Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Telekom Romania Communications este acum parte a grupului Orange – accesul in reteaua mobila Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#415
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Oare mi-l schimba și-n magazinele Orange? Eventual și partenere sau doar in cele Orange Communication?

#416
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Nu stiu, initial am intrat intr-un magazin Orange Shop, credeam ca se va rezolva printr-o resetare a profilului, dar flacaul de acolo m-a indrumat catre un magazin Orange Communications, spunea ca ei au acces limitat (doar pot vedea contul, fara a putea face operatiuni in el).

Edited by l_dan, 24 May 2022 - 10:03.


#417
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Ok, mersi

#418
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Mi-am schimbat sim-ul astăzi într-un magazin Orange. Am aceleași probleme, pica netul și trebuie să trec în mod avion

#419
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Cui ii spui, helperului? "Doarme"

#420
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007
Am schimbat SIM-ul magenta cu SIM portocaliu după ce pe forumul Orange am primit confirmarea că, după această schimbare, voi avea acces la serviciile VoLTE și VoWiFi. Țeapă! Am înlocuit SIM-ul și degeaba. Nu merg VoLTE și VoWiFi. Scrie pe noul SIM Orange Hello, deci seria și IMSI-ul SIM-ului au ca bază OROC. Cu această ocazie am observat că SIM-urile OROC au acces la multe servicii Orange întocmai ca SIM-urile ORO, însă nu la toate serviciile ORO. Deci există două feluri de SIM-uri.

Deci ORO și OROC sunt împreună, dar diferiți, sau sunt împreună numai până la un anumit punct... Noi însă suntem privați de a ști până unde. Ni se spune oficial celor ce am fost cu SIM-uri colorate cu magenta că suntem acum portocalii cu totul, însă adevărul este că suntem doar împestrițați cu portocaliu: habar nu avem la ce servicii ORO avem acces și la ce servicii ORO nu avem acces!
Nici angajații Orange nu au fost informați.
Francezii cărpănoși ca de obicei în combinație cu șefii români cu salarii imense au prezentat aceste informații către angajații Orange doar de la high-level. Sfidători față de noi clienții, nici un fel de informație în acest sens nu au furnizat oficial pe suportul intern al firmelor cărora li s-a încredințat serviciul de Relații cu Clienții, și nici pe suportul accesibil angajaților din Orange Shop. Nu mai zicem de Orange Store: nu au deloc acces la clienții OROC. Omul de rând merge „din poartă-n poartă” unde vede și el că scrie cu portocaliu „Orange” și primește răspunsuri mai presus de înțelegerea unui neștiutor, fără să i se rezolve ceva, iar angajații sunt obligați să convingă omul că „știi, nu la noi, trebuie să mergi dincolo”. La fel se întâmplă și când omul neștiutor sună la 300 la cei ce ar trebui să știe, dar nu au de unde să știe, fiindcă nu li se oferă acces la știință.

#421
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Nici nu s-a spus că vei avea volte sau vowifi 🙂. Cei care au schimbat, printre care și eu, aveau probleme cu netul 🙂

#422
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Dar numele topic-ului oare cand se schimba? Posted Image

#423
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postsarighiol, on 27 mai 2022 - 14:34, said:

Am schimbat SIM-ul magenta cu SIM portocaliu după ce pe forumul Orange am primit confirmarea că, după această schimbare, voi avea acces la serviciile VoLTE și VoWiFi. Țeapă! Am înlocuit SIM-ul și degeaba. Nu merg VoLTE și VoWiFi. Scrie pe noul SIM Orange Hello, deci seria și IMSI-ul SIM-ului au ca bază OROC. Cu această ocazie am observat că SIM-urile OROC au acces la multe servicii Orange întocmai ca SIM-urile ORO, însă nu la toate serviciile ORO. Deci există două feluri de SIM-uri.

Deci ORO și OROC sunt împreună, dar diferiți, sau sunt împreună numai până la un anumit punct... Noi însă suntem privați de a ști până unde. Ni se spune oficial celor ce am fost cu SIM-uri colorate cu magenta că suntem acum portocalii cu totul, însă adevărul este că suntem doar împestrițați cu portocaliu: habar nu avem la ce servicii ORO avem acces și la ce servicii ORO nu avem acces!
Nici angajații Orange nu au fost informați.
Francezii cărpănoși ca de obicei în combinație cu șefii români cu salarii imense au prezentat aceste informații către angajații Orange doar de la high-level. Sfidători față de noi clienții, nici un fel de informație în acest sens nu au furnizat oficial pe suportul intern al firmelor cărora li s-a încredințat serviciul de Relații cu Clienții, și nici pe suportul accesibil angajaților din Orange Shop. Nu mai zicem de Orange Store: nu au deloc acces la clienții OROC. Omul de rând merge „din poartă-n poartă” unde vede și el că scrie cu portocaliu „Orange” și primește răspunsuri mai presus de înțelegerea unui neștiutor, fără să i se rezolve ceva, iar angajații sunt obligați să convingă omul că „știi, nu la noi, trebuie să mergi dincolo”. La fel se întâmplă și când omul neștiutor sună la 300 la cei ce ar trebui să știe, dar nu au de unde să știe, fiindcă nu li se oferă acces la știință.

Ce IMSI (serie) are SIM-ul ? Incepe cu 894003 sau 894010 ?

#424
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

View PostiRunaway, on 30 mai 2022 - 08:03, said:

Dar numele topic-ului oare cand se schimba? Posted Image
Zicea @AlexEn ca nu e nevoie, de ce doar ea știe?
Pe aria Orange eventual mutate câteva topice și ce rămâne închis, habar n-am cum e mai bine

#425
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Adevarul e ca da prost sa scrii Orange fix, ex Telekom Fix, ex Romtelecom… Posted Image

#426
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Euronews Romania ! Primim si noi anul acesta?

#427
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007

View Postovtd, on 30 mai 2022 - 08:43, said:


Ce IMSI (serie) are SIM-ul ? Incepe cu 894003 sau 894010 ?

Începe cu 894010. Deci e ID de Orange, dar totuși VoLTE ȘI VoWiFi nu funcționează.

#428
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Fiindca nu-i core-ul orange d'aia nu functioneaza. Daca vrei servicii orange atunci te portezi la.... Orange!

#429
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.01.2008
Cum adica "nu-i core-ul orange" ? Orange are 2 core, unul pentru ORO si altul pentru OROC ?

#430
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PosttheMisuser, on 19 ianuarie 2022 - 17:22, said:

Viteza la 4G se va schimba ? In localitatea mea la TLK e aproximativ dubla fata de Orange. Adica TLK mergea cel mai bine la mine la net mobil.
Attachment Screenshot_2022-01-19-16-34-36-820_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
S-a facut si la mine schimbarea, candva, acum sunt pe ORO.
Din fericire, viteza e la fel Posted Image
Attached File  Screenshot_2022-06-03-15-27-47-040_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   76.08K   30 downloads
ps - acum e mai putin ca-i inca ziua, in general merge fix la fel

#431
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Viteza e cam la fel si la mine:

Attached Files



#432
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

View Postemgd2me, on 03 iunie 2022 - 13:56, said:

Cum adica "nu-i core-ul orange" ? Orange are 2 core, unul pentru ORO si altul pentru OROC ?
Pai atunci care-i sensul ca OROC sa fie MVNO peste ORO?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate