dar unii mai au si familie si nu e toata familia ca ei.

#65
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
@underb
Disjunctorul ala trifazat de 16 A permite absorbirea unei puteri de ~ 10 kw ,totul tine de cum imparti consumatorii pe faze,asa simplu vorbind.

#66
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu am negat treaba asta.
Asta am scris - "i-au dat 3x16A in loc de macar 1x32 care, desi mai mic, e mai bun"

Ai putere instalata mai mare pe 3x16 dar e mai greu sa te folosesti de ea.
Se poate depasi foarte usor maximul pe faza. Si asta cu atat mai mult cand nu traiesti singur.

Ca sa ai o oarecare libertate (in conditiile in care exista si stiinta si rigoare in familie pe tema asta ceea ce e extrem de rar), ar trebui sa tragi 2 faze in fiecare camera cu prize de culori diferite sau alte moduri de a le diferentia ca sa poti alege priza care trebuie cand vrei sa folosesti un consumator de putere mai mare.
Destul de complicat...

Asta considerand ca pe a treia faza pui un boiler, un frigider, iluminatul si cam atat.

Edited by underb, 08 February 2022 - 21:16.


#67
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Destul de complicat pt cei care nu se pricep.

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Merci pentru confirmare. Era vorba doar de intuitie treaba cu 2 faze in fiecare camera. Personal nici nu am vazut nici nu am auzit. Dar asa as face eu constrans de situatie.
Face cineva asta in astfel de situatii? Ca nu e rau.

Legat de faptul ca e "complicat" ma refeream, evident, in comparatie cu solutia obisnuita de a imparti fazele in care ai doar ramura unei singure faze intr-o camera.

In rest, raman la ideea initiala desi nu asta era ideea intregii postari de atunci.
1x32 e mai bun decat 3x16 fiind mai usor de folosit decat 3x16 si ca initiatorul are doar 3x16 pt ca au muls la maxim traful. Au luat cate putin de la fiecare sperand ca nu fie solicitarea prea mare iar o marire va fi destul de greu de obtinut pe cai oficiale.

Edited by underb, 08 February 2022 - 21:38.


#69
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu ti-am confirmt nimic ,tu ai ideea ta  asa cum si altii le au pe ale lor.

#70
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vorbeam de asta

"Ca sa ai o oarecare libertate (in conditiile in care exista si stiinta si rigoare in familie pe tema asta ceea ce e extrem de rar), ar trebui sa tragi 2 faze in fiecare camera cu prize de culori diferite sau alte moduri de a le diferentia ca sa poti alege priza care trebuie cand vrei sa folosesti un consumator de putere mai mare.
Destul de complicat..."

#71
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Underb : cand nu te pricepi , nu te bagi , parerea mea.

View Postunderb, on 08 februarie 2022 - 21:33, said:


1x32 e mai bun decat 3x16 fiind mai usor de folosit decat 3x16 si ca initiatorul are doar 3x16 pt ca au muls la maxim traful. Au luat cate putin de la fiecare sperand ca nu fie solicitarea prea mare iar o marire va fi destul de greu de obtinut pe cai oficiale.
Nu poti sa stii cu exactitate daca a primit 3x16A din cauza trafului , pt ca orice bransament trifazic in care nu e ceruta putere mare vine " by default " cu 16A . Poate fostul proprietar nu a avut nevoie de putere mai mare .

View Postunderb, on 08 februarie 2022 - 21:33, said:


1x32 e mai bun decat 3x16 fiind mai usor de folosit decat 3x16
Aici eu sunt de parere ca trifazicul e mult mai bun si mai convenabil decat monofazic. Bine , asta inseamna sa si pricepi ce inseamna si cu ce se manaca .

View Postunderb, on 08 februarie 2022 - 20:49, said:



Depasind momentul, nici nu poti sa bagi un aspirator, un fier de calcat sau un uscator de par in orice priza (nu pe toate ci doar unul din ele) ca ti-e frica sa nu mai fie altceva pe faza aia.

Tocmai asta ziceam , cand faci circuitele , judeci putin . Sa-ti dau un ex : N-as prea crede ca sotia ia feonul din baie si se duce in dormitor sa-si usuce parul - intelegi ideea ?

Edited by BaXXXon, 08 February 2022 - 23:57.


#72
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Aici eu sunt de parere ca trifazicul e mult mai bun si mai convenabil decat monofazic. Bine , asta inseamna sa si pricepi ce inseamna si cu ce se manaca ."

Da. E una din variante.

Cealalta e sa nu stii de fapt cu ce se mananca dar sa vrei sa lasi impresia.

Asa ca, argumenteaza. Nu ca te-ar fi oprit cineva pana acum.

Altfel sunt doar vorbe fara rost. Si n-ar fi nimic nou.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate