Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce da emisiile gama ale nuclear fusion?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La nuclear fusion nucleele de izotopi hidrogen scot raze gama.  Raza gama e bariera coulomb - forta nucleara sau raza gama e doar emisie cauzata de nuclear fusion a nucleelor izotopilor?   La cazul ca am avea o bariera coulomb mica ce raza gama ar fi?  Sau o bariera coulomb mica afecteaza doar ce energie e necesara sa se apese cu forta campului magnetic/presarea laser la fusion cu inertie laser ?   Scuze ca deschid topic nou dar as vrea sa vad ce da razele gama , sa pricep fenomenul

rog fara flame si etc si rog cine are chef sa devieze topicul sa lase topicul , forumul e mare

Edited by karax, 18 January 2022 - 11:27.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Ce inseamna nuclear fusion?

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ce dau...

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Postkarax, on 18 ianuarie 2022 - 11:21, said:

La nuclear fusion nucleele de izotopi hidrogen scot raze gama.  Raza gama e bariera coulomb - forta nucleara sau raza gama e doar emisie cauzata de nuclear fusion a nucleelor izotopilor?   La cazul ca am avea o bariera coulomb mica ce raza gama ar fi?  Sau o bariera coulomb mica afecteaza doar ce energie e necesara sa se apese cu forta campului magnetic/presarea laser la fusion cu inertie laser ?   Scuze ca deschid topic nou dar as vrea sa vad ce da razele gama , sa pricep fenomenul

rog fara flame si etc si rog cine are chef sa devieze topicul sa lase topicul , forumul e mare
Si de unde stii tu cine vorbeste aiurea si cine nu ? Daca eu iti spun ca ceea ce ai scris tu acolo este o aberatie care incalca legea lui Cochon si tabelul lui Schwein ma crezi ? Lasand la o parte teoriile lui Purcell.

Edited by Kokoshmare, 18 January 2022 - 14:51.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu i-am zis de Fuziune nucleara,  ce se intampla in soare (deci inversul fisiunii) . Adica cand din mai multi atomi de H si He se unesc si formeza elemente mai grele,
La fuziune se degaja 3x energie decat la fisiune. Da, bariera c. mai mica afecteaza doar energia necesara ...  asa se invata la fizica.

#6
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Radem noi, radem da' in timpul asta karax, folosind informatiile sustrase cu dibacie pe forum, construieste vreun rector de fuziune la rece in hambar...
Au mai fost cazuri:
https://en.wikipedia...wiki/David_Hahn
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G0QMeTjcJDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FatCat33, 18 January 2022 - 18:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate