Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trecere de la centrale pe gaz la centrale pe ulei?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Venituri medii am eu. Si lipsa unui loc de munca separat de familie, plus ca nu am sotie, face sa fie necesara angajarea. De as gasi ceva ce imi place.

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La ce fel de ulei te gandesti? Ala ars, recuperat in  service-urile auto? Vine Garda de Mediu peste tine de te gasesc toti dracii imediat ce te transformi in fumegatoare. Eu as fi primul care te-ar reclama, daca as fi vecin cu tine.
Macar fumul de lemne sau chiar carbune este oarecum suportabil, ori ne-am obisnuit noi cu el, in sutele sau miile de ani cat asta a fost sursa principala de caldura. Dar cauciuc, ulei ars, materiale plastice? Cine arde asa ceva e cel putin tampit.

Sau, altfel spus: sunt de acord sa arzi ce vrei tu, dar sa-ti pui instalatie de depoluare.

Edited by danvlas, 18 January 2022 - 11:38.


#21
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Primul pas pentru a gasi ceva ar fi inceperea cautarilor. Gasesti mai multe optiuni, le compari intre ele dupa niste criterii de tine alese si apoi te decizi.
Ai cautat ceva in ultimile 6 luni?

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:29, said:

plus ca nu am sotie, face sa fie necesara angajarea.

Daca ai avea sotie nu ar mai fi necesara angajarea... adica ea ar merge la job si tu ai taia frunze la caini acasa? sau? Probabil de asta nici nu ai sotie....

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:29, said:

De as gasi ceva ce imi place.

Si ce anume iti place tie?

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Ceva ce ar avea tangenta cu RDS-fibra optica, curent electric ori muzica sau DJ. Daca eram bucurestean cred ca eram la un radio.

#24
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:16, said:



Preturi de trebuie sa renunt la putina libertate pe care o am si sa ma angajez.

Aa. Ok.

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:29, said:

Venituri medii am eu. Si lipsa unui loc de munca separat de familie, plus ca nu am sotie, face sa fie necesara angajarea. De as gasi ceva ce imi place.
De unde ai tu venituri medii daca tai frunza la caini?

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:26, said:

A mea nu e. Dar cutiile de chibrituri sunt mai rentabile acum.
A ta, sau a parintilor tai?

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Ceva ce ar avea tangenta cu RDS-fibra optica, curent electric ori muzica sau DJ. Daca eram bucurestean cred ca eram la un radio.

te faci electrician, se câștiga binisor, dar se si muncește. Nu se taie frunza la caini.

Si ontopic:
https://www.google.c...0&bih=687&dpr=2

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Neaceasca, poate mai bine te orientezi spre carbune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tXaKSDcRiBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 18 January 2022 - 11:58.


#26
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Am un cunoscut care are un service auto, si-a instalat o soba pe ulei ars, cred ca e artizanala, n-am luat seama. A montat si o serpentina legata la niste calorifere din teava.
N-am idee cat consuma si cat polueaza, dar stiu ca era chiar placut in atelierul ala destul de mare si fara izolatie.
@Neaceasca sunt in asentimentul tau in privinta poluarii, din partea mea sa se duca dracu' toti cu certificatele lor verzi si costurile suplimentare incluse in pretul energiei convetionale in vederea stimularii energiei verzi. Inteleg ca vrei sa reduci emisiile de carbon si alti factori poluanti dar chiar toate astea sa cada in spinarea omului de rand....Incearca sa reduci consumerismul, Vegasul sta luminat zici ca e ziua si noi am ajuns sa calculam consumul LED-ului de la TV....

De vreo 2-3 zile tot ma uit pe ofertele la gaz si curent, cum o dai cum o potrivesti, dupa 5 minute de socoteli ies la tigare cu dureri de cap. Am inceput sa ma gandesc la tot felul de alternative. Prima si cea mai persisteta in minte este cum gasesc o solutie sa shmecheresc contoarele Posted Image
Fura ei, furam si noiPosted Image

#27
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
v-ati gandit la centrale cu tizic?
hai ca ne umplem de penibil cu aberatiile astea!

https://dexonline.ro/definitie/tizic

#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Lemne, peleti, in ultima instanta carbune. Orice exista in forma respectiva in natura (inclusiv tizicul de mai sus) se poate transforma in mod natural prin ardere si intra intr-un circuit ecologic de tipul "gunoiul unuia-averea altuia".
Planeta asta a ars milioane de ani lemne, gaze naturale si carbuni prin simple incendii si eruptii. Produsele obtinute prin prelucrari umane (benzina, motorina, pacura, ulei) nu se preteaza arderii, fiindca produc compusi care nu se regasesc in mod obisnuit in aer, deci otravesc natura.
Solutia crizei energiei este spanzurarea extremistilor eco si revenirea la necesitatile omului de rand. Zero emisii de carbon? O utopie. Pai numai eruptia aia de ieri (parca) din Pacific a aruncat in atmosfera mai mult bioxid de carbon si funingine decat daca ar arde toata Europa carbune intr-o luna.
Sigur ca e mai simplu sa interzici arderea carbunelui decat sa inventezi sisteme de captare/reciclare eficienta a funinginii.

Avem carbune sa producem curent si sa ne incalzim inca 1000 de ani. Dar noi vrem sa obtinem acelasi rezultat sufland in niste moristi. Hai sa fim seriosi. Normal ca orice resursa se scumpeste cand devine insuficienta. Si poate deveni insuficienta simplu: interzicerea materiei prime principale.

#29
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@kopac
Aberatii sau nu, din pacate nevoile de baza ale omului nu tin cont de asta.
Penibil este faptul ca o mare parte a populatiei a ajuns in imposibilitatea de a trai decent. De la mine de la geam, et.6 vad si zona cu case a orasului, daca vezi ce iese pe cosurile sobelor....
Din ce in ce mai multi amarati cauta prin containere, PET-uri, incaltaminte veche, resturi de mobila, tot ce poate fi bagat in soba, asa ca scumpirea excesiva a energiei nu duce automat la reducerea poluarii. Eu cred ca daca pretul energiei electrice ar fi de bun simt ca omul sa foloseasca un radiator decat sa arda tot felul de chestii toxice.
Eu imi amintesc bine de o periaoda cad se furau gardurile din lemn si crucile din cimitir, nu cred ca suntem departe.

Edited by sergiuop, 18 January 2022 - 12:21.


#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Ceva ce ar avea tangenta cu RDS-fibra optica, curent electric ori muzica sau DJ. Daca eram bucurestean cred ca eram la un radio.

Se cauta oameni in disperare. nu stiu cum e la tine in oras, dar in Bucuresti cred ca se bateau pe tine.

#31
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Phobos, on 18 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Am fi independenti si va fi la fel de scump.

Neaceasca, trebuie sa intelegi o treaba. Si daca maine apare in fiecare sat cate o fantana din care iese gaz fara sa faci nimic, gazul tot scump o sa fie. Posted Image

Nu e adevarat.

Gazul romanesc e in labele a cativa de-i numeri de degetele de la o mana.

Acestora cativa le-a dat voie (sau chiar le-a impus) UE sa vanda ce extrag de aici la preturi de Vest. Ca trebuie sa fie o bursa comuna, cum ar veni.

Doar salariile nu sunt comune. Hai in sus si cu salariul ala minim de care se tot vorbeste, ca poate nu ni s-ar mai parea atat de scumpe utilitatile, service-urile auto si multe altele.

Hmm, ce ziceti?

 cumparator, on 18 ianuarie 2022 - 12:21, said:

Se cauta oameni in disperare. nu stiu cum e la tine in oras, dar in Bucuresti cred ca se bateau pe tine.

Se cauta, dar banii sunt tot 1/3 din ce poti primi in alte parti.
Se cauta in disperare (confirm asta personal) pentru ca in ultimii 10 ani (cam asa), multi le-au dat binemeritata mwie si au plecat.
Ce, vreti sa va reamintesc nivelul veniturilor din 2008-2010? Firimiturile aruncate de ei cand descalecau pe aici? Iti ranjeau in fata cu 1/10 dintr-un salariu de UK sau IE?

Nu le-a mai acceptat asa de multi firimiturile, asa ca au fost obligati s-o ia in sus cu banii.

Edited by cattavencu, 18 January 2022 - 12:26.


#32
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Propun sa se invneteze centrala care merge cu ulei de gatit. Asaa dupa ce faci cartofi prajiti sau prajesti orice altceva il bagi la centrala.

Acum serios vorbind, solutia poate fi utila la marii consumatori. Dar nu ii vad pe cei de la boc carand ulei pe scari - mai ales daca nu merge liftul

#33
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Inainte ca in Romania sa se treaca la incalzire centrala cu combustibil pe gaz metan cei mai "instariti" aveau cazan cu combustibil ca pacura sau acel CPU - combustibil perolier usor.
https://ecombustibil...l-usor-tip-iii/
Injectorul ambelor cazane in anii 80 si 90 era adaptat de voie si nevoie pentru era adaptat sa arda inclusiv ulei uzat de motor, transformator si alte reziduuri petroliere de putere calorica mare.

Edited by danutzu22, 18 January 2022 - 12:39.


#34
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 cattavencu, on 18 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Se cauta, dar banii sunt tot 1/3 din ce poti primi in alte parti.
Se cauta in disperare (confirm asta personal) pentru ca in ultimii 10 ani (cam asa), multi le-au dat binemeritata mwie si au plecat.
Ce, vreti sa va reamintesc nivelul veniturilor din 2008-2010? Firimiturile aruncate de ei cand descalecau pe aici? Iti ranjeau in fata cu 1/10 dintr-un salariu de UK sau IE?

Nu le-a mai acceptat asa de multi firimiturile, asa ca au fost obligati s-o ia in sus cu banii.

A, daca e asa, sa stea acasa. Sa astepte pana ii ofera unu 60000 EUR pe luna.
Unii se vaicaresc cu firimituri si prostii, pe cand altii se angajeza, muncesc si ajung la salarii foarte bune. Nu exista neam mai plangacios.

Se compenseaza energia electrica si gazele si se vor compensa si in continuare, pana ce URSS se hotaraste ce vrea sa faca cu tarile din fostul sau imperiu si se termina criza asta.
Puteti amana decizia cu ce mizerii ardeti in nasul celorlalti.

Edited by cumparator, 18 January 2022 - 12:43.


#35
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
1. Plandemia cu  covidu se cam termina..
2. Incepe asta cu "criza" resurselor, energia cat mai verde ..daca nu ne mai urâm vaxxinatii cu nevaxxinatii, ne vom urâ astia care se incalzesc verde si restul lumii care scoate fum,abur pe cos.
3. Cresc preturile la garsoniere si ap cu 2 camere.
4. La ce naiba mi-a trebuit casa cu 3 nivele???
5. Astia cu ”palate” mai inchidem robinetii...sau ne mai luam un job..probabil blow.
6. Am un plan sa ma mut mai la tara decat sunt acum si sa devin independent energetic....trezirea!! dorm pe mine...
Restul punctelor le puneti voi.

#36
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 unknown_35, on 18 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Propun sa se invneteze centrala care merge cu ulei de gatit. Asaa dupa ce faci cartofi prajiti sau prajesti orice altceva il bagi la centrala.

Acum serios vorbind, solutia poate fi utila la marii consumatori. Dar nu ii vad pe cei de la boc carand ulei pe scari - mai ales daca nu merge liftul

Multi de la bloc cara lemne&carbuni de ani de zile, mai ales prin orasele mici unde nu a existat gaz niciodata. Au scripeti pe balcon si magazii pe afara.
O canistra de ulei in loc de un balot de lemne ar fi minune :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate