Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Pareri Samsung AU9072?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare! Ceva pareri asupra modelului AU9072 de la Samsung? In gama aceasta de /diagonala/functii/pret, aveam de ales doar intre Samsung, LG (LG 43NANO753PR) sau Philips (43PUS8536/12)...
Acasa am televizoare smart si nonsmart de la Samsung si sunt multumit, atat ca unuia mai batranel i-a cedat iluminarea din spate si acum am motiv sa-l schimb. Posted Image
Recent, am mai achizitionat un Philips 108cm smart, dar sunt un pic dezamagit de el. Se vede ok, insa are ceva deficienta pe partea de smart.
De LG m-am lovit ocazional doar la prieteni si nu pot sa zic ca mi-a lasat o impresie proasta, insa am o afinitate pentru Samsung. Ce-i drept, modelul LG 43NANO753PR pe care l-am gasit, este ceva tehnologie NANO, pe care n-am studiat-o...

Orice sfat mi-ar ajuta. Posted Image Multumesc!

Edited by Disturber, 18 January 2022 - 13:18.


#2
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
La noi AU9000 abia a apărut pe piață, greu de crezut că vei găsi posesori aici acum. Am înțeles că ar fi mai bine echipat pentru gaming (se pare că ar avea 120 Hz) decât Q60A, (nu știu dacă asta e valabil și pentru diagonala de 43 de inch) și că nu ar fi QLED. Mai bine caută review-uri pe Youtube, poate-ți faci o idee despre ce poate acest AU9000. LG din ce știu eu, are ecran IPS, (cele de 50 de inch se spune că ar avea ecrane VA) deci e varză la contrast și uniformitate.

#3
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 eddy_teer, on 18 ianuarie 2022 - 13:48, said:

La noi AU9000 abia a apărut pe piață, greu de crezut că vei găsi posesori aici acum. Am înțeles că ar fi mai bine echipat pentru gaming (se pare că ar avea 120 Hz) decât Q60A, (nu știu dacă asta e valabil și pentru diagonala de 43 de inch) și că nu ar fi QLED. Mai bine caută review-uri pe Youtube, poate-ți faci o idee despre ce poate acest AU9000. LG din ce știu eu, are ecran IPS, (cele de 50 de inch se spune că ar avea ecrane VA) deci e varză la contrast și uniformitate.

Caut sa merg pe un model de 43", pentru ca nu-mi permite spatiul sa iau o diagonala mai mare. Intr-adevar, dupa ce am deschis topicul, am dat si de Q60A, care am vazut ca este QLED. Oare sa fie o diferenta sesizabila? Iar diferenta de pret este de 200 de lei intre ele...2200 lei AU9072 si 2400 lei Q60A.
Il iau in special pentru Youtube/Netflix + TV.

Edited by Disturber, 18 January 2022 - 13:53.


#4
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 10.12.2018
https://www.displays...ison/8a1819f543

#5
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Cred că e un TV destul de OK, QLED are culori mai vibrante și mai bogate, dar spun unii că suprasaturează, nu știu, vezi cum stă AU9000 la contrast și luminozitate, Q60A stă acceptabil la aceste capitole, dar există diferențe mari de calitate între modelele Q60A, ar fi bine să poți alege în magazin.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007
E diferenta enorma intre un Qled si un LED la Samsung...
Sfatul meu, alege QLED-ul!!!

#7
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
De cateva zile am exact acest model ,50".Are ceva backlight bleeding si inca nu stiu ce sa fac,sa il tin sau retur.Intreb ,problema s-ar acentua sau nu?

#8
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 rovid, on 18 ianuarie 2022 - 15:05, said:

De cateva zile am exact acest model ,50".Are ceva backlight bleeding si inca nu stiu ce sa fac,sa il tin sau retur.Intreb ,problema s-ar acentua sau nu?
Care model?

 eddy_teer, on 18 ianuarie 2022 - 14:14, said:

Cred că e un TV destul de OK, QLED are culori mai vibrante și mai bogate, dar spun unii că suprasaturează, nu știu, vezi cum stă AU9000 la contrast și luminozitate, Q60A stă acceptabil la aceste capitole, dar există diferențe mari de calitate între modelele Q60A, ar fi bine să poți alege în magazin.
Ma voi duce astazi la eMag (Crangasi sau Titan) si as vrea sa vad daca le au pe amandoua afisate. De altfel, le-am comandat pe amandoua....sa ma decid este mai greu ^_^.

 mirel3003, on 18 ianuarie 2022 - 14:43, said:

E diferenta enorma intre un Qled si un LED la Samsung...
Sfatul meu, alege QLED-ul!!!
Cu mesajul acesta m-ai convins sa rezerv si Q60A...acum sa vad care ramane. :))

#9
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
AU 9072

#10
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Tocmai ce am comandat un 9072 de 50 de inch, de la Evomag. Avea cel mai mic pret.
Vezi poate si ala de 43 e mai ieftin la ei.

#11
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Am luat intr-un final Q60A. Se vede foarte frumos, dar aparent am ceva backlight bleeding. Incep sa ma gandesc serios ca este o treaba de care nu prea scapam...si mai tind sa cred ca apare si in urma exploatarii (fizice) a acestuia. Mie mi-a aparut, surprinzator, si in zona celor 4 puncte de unde l-am prins cu sistem VESA, plus ceva prin colturi...
De sunet sunt foarte dezamagit...probabil din cauza faptului ca l-au facut atat de subtire a afectat sunetul...nu eram pregatit acum pentru soundbar si voi incerca sa ma obisnuiesc asa cu el...

#12
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Cum pare acest bleeding? In poza iese o idee mai pronuntat, dar cu ochiul pare mai sters un pic.
Si inca un detaliu ar fi ca diin 5 filme puse pe un stick, la unul dintre ele nu a putut reda sunetul, televizorul Philips neavand nicii o problema in sensul asta. :D

Attached Files


Edited by Disturber, 19 January 2022 - 08:30.


#13
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Samsung, LG si Panasonic n-au DTS, de aia n-ai sunet. Descarca filme cu pista audio Dolby Digital sau AC3.

#14
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013

 Disturber, on 19 ianuarie 2022 - 01:19, said:

Am luat intr-un final Q60A. Se vede foarte frumos, dar aparent am ceva backlight bleeding. Incep sa ma gandesc serios ca este o treaba de care nu prea scapam...si mai tind sa cred ca apare si in urma exploatarii (fizice) a acestuia. Mie mi-a aparut, surprinzator, si in zona celor 4 puncte de unde l-am prins cu sistem VESA, plus ceva prin colturi...
De sunet sunt foarte dezamagit...probabil din cauza faptului ca l-au facut atat de subtire a afectat sunetul...nu eram pregatit acum pentru soundbar si voi incerca sa ma obisnuiesc asa cu el...

Am spus că la Q60A e o adevărată loterie atât de mult diferă calitatea între modele identice! Bleeding-ul ăla așa se vede și cu ochiul liber, sau doar pe poze? Sunetul e mizerabil la toate TV-urile azi, cu cât sunt mai subțiri, cu atât sunetul e mai jalnic ... Poate când ai prins suportul VESA cumva sa deranjat folia polarizantă și de aceea au apărut acele neuniformități pe negru.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Am zis si pe celalalt thread. Bleeding au toate LCD-urile. Mai mult sau mai putin. Ceva mai mult se pare ca sufera cele edge led.
Totul e sa fie la un nivel acceptabil ,sa nu fie deranjant.
Se verifica cu o imagine neagra(sunt teste pe YT) cu lumina stinsa in casa.

 Disturber, on 19 ianuarie 2022 - 01:19, said:

. Mie mi-a aparut, surprinzator, si in zona celor 4 puncte de unde l-am prins cu sistem VESA, plus ceva prin colturi...
.
E normal ,de cele mai multe ori bleedingul apare datorita unor fenomene mecanice ,mai precis fixarea neuniforma a panelului. Daca e tensionat/detensionat in anumite puncte (de obicei la margini si colturi) acolo apare si fenomenul. In cazul de fata s-au indus tensiuni suplimentare in mijloc datorita acelui suport. Fenomenul de bleeding inseamna de fapt ca "scapa" lumina de la la led-urile de iluminare mai mult dcet trebuie prin diferite zone din panel.
Ca fapt divers ,am avut un monitor Samsung VA de 24' CCFL(cu neoane) care avea si ala ceva bleeding.

Edited by edigee, 19 January 2022 - 11:44.


#16
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 eddy_teer, on 19 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Am spus că la Q60A e o adevărată loterie atât de mult diferă calitatea între modele identice! Bleeding-ul ăla așa se vede și cu ochiul liber, sau doar pe poze? Sunetul e mizerabil la toate TV-urile azi, cu cât sunt mai subțiri, cu atât sunetul e mai jalnic ... Poate când ai prins suportul VESA cumva sa deranjat folia polarizantă și de aceea au apărut acele neuniformități pe negru.
Se vede si cu ochiul liber, dar nu asa deranjant...ma gandesc ca daca-l dau retur, oricum voi fi nevoit tot in suport VESA sa-l pun si probabil se va repeta experienta...desi cu toate generatiile de TV-uri nu am avut aceasta problema. Cat despre sunet, da, este jalnic...
Am preferat sa-l cumpar de pe eMag, avand si cont genius...in caz ca ma va deranja atat de rau sau daca se va mai intinde efectul, am 60 de zile drept de retur.

 edigee, on 19 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Am zis si pe celalalt thread. Bleeding au toate LCD-urile. Mai mult sau mai putin. Ceva mai mult se pare ca sufera cele edge led.
Totul e sa fie la un nivel acceptabil ,sa nu fie deranjant.
Se verifica cu o imagine neagra(sunt teste pe YT) cu lumina stinsa in casa.


E normal ,de cele mai multe ori bleedingul apare datorita unor fenomene mecanice ,mai precis fixarea neuniforma a panelului. Daca e tensionat/detensionat in anumite puncte (de obicei la margini si colturi) acolo apare si fenomenul. In cazul de fata s-au indus tensiuni suplimentare in mijloc datorita acelui suport. Fenomenul de bleeding inseamna de fapt ca "scapa" lumina de la la led-urile de iluminare mai mult dcet trebuie prin diferite zone din panel.
Ca fapt divers ,am avut un monitor Samsung VA de 24' CCFL(cu neoane) care avea si ala ceva bleeding.
Am gasit pe Youtube ceva tutoriale cum sa incerci sa inlaturi/atenuezi efectul de bleeding...se ia o carpa moale si se "maseaza" in mod circular zona unde a aparut...este o posibilitate sa mai dispara din el. Daca va fi sa ramana la fel, sper sa nu ma deranjeze atat de rau la cadre intunecate...
De asemenea, tot pe Youtube am observat bleeding-ul, exact cum spuneai, cu imagine neagra + intuneric.
Cat despre cadre luminoase, numai de bine...se vede excelent. Posted Image

 iZet, on 19 ianuarie 2022 - 10:29, said:

Samsung, LG si Panasonic n-au DTS, de aia n-ai sunet. Descarca filme cu pista audio Dolby Digital sau AC3.
Nu stiam...multumesc! Posted Image

Edit: Era o vorba cum ca "atunci cand stii mai putine, esti mai fericit". Asa si in cazul TV-urilor...fericiti sunt cei care nu stiu sau nu-i intereseaza fenomenul de bleeding. Posted Image)

Edited by Disturber, 19 January 2022 - 13:44.


#17
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Update! Surprinzator, dar a disparut orice urma de bleeding. Nu stiu cum, dar nu mai are deloc...:D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate