Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Concediu "ca la Bunica"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
cum a mai sugerat cineva mai sus La Saivan ar fi o alegere potrivita

https://www.facebook.com/hailasaivan/

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgiuliani, on 18 ianuarie 2022 - 08:39, said:

Mulsul vacii nu mi se pare neaparat ceva ce mi-ar placea, n-as pune copilul sa faca de-astea,...
Nu sa mulga copilul - nici nu poate s-o faca, iti trebuie o anumita manualitate, nici tu nu poti s-o faci din prima, trebuie sa exersezi putin, si la o mana neobisnuita cu mulsul, oboseste si are dureri musculare dupa efortul sustinut.

Copilul sa asiste si vada ''de unde vine laptele'', sa inteleaga ca nu e facut la fabrica din apa si vopsea si pus apoi in cutie...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-02-36 (6) Facebook.png   939.09K   21 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-02-56 (6) Facebook.png   1.05MB   21 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-03-14 (6) Facebook.png   1.24MB   14 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-03-23 (6) Facebook.png   1.6MB   16 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-03-31 (6) Facebook.png   1.27MB   17 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-03-39 (6) Facebook.png   1.8MB   16 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10-03-58 (6) Facebook.png   991.46K   14 downloads

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiulian_1976, on 18 ianuarie 2022 - 09:35, said:

Ceva adevar exista in mulsul vacii.
Pentru imunitate cine s-a jucat in grajdul de la vaci, gaini este demonstrat stiintific ca 2 generatii sunt protejati de exemplu: contra bacilului Koch.
In primul rand ca nu sunt alergici.
Imunitatea naturala dobandita ii protejeaza de alergii, de care e plina generatia tanara.

Quote

Nu stiu sa fi muls vaca vreodata la tara si discutam de la 2 saptamani -pana aproape de 2 luni in vacantele de vara  Posted Image
Pai nu te puneau s-o mulgi, fiindca un uger muls incomplet (adica fara sa fie golit complet de lapte, la muls) are mari riscuri de imbolnavire.
Vaca se mulgea in gospodarie de catre persoanele responsabile din familie, nu se lasa pe mana copiilor.

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 01:56, said:

Decât o casa construita pentru a fi pensiune de corporalisti din pipera și care doar mimează ce am scris eu mai sus mai degrabă o casa batraneasca   transformata în pensiune (doar teoretic) practic nu mar deranja sa nu aibă nicio modificare de inbunatire pentru turisti de unii oameni în vârstă care vor sa facă un ban în plus

Sună bine, până faceți o toxiinfecție alimentară sau alte boli, pentru că organismul tău nu e obișnuit cu jegul în care trăiesc oamenii ăia rustici.

Pentru a experimenta asta, soluția acelor "corporatiști din Pipera" este cea mai normală în momentul ăsta. Dar nu își fac corporatiștii pensiuni, ci tot oamenii care trăiesc acolo, dar care au spirit antreprenorial. Nici voi, nu vreți să trăiți cum trăia bunica. Doar credeți că vreți asta. Romantizați conceptul ăsta și vreți să experimentați doar lucrurile pe care le găsiți voi plăcute, nu pe toate. Și asta căutați, de fapt, să mulgeți vaca și să alergați găina, dar vaca aia să fie super curată și cuminte, să nu fie bălegar pe jos, iar când vă plictisiți, să găsiți o mâncare caldă pe care să nu o preparați voi, un pat confortabil, aer condiționat, Wi-Fi, etc.

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 01:56, said:

La concediu din vara vreau sai ofer micuțului meu care are aproape 4 ani o experienta câta aproape de vacantele care le aveam eu când eram mic și mergeam la bunici la tara adică o pensiune undeva unde micuțul sa vadă căpițe, sa mulgă vaca, sa fie cât mai multa verdeață /natura


Decât o casa construita pentru a fi pensiune de corporalisti din pipera și care doar mimează ce am scris eu mai sus mai degrabă o casa batraneasca   transformata în pensiune (doar teoretic) practic nu mar deranja sa nu aibă nicio modificare de inbunatire pentru turisti de unii oameni în vârstă care vor sa facă un ban în plus

Sintetizez:Pensiune într-un loc cât mai retras, cât mai inima naturii, cât mai NeModern, cât mai multe animale pt o experienta cât mai naturala pentru cel mic, exista? întreb aici deoarece ce caut eu sar putea sa nu existe pe net cu doar din xunpstinte/vorbe/experintele altltora

Nu aveti printre rude - chiar si de a saptea spita - pe cineva care sa fi ramas prin vreun cotlon uitat de lume al vreunui sat / catun? Va duceti astfel in vizita la neamuri. :)

Din alt punct de vedere, daca ajungeti prin asemenea loc[uri], NU IL / LE CONTAMINATI!!! Lasati acasa laptopuri, smartfoane, 5G, griji, nevoi, necaz, durere...

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Initiativa e laudabila dar nu stiu daca si copilul e de aceeasi parere.
Eu sunt nascut in '85 si am avut parte de o copilarie "offline".
Am crescut la bloc intr-un oras mic si prafuit, bunicii din partea mamei erau in acelasi oras, la casa. Stateam mult. Animale nu prea au avut, au incercat un an cateva gaini si niste porci. Singurul moment de fascinatie a fost cand au iesit puii din ou. In rest nu ma interesa.
Placerea mea era ca puteam juca fotbal in curte si alerga in legea mea, ca la bloc nu puteam.

Ceilalti bunici locuiau departe si mergeam doar vara cate o saptamana. Tot orasel, tot la casa, dar ei aveau o curte mare, cu mai multe animale (dar tot porci si gaini). Nu ma incanta cu nimic.
Mai aveau si pamant, mai prindeam uneori perioada de scos cartofii sau de cules porumbul. Nu am nicio amintire placuta de la aceste activitati.

Ce imi amintesc frumos de la saptamanile alea e cand ne adunam la joaca mai multi copii, aveam 2 veri si mai erau copiii din vecini, jucam un fotbal, stateam de vorba, jucam alte jocuri.
Si cand varul meu a adus in vacanta un calculator, asta a fost activitatea preferata.

E frumos sa tii un copil la aer curat, sa vada animale, dar parerea mea e ca dupa o zi se plictiseste. Viata la tara inseamna si un confort redus cu care nu e obisnuit, ca n-are de unde. Daca se mai ia cu alti copii e OK, dar daca nu sunt, nu cred ca e cazul.

Edited by ambr0zie, 18 January 2022 - 10:37.


#26
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Mosia cu cai in Botosani.

#27
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Eu as recomanda pentru inceput, cand vremea va permite, o iesire cu cortul. Sunt locuri destule unde se pot face activitati interesante pentru copii, la mersul in camping partea organizatorica e importanta, si pot fi implicati copii.
La tara, daca nu e vorba de o perioada relativ lunga (o vacanta de ex), o iesire scurta nu poate reprezenta decat ceva fortat (si aici oferta pentru 'corporatisti' e ok). TImpul trece altfel la tara, si copii nu sunt cei mai rabdatori uneori :)

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
+1 cu cortul ! Cu multe animale si ''mulsul vacii'' s-ar putea sa obtii un soc al copilului , o reactie inversa , ceva de genul cum faceau unii in copilarie cu invatarea unuia sa inoate...prin impingerea brusca in apa .
Iar aia prindeau o mare frica de apa toata viata .
Copilul trebuie obisnuit incet...incet cu aceasta lume total noua pentru el .
PS - Conceptul e excelent dar trebuie aplicat in pasi mici !

Edited by Alltrack, 18 January 2022 - 12:46.


#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAlltrack, on 18 ianuarie 2022 - 12:45, said:

+1 cu cortul ! Cu multe animale si ''mulsul vacii'' s-ar putea sa obtii un soc al copilului , o reactie inversa , ceva de genul cum faceau unii in copilarie cu invatarea unuia sa inoate...prin impingerea brusca in apa .
Iar aia prindeau o mare frica de apa toata viata .
Copilul trebuie obisnuit incet...incet cu aceasta lume total noua pentru el .
PS - Conceptul e excelent dar trebuie aplicat in pasi mici !

Hai sa nu exageram, asa o spui de parca duci copilul pe luna. Chiar daca sta la oras nu e ca si cand nu ar fi vazut animale pana acum....

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu exagerez absolut deloc ! Am 2 caini marisori care adora sa se joace cu copiii . Nici nu iti dai seama ce reactii au multi copii sau chiar adulti , plans , urlete , atacuri de panica , unii care nu vor sa intre in curte , ce sa mai vorbim de vaci care sunt de x ori mai mari !

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Si eu am un prieten bun cu caine si pisica, cand mergem pe la el cu micutul de 3 ani are nevoie de 1-2 minute sa se obisnuiasca , chiar la inceput am mers impreuna sa ne jucam cu animalele si s-a obisnuit in 30min-1h sa zicem....

Dar la vaca in schimb nu mi-as duce copilul :)

#32
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016

View PostManasu, on 18 ianuarie 2022 - 07:49, said:


Nu stiu ce faceai tu in vacante la tara, dar eu unul nu ma bagam la muls vaca cand mergeam la bunici. Nici nu inteleg de unde vine fascinatia asta de a mulge vaca - ca si cum daca tragi de ugerul vacii te-ai manjit de autenticitate, te-ai contopit cu taranul.
Cazeaza-te la o pensiune oarecare, platesti pe unul din sat sa va plimbe cu caruta sau sareta, ii dati si copilului sa tina tina de haturi - chipurile mana el caii, mergeti la padure, sau il duci la balta / rau sa-l inveti sa pescuiasca, etc. Astea sunt lucruri de facut la tara (mai ales pentru un baiat), nu adunat ouale de la gaini si mulsul vacii...

La pescuit am mai fost și mai mergem

View Postsmoke, on 18 ianuarie 2022 - 08:55, said:

stii ce nu intelegeti voi, ca atunci vacantele se petreceau in grup de copii, toti desculti, toti la pescuti sau la fotbal sau la padure, nici nu o sa te poti apropia de senzatia aia, pentru ca nici unu din copii nu iubea sa mulga vaca sau sa adune oua sau sa dea mancare la porci, de fapt nu stiau cum sa scape mai repede si sa plece cat mai departe de parinti. asa ca vei forta copilul sa faca chestii care nu le intelege si garantat nu le doreste. mult mai indicat e sa petreceti timp de calitate impreuna, mai ales la varsta asta, cand are nevoie de socializare, mediul va conta mai putin. in plus daca vrei sa il stimulezi, viziteaza chestii, ca asta il motiveaza, si vei vedea si ce il atrage...
Nu-l voi forța dar am observat reacția lui când am fost la ferma animalelor în Pantelimon, sa bucurat foarte mult și nu mai vroia sa plece de acolo

Edited by Anonymous1986, 18 January 2022 - 15:12.


#33
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Mai e si Ograda Veseliei in Constanta.

#34
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Nu-l voi forța dar am observat reacția lui când am fost la ferma animalelor în Pantelimon, sa bucurat foarte mult și nu mai vroia sa plece de acolo
Eu iti propun ceva, dar necesita mai multa implicare din partea ta.
Duceti-va la o pensiune de echitatie.
Ceva de genul: https://dracul.ro/echitatie/
Acolo va fi invatat sa calareasca pe ponei, iar tu poti invata sa calaresti pe cal, eventual sa-l iei cu tine pe cal cand iesiti la plimbare.

#35
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View PostHunor_66, on 18 ianuarie 2022 - 10:00, said:

...
Da' sa se joace cu un vitel, sau cu un miel sau ied, poate ?
Miel si ied da, vitel nu. Vitelul e mare zi vrea sa se joace. Poate tranti usor un copil. Daca e in grajd poti mangaia vitelul din afara gardului.

Eu am crescut la tara. Faceam bascalie de rudele din Bucuresti care intrebau daca puiul de gaina de o zi si iedul musca.

De asta zic, cel mic va fi speriat la inceput. Si desi mi se pare bine sa il lasi sa exploreze, prima mea amintire cu curtea de pasari e ca am iesit de acolo cu 3 curcani in cap. Avem 3 sau 4 ani, nu mai imi amintesc.

E OK sa te joci cu copiii, sa mananci rosii si castraveti direct din gradina si fructe din pom.

Edited by unknown_35, 19 January 2022 - 08:49.


#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 01:56, said:

La concediu din vara vreau sai ofer micuțului meu care are aproape 4 ani o experienta câta aproape de vacantele care le aveam eu când eram mic și ...

hai, nu te mai alinta!
vrei pt tine, nu pt copil :)
de la 4 ani nimeni nu are nicio amintire, poate doar cei traumatizați de f-o-ntâmplare sau cei cărora le-au povestit părinți și bunicii ACELEAȘI povestiri o copilărie întreagă (și adolescență :P )

familia mea este una excesiv de plimbăreață; de-a lungul timpului am vizitat românia la greu, bineînțeles că împreună cu odrasla încă din fașă
cam pe la 16/17 ani ai copilului ajungem la un lac renumit, unde mai fuseserăm de fo' câteva ori..., brusc apare lovitura de ciocan:
”noi am mai fost p-aici?”
:o

iar dacă tot insiști, TE ROG ține-l zilele alea (în care ești la „casa bunicii”) fără apă caldă la robinet - ci la copaie, du-l la toaleta din fundu' curții și șterge-l cu ziarul de alaltăieri :P
asta pt conformitate cu realitatea TA din copilăria la bunici!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate