Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Criza semiconductorilor

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
194 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Vânzările de mașini au înregistrat în luna decembrie în Europa a șasea lună de scădere consecutivă, arătând amploarea crizei cu care se confruntă producătorii de automobile în criza aprovizionării cu cipuri.
Majoritatea piețelor din regiune s-au confruntat cu scăderi de două cifre, inclusiv cele patru mari: Italia (-27,5%), Germania (-26,9%), Spania (-18,7%) și Franța (-15,1%), conform datelor ACEA.
De fapt, singurele piețe auto din UE care s-au extins luna trecută au fost Bulgaria, Croația, Letonia și Slovenia.

https://ziare.com/industria-auto-europa/lovitura-grea-pentru-industria-auto-europeana-criza-conductorilor-1720792

Nici IT-ul nu sta foarte bine. Cipuri se folosesc si la telefoane si la echipamentele medicale, aspiratoare, televizoare, etc.

Voi ati fost afectati de aceasta criza? Poate Romania profita si sa se bage pe felie sa produca cip-uri? Nu neaparat firme romanesti, dar sa invitam marile companii sa investeasca in Romania.
Cat credeti ca va dura criza asta?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
trebuiesc miliarde de dolari ca sa iei aparatura necesaram chestia asta e extrem de complexa, aparatele alea sunt facute de cateva firme de pe glob. si oricum nu faci locuri de munca, fiindca e totul automatizat.

cat despre masini, eu cred  ca mai si mascheaza din faptul ca nu mai exista cerere asa mare, ca sa tina si preturile sus. nu-s eu cu teoriile conspiratiei dar asa mi se pare. companiile auto au pierdut enorm in pandemie.
nu mai dureaza mult ca TSMC si-a marit productia, care investeste 100 de miliarde $ in 3 ani. e destul de multa imformatie buna pe net, despre subiectul asta. las aici doar 1 clip de la garry explains: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LR55FwnVFjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

personal nu am fost afectat. poate cei care vor placi video si masini.

Edited by bobitad, 18 January 2022 - 16:17.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:00, said:

dar sa invitam marile companii sa investeasca in Romania.

Asta-i gluma saptamanii.
Parca-i vad pe AMD deschizand in nestire fabrici in sectoarele 1,2 si 3 iar pe cei de la Intel in sectoarele 4,5 si 6.Iar Jeff Bezos va avea un birou langa cel al primarului general,de unde va coordona vanzariile in cele 6 sectoare.

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:00, said:

Cat credeti ca va dura criza asta?

Ca orice criza artificiala va dura exact cat vor dori papusarii-sefi.

ps.
Cum a aparut aceasta criza?De ce a fost provocata?Asa va si dispare.

pps.
Sa fii sigur ca solutiile deja exista,se asteapta doar implementarea lor.
Exact ca la masinile electrice.Toata lumea,fara Tesla,a tacut chitic si la un moment dat toti producatorii si-au scos pe piata propriile modele.

Edited by adisz, 18 January 2022 - 16:20.


#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:00, said:

Vânzările de mașini au înregistrat în luna decembrie în Europa a șasea lună de scădere consecutivă, arătând amploarea crizei cu care se confruntă producătorii de automobile în criza aprovizionării cu cipuri.
Majoritatea piețelor din regiune s-au confruntat cu scăderi de două cifre, inclusiv cele patru mari: Italia (-27,5%), Germania (-26,9%), Spania (-18,7%) și Franța (-15,1%), conform datelor ACEA.
De fapt, singurele piețe auto din UE care s-au extins luna trecută au fost Bulgaria, Croația, Letonia și Slovenia.

https://ziare.com/industria-auto-europa/lovitura-grea-pentru-industria-auto-europeana-criza-conductorilor-1720792

Nici IT-ul nu sta foarte bine. Cipuri se folosesc si la telefoane si la echipamentele medicale, aspiratoare, televizoare, etc.

Voi ati fost afectati de aceasta criza? Poate Romania profita si sa se bage pe felie sa produca cip-uri? Nu neaparat firme romanesti, dar sa invitam marile companii sa investeasca in Romania.
Cat credeti ca va dura criza asta?

Exista finantare prin PNRR, sa speram ca o sa fie in stare sa implementeze proiectul. Da, normal ca am fi in stare.
Am platit avansul pentru o masina in august si inca o astept. Nici in februarie n-are cum sa vina.

Edited by cumparator, 18 January 2022 - 16:18.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru "chipuri generice" nu e nicio criza, nimic.
In aspiratoare e un variator cu triac, se gaseste pe tote drumurile. E imposibil sa te impiedici pe strada, sa cazi, fara sa se agate un triac de pantaloni.

Pentru chipuri "hitech" de ultima generatie nu stiu ce sa zic, tind sa cred ca nu e nicio criza. La chinezesti sigur nu e nicio criza, iar acestea se afla prin toate aparatele moderne, probabil ca si la masini ca nu cred ca au procesor de 4GHz octacore. Si daca au, rusine sa le fie, ca nu le trebuie.
Industria software sufera de o criza cumplita de bloatware.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
https://forum.softpe...te-electronice/
https://forum.softpe...oprocesoarelor/

Stiu ca mai era unul dar nu-l gasesc acum.
Problema are deja un an si nu sunt sanse de solutionare anul asta.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
....

Edited by adisz, 18 January 2022 - 16:17.


#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:00, said:

Voi ati fost afectati de aceasta criza?



Da, sunt afectat.

Termenele de livrare pentru produsele industriale pe care le reprezint in Romania, sunt marite la 3-4 luni, uneori si mai mult...

Anii trecuti, termenul de livrare standard pentru aceleasi produse, era de cca. 2-3 saptamani.

Edited by sylvius, 18 January 2022 - 16:22.


#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bobitad, on 18 ianuarie 2022 - 16:14, said:

cat despre masini, eu cred  ca mai si mascheaza din faptul ca nu mai exista cerere asa mare, ca sa tina si preturile sus. nu-s eu cu teoriile conspiratiei dar asa mi se pare. companiile auto au pierdut enorm in pandemie.



Auzisem acum vreo 2 saptamani la radio ca BMW a inregistrat in trimestrul 4 din 2021 (sau in tot anul 2021, nu mai stiu exact) cea mai buna vanzare din ultimii 15 ani. Acum ceva timp auzisem parca si de Audi ca era pe val, aveau vanzari record.

https://www.rnd.de/w...FA337XEOQA.html

Edit:
Audi a vandut in primele 6 luni din 2021 aproape 1 milion de masini
https://www.stimme.d...udi-art-4505840

Edited by giuliani, 18 January 2022 - 16:23.


#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 giuliani, on 18 ianuarie 2022 - 16:20, said:

Auzisem acum vreo 2 saptamani la radio ca BMW a inregistrat in trimestrul 4 din 2021 (sau in tot anul 2021, nu mai stiu exact) cea mai buna vanzare din ultimii 15 ani. Acum ceva timp auzisem parca si de Audi ca era pe val, aveau vanzari record.
au inregistrat castiguri foarte mari, fiindca au marut pretul. poti sa te uiti si la logan sa vezi. dar ca si vanzari au fost destul de slabe, sub 2019, comparative cu 2020, care a fost cam cu 25% mai slab ca 2019. de asta zic eu ca e ceva la mijloc. au tot marit pretul justificand cresteri pentru materiale si criza de semiconductori. asteapta sa publice pe siteuri, rezultatele pe 2021, acum sunt pana in noiembrie.

Edited by bobitad, 18 January 2022 - 16:24.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:00, said:

Voi ati fost afectati de aceasta criza? Poate Romania profita si sa se bage pe felie sa produca cip-uri? Nu neaparat firme romanesti, dar sa invitam marile companii sa investeasca in Romania.
Cat credeti ca va dura criza asta?
Da.
Nu.
Rămînem cu invitația. Ălora trebuie să le oferi niște condiții.

 bobitad, on 18 ianuarie 2022 - 16:14, said:

cat despre masini, eu cred  ca mai si mascheaza din faptul ca nu mai exista cerere asa mare
De aia se așteaptă mașinile 8-10 luni acum, că nu e cerere...

 maccip, on 18 ianuarie 2022 - 16:15, said:

Pentru chipuri "hitech" de ultima generatie nu stiu ce sa zic, tind sa cred ca nu e nicio criza.
Conspirație, nu?
E o chestiune de cerere și ofertă + combinație de factori:
covid + lockdown = cerere mărită de electronice de casă (computere, televizoare, PS-uri etc.)
firmele de mașini se aprovizionau prin metoda just-in-time (comanzi acu', primești repede)
alea de electronice făceau comenzile din timp, pînă la un an înainte
firmele de mașini au avut și ele evoie de mai multe cipuri - e din ce în ce mai multă electronică înauntru dar
cînd a crescut cererea amîndorura, firmele de electronice au fost favorizate la comenzi iar alea de mașini au cules ce a rămas. Clienții buni sînt ăia care te ajută să-ți programezi producție din timp, nu ăia care vor marfa de azi pe mîine.
De aia se lu

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bobitad, on 18 ianuarie 2022 - 16:23, said:

au inregistrat castiguri foarte mari, fiindca au marut pretul. poti sa te uiti si la logan sa vezi. dar ca si vanzari au fost destul de slabe, sub 2019, comparative cu 2020, care a fost cam cu 25% mai slab ca 2019. de asta zic eu ca e ceva la mijloc. au tot marit pretul justificand cresteri pentru materiale si criza de semiconductori. asteapta sa publice pe siteuri, rezultatele pe 2021, acum sunt pana in noiembrie.

Pai BMW are record de masini vandute, nu e vorba de pret. Audi la fel 980.000 de masini in perioada ianuarie-iunie 2021.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 18 ianuarie 2022 - 16:16, said:

https://forum.softpe...te-electronice/
https://forum.softpe...oprocesoarelor/

Stiu ca mai era unul dar nu-l gasesc acum.
Problema are deja un an si nu sunt sanse de solutionare anul asta.
Corect. Eu am cautat dupa semiconductori.  Posted Image

 giuliani, on 18 ianuarie 2022 - 16:20, said:

Auzisem acum vreo 2 saptamani la radio ca BMW a inregistrat in trimestrul 4 din 2021 (sau in tot anul 2021, nu mai stiu exact) cea mai buna vanzare din ultimii 15 ani. Acum ceva timp auzisem parca si de Audi ca era pe val, aveau vanzari record.

https://www.rnd.de/w...FA337XEOQA.html

Edit:
Audi a vandut in primele 6 luni din 2021 aproape 1 milion de masini
https://www.stimme.d...udi-art-4505840
Astia spun ca per total e mai rau :D

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
La munca timpul de livrare ptr niste echipamente Cisco a crescut de la 6 sapt la 3-4 luni dar de obicei se lungeste si mai mult.

Ca electronist ma uitam zilele trecute pe la marii distribuitori de semiconductori banali (tranzistori, mici stabilizatoare de tensiune) si au termene de livrare de 6luni-1 an, componente care pe vremuri existau permanent pe stoc.
Nu am explicatii doar spun ce observ.

#15
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

 sylvius, on 18 ianuarie 2022 - 16:20, said:

Da, sunt afectat.

Termenele de livrare pentru produsele industriale pe care le reprezint in Romania, sunt marite la 3-4 luni, uneori si mai mult...

Anii trecuti, termenul de livrare standard pentru aceleasi produse, era de cca. 2-3 saptamani.
La noi la firma, Wago ne a anuntat ca pt plc uri trebuie plasata comanda cu cel putin 6 luni inainte.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Bursul, on 18 ianuarie 2022 - 16:28, said:

Astia spun ca per total e mai rau Posted Image

Mie imi convine ca sunt in domeniul motoarelor electrice.

Insa asa cum criza semiconductoarelor e provocata probabil de lockdownurile alea din china, asa avem si noi probleme cu magnetii, ne sunt livrati  mult mai incet. Daca pana acum standard era 6-8 sapt, acum astepti mai bine de 12 saptamani dupa ei. Vin toti din China, evident. In plus, pretul lor a crescut simtitor.

Edited by giuliani, 18 January 2022 - 16:34.


#17
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 giuliani, on 18 ianuarie 2022 - 16:25, said:

Pai BMW are record de masini vandute, nu e vorba de pret. Audi la fel 980.000 de masini in perioada ianuarie-iunie 2021.
voi sunteti belea si nu vedeti ce scriu. uite aici vanzarile bmw la jumatate de an: https://www.best-sel...ers-and-brands/

bmw a avut +31% fata de 2020. cum am mai zis 2020 a fost un an slab, majoritatea avand intre 20-30% scadere fata de 2019, care e considerat un an normal.

uite si 2020 comparativ cu 2019, bmw a fost la -19,2. https://www.best-sel...ers-and-brands/

daca se publica rezultatete pe 2021 totale, probabil o sa fie mai jos, ajungem cam ca 2019. ca in q3 2021 a fost doar la 11.4 mai mult ca 2020.

cat despre faptul ca se asteapta, se asteapta fiindca poate se vrea sa se astepte, nu ca e cererea mare. cum am mai zis sunt primul sa fie contra teoriilor conspiratiei, dar aici parca prea s-au potrivit. pierzi 20-30% in 2020, trebuie sa-ti scoti parleala cumva, iar in 2021, pac, bagi preturi si zici ca e cererea mare si nu poti sa o satisfaci.

Edited by bobitad, 18 January 2022 - 16:37.


#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Au si zis ca marcile de lux nu sunt asa de afectate. Or fi platit triplu, cine stie.
S-au cumparat mult mai multe laptopuri, tablete, telefoane pentru ca scoala si lucrul s-au mutat in online, unde a fost posibil. Productia de componente nu se redimensioneaza atat de repede. Ramane de vazut ce o fi dupa pandemie.

Si la job avem intarzieri enorm la marfa venita din Asia, echipamente. Dureaza si 6 luni sa primim o comanda.

Edited by cumparator, 18 January 2022 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate