Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu o veche angajată dificilă

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua

    Pe scurt. Am avut două angajate începând cu anul trecut din aprilie 2021 pe un proiect pe fonduri europene, una dintre condiții era să nu aibă examenul de bacalaureat.
    În noiembrie am renunțat la una dintre ele pe cale amiabilă deoarece nu corespundea cerințelor postului, mai pe scurt începuse să nu își mai facă treaba. În urma unei discuții în care am pus-o în fața dovezilor și a reclamaților mai multor persoane cu care a luat contact și-a dat demisia.
    Salariul ei era plătit din fonduri europene. În decembrie am încheiat amiabil totul, i-am plătit zilele de concediu neefectuate, salariul până în ziua demisiei precum și orele suplimentare efectuate plus bonusurile pe care le-a meritat cf contractului. Bineînțeles că a fost f mulțumită, ne-am dat ca să spun așa mâna și dusă a fost.

    Problema acum este că, am nevoie de foaia ei matricolă ca să pot demonstra faptul că nu are examenul de bacalaureat dat iar acest document a fost cerut de cei de la OIR pentru a verifica eventuale fraude și a debloca tranșa a doua de bani.
    Spre surprinderea mea, deși am încheiat amiabil și nu am rămas cu nimic dator față de ea, dimpotrivă, mi-a spus că nu vrea să îmi dea nimic.
    Eu o știam ca o fire dificilă, a divorțat de curând, e mai instabilă sentimental și nu reușesc să scot nimic de la ea deși am nevoie de acel act.

    Cum pot pe cale legală să obțin această copie? Pot legal s-o forțez să o aducă sau mă pot duce eu la liceu/școală și să o obțin de acolo?
     Menționez că salariul ei pe perioada angajării a fost plătit din fondurile europene primite ( era bugetat salariul ei pe proiect ) iar acum fără acel act nu aș vrea să pară că am făcut fraudă etc mulțumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai cerut toate documentele inainte de a incheia CIM, acum nu stiu ce mai poti face.
Poate chiar are Bac.

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Din cate stiu nu poti sa scoti in numele ei, dar poate sunt exceptii, desi nu cred.
Presupun ca la angajare ai facut frumos cate un dosarel cu acte, diplome ( care erau ), foaie matricolă.
Nu o mai ai? Prin ceva mail dosar etc...

Edited by GaBogdan, 18 January 2022 - 14:08.


#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdrndcg, on 18 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Bună ziua

    Pe scurt. Am avut două angajate începând cu anul trecut din aprilie 2021 pe un proiect pe fonduri europene, una dintre condiții era să nu aibă examenul de bacalaureat.
    În noiembrie am renunțat la una dintre ele pe cale amiabilă deoarece nu corespundea cerințelor postului, mai pe scurt începuse să nu își mai facă treaba. În urma unei discuții în care am pus-o în fața dovezilor și a reclamaților mai multor persoane cu care a luat contact și-a dat demisia.
    Salariul ei era plătit din fonduri europene. În decembrie am încheiat amiabil totul, i-am plătit zilele de concediu neefectuate, salariul până în ziua demisiei precum și orele suplimentare efectuate plus bonusurile pe care le-a meritat cf contractului. Bineînțeles că a fost f mulțumită, ne-am dat ca să spun așa mâna și dusă a fost.

    Problema acum este că, am nevoie de foaia ei matricolă ca să pot demonstra faptul că nu are examenul de bacalaureat dat iar acest document a fost cerut de cei de la OIR pentru a verifica eventuale fraude și a debloca tranșa a doua de bani.
    Spre surprinderea mea, deși am încheiat amiabil și nu am rămas cu nimic dator față de ea, dimpotrivă, mi-a spus că nu vrea să îmi dea nimic.
    Eu o știam ca o fire dificilă, a divorțat de curând, e mai instabilă sentimental și nu reușesc să scot nimic de la ea deși am nevoie de acel act.

    Cum pot pe cale legală să obțin această copie? Pot legal s-o forțez să o aducă sau mă pot duce eu la liceu/școală și să o obțin de acolo?
     Menționez că salariul ei pe perioada angajării a fost plătit din fondurile europene primite ( era bugetat salariul ei pe proiect ) iar acum fără acel act nu aș vrea să pară că am făcut fraudă etc mulțumesc.
Astea cu mersul la scoala si luat copie de pe foaia matricola sunt vise. N-ai cum, se elibereaza duplicat  doar titularului pt motive intemeiate.
Nici nu o poti forta, pe scurt, n-ai cum.
Singura metoda care functioneaza 100%: 1500 lei la plic, si iti da si foaia matricola a ma-sii.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si mie mi s-ar parea suspect sa imi ceara fostul angajator documente.

Idee buna aia cu plicul. Poate merge.

#6
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postdrndcg, on 18 ianuarie 2022 - 13:58, said:

una dintre condiții era să nu aibă examenul de bacalaureat.
  
Si de unde stii ca nu are bacalaureatul, asa ti-a zis ea din gura? Pai pot sa-ti zic si eu ca am doctorat, ma angajezi fara sa verifici?

#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postdrndcg, on 18 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Pe scurt. Am avut două angajate începând cu anul trecut din aprilie 2021 pe un proiect pe fonduri europene, una dintre condiții era să nu aibă examenul de bacalaureat.

De ce nu s-au cerut documentele respective la angajare?


Si mi se pare oricum cretina cerinta. Sa vin eu sa demonstrez ca nu am licenta, masterat, doctorat.
Ce fac merg la toate institutiile de invatamant din tara?

O declaratie pe propria raspundere si gata.  

Avand in vedere istoricul userului pe forum, cu recuperarea datoriilor de la pacientii stomatologului, eu cred ca povestea e prezentata inexact.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Din foaia matricolă nu rezultă că are sau nu bacul.
Îs doar notele 9-12.
Bacul îl poate lua oricând, oriunde. Nu poți să dovedești că nu are bacul.
Ea poate dovedi că îl are luat, nu că nu îl are luat.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă cu vorba bună nu merge, explică-i ca o posibila acuzație de frauda îndreptată împotriva ta/firmei se poate răsfrânge și asupra ei, nu cred ca are chef de dat cu subsemnatul pe la vreo instituție sau comisie de ancheta.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate nu e atent cu explicatia si o da in santaj/hartuire Posted Image

Edited by pasilla, 18 January 2022 - 14:25.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,739
  • Înscris: 30.08.2006
Asa este. Trebuia sa dea o declaratie pe propria raspundere ca nu are bacalaureatul dat.

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Amenint-o ca i se poate cere contravaloarea salariului pe motiv de frauda. Poate intelege, daca nu si solutia cu plicul poate fi o varianta.

#13
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Este adevărat totul. Cei de la fonduri europene nu au cerut inițial această fișă în 2021 aprilie.
  Cine a lucrat cu fonduri europene știe despre ce vorbesc. S-au schimbat multe documente pe parcurs, au tot venit cu cereri de acte suplimentare etc menționând că așa cere OIR-ul.
  Deci această fișă nu a fost de la început cerută, am fost sunat acum doua zile și mi s-a cerut motivând că au fost destule fraude  cu fondurile acestea....Eu știu că nu prea e legal ( dacă nu greșesc ) să îmi ceară din mers dar cu OIR-ul nu prea te poți lua de guler...
   Referitor la acele datorii dle stevenlanglat s-au rezolvat cu ajutorul firmelor de recuperare datorii stai liniștit dta. Majoritatea dentiștilor au țepe luate numă că având în vedere că această majoritate lucrează la negru nu depun plângeri știind că nu  au cum să recupereze. Eu lucrez cinstit și la vedere ( la alb cum se spune ) și tocmai de aceea mi-am cerut drepturile.
   A fost ok cu firmele de recuperări, cam mari comisioanele dar măcar am rezolvat și dat o lecție țeparilor.
   Mai aștept ceva păreri vă rog frumos....ca să  știu ce să fac, mulțumesc.

#14
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Nu cred ca exista vreun instrument legal care sa o forteze sa dea o declaratie continand date personale in acest moment. Doar amiabil se poate. Cand ai angajat-o, cum a dovedit ca nu are BAC-ul?

#15
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postdrndcg, on 18 ianuarie 2022 - 14:26, said:

Este adevărat totul. Cei de la fonduri europene nu au cerut inițial această fișă în 2021 aprilie.
  Cine a lucrat cu fonduri europene știe despre ce vorbesc. S-au schimbat multe documente pe parcurs, au tot venit cu cereri de acte suplimentare etc menționând că așa cere OIR-ul.
  Deci această fișă nu a fost de la început cerută, am fost sunat acum doua zile și mi s-a cerut motivând că au fost destule fraude  cu fondurile acestea....Eu știu că nu prea e legal ( dacă nu greșesc ) să îmi ceară din mers dar cu OIR-ul nu prea te poți lua de guler...
   Referitor la acele datorii dle stevenlanglat s-au rezolvat cu ajutorul firmelor de recuperare datorii stai liniștit dta. Majoritatea dentiștilor au țepe luate numă că având în vedere că această majoritate lucrează la negru nu depun plângeri știind că nu  au cum să recupereze. Eu lucrez cinstit și la vedere ( la alb cum se spune ) și tocmai de aceea mi-am cerut drepturile.
   A fost ok cu firmele de recuperări, cam mari comisioanele dar măcar am rezolvat și dat o lecție țeparilor.
   Mai aștept ceva păreri vă rog frumos....ca să  știu ce să fac, mulțumesc.



Am avut cunostinte in zona de creante. Fara dovezi, nu cred ce spuneti.


Si la partea de fonduri europene stiu ca e greu sa gasesti angajati care sa respecte conditiile. Si unii mai indoaie regulile.
Mai pun angajatii sa dea declaratii false, ca "nu verifica nimeni".


Sunt sigur ca nu e cazul dumneavoastra.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdrndcg, on 18 ianuarie 2022 - 14:26, said:

.Eu știu că nu prea e legal ( dacă nu greșesc ) să îmi ceară din mers dar cu OIR-ul nu prea te poți lua de guler...

nu iti cer nimic din mers sau in plus, demersul lor e perfect justificat
tu ai scris un proiect in care ai afirmat ca angajezi oameni fara bacalaureat. TU. acum OIR vrea sa vada cine e persoana angajata si daca are bacalaureatul. iar tu nu poti prezenta nimic, referitor la bacalaureat.  cand i-ai angajat, nu te-ai gandit ca iti trebuie si o dovada ca n-au bacalaureat, daca asa era prevazut in proiectul scris de tine?
poti cel mult da vina pe stat ca n-are o baza de date cu toti absolventii, pe caprarii, dar mai mult decat atat, nimic.
Evident, daca OIR iti taie aceasta cheltuiala, ai putea sa te intorci impotriva ei in instanta, dar nu cred ca poti castiga.
judecat simplist, in Romania  e mai simplu cu un plic decat cu un avocat. In locul femeii, eu as cere 500 de lei, pentru ca tu ai nevoie de mine, nu eu de tine.

Edited by strongsss, 18 January 2022 - 14:43.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Voi nu înțelegeți ca nu se poate dovedi ca NU ai bacul?
Dovedești ca îl ai luat cu diploma de BAC. Invers.... e ilogic.
Peste tot se cere sa dovedești ca ai bacul, nu ca nu îl ai.
Poate sa aibe și doctoratul luat,.... nu e logic sa dovedești ca NU ai bacul

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ia-te de guler cu OIR, sa nu schimbe regulile in timpul jocului.
Cum zice colegul de mai sus, nu ai cum demonstra ca nu ai luat BACUL in afara de o declaratie. Nu exista vreun act ce dovedeste ca nu ai luat Bacul. O fi poate ceva de la minister, vreo porcarie de adeverinta cum ca X cetatean nu se afla in evidentele lor cu o diploma de BAC. Dar nu e ceva uzual, nu are nimeni asa ceva in casa, incat sa-i poti cere.
Explica cu subiect si predicat la OIR ca cerinta lor nu poate fi indeplinita acum, angajatul de atunci nu mai e acum, nu are obligatia juridica sa-ti dea nicio explicatie.
Sa dea OIR exemplu clar cum poti demonstra ca cineva nu are BACUL. Scris, negru pe alb, ce act exista sa demonstrezi ca nu ai Bacul. Tare curios sunt ce prostie pot spune.
Cel mult pot cere ultima diploma a angajatei, ceea ce ar trebui sa ai la dosarul de angajare.

Edited by bai3tzash, 18 January 2022 - 14:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate