Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Credit in străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Te crediteaza numai daca esti casatorit si daca rata lunara nu depaseste nivelul de a avea un trai decent.La un singur salar nu prea ai sanse.

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005

 murdar, on 17 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Se poate trai perfect in strainatate fara sa fii proprietar. Si in Romania se poate.
Da, dar plecam din Romania, cu tot cu ideea fixa de a avea casa noastră și în străinătate, nu chirie....
Fratele meu a luat credit pentru o casa in Germania, cu un singur salariu in familie, fiind in Germania de mai puțin de 3 ani, la acel moment, împreună cu soția și copilul...

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
2016 ajuns Uk. Pana-n 2018 fulltime cu cca 1650 quids/luna si cont la Halifax.  Cerut prin 2017 credit card--- mumu!   Mutat la Hsbc cu intrebarea directa-,,imi dai credit card?,,  Da.   Facut imprumut pe 3 ani de 8k.  Achitat in 2 ani.  Credit score!  Facut altul pe 15k pe 5 ani. Se va achita in 3!  Pt casa am intrebat acum 1 an juma. Raspuns---- da ,cu nush ce ajutoare de ,,prima casa cu avans de (min)10% puteam accesa 180k. Quids.    Nu m-am bagat. Daca e sa fie o fac va fi pt min. 270k pt imobiliare.  In 2 ani voi fi pe lista.   Credit card pe care sa-l folosesti la ceva cumparaturi marunte/ceva facturi pe numele tau/vechime la munca si la rezidenta/mici imprumuturi achitate in timp si fara overdrafturi/ nu verifica score credit online aiurea.    Fa-o direct la banca si filiala unde ai contul.Nu iti va afecta ratingul,asa am facut eu.

#22
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am primit mai multe răspunsuri decat ma asteptam si va mulțumesc pe aceasta cale.
Privind colegul de mai sus cu "se poate trăi si fara proprietate", repet prietena mea e cetatean strain si in a-ti intemeia o familie ambii am decis ca am dori o casa in viitorul nostru.
Al 2-lea punct, da este adevărat ca doar o parte a venitului poate fii pentru credit, undeva la 25-30% din totalul veniturilor, deci dupa calcuele mele m-as incadra.
Nu prea ma pricep eu bine la faza cu credit score-ul, trebuie sa ma interesez mai bine deoarece pare ca e extrem de important.

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Logic ca se poate.

Nu trebuie sa fii cetatean, ci doar sa incasezi niste bani in tara respectiva. Ideal ar fi sa iei creditul tot de la banca unde primesti si salariul.

Mai toate bancile au simulatoare de credit pe paginile lor si poti sa vezi si conditiile.

Edited by cattavencu, 18 January 2022 - 00:10.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 hustyus, on 17 ianuarie 2022 - 21:40, said:

Am avansul din economii, nu am nevoie de alt credit. Vreau sa imi achizitionez o casa de vreo 70.000e sa zicem, eu am 15.000e iar restul sa fie credit ipotecar cu garantie, imobilul cumparat.

globul meu de cristal zice ca vrei sa cumperi un imobil in Romania cu un credit ipotecar facut in strainatate. nu cred ca or sa accepte asa ceva bancile din "strainezia"

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 _Smiley_, on 18 ianuarie 2022 - 07:38, said:

globul meu de cristal zice ca vrei sa cumperi un imobil in Romania cu un credit ipotecar facut in strainatate. nu cred ca or sa accepte asa ceva bancile din "strainezia"

Probabil suma te duce cu gandul la Romania, poate sa fie vorba si de Cehia, Polonia, Ungaria, initiatorul a spus ca sotia e cetatean al tarii respective.

In orice caz, in tarile unde locuintele costa mai mult daca iei 80.000 cred ca te incadrezi in credit de nevoi personale, nu trebuie sa explici pt ca nu intereseaza pe nimeni ce faci cu banii.

Edited by giuliani, 18 January 2022 - 08:19.


#26
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Tara este Slovenia, deci nu vreau sa iau in Romania. Preturile sunt aproximativ 100.000e insa daca cauți la 15-20km de orase gasesti la 70-80.000e.
Repet,nu vreau sa fac smecherii, nu vreau sa insel, vreau un credit sa imi cumpar o locuinta(și aici sunt la fel de dornici sa aiba locuințe ca in România) deoarece momentan nu dispun de o asa suma si mi-ar luat ani de zile sa ajung la suma asta iar preturile tot cresc.
Am întrebat aici pentru ca la call center mi-au spus ca nu se poate si eram sigur ca gasesc oameni in aceeasi situatie ca mine, in Ue care au accesat un credit si m-ar putea ajuta cu niște sfaturi.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Soluția acolo e ca și la noi, apelează la un broker de credite, care îți găsește banca și creditul imobiliar potrivit pentru care sa te incadrezi și să fi potențial acceptat.

Nu te costa nimic consultarea unui astfel de broker.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 hustyus, on 17 ianuarie 2022 - 17:01, said:

intreb daca exista sansa de a contracta un credit ipotecar in străinătatea, ne fiind inca cetățean al acelei tari?
Ar trebui sa se poata, daca la banca respectiva nu au acceptat, mergi mai intreaba si pe la altele.
Eu am luat credit ipotecar cu vreo doi ani inainte de a avea cetatenia, in plus nu stransesem nici avans. In prima faza m-au refuzat, ca nu aveam avans. M-a sunat dupa vreo jumatate de ora directorul agentiei (imi rasfoise putin dosarul cu cererea de creditatre)  sa vin inapoi si mi-a direct doua credite, unul ipotecar si altul de nevoi personale, pt avans. Bine, depinde si de venituri, eu chiar luna precedenta schimbasem locul de munca si sarisem bine cu veniturile lunare, depaseam deja majoritatea localnicilor :)

#29
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 hustyus, on 18 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Tara este Slovenia, deci nu vreau sa iau in Romania. Preturile sunt aproximativ 100.000e insa daca cauți la 15-20km de orase gasesti la 70-80.000e.
Repet,nu vreau sa fac smecherii, nu vreau sa insel, vreau un credit sa imi cumpar o locuinta(și aici sunt la fel de dornici sa aiba locuințe ca in România) deoarece momentan nu dispun de o asa suma si mi-ar luat ani de zile sa ajung la suma asta iar preturile tot cresc.
Am întrebat aici pentru ca la call center mi-au spus ca nu se poate si eram sigur ca gasesc oameni in aceeasi situatie ca mine, in Ue care au accesat un credit si m-ar putea ajuta cu niște sfaturi.

Repet, uita de call-center si mergi direct la banca si discuta cu un consilier.
Solutia optima e sa apelezi la un broker de credite, cum au spus si ceilalti colegi, iti poate gasi solutia optima personalizata pentru situatia ta financiara.

#30
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Asa o sa fac, mulțumesc de ajutor. Si ca o ultima intrebare, eu lucrez cu bonusuri de stimulatie, cate luni in urma se calculeaza venitul pentru un astfel de credit?
De ex eu daca trag serios am +3-400e in plus fata de o luna normala si atunci sa stiu cum sa îmi pregatesc drumul spre un credit.

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Banca face interogare la ANAF și de acolo vede cum apar veniturile lunare ale tale. Nu cred că le vede defalcate, adică salariul fix și bonus trimestrial. Vede lunar total venit din salariu și venituri asociate acestuia.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 Kean, on 17 ianuarie 2022 - 21:54, said:

La un singur salar nu prea ai sanse.
Eu am luat cand aveam un singur salariu, sotia inca nu lucra (era la curs de invatat limba).
Aveam si 3 copii minori.
Dar veniturile erau maricele, cum ziceam...

#33
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Intreb pentru ca eu de ex,daca e o luna bună am cu 4-500e mai mult ca intr-o luna in care nu ma rup cu interesul(sunt aici ca cetățean nu sa imi distrug sănătate ca sa fac niste banuti in plus). De asta ma gândeam ca poate exista un termen gen (3-6luni).
Iar pentru încadrare eu ma gândeam ca la un 1300e+/luna nu prea ar fi o problema sa am o rata de 300e/luna(care din simularile online am vazut ca ar fii la un 70.000e împrumutati.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Pe mine m-a intrebat de venitul anual, nu pe 3 sau 6 luni.
Fiind insa banci diferite, tari diferite, cazuri diferite, cel mai bine e sa intrebi acolo, in mod sigur situatia nu va fi identica.

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 hustyus, on 19 ianuarie 2022 - 15:27, said:

Intreb pentru ca eu de ex,daca e o luna bună am cu 4-500e mai mult ca intr-o luna in care nu ma rup cu interesul(sunt aici ca cetățean nu sa imi distrug sănătate ca sa fac niste banuti in plus). De asta ma gândeam ca poate exista un termen gen (3-6luni).
Iar pentru încadrare eu ma gândeam ca la un 1300e+/luna nu prea ar fi o problema sa am o rata de 300e/luna(care din simularile online am vazut ca ar fii la un 70.000e împrumutati.

Din cate stiu, banca iti ia salariul de baza drept referinta. Poate or fi banci unde nu se intampla asta, insa ideea e sa ai un salariu sigur pe toata perioada de creditare. De-aia e greu sa iei credit cand esti in perioada de proba, sau la medici nu se pun in calcul garzile platite suplimentar, etc.

#36
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Trebuie sa ma interesez de acest aspect insa citisem pe site-ul unei banci de aici ca se i-a in calcul chiar si al 13-lea salariul(se pare ca in Europa este stipulat in toate contractele acest lucru), deci practic se i-a in calcul salariu net, daca întra ai acest bonus, sau cel putin eu asa am dedus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate