Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Concediu "ca la Bunica"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
La concediu din vara vreau sai ofer micuțului meu care are aproape 4 ani o experienta câta aproape de vacantele care le aveam eu când eram mic și mergeam la bunici la tara adică o pensiune undeva unde micuțul sa vadă căpițe, sa mulgă vaca, sa fie cât mai multa verdeață /natura


Decât o casa construita pentru a fi pensiune de corporalisti din pipera și care doar mimează ce am scris eu mai sus mai degrabă o casa batraneasca   transformata în pensiune (doar teoretic) practic nu mar deranja sa nu aibă nicio modificare de inbunatire pentru turisti de unii oameni în vârstă care vor sa facă un ban în plus

Sintetizez:Pensiune într-un loc cât mai retras, cât mai inima naturii, cât mai NeModern, cât mai multe animale pt o experienta cât mai naturala pentru cel mic, exista? întreb aici deoarece ce caut eu sar putea sa nu existe pe net cu doar din xunpstinte/vorbe/experintele altltora

Edited by Anonymous1986, 18 January 2022 - 02:06.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 01:56, said:


Este exact ce iti trebuie Posted Image
Strainii astia s-au distrat de minune intr-o casa taraneasca autentica, au muls vaca, au strans ouale de la gaini, au cules ciuperci, au mancat ca la bunica acasa, s-au plimbat pe dealuri, plimbare cu caruta etc. Peisajul este de vis. Casa unde au locuit la fel.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F6-C-TXsL1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hsq7yFDAVLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 02:21.


#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAnonymous1986, on 18 ianuarie 2022 - 01:56, said:

La concediu din vara vreau sai ofer micuțului meu care are aproape 4 ani o experienta câta aproape de vacantele care le aveam eu când eram mic și mergeam la bunici la tara adică o pensiune undeva unde micuțul sa vadă căpițe, sa mulgă vaca, sa fie cât mai multa verdeață /natura
Nu stiu ce faceai tu in vacante la tara, dar eu unul nu ma bagam la muls vaca cand mergeam la bunici. Nici nu inteleg de unde vine fascinatia asta de a mulge vaca - ca si cum daca tragi de ugerul vacii te-ai manjit de autenticitate, te-ai contopit cu taranul.
Cazeaza-te la o pensiune oarecare, platesti pe unul din sat sa va plimbe cu caruta sau sareta, ii dati si copilului sa tina tina de haturi - chipurile mana el caii, mergeti la padure, sau il duci la balta / rau sa-l inveti sa pescuiasca, etc. Astea sunt lucruri de facut la tara (mai ales pentru un baiat), nu adunat ouale de la gaini si mulsul vacii...

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Mai vezi si oameni cu viziune asupra lucrurilor, bravo, felicitari pt initiativa!
Exista, cum sa nu existe, cauta pe net si vei gasi.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Micutul de aproape 4 ani se va speria de vaca. Nu as lasa un copil de la oras, neobijnuit cu animalele, langa o vaca, oricat de blanda e ea. I se poate parea ceva si sa lovesca copilul cu copita, sau cu coarnele din greseala.

Daca e mai viteaz va indrazni sa mangaie un pui de gaina si sa se joace cu pisica sau catelul din dotare

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postxymzar, on 18 ianuarie 2022 - 07:58, said:

Pai ce zici tu ca vrei este ultima fita de corporatist.
Crezi ca micutul o sa fie foarte fericit intr-o asemnea locatie?
Eu zic ca nu.

In Germania exista conceptul asta de "Bauernhofurlaub", e foarte raspandit de multa vreme si mi se pare foarte tare pt copii. Insa nu stiu daca a sta cateva zile intr-o casa la tara ii va face placere unui copil daca nu este ceva organizat. Ma refer in primul rand la animale care sa fie potrivite pt ei, vitei, iezi, iepuri, ponei, capre mici, pasari, pe care nicio casa normala de batrani nu le are.

Pe langa animale cred ca ar fi nevoie si de alte lucruri, gen o tura cu tractorul, caruta,  activitati pt joaca gen multe chestii de catarat, de ascuns, trambulina, macar cat un loc de joaca normal.
Ma gandesc la ceva de genul : https://www.familien...0xoCoDIQAvD_BwE

Sau o gradina zoologica cu animale domestice ce pot fi hranite de copii ar fi o varianta http://www.haustierhof-reutemuehle.de/

Nu stiu daca exista conceptul asta in Romania.

View Postbaubig, on 18 ianuarie 2022 - 08:33, said:

fereasca D-zeu cu fitele voastre de corporatisti sa duci copilul la tara sa mulga vaca sa vada 5 gaini si sa traiasca ca in evul mediu sa l speli la lighean  sa mearga descult pe ulita plina de praf e cea mai mare "placere"ce o poate avea un copil ...

Mulsul vacii nu mi se pare neaparat ceva ce mi-ar placea, n-as pune copilul sa faca de-astea, insa mersul descult prin iarba si prin sat nu mi se pare deloc ceva iesit din comun. Cel putin prin vest vezi copiii liberi alergand desculti chiar si prin orase. Mai degraba limitandu-l la adidasi si strada plina de gropi din metropola plina nu doar de praf ci si de gaze otravitoare e o fita corporatista.

#7
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Daca mai tin bine minte...Am mers pe Cheile Varghisului in sus pe firul apei si m-am intors pe traseul de deasupra potecii. Cand ajungi sus pe traseul de intoarcere am dat de niste casute cu un domn avand la gat un colier cu colti de mistret. Discutand cu dumnealui am inteles ca organizau tabere in natura cu copii. Aveau si animale.
Peisajul este superb. Alte detalii nu stiu sa-ti dau....

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgiuliani, on 18 ianuarie 2022 - 08:39, said:

]

Sau o gradina zoologica cu animale domestice ce pot fi hranite de copii ar fi o varianta http://www.haustierhof-reutemuehle.de/

Nu stiu daca exista conceptul asta in Romania.


Mai exista Ferma animalelor din Pantelimon? Este exact asta, un de “petting zoo” unde copiii pot hrani si mangaia animale domestice mici.

Edited by mdt, 18 January 2022 - 08:47.


#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Vorbesc din experienta.
Din fericire in comuna bunicii mele din partea mamei inca exista oamenni cu "animale in batatura".
Am dus fetita cea mare tot pe la 4-5 ani prima oara acolo.
Soc si groaza cand a vazut prima balega in mijlicul drumului. Posted Image
A fost incredibila reactia si acum rad cu ea desi sunt cam 15 ani de atunci.
Dupa ce am trecut in revista orataniile de prin vecini verdictul dupa doua zile a fost clar.
Hai acasa.Posted Image

A venit randul sa merg cu cealalta fata, totul a decurs exact ca la cealalta.
Acum cu pandemia anul trecut am stat mult pe acolo cu cea mica (11 ani) si tot nu este incantata de viata la tara.
Desi are internet, conditii bune de "cazare", tv, etc o plimb pe dealurile din jur tot nu este incantata.

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Farmecul vacantelor la bunici era libertatea și gasca copiilor, nu casa sau mulsul vacii. Degeaba îl duci la tara dacă tot timpul are un adult în cârcă care să-i spună fa aia fa ailaltă nu pune mana acolo că-i murdar nu fa aia că-i periculos etc.

#11
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare tuturor,

Pentru initiator,

- https://latzara.ro/?v=f5b15f58caba

- https://www.fermapedagogica.ro/


Pentru Uoameni mari

https://agrointel.ro...oara-domneasca/

Edited by Povestitorul, 18 January 2022 - 08:54.


#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
stii ce nu intelegeti voi, ca atunci vacantele se petreceau in grup de copii, toti desculti, toti la pescuti sau la fotbal sau la padure, nici nu o sa te poti apropia de senzatia aia, pentru ca nici unu din copii nu iubea sa mulga vaca sau sa adune oua sau sa dea mancare la porci, de fapt nu stiau cum sa scape mai repede si sa plece cat mai departe de parinti. asa ca vei forta copilul sa faca chestii care nu le intelege si garantat nu le doreste. mult mai indicat e sa petreceti timp de calitate impreuna, mai ales la varsta asta, cand are nevoie de socializare, mediul va conta mai putin. in plus daca vrei sa il stimulezi, viziteaza chestii, ca asta il motiveaza, si vei vedea si ce il atrage...

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmdt, on 18 ianuarie 2022 - 08:46, said:

Mai exista Ferma animalelor din Pantelimon? Este exact asta, un de “petting zoo” unde copiii pot hrani si mangaia animale domestice mici.

Chestia asta mi se pare foarte potrivita pentru copii. Ferma-zoo vazuta de mine e extraordinara, e foarte mare, are sute de tipuri de animale si pe langa clasicele specii de oi, vaci, capre au foarte multe specii pe cale de disparitie pe care proprietarii le cresteau din pasiune. Era inclusiv ceva soi de capre sau oi din Romania de care nici nu auzisem

#14
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HSSVOn6s27A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asa ceva?

Edited by d-ardeleanu, 18 January 2022 - 09:06.


#15
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009

View PostManasu, on 18 ianuarie 2022 - 07:49, said:

Nu stiu ce faceai tu in vacante la tara, dar eu unul nu ma bagam la muls vaca cand mergeam la bunici. Nici nu inteleg de unde vine fascinatia asta de a mulge vaca - ca si cum daca tragi de ugerul vacii te-ai manjit de autenticitate, te-ai contopit cu taranul.
Cazeaza-te la o pensiune oarecare, platesti pe unul din sat sa va plimbe cu caruta sau sareta, ii dati si copilului sa tina tina de haturi - chipurile mana el caii, mergeti la padure, sau il duci la balta / rau sa-l inveti sa pescuiasca, etc. Astea sunt lucruri de facut la tara (mai ales pentru un baiat), nu adunat ouale de la gaini si mulsul vacii...

Adevarat!
Eu mi-am petrecut aproape toate vacantele la tara. Nu am muls vaca ! O duceam dimineata ,la ora 6,pe islaz,seara o aduceam acasa.
In rest :facut curatenie in grajd (ranit balegarul),curatenie cotet porci. Mergeam dupa lemne,la camp.

#16
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ceva adevar exista in mulsul vacii.
Pentru imunitate cine s-a jucat in grajdul de la vaci, gaini este demonstrat stiintific ca 2 generatii sunt protejati de exemplu: contra bacilului Koch.

De la doua saptamani in sus o sa simti ceva insemnand ca o sa cari o roaba cu balegar, o sa scoti cartofii din pamant, o sa culegi fasole din porumb Posted Image
o sa faci curatenie in cotet la gaini...
Nu stiu sa fi muls vaca vreodata la tara si discutam de la 2 saptamani -pana aproape de 2 luni in vacantele de vara  Posted Image

Da este drept, gasca cu care ieseam  etc asta era farmecul sa joci un fotbal pe camp, sa alergi prin lanul cu grau, sa ne cataram in copaci diferite jocuri etc Posted Image

Cine mai trage cu cornete?  Cu prastia? Castel 123? Capra? Cate oua are baba? :)

Edited by iulian_1976, 18 January 2022 - 09:44.


#17
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postsmoke, on 18 ianuarie 2022 - 08:55, said:

stii ce nu intelegeti voi, ca atunci vacantele se petreceau in grup de copii, toti desculti, toti la pescuti sau la fotbal sau la padure, nici nu o sa te poti apropia de senzatia aia, pentru ca nici unu din copii nu iubea sa mulga vaca sau sa adune oua sau sa dea mancare la porci, de fapt nu stiau cum sa scape mai repede si sa plece cat mai departe de parinti. asa ca vei forta copilul sa faca chestii care nu le intelege si garantat nu le doreste. mult mai indicat e sa petreceti timp de calitate impreuna, mai ales la varsta asta, cand are nevoie de socializare, mediul va conta mai putin. in plus daca vrei sa il stimulezi, viziteaza chestii, ca asta il motiveaza, si vei vedea si ce il atrage...

Exact. Eu mergeam la sat de placere ca sa ies pe afara sa ma joc cu copiii din sat.
Da, mai faceam si treaba ca asa e la sat. Dar nu o faceam de placere. Culegeam fasole din gradina, ca sa avem voie dupa sa mergem la fotbal, iti dai seama ca noi vroiam fotbal nu oau ce fain e sa culegem fasole, am fi sarit peste fasole. Bagam vaca, oratanile in curte inainte sa mergem sa jucam diverse jocuri la colt cu altii, ca trebuia sa le vedem, nu ca wow vaca.

Mergeai sa iti chemi prietenii, urlai de la poarta, si te intalneai cu parintii: "Il lasati pe Bogdan la fotbal" "Nu ca are treaba, dupa ce termina" "Putem sa il ajutam". Cam asa era. Chestia asta nu prea se mai poate simula cum vrea initiatorul.

Si asta a fost fain, socializarea, pana prin 2006 cand au inceput sa bage internet si isi ia lumea calculatoare, si dintr-o data nu mai ieseau copiii de la sat pe afara.

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostManasu, on 18 ianuarie 2022 - 07:49, said:

Nu stiu ce faceai tu in vacante la tara, dar eu unul nu ma bagam la muls vaca cand mergeam la bunici. Nici nu inteleg de unde vine fascinatia asta de a mulge vaca ...
Fiindca gustul laptelui proaspat muls, direct din caldare, avand in el caldura organica de unde provine, are o aroma aparte, care nu poate fi reprodusa de nici o sinteza chimica...

View Postunknown_35, on 18 ianuarie 2022 - 08:20, said:

Micutul de aproape 4 ani se va speria de vaca. Nu as lasa un copil de la oras, neobijnuit cu animalele, langa o vaca, oricat de blanda e ea. I se poate parea ceva si sa lovesca copilul cu copita, sau cu coarnele din greseala.

Daca e mai viteaz va indrazni sa mangaie un pui de gaina si sa se joace cu pisica sau catelul din dotare
Da' sa se joace cu un vitel, sau cu un miel sau ied, poate ?

Edited by Hunor_66, 18 January 2022 - 09:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate