Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu o veche angajatã dificilã

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Nu am foaia matricola dar sper să se poată rezolva cu declarație ei pe proprie răspundere de la momentul angajării cum că are doar 10 clase terminate la ff.
   OIR-ul NU a cerut atunci în scris foaia matricolă ci doar un act care ar dovedi această calitate iar în cazul de față e vorba de declarație ei pe proprie răspundere.
   Să vedem.....

#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Fii tare, nu te lasa, chiar cearta-te cu ei daca e necesar. Am lucrat cu fonduri europene, stiu ce idiotenii pot cere, doar sa se justifice ei, in doare undeva ca e legal sau ilegal ce cer, sau logic. Daca ar putea, ar cere si declaratie pe proprie raspundere la declaratia pe propria raspundere, numai ca sa se spele pe maini de responsabilitati.
Treaba ta e sa pui la dispozitie ce exista in regulamentul programului, restul sa rezolve ei daca le trebuie. Daca aia scrie in regulamentul initial ca declaratia e suficienta, aia e datoria ta sa prezinti.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca persoana respectiva a fost platita din fonduri pubilce, atunci angajatorul ar fi trebuit sa intocmeaca un dosar personal care sa contina si foaia matricola.

http://legislatie.ju...Document/128873

Spoiler

Edited by pasilla, 18 January 2022 - 15:10.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Foaia matricola nu dovedește ca ai sau nu bacul.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum la angajare trebuia intocmit un dosar inclusiv cu actele de scolarizare.
Ca are 10 clase sau master o copie trebuie sa stea la dosarul de angajare.

Asa a fost dintotdeauna. Peste tot pe unde am lucrat mi-au cerut INAINTE de angajare sa le aduc toate actele.

Edited by eiffel, 18 January 2022 - 15:14.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Foaia matricola nu dovedește ca ai sau nu bacul.
Nu, bineinteles, dar acum o putea prezenta alora de la OIR.

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Actul de studiu, da, trebuia sa aiba ultima diploma, a ultimei trepte absolvite, ca e examen capacitate, ca Treapta, ce o fi absolvit.
https://www.edu.ro/a...-si-doc-scolare
Foaia matricola nu e act de studiu, asa cred. E cel mult o anexa la un act de studiu.

Edited by bai3tzash, 18 January 2022 - 15:28.


#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
N-ai cum sa dovedesti ca NU ai o anumita calitate. E absurd. Daca as da anunt ca angajez un salahor cu 10.000 lei/luna, pun pariu ca m-as trezi la usa cu 100 ingineri cu vechime care mi-ar zice ca nu au diploma de licenta.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De obicei se cere ca ai luat ceva , ai facut o facultate, hai cu diploma legalizata etc,  nu si ca Nu ai ...
O declaratie pe propria raspundere de la ea si una de la Directorul scolii unde era la liceu putea sa aduca !

1) La angajare trebuia sa ceri o declaratie, de la ea, contra-semnata si de directorul scolii,  ca : "in data de 03.03.2020  Ana Blandiana, fiind eleva cl. 11-a la liceul nostru Nicolae Iorga, nu a sustinut / nu a luat inca la aceasta data Bacalaureatul "

2) Acuma e tarziu, daca nu vrea ea nu poti obliga, eventual sa zici frumos ( Nu amenintare), cel mai bine trimiti scrisoare recomandata oficiala de la firma ta, ca firma ta cere documentele (chiar si retro)  si  daca te dau pe tine in judecata,  va fi data si ea (daca nu de anti -frauda atunci de firma ta) , deci mai bine  sa se duca pana la liceu si sa aduca o declaratie. Chiar daca intre timp si-a luat bacul se specifica data acolo cand a lucrat la tine.

Dupa o scrisoare recomandata de posta, confirmare de primire,  bine redactata,  (poate o primeste masa sau taica sau)  sa vezi ce in graba se vor duce sa iti aduca hartii.
Nicidecum amenintari, nu telefon, poate inregistreaza, nuu !  Prin scrisoare cu confirmare de primire. Asta accepta si judecatoria, restul nu!

3) Chiar daca Eleva nu vrea sa te ajute, tu Te duci frumos la Directoarea scolii in audienta, si zici ca tu vrei sa ajuti tinerii , probabil mai recrutezi pe viitor de la ei din scoala, si sa te ajute si ei. Poate se rezolva. Dar nu as da nici o mita (cum te-au sfatuit altii) ca nu stii peste ce directoare dai => poate dai tu cu subsemnatul la politie !   In urma  audientei cu Directoarea ,  te va indruma spre secretara care poate a mai facut din astea, stie ce sa iti dea.  Alternativa daca Directoarea e ocupata, vorbesti cu diriginta elevei sau secretara scolii. Tre sa se rezolve frumos, daca nu ati facut falsuri /  dat mita,  si ei tre sa te ajute !   Daca nu te ajuta mai exista inspectorat scolar,  si crede-ma nu are chef directoarea sa raspunda inspectorului cum ca nu te-a ajutat ...

4) Nu te poti certa cu anti frauda de la fonduri europene, dar  in ultima instanta faci tu o declaratie a ta pe propria raspundere, ca conform falsului in declaratii tu asa stiai ca fata e in clasa 11, etc.  specifici perioada angajarii,  si sa se duca ei  sa caute pe la Liceu cine cand a luat bacul !

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 15:40.


#28
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Pe aia care iti cer documente in plus pt ca au fost ei incompetenti initial, trimite-i la sursa direct. Daca pleca aia in Italia si nu mai puteai da de ea, ce faceai? Sau daca, Doamne fereste, murea intre timp? Atat timp cat a fost legal sa si dea demisia in timpul desfasurarii proiectului, le spui ca nu mai poti s-o contactezi.

#29
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
O femeie ca angajata fără Bac acum sigur caută ceva să se angajeze și moare de foame.

E foarte ciudat că tu după ce ai dat-o afară înainte de sărbători mai ai tupeu să o și suni.

Mai vrei să o și forțezi ?

Edited by emeral, 18 January 2022 - 15:44.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stefan0011, on 18 ianuarie 2022 - 15:40, said:

Pe aia care iti cer documente in plus pt ca au fost ei incompetenti initial, trimite-i la sursa direct.
Aia cer un document care trebuia sa existe in dosarul de personal inainte de semnarea CIM.

#31
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Deci tu ai dat-o afara si vrei ca acum ea sa fie draguta cu tine Posted Image ???
Sfatul l-ai primit deja , e cea mai simpla rezolvare , sa ii spui ce vrei de la ea si sa intrebi cat te costa !
Iti rezolvi problema simplu si rapid .

Edited by Alltrack, 18 January 2022 - 15:53.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alltrack, on 18 ianuarie 2022 - 15:51, said:

Sfatul l-ai primit deja , e cea mai simpla rezolvare , sa ii spui ce vrei de la ea si sa intrebi cat te costa !
S-ar putea ca chiar sa coste ceva.
Poate femeia nici nu are foaia matricola si trebuie sa mearga in.....Spania sa o obtina. Cine stie.......

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 pasilla, on 18 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Nu, bineinteles, dar acum o putea prezenta alora de la OIR.
El vrea sa dovedeasca ca NU are bacul luat. Nu poate face asta cu foaia matricola

Eu iti pot prezenta o foaie matricola din clasele 1-8. Dar ala are si doctoratul luat. Dupa acea foaie matricola zici ca are doar 8 clase. Dar are si masterat si doctorat.

#34
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 drndcg, on 18 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Bună ziua
    Pe scurt. Am avut două angajate începând cu anul trecut din aprilie 2021 pe un proiect pe fonduri europene, una dintre condiții era să nu aibă examenul de bacalaureat.
    În noiembrie am renunțat la una dintre ele pe cale amiabilă deoarece nu corespundea cerințelor postului, mai pe scurt începuse să nu își mai facă treaba. În urma unei discuții în care am pus-o în fața dovezilor și a reclamaților mai multor persoane cu care a luat contact și-a dat demisia.
    Salariul ei era plătit din fonduri europene. În decembrie am încheiat amiabil totul, i-am plătit zilele de concediu neefectuate, salariul până în ziua demisiei precum și orele suplimentare efectuate plus bonusurile pe care le-a meritat cf contractului. Bineînțeles că a fost f mulțumită, ne-am dat ca să spun așa mâna și dusă a fost.
    Problema acum este că, am nevoie de foaia ei matricolă ca să pot demonstra faptul că nu are examenul de bacalaureat dat iar acest document a fost cerut de cei de la OIR pentru a verifica eventuale fraude și a debloca tranșa a doua de bani.
    Spre surprinderea mea, deși am încheiat amiabil și nu am rămas cu nimic dator față de ea, dimpotrivă, mi-a spus că nu vrea să îmi dea nimic.
    Eu o știam ca o fire dificilă, a divorțat de curând, e mai instabilă sentimental și nu reușesc să scot nimic de la ea deși am nevoie de acel act.
    Cum pot pe cale legală să obțin această copie? Pot legal s-o forțez să o aducă sau mă pot duce eu la liceu/școală și să o obțin de acolo?
Menționez că salariul ei pe perioada angajării a fost plătit din fondurile europene primite ( era bugetat salariul ei pe proiect ) iar acum fără acel act nu aș vrea să pară că am făcut fraudă etc mulțumesc.


Titlul topicului nu are nici o legatura cu topicul.

Nu ai probleme cu angajata, ci ai probleme cu actele de la fonduri europene.

Fosta angajata a demisionat la cererea ta, ca nu-si mai facea treaba (desi mirosul meu zice ca tocmai se incheiase perioada obligatorie de mentinere a angajatei pentru fonduri). La momentul demisiei drumurile voastre s-au despartit. Nu mai ai absolut nici un drept sa-i soliciti documente sau orice altceva.
Asa cum tu nu ai ramas dator fata de ea, nici ea nu mai are nici o datorie fata de tine.
Nu o poti forta in nici un fel si nici nu poti obtine tu documentele ei.

Asa ca ai nevoie de un serviciu din partea ei - asta e altceva, si pentru asta se plateste.
Deci, cum ti-au spus si alti colegi - pregateste un plic, discuta cu femeia si spune-i ca o rogi sa-ti aduca documentul x, iar tu o vei recompensa pentru deranj.

Edited by florinel, 18 January 2022 - 16:24.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2022 - 16:06, said:

El vrea sa dovedeasca ca NU are bacul luat. Nu poate face asta cu foaia matricola
Nu cred ca el a hotarat ca are nevoie de Foaia matricola.
Aia de la OIR au cerut.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Eu de abia azi am auzit de OIR.
Hop pe google: Organismul Intermediar Regional
Daca e Intermediar: ignora-i.
Să ceară ăla de sus. Final.


Nu te ajuta cu nimic foaia matricolă. Nu dovedește că ai sau nu bacul sau masteratul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate