Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Partitie SSD

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Azi voi achizitiona un laptop TUF F17 FX706HM . Are un SSD de 512 Gb . Doresc sa stiu daca il pot partitiona in 200 + 300 gb fara a-l strica sau pierde garantia . SSD -ul este M 2 .

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
1. Vezi sa nu aiba el ceva partitiu deja facute. Uneori mai sunt puse partitii cu drivere.
2. Real nu are 512 ci un pic sub 500.
3. Poti sa-l partitionezi fara probleme - vor mai apare insa niste partitii in plus facute de Windows - 2 sau 3 in functie de versiunea de Windows si modul de instalare - EFI mai aduce una in plus.
4. Nu uita sa lasi un spatiu ptr OP - daca nu stii ce inseamna citeste primul post de aici si linkurile din el - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Legat de punctul 4 de la colegul @eiffel, recomandarea e sa lasi cam 10% pentru o durata de viata cat mai mare. Eu asa am facut, sa fiu sigur ca tine cat mai mult.
Plus, nu strica sa ai grija cu spatiul liber, sa nu-l umpli la refuz.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da poti partitiona. Doar ca sa iti organizezi mai bine datele,  dar nu o sa ai viteza (putin mai buna) ca la HDD urile classice.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic, @nael: De fapt e sesizabil mai rapid si la vitezele de transfer, fiind pe PciEx. Chiar si comparat cu un SSD pe SATA 3 se vad diferente la transfer.
Iar despre timpii de acces, sa nu mai vorbim.

Edited by Hider141, 18 January 2022 - 15:24.


#6
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020

View Posteiffel, on 18 ianuarie 2022 - 13:32, said:

1. Vezi sa nu aiba el ceva partitiu deja facute. Uneori mai sunt puse partitii cu drivere.
2. Real nu are 512 ci un pic sub 500.
3. Poti sa-l partitionezi fara probleme - vor mai apare insa niste partitii in plus facute de Windows - 2 sau 3 in functie de versiunea de Windows si modul de instalare - EFI mai aduce una in plus.
4. Nu uita sa lasi un spatiu ptr OP - daca nu stii ce inseamna citeste primul post de aici si linkurile din el - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

Nu gasesc in link despre OP .Cum se face ?

Nu e suficient sa-i fac 2 partitii ? Una pt sistem operare una pt date ? Cum ii fac acest Op ? E optiune la instalare windows sau cum ?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
1. Pentru OP (overprovisioning) pur si simplu lasi spatiu nepartitionat. De exemplu daca spatiul total disponibil e de 490 GB, faci 1 sau 2 partitii care au in total ~440GB, iar restul de ~50 GB ii lasi asa, nepartitionati. Va sti SSD-ul cum sa-i foloseasca pe cei 50GB.

2. Merita sa faci 2 partitii doar daca esti paranoic si vrei sa nu risti sa stergi date importante in cazul in care formatezi partitia cu Windows. Dar daca nu umbli pe diverse site-uri dubioase si nu descarci continut de pe P1rate Bay, nu are sens sa imparti in 2, fiindca ai sanse sa nu vezi vreo reinstalare de Windows in urmatorii 4-5 ani.
Eu doar de 2 ori am ajuns la reinstalare de Windows de cand a aparut 10-le. Prima data am schimbat total platforma (AMD->Intel) si a fost nevoie fiindca apareau diverse erori cu placa video, si a doua oara din cauza unui update de Windows care a crapat la o gramada de useri.

Edited by Hider141, 18 January 2022 - 15:54.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Nu am mai partiționat SSD decât pentru Dual-Boot. SSD-ul îl folosești întreg, cu 15-20% OP. E păcat de el să-l partitionezi. Pentru stocare montezi un HDD sau folosești unul extern.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View Postredsnake74, on 18 ianuarie 2022 - 15:44, said:

Nu gasesc in link despre OP .Cum se face ?

Am zis sa citesti si linkurile din primul post.
Aveai si un sumar cu tot ce s-a discutat pe topicul respectiv - partile importante.
Acolo scria de OP:

Quote

Mai exact, OP inseamna sa lasi un spatiu liber (nepartitionat) pe SSD astfel incat sa poata avea spatiu de manevra in cazul in care o parte din celule ajung aproape de limita garantata de scrieri. Spatiul liber pe o partitie nu e garantat ca va ramane liber. Spatiul nepartitionat sigur ramane liber. Functionarea optima se obtine pe la 20% nepartitionat ptr a fi folosit ca OP.


#10
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
Laptopul l-am pus la incarcat , scrie inainte de prima utilizare sa stea la incarcat 3 ore . Nu se aprinde nici un led , nu am nici un indicator ca se incarca . Este normal sau e defect ?

#11
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Nu prea este indicat sa faci partiții pe ssd, ii scurtezi mai repede durata de viata, ar fi bine sa îl lasi asa.
Mai bine aduni niște bani și mai cumperi un HDD mecanic de 2.5 inch pe sata 3 de 500gb sau 1T, in jur de 200 lei.
Banuiesc ca ai primit în cutie și banda conectoare sa montezi hardul și 4 suruburi?
Eu la tuf-ul care l-am luat avea asa ceva în cutie.

#12
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 18.05.2020
E stricat , nu se aprinde deloc , nici cu incarcator nici fara . In cutie era doar incarcatorul . Parea intact sigiliul .L-am luat de la showroom emag , am sunat si mi-au zis sa-l duc inapoi si la 2 zile dupa vine altul . Mi-a cam disparut increderea si in Asus si in Emag . Am un Asus din 2015 , n-am avut nici o problema cu el .

#13
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Recomandarea mea ar fi, dacă poți, cere banii înapoi si nu lua TUF, mergi pe Asus ROG, sau Vivobook oled, ultimul are placa video dedicata, ai sa-mi multumesti. Doar ca la rog nu ai camera web.
Asus tuf sunt laptopuri de buget, singurul lucru bun este carcasa și tastatura.
Display-ul este sub orice critica, bateria slaba și difuzoarele sunt sub medie, răcirea nu este prea buna.

Edited by cipri_m78, 19 January 2022 - 22:26.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu sunt chiar e buget, dar e adevarat ca sunt mai limitate un pic decat ROG-urile - initial TUF avea alt scop - sa fie indestructibile teoretic - testate in conditii extreme.
Si-au capatat un renume ceva mai prost intrcuat au laqnsat cateva modele mai recent care au avut probleme pe partea de racire.
Pe de alta parte componentele sunt testate sa lucreze fara probleme 24h la 100 grade Celsius.

Eu nu inteleg de ce le-au convertit la gaming. Scopul lor fiind stabilitatea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate