Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pasii necesari/documente pentru montare centrala de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Doresc sa montez centrala de apartament, imediat ce va fi posibil, inteleg ca inainte de aprilie nu se poate face debransarea. Va rog cine a trecut recent prin acest proces sa scrie aici care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pana ma vad cu caldura si apa calda.
Ce trebuie sa fac mai intai? De unde incep?
Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai gaz tras în apartament?
Cu punct de consum și pt CT? Daca DA, e bine.
Cumperi CT, chemi o firma să ți-o monteze, să facă instalația interioara și apoi PIF.
E cel mai ok așa.
Debranșarea de la furnizorul actual de căldură o faci când permite el. Daca mai permite. După regulile lui.
Chiar dacă reușești cumva sa modifici instalația și acum in toiul iernii, tot vei plati căldură și la furnizorul local până la debranșare.
Vei păstra caloriferele actuale?


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
1. ATR
2. Proiectare
3. Execuție cu firmă autorizată
4. PIF.
5. Baftă.

#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2022 - 05:42, said:

Ai gaz tras în apartament?
Cu punct de consum și pt CT? Daca DA, e bine.
Cumperi CT, chemi o firma să ți-o monteze, să facă instalația interioara și apoi PIF.
E cel mai ok așa.
Debranșarea de la furnizorul actual de căldură o faci când permite el. Daca mai permite. După regulile lui.
Chiar dacă reușești cumva sa modifici instalația și acum in toiul iernii, tot vei plati căldură și la furnizorul local până la debranșare.
Vei păstra caloriferele actuale?

Initiator, daca in bloc nu ma sunt centrale vei suporta singur costul conductei de gaz. Il vei putea recupera in timp, daca mai ai vecini care vor sa isi puna centrala, pot sa tedespagubeasca proportional in schimbut acordului de a se bransa la teava respectiva.

Daca e conducta separata de gaz, trebuie sa obtii acordul tuturor proprietarilor de apartament cu centrala.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cum adică, conductă separată de gaz? Știu că e posibil, dar sunt necesare foarte multe artificii pentru a „branșa” la aceeași locație via țevi diferite. Nu trebuie să obțină acordul celor cu centrală, ci acordul celor ce au contribuit inițial la branșamentul blocului (care e un branșament pieptăn comun). Dacă are gaz deja, are nevoie de ATR și de modificarea instalației de utilizare fiindcă centralele au un Q mult mai mare decât restul consumatorilor pe caz obișnuiți (aragaz q=0,67, C.T Q=2,8 mc/h), astfel că se pune țeavă de 3/4 de la contor până la C.T și se ramifică cu 1/2 pentru aragaz dacă e cazul.

#6
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
@miki3
Am montat centrala anul trecut, in vara.
1. Acord vecini directi+stampila asociatie/semnatura presedinte asociatie.
2. Instalatie gaz+contor:
a) mai sunt vecini cu centrala - acordul lor semnat sa te "intepi" in teava lor + despagubirea acestora, daca cer acest lucru. Teava este proprietatea lor.
b) nu mai ai vecini cu centrala - trebuie sa-ti tragi propria teava.
3. Dosar/proiect gaze, aprobare, executie instalatie, contor.
4. Dosar/proiect tehnic debransare, depunere la Termoenergetica, asteptare aprobare, plata taxa debransare.
5. Montat centrala, PIF.
6. Vei primi de la Termoenergetica doua PV de debransare: unul il dai asociatiei, pentru scoatere de la plata caldurii/ACM.

Iti recomand sa apelezi la o firma de profil, iti usureaza enorm birocratia, iar proiectele/dosarele gaz/debransare trebuiesc intocmite de ingineri autorizati. Personal am facut doar doua drumuri: la Termoenergetica sa achit taxa de debransare (470 lei in cazul meu) si tot la ei pentru a ridica PV de debransare (se lauda ca le trimit ei asociatiei impreuna cu prima factura de caldura, dar nici vorba - venise factura si m-am dus peste ei sa le iau).

Ca idee, am inceput in martie si PIF-ul a fost in august. Am preferat s-o "lungesc" pentru a esalona platile.
Ap. 4 camere, toate cele de mai sus, centrala, cupru, calorifere noi, manopera - 4000 euro.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Tevile care raman daca se izoleaza pe viitor te scuteste de la niste bani de dat.

#8
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Blocul este cu 8 etaje(eu stau la 8), in bloc sunt circa 10 ap cu centrala, ultimul fiind la 6, inteleg ca de la el trebuie sa ma leg, el tb sa imi dea acordul si pe el sa il despagubesc? Aveti idee cam cat costa ca sa stiu cat se cere, sa fiu in tema.
Deci gaze am in bloc, prin urmare acum am gaz tras doar un foc pentru aragaz.
Deci primii pasi sunt de a obtine acordul vecinilor/asociatie, dupa care incep cu debransare, cautat firma pentru montaj si facut proiect.
Da, m-ar ajuta daca as gasi o firma care sa se ocupe de tot.

 ceanu1980, on 18 ianuarie 2022 - 10:05, said:

Tevile care raman daca se izoleaza pe viitor te scuteste de la niste bani de dat.

Astea cine trebuie sa le izoleze?

Edited by miki3, 18 January 2022 - 11:27.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
initiator, din ce localitate esti?
Pt ca  in unele localitati, pentru debransare se aplica legea la litera, in altele mai domol, asa...

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca deja ai gaz in apartament pt aragaz, nu mai trebuie "să te legi" la vecinul de la 6.
Mai ai un capăt de țeavă de gaz cu încă 2 robineți? Pt centrala? Daca nu, trebuie modificat proiectul. Ca sa ai de unde alimenta CT.
Apoi chemi o firma care se ocupa de montaj CT, instalația interna și PIF.
Îți oferă aia soluția optimă.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 dorin_2k, on 19 ianuarie 2022 - 07:32, said:

Daca deja ai gaz in apartament pt aragaz, nu mai trebuie "să te legi" la vecinul de la 6.
Mai ai un capăt de țeavă de gaz cu încă 2 robineți? Pt centrala? Daca nu, trebuie modificat proiectul. Ca sa ai de unde alimenta CT.
Apoi chemi o firma care se ocupa de montaj CT, instalația interna și PIF.
Îți oferă aia soluția optimă.

NU ii mai spune prostii. Aragazul e contorizat la comun, pt tot blocul. Pt centrala ii trebuie bransament individual. Crezi ca vecinii ( cei nedebransati) vor dori sa plateasca proportional gazl consumat de initiator pt incalzirea apartamentului? Plus ca nu e legal.

Pasii enumetati de Ergon sunt cei corecti.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Da tu de unde știi că e la comun tot blocul?
E un singur tip toata tara? Nu.
Sunt fel de fel de soluții adoptate.
Cu o singura coloana comuna, plătită de asociație și nu trebuie să plătești nimic la vecini
Cu o coloană plătită de primul abonat și atunci ăla e proprietar pe țeavă
Cu o coloana comuna proprietatea distribuitorului și tot nu trebuie să plătească nimic vecinilor.

La cate detalii a dat, a primit tot mai multe soluții.
Alege ce i se potrivește.



#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 dorin_2k, on 19 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Da tu de unde știi că e la comun tot blocul?
E un singur tip toata tara? Nu.
Sunt fel de fel de soluții adoptate.
Cu o singura coloana comuna, plătită de asociație și nu trebuie să plătești nimic la vecini
Cu o coloană plătită de primul abonat și atunci ăla e proprietar pe țeavă
Cu o coloana comuna proprietatea distribuitorului și tot nu trebuie să plătească nimic vecinilor.

La cate detalii a dat, a primit tot mai multe soluții.
Alege ce i se potrivește.

Vezi postul de ieri de la 11.35

"Blocul este cu 8 etaje(eu stau la 8), in bloc sunt circa 10 ap cu centrala, ultimul fiind la 6, inteleg ca de la el trebuie sa ma leg, el tb sa imi dea acordul si pe el sa il despagubesc? Aveti idee cam cat costa ca sa stiu cat se cere, sa fiu in tema.
Deci gaze am in bloc, prin urmare acum am gaz tras doar un foc pentru aragaz."

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De unde ai inteles din acel text ca gazul pt aragaz e la comun?
Crezi ca se opreste coloana la etajul 6?
O fi vreo firma acolo ce trage gaz individual la fiecare apartament?
De unde stii ca nu are asa ceva acolo?
Attached File  gaze.jpg   103.19K   11 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate