Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Agent imobiliar neserios

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022

View Posttioopedi, on 18 ianuarie 2022 - 23:42, said:


Dar cum se castiga miile de euro? Maturand strazile la primarie?
Un macaragiu de ce castiga mii de euro? Doar apasa niste butoane, si misca un joystick.


Ai contactat agenta, impreuna cu ea ati stabilit vizionarea.
Tot datorita ei ai acum numarul de telefon al proprietarului.
Ti se pare ca nu a facut nimic???

Nu ma asteptam sa imi dea numarul si sa stabileasca vizionarea asa pe ochi frumosi (sau voce frumoasa ca tot a fost la telefon). Dar nici nu cred ca justifica miile de euro pe care le scot din buzunar.

#38
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
sa iți spun cum am făcut eu acum ceva ani când am cumpărat, tot prin agenție, în Timișoara un apartament: am văzut apartamentul împreună cu agentul, am stabilit cu proprietarii ziua când mergem la acte la notar, după ce am semnat contractul agentul mi-a cerut 1200 euro, i-am aruncat în brate 200 și am zis ca de atât a muncit. singurul lucru pe care l-a făcut a fost sa meargă în prima zi cu mine la proprietari, apoi s-a făcut nevăzut pana în ziua semnării actelor.

#39
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022

View Posttioopedi, on 18 ianuarie 2022 - 23:46, said:

Nu sunt agent, dar fara ea, cumparatorul nu stia sa ajunga fata-n fata cu vanzatorul.
E-mag-ul face acelasi lucru la fiecare tranzactie.
Fara site, fabricantul de TV( de exemplu), nu vindea produsul.

Nu mi se pare relevant exemplul. Daca eu vreau sa cumpar un televizor samsung dar nu vreau sa il iau prin emag, atunci il cumpar direct de la producator. Diferenta este ca am auzit de samsung si stiu de unde imi iau samsung si fara ajutorul celor de la emag. Daca aleg totusi varianta emag e pentru ca imi ofera niste servicii (transport, sugestii de produse similare, reduceri etc) La imobiliare nu am auzit de proprietar si nici nu stiu cum sa dau de el in alta parta,dar de la facilitat o vanzare/beneficia de niste servicii la doar a primi un numar de telefon e cale lunga.

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu ai semnat nimic cu agenta , nu e nici o problema ! Agentiile si agentii imobiliari au luat-o razna . Pentru un telefon , auzi nene comision de x% din pretul vanzarii ??? Bai...ma lasi...pentru 2-3 telefoane ? Si sa nu o mai aud pe aia cum agentiile verifica....bla...bla...bla ca nu face nimeni asta !
Daca era draguta ii dadeai 10 lei pentru ca ti-a dat adresa si maxim 100 de lei daca venea acolo .
Oameni buni , nu semnati contracte cu agentiile , daca vrea agentul 2-300 hai maxim 500 de lei pentru informatii importante...da , dar mii de euro Posted Image !

#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu e fraier cine cere...

#42
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Am citit topicul atent, m-am gandit la situatia ta, unde trimit IBAN-ul sa primesc si eu 1%? Merit sa fiu recompensat.
Accept si 0.5%. Te pot duce odata cu uber/bolt la apartament daca e in Bucuresti sau un apel video in drumul pana acolo.

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu conteaza cine da banii agentului. Daca banii ajung la el, ii plateste cumparatorul fie ca sunt platiti separat sau sunt inclusi in pretul final.
Daca agentul pleca acasa cu o bucata de perete si 2 geamuri atunci platea vanzatorul "serviciile".

#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Si eu cred ca e o teapa.

In primul rand pentru ca niciun parazit(agenta, daca mai e nevoie de traducere) nu te pune in contact cu cealalta parte pana nu semnezi contract. Oricat de lenesi sau delasatori ar fi, asta e primul lucru pe care il fac - e vorba de buzunarul lor pana la urma.
In al doilea rand - ei stiu ca fara contract nu pot pretinde sau incasa bani/comisioane.

Sunt multe chestii care put aici; casa veche, agent care nu semneaza contract, apoi cere bani pe "ochi frumosi".

Presupunand ca nu ar fi teapa, ci doar "viata bate filmul" :
- nu ai semnat nimic in care sa fii de acord cu comisionul
- nu ai semnat - nu ai de ce sa platesti
- daca solicita in continuare - nu plati
- daca tot solicita si esti dispus sa platesti(desi...) - cere factura, chitanta, nu accepta sa dai nici macar 1 leu fara documente.

In rest....tot ce iese pe gura unui parazit "e minciuni si vorbe goale" - inclusiv textele standard " cumpara acum ca de maine se scumpeste"; " mai am un cumparator care plateste cash/valuta, chiar maine"...etc

Ignora-l pe tiiopedi - probabil e agent. Niciun om normal la cap nu sustine plata de mii de euro comision, fara documente, pentru...nimic.
Pentru comisionul solicitat, un agent imobiliar trebuie sa isi faca meseria. Asta insemnand sa prezinte toate detaliile imobilului, incepand de la data constructiei, releveu, materialele din care e construit, situatia juridica, prezentare la fata locului cu bune si rele....etc.

Edited by florinel, 19 January 2022 - 07:01.


#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
vanzatorul te-a mirosit ca esti gâscā si i-a zis agentului cu care e prieten sa forteze putin. aia te face acum de bani ca pe fraieri.

dupa cum scrii pari muiere slaba de inger, sfatul meu e sa apelezi la vreun prieten mai cu tupeu sa discute cu agenta. la o adica sa fie in stare sa-i umple frigideru cu carne daca nu se potoleste.

pana si MĀRIN-ION pe vremuri avea mai multa decenta la agentia lui de samsari rechini.

Edited by laffin, 19 January 2022 - 08:17.


#46
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Eu ca si cumparator apelez la agent imobiliar, din diverse motive, sa-mi caute o casa, ii explic ce vreau, agentul cauta, le verifica, imi prezinta lista cu cele care corespund cu ce am cerut, mergem si le vedem,negociaza pentru mine, normal ca eu il platesc.

Vanzatorul apeleaza la un agent sa se ocupe de vanzare, agentul se ocupa, se intalneste cu potentiali clienti, si isi ia comision de la vanzator. Normal ca putem considera ca acest comision este platit in final tot de cumparator, dar prin alt mod.

Nu inteleg sistemul de la noi, eu cand cumpar sa platesc acelasi agent care se ocupa si de vanzator, pai cum imi tine asta partea sa obtina un pret cat mai mic daca interesul lui este sa fie pretul mare?

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanvlas, on 18 ianuarie 2022 - 22:40, said:

Comisionul agentului il plateste vanzatorul, din cate stiu eu.
Aici in Romania, platesc ambii. Eu unul am platit 2%, vanzatorul trebuia sa plateascs si el 2%.
Eu PREFER sa merg prin agentie. Mi-e frica de tepe.

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 22:47, said:

Casa nu are probleme de structura si a fost bine intretinuta, instalatii si electrice a fost schimnate in ultimii ani. Nu as fi mers mai departe fara verificarea lucrurilor de baza... mai putin comisionul care din pacate nu ma asteptam sa fie atat de mare
Daca nu ai contract nu esti obligat la nimic

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 22:48, said:

Mda, problema este ca nici vanzatorul nu are un contract cu agenta, merge pe cuvant si incredere ca se stiu de 20 de ani.

Aia nu e treaba ta

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 22:49, said:

A prestat 2 apeluri, aparent cele mai scumpe de care am auzit vreodata
Aia nu e treaba ta. Daca nu ai contract nu esti obligat la nimic

View Poststalker2142, on 18 ianuarie 2022 - 22:54, said:

Comisionul il plateste fraierul
Sau daca te tepueste unu de vreo cateva zeci de mii de euro, cine mai e fraierul?

#48
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Inițiator - îți scrie unul care a avut agenție imobiliară nevasta lui din 2004 până în 2010.

Nu ai semnat nimic - nu plătești nimic.

Eu personal am întocmit contract de vizionare, 3 zile am lucrat la el.

Știu perfect ce e un contract din ăsta - nu ai semnat nici așa ceva - nu ai nici o treabă cu agenția.

Edited by emeral, 19 January 2022 - 08:28.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine ai venit  tsunami !  
Voua vi  ciuda ca face fata bani cu 2 telefoane, apoi agata toata ziua la Multiplex/ KFC/ unghiutze si hainute  prin Mall !
Asta e viata ! Daca nu vrei nu platesti ! Ce obtii daca o dai in judecata? Zic eu nimic !
Si mai ales ca e vorba de o casa de 100 ani cu probleme,  opinia mea: forget-it  si cauta singur altceva !

Vezi de interesele tale!

Edited by MembruAnonim, 19 January 2022 - 08:32.


#50
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Contractele de vizionare tot timpul le rupeam după vizionări și care erau semnate de cumpărători.

Niciodată nu au stat în agenție contracte de vizionare semnate de cumpărători.

Edited by emeral, 19 January 2022 - 08:38.


#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2022 - 08:29, said:

Ce obtii daca o dai in judecata? Zic eu nimic !

Pai de ce s-o dai in judecata?
Daca nu ai contract de ce sa platesti ceva?

Eu am avut contract. Daca nu aveam mergeam la altii care cereau contract.
Pentru ca mi-emi place sa suflu in iaurt nu ca hobby-ul meu este sa dau bani aiurea.

In locul lui, daca are incredere ca tranzactia se va desfasura ca-n povesti, le-as spune, si agentei si proprietarului: EU mai mult de €xx.xxx NU DAU in care intra si cheltuielile notariale.
Mai departe e treaba lor.

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2022 - 08:15, said:

Aici in Romania, platesc ambii. Eu unul am platit 2%, vanzatorul trebuia sa plateascs si el 2%.
Eu PREFER sa merg prin agentie. Mi-e frica de tepe.
Vanzatorul face un contract cu cineva (agent) care sa se ocupe de prezentare, negociere etc. Stabilesc, de comun acord, o suma minima si comisionul pentru acea suma. Ca stimulent pentru agent, se mai stabileste un comision (mult) mai mare pentru ce depaseste acea suma.
Cumparatorul vine, negociaza cu agentul un pret. Daca-i convine pretul, cumpara. Daca nu, cauta altceva. Dupa incheierea tranzactiei la notar, vanzatorul ii plateste agentului obligatiile contractuale. Cumparatorul plateste ce scrie in contractul autentificat de notar si isi vede de treaba lui.
Eu nu as cumpara nimic printr-o agentie care ma obliga pe mine, cumparator, la plata vreunui comision.

#53
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Comisionul se plătea la notariat la semnarea antecontractului.

Cumpărătorul dacă NU avea suma de bani care era avansul + comisionul agenției NU era dus să vadă nici un apartament.

Cumpărătorul era întrebat ce credit poate să ia și ce bani are pentru avans și comision.

Care nu avea bani - PA.

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 21:52, said:

Intrebarea mea este daca macar ii pot face dupa incheierea actelor la notar o reclamatie la Protectia Cosumatorului? in speranta ca nu vor mai pati altii la fel.

RÂD DE MOR - cred că habar nu ai ce tip de oameni sunt agenții imobiliari.

Mai ales femeile.

Toată ELITA mincinoșilor și cei mai mari experți în mințit erau și sunt agenții.

Mint femeile în imobiliare de sting.

Aia când te-a sunat și ți-a spus foarte convingător să îi dai banii e genul de femeie care minte de stinge FĂRĂ să clipească.

Edited by emeral, 19 January 2022 - 08:58.


#54
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 21:52, said:

Am incercat o negociere moment in care agenta m-a amenintat ca ori platesc comisionul ori nu mai cumpar casa, ca fara ea aceasta casa nu se vinde, indiferent de ce am vorbit cu proprietarul, pentru ca ei sunt prieteni, ca ea are oricum alt cumparator care plateste cash etc etc. Intr-un final a lasat la 2.5% dar cu multe reprosuri despre neseriozitatea mea si lipsa intelegerii mele.
si marmota...Posted Image Posted Image

Quote

Nu am avut nicio comunicare scrisa cu dansa, nici un contract semnat, nu este comisionul mentionat nicaieri in anunt iar un site al agentiei nu exista. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la prima conversatie nu mi-a spus nimic despre imobil, tot ce am aflat a dost direct de la proprietar. De teama de a pierde casa voi plati acest 2.5% desi nu mi se pare deloc corect/legal cum a procedat doamna.
suna agenta si propunei sa va intalniti la un notar pt. un antecontract si specifica clar ca vrei chitanta fiscala sau bon fiscal Posted Image

Edited by STARTREK1, 19 January 2022 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate