Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

purificator in conflict cu umidificatorul

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pe evaporare e destul de slaba oferta: in principiu Venta sunt profi pe partea asta.

Eu am comandat fix ieri un Xiaomi SmartMi2 pt ca pare mai smart un pic si pare ca o sa pot sa il automatizez cat de cat. Pare o copie chinezeasca dupa Venta cu ceva electronica in plus. O sa il vad cand ajunge, dar pana acuma Xiaomi a fost un compromis pret/calitate decent.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce te invidiez cu multi altii !  Altii au problema cu umezeala,  cumpara dezumidificatoare la greu.
Parerea me e ok cat ai 30%  si  dezvata-te de umidificator. Purificatorul e mai mult decat necesar. :)

#21
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Se vede ca nu ai experimentat sa locuiesti undeva cu 30%. Daca ai fi facut-o ai fi inteles despre ce e vorba. La valoarea aia scazuta de umiditate si temperatura o percepi altfel. Este capitolul ala din prognoza meteo: 23 grade "feels like" 20.  In plus se usuca mucoasa nazala si esti predispus la tot felul de rviroze. Umiditatea optima este intre 45 si 65%.

Umiditatea scazuta tine si de ventilatie. Cei care ventileaza adecvat in sezonul rece si nu au recuperare de umiditate o sa aiba nevoie de umidificator.

#22
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View PostScurthea211, on 18 ianuarie 2022 - 15:57, said:

Cei care ventileaza adecvat in sezonul rece si nu au recuperare de umiditate o sa aiba nevoie de umidificator.

Eu ventilez adecvat iarna si nu am recuperare de umiditate, cand deschid ferestrele/usile, umiditatea scade de la 55-60 la vreo 35-40, dar imediat ce le inchid sare iar la 55... Si asta cu dezumidifactor, ca aveam peste 70 fara el... Deci de umidifactor nu se pune problema..

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Evident, se referea la camerele normale, fara surplus de umidititate

#24
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In plus ventilare adecvata presupune un schimb de aer cam la 2 ore. Ce faci tu dimineata se cheama aerisire si este un obicei bun, dar nu se incadreaza la ventilare.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostScurthea211, on 18 ianuarie 2022 - 15:57, said:

Se vede ca nu ai experimentat sa locuiesti undeva cu 30%. Daca ai fi facut-o ai fi inteles despre ce e vorba. La valoarea aia scazuta de umiditate si temperatura o percepi altfel. Este capitolul ala din prognoza meteo: 23 grade "feels like" 20.  In plus se usuca mucoasa nazala si esti predispus la tot felul de rviroze. Umiditatea optima este intre 45 si 65%.

Umiditatea scazuta tine si de ventilatie. Cei care ventileaza adecvat in sezonul rece si nu au recuperare de umiditate o sa aiba nevoie de umidificator.

Sau cumpara un ficus sau ceva mare care cere sa fie udat des :)

#26
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View PostScurthea211, on 18 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Pe evaporare e destul de slaba oferta: in principiu Venta sunt profi pe partea asta.

Eu am comandat fix ieri un Xiaomi SmartMi2 pt ca pare mai smart un pic si pare ca o sa pot sa il automatizez cat de cat. Pare o copie chinezeasca dupa Venta cu ceva electronica in plus. O sa il vad cand ajunge, dar pana acuma Xiaomi a fost un compromis pret/calitate decent.

ti-a venit acel Xiaomi? Cum este?

am comandat un Philips HU2716/10, pentru sistemul cu evaporare + filtru (este f ieftin filtrul, cel putin acum se gasesc la 17lei/filtru)
revin cu feedback dupa ce ajunge si il folosesc

m-am uitat la tot ce era pe piata, nu am gasit alternative

Edited by ReKo, 24 January 2022 - 17:15.


#27
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ai încercat unul de la Venta?

#28
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Nu mi place soluția aia care se pune in apă

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu mai păcăliți omul. Purificatoarele de la Xiaomi is problema. O iau razna și când sesizează aburii de la fierbere.
Soluția e ori îți iei un purificator adevărat (nu unul din ăsta ieftin la cumpărat și scump în exploatare), ori îl oprești când funcționează un umidificator.

Dacă nu vrei să îl oprești ai posibilitatea de a trece ventilația pe manual și pui ce treaptă vrei, are 3.

#30
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View PostReKo, on 24 ianuarie 2022 - 17:13, said:

ti-a venit acel Xiaomi? Cum este?

am comandat un Philips HU2716/10, pentru sistemul cu evaporare + filtru (este f ieftin filtrul, cel putin acum se gasesc la 17lei/filtru)
revin cu feedback dupa ce ajunge si il folosesc

m-am uitat la tot ce era pe piata, nu am gasit alternative

A ajuns vineri dar abia azi l-am pus in functiune pentru ca am fost plecat. Nu am avut timp sa imi fac o parere, dar revin in cateva zile cu un feedback.

View PostBloodRa, on 25 ianuarie 2022 - 08:48, said:

Nu mai păcăliți omul. Purificatoarele de la Xiaomi is problema. O iau razna și când sesizează aburii de la fierbere.
Soluția e ori îți iei un purificator adevărat (nu unul din ăsta ieftin la cumpărat și scump în exploatare), ori îl oprești când funcționează un umidificator.


Eu am avut Philips si la fel facea. Nu e o problema a purificatorului. El numara particulele de dimensiunea PM2.5 si umidificatorul produce astfel de particule. Purificatorul nu distinge intre tipurile de particule, el iti afiseaza concentratia care la momentul ala atat e.

#31
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Pentru ca Philipsul nu mai venea, am fost azi in Flanco și mi-a sărit în ochi un Xiaomi Smartmi (prima variantă cred ca este, făcut în 2021, fara afișaj) era desigilat și costa 230 de ron. Era un pic prăfuit, l-am luat și l-am dezinfectat.

Îmi place ca e silențios. E sistemul prin evaporare, purificatorul nu o mai ia razna. Nu se simte umezeala in ventilație, dar umiditatea a crescut în 3 ore de la 30% la 40% (ținut pe treapta maxima, dar și aceasta e silențioasă). Consuma puțin, 9w. L-am automatizat cu ajutorul unui senzor de la Xiaomi de umiditate și temperatură. Poate pleca atunci când scade umiditatea sau să se oprească la o anumită valoare. Arata cantitatea de apa in procente pe aplicație, la fel și umiditatea actuala (din propriul senzor) și mai are opțiunea dry out dacă rămâne cu apa sub nivelul minim, mai merge 8 ore ca să usuce aparatul de tot (să nu rămână apa și să se formeze bacterii)

Singurul lucru care nu îmi place este ca nu are filtre deloc, dar poate merge ceva adaptat. O să mai caut solutii :)

Edited by ReKo, 25 January 2022 - 16:42.


#32
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
E super bun pretul. Eu am dat aproape 700 pe varianta urmatoare care are doar un ecran in plus.

Am incercat si eu sa ii fac automatizarea cu senzorul de umiditate, dar nu pare ca functioneaza. Ai si hub BLE? Eu nu am si desi Mi Home ma lasa sa configurez scena cu senzor si umidificator nu vad cum ar putea sa functioneze fara un bridge intre ele.

#33
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Eu am pus doar If urile, nu le-am și testat, am presupus ca o să facă legătura prin bluetooth cu senzorul de bluetooth. O să fac teste și îți spun.

Nu am hub

#34
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
If-urile le-am pus si eu dar la mine nu se intampla nimic si senzorul apare cu bluetooth taiat in Mi-Home. Banuiesc ca asta inseamanca ca nu trimite date constant si e nevoie sa ai telefonul conectat la senzor pentru update.

Am vazut pe youtube un tutorial in care ziceau ca SmartMi 2 are hub bluetooth integrat. Tipul respectiv instala un apk de Mi-Home modicat si in felul asta putea sa dea drumul hubului din umidificator si isi lega senzorul de umiditate la el.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_gsR4X5utd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am mai instalat apk-uri din afara Googleplay asa ca inca nu am incercat ce face tipul acolo. Cum nu am experienta in domeniul asta sunt destul de reticent la aplicatii cu putini utilizatori si cu hackuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate