Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Gpl vs gaz metan pentru încălzire

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Pune in calcul si restul: instalatie GPL, avize, autorizatii pentru SKID, sau caratul buteliilor etc

#74
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 hersorin, on 26 ianuarie 2022 - 08:42, said:

... Deja la 4.8 lei  mc gaz cât am făcut eu în decembrie e mai scump decât Gpl cu 3.2 lei l cât e la mine.  ....

In cazul meu, conform ultimei facturi de gaz, rezulta cam 2,94 lei pentru 1mc de gaz. Insa cum am primit si niste compensari (nu stiu de ce), am ajuns sa platesc cam 2,18 lei pentru 1mc de gaz

Trebuie sa te inveti cum se calculeaza, deoarece preturile alea nu spun absolut nimic.
- Din 1mc de gaz scoti cam 10,5 kWh
- Din 1 litru de GPL scoti cam 7 kWh (deci mai putin)
- Pretul la gaz este de foarte multa vreme pentru 1 kWh. Asa ca nu inteleg de unde scoateti voi preturi pe mc si de ce. Eu pe ianuarie am pretul la gaz 0,28 lei pentru 1 kWh

este simplu:
- la gaz ai deja pret pentru 1 kWh
- la GPL imparti pretul pentru 1 litru la 7 si afli cam cit ar fi teoretic 1 kWh de GPL

exemplu:
- Daca la tine in zona GPL-ul costa 3,2 lei litrul, impartit la 7 rezulta cam 0,45 lei pentru 1 kWh
- In cazul meu, cu mult mai mult decit la gaz, unde costa 0,28 lei acel 1 kWh
- iar daca iau in calcul si compensarile, in realitate am platit 0,21 lei si in cazul asta GPL-ul ar fi mai mult decit dublu

Plus ca daca se scumpeste gazul, garantat se va scumpi si GPL-ul :D Doar cei care viseaza cu ochii deschisi ar putea crede ca pretul la GPL va ramine la fel :D

#75
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
GPL se scumpeste odata cu scumpirea petrolului (provine din rafinarea petrolului) si nu are legatura cu gazul metan.
Gazul metan are cam 2 kw /mc
GPL este dublu ca putere 4kw/mc

#76
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Gazu metan are 10.55kw pe m3.
GPL e lichid, se vinde in volum, in cazul de fata litri.
1litru de apa are 10cm/10cm/10cm si cantareste 1 kg, un litru de gpl are 10/10/10cm dar cantareste undeva la 0.55kg, "e mai usor".

#77
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Gazul metan are cati kWh/mc scrie pe factura pentru ca puterea calorifica difera functie de zacaminte si proportii in intervalul 10.5-11.5 kWh/mc. Vezi aici ce zice Transgaz: https://transgaz.ro/...-iesire-anexa-3

Gazul se vindea istoric la metru cub pentru ca era predominant de productie interna si suficient de ieftin cat sa nu conteze diferentele la volumul unui consumator casnic.

GPL-ul are uzual 6.9kWh/l pentru ca e un gaz formulat dupa o reteta standardizata.

Exprimarea in kWh a facturilor sau a costurilor e mai corecta pentru ca reflecta in mod direct cantitatea de energie continuta in el. Caldura e una din formele pe care o ia energia. O alta este miscarea.

#78
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsebulbus, on 23 februarie 2022 - 19:55, said:

GPL-ul are uzual 6.9kWh/l pentru ca e un gaz formulat dupa o reteta standardizata.
Eu nu sunt sigur de asta. Am vazut densitati diferite si ma indoiesc ca are putere calorifica 6.9kWh/l, indiferent de furnizor/lot.

#79
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
De-aia in inginerie unitatea de masura e masa, pentru ca aia nu se schimba functie de alti factori.
Dar, oricum, cat timp gazele componente principale sunt propanul si butanul, iar astea nu vor sa stea lichide sub o anumita presiune de vapori nu difera asa tare puterea calorifica reala de aia normata.

#80
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ti se pare ca e cam larga plaja de densitate, daca contine numai propan si butan ?
Densitatea absoluta 0.4228-0.599 g/ cm3 la 25°C.

#81
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Asta pentru ca e un amestec si reteta variaza functie de perioada anului in care se vinde ca sa rezulte densitati similare functie de perioada anului in care se consuma. Nu vorbim de un singur gaz sau de o singura reteta.
Un indiciu la indemana ar fi fost faptul ca punctul de topire e un interval, nu o cifra, iar o demonstratie empirica ar fi ca aia care-si incarca buteliile de aragaz la pompa auto nu se plang de faptul ca trebuie sa schimbe duzele de la alimentare la alimentare.

#82
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsebulbus, on 23 februarie 2022 - 21:20, said:

Asta pentru ca e un amestec si reteta variaza functie de perioada anului in care se vinde ca sa rezulte densitati similare functie de perioada anului in care se consuma. Nu vorbim de un singur gaz sau de o singura reteta.
Vorbeam de puterea calorifica standard de 6.9 kWh/ litru. Cand pot fi diferente de densitate de peste 40 % crezi ca puterea calorifica/l e aceiasi ?

Eu am vazut ca lumea se plange si aia cu buteliile si aia cu masina pe GPL.

Edited by pasilla, 23 February 2022 - 21:31.


#83
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Are dreptate colegul Pasilla. "Puterea" la GPL nu este "standardizata"

GPL-ul in principiu este un amestec de butan si propan si cum butanul este mai ieftin, "vinzatori" prefera sa-ti vinda doar butan (daca se poate). In cazul buteliilor de aragaz, nu-i nici o problema daca primesti doar butan, care are punctul de fierbere la -0,5 grd, deoarece in casa este mai cald. La auto in schimb, pe perioada de iarna, devine obligatoriu sa-ti vinda mai mult propan care are punctul de fierbere la -43grd. ( Cu butan nu ar merge iarna ca "ingheata" la temperaturi negative si nu ai cum sa-l folosesti iarna la autoturisme)


- Butanul are Puterea calorifica inferioara (kcal/kg) = 10920
- Propanul are Puterea calorifica inferioara (kcal/kg) =11070

Cum 1 litru de GPL are cam 0,55 kg (cum spunea si colegul Theionutzradu1991) rezulta ca:
- 1 litru de butan are cam 6,98 kW
- 1 litru de propan are cam 7,08 kW

Asa ca totul depinde de cantitatea de propan continuta in GPL-ul pe care-l cumperi.

Colegul Sebulbus, se pare ca vorbea de butan, pe care-l numea "GPL-ul uzual", care se gaseste doar in buteliile standard pentru aragaze. Insa la PECO si in cazul celor care au butelie mare in curte, pe care vine "TIR-ul" sa o umple, deja avem si propan in amestec si situatia se schimba si poti ajunge pina la 7kW/litru.

#84
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020

 GlCA_Contras, on 23 februarie 2022 - 17:55, said:

GPL se scumpeste odata cu scumpirea petrolului (provine din rafinarea petrolului) si nu are legatura cu gazul metan.
Gazul metan are cam 2 kw /mc
GPL este dublu ca putere 4kw/mc
Scuze, am dublat eu puterile ca ma gandeam la consumul centralei murale :P deci erau 2 mc = 2kw si 2 mc gpl = 4kw

si echivalenta intre ele 1m.c. gaz = 3,7 litri GPL

#85
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Transformarile actuale sunt 1 MC gaz natural=10.55kw
1litru GPL vreo 7kw
Deci vine cam 1mc GN=cam 1.5l GPL

Parca e vreo 4 lei litru de GPL, in mare daca M3 de GN trece de 6 lei e mai ieftin cu butelia.
Sau 4ron/7kw da vreo 0.6 ron pe kw de GPL , orice pompa de caldura/aer conditionat chiar si cu COP de 2 bate pretu de butelie.

#86
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Nu ma scrie-ti : kW in loc de kWh

Energia = kWh
Putere = kW ( fara h la sfarsit )

Energie = Putere x Timp = kW x h = kWh

1kWh energie termica ( caldura ) produsa cu gaz natural ( metan - CH4 ) = 0.31 lei /kwh

pretul de mai sus ii pret plafonat Noiembrie 2022 pana in 31 Martie 2023 ( deocamdata )

Intrebare : cat costa ( Noiembrie 2022 ) 1kWh de energie termica produsa cu 1L GPL ( Propan sau Butan sau Propan + Butan ) ?

Adica cati kWh de energie termica ( caldura ) se poate produce cu o butelie de 79L de Propan ?

1L GPL Propan = 6.9 kWh energie termica ( caldura ) ?

Edited by luk2011, 27 November 2022 - 13:33.


#87
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Cat costa 1L de GPL ( Noiembrie 2022 - pret mediu ) ?

Daca 1L de GPL costa sa zicem : 4.557 lei / L

4.557 lei / 6.84= 0.67 lei / kwh energie termica ( caldura )

Pretul kwh produs cu GPL inca e mai mic decat pretul kwh de curent de la Hidroelectrica ( 0.72 lei / kwh )

Stiu , cu o pompa de caldura cu COP = 2 - 4 , pretul kwh de caldura va fi mai mic de 0.72 lei / kwh de la Hidroelectrica .

Dar trebuie calculta si investitia initiala in Pompa de Caldura , care la una sola-apa cu invertor poate ajunge si la 10.000 euro , fara colectorul orizontal sau fara forajele pentru sondele de adancime .


360 lei = butelia de 79 L ?

1L GPL = 360 lei / 79 L = 4.557 lei / L

Edited by luk2011, 27 November 2022 - 14:07.


#88
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
In imaginea atasata se pot vedea pretul la : 1kwh de caldura ( energie termica ) produsa cu diferite surse de energie .

Pretul de acolo ( cu rosu ) ii din Mai 2022 , dar se pot actualiza .

La gazul natural inca pretul ii plafonat pana in 31 Martie 2023 la pretul de 0.31 lei / kwh

La Hidroelectrica inca ii 0.72 lei / kwh

La GPL cred ca pretul calculat mai sus ii de 0.67 lei / kwh


1kg de lemn tare uscat 20% umiditate = ca 4kwh de energie termica ( caldura )

1kg de pelet = 5kwh de energie termica


In functie de pretul de achizitie la lemnul tare ( fag , stejar etc uscat 20% umiditate ) si la pretul peletilor se poate calcula pretul la 1kwh de caldura ( energie termic ) produsa cu lemn sau peleti .

Pompa de Caldura + curent Hidroelectrica ar fi cel mai ieftin ( depinde de COP-ul pompei , sol-apa sau aer-apa ) , dar in cazul asta trebuie calculat si costul initial de investitie al intregului sistem : PDC + colector orizontal sau sonde de foraj , sau in cazul PDC aer-apa e mai ieftin , dar si COP-ul mai mic .

Attached Files



#89
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
La lemn/carbune/gaz mai e de pus in calcul si eficienta centralei sau boilere cum le-o mai zice.

Nu mai stiu ce citisem pe aici dar se gaseste cineva mai priceput sa dea numere mult mai exacte.

La centrala pe gaz cica daca nu e cu condensatie are undeva la 85% , daca e in condensatie are 107% fata de una fara condensatie adica 93% din ce arde se transforma in caldura, restu pe cos.
Sunt relativ afon la matematica dar o sa de altineva numere mai exacte.

La peleti nustiu, oricum nu cred ca bate gazu.

La lemne sunt multe discutii si variaza grav, ca e centrala cu gazeificare, ca e fara, ca e termosemineu, ca e soba cu serpentina, ca e soba racheta cu serpentina, ca are puffer, ca nu are puffer, eficienta difera si in functie de cat de turata merge.
Alea cu gazeificare cica se incred cu 85%,ca si  o aproximare, acum nustiu.

Daca eu sunt ala cu KW /KWh din cum ma exprimam stiam ca, o butelie de 11kg are 150kw termici, daca consumi 15kwh te tine 10 ore, o baterie auto are 60Ah si 600A, daca consumi  600Ah te tine 6 minute! Daca le incurc asta e!

#90
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 luk2011, on 27 noiembrie 2022 - 13:32, said:

Nu ma scrie-ti :

Dvs corectați pe alții dar în același timp scrieți se scrie legat, ați mâncat un i pe traseu și nu aveți nici diacritice...
Asta dacă doriți să fim cârcotași.
Noi pe forum scriem că suntem necunoscători. Dacă ne-am pricepe am ști fără să belim ochii aici. Omul de rând știe de kilowat și atât, să îi lăsăm să trăiască fără să îi certăm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate