Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Cum se numeste melodia ?

Pot taia unghi drept in sticla?

Caut doctor bun in Cluj Napoca pe...
 Salvare poze/video whatsapp autom...

Cum continui sirul?

Numar auto pe Thule

Premierul britanic Boris Johnson...
 Microsoft Visual C+ + Runtime Lib...

Streaming de la un mi tv box 4k s...

Schimbare rasini cationice - CUM?

Unde gasesc plantele cu aceasta e...
 invertor sudura gys 180a carcasa ...

Donatie cu mostenitori

Ajutor chestionar de licenta

Amorsa Lipire Parchet
 

unde pot plati la trezoreria statului?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.02.2021
Salut,

Ordinul nr. 64 din 1 iulie 2015 privind stabilirea unor măsuri organizatorice în scopul asigurării exercitării dreptului de a consulta dosarul penal prevede la art. 10 faptul ca:

"Sumele reprezentând contravaloarea serviciului de fotocopiere se pot achita la casieria unității de poliție sau la unitățile de trezorerie ale statului." insa nu se mentioneaza niciun alt detaliu.

Stie cineva unde as putea gasi un cont iban aferent trezoreriilor statului unde sa pot achita o taxa pentru fotocopiile respective? multumesc

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 08.02.2011
Fara sfanta chitanta pe hartie obtinuta de la gsiseu cred ca platesti degeaba in cont IBAN sau astepti mult si bine dupa confirmarea platii.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Va trebui sa intrebi la Sectia de Politie care instrumenteaza cazul sau la Procuratura. Pe ghiseu n-am vazut sa fie Ministerul Public inrolat.

Cel mai bine fa o cerere scrisa sa nu te incurci la IBAN.

#4
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.02.2021

View Postmodoran, on 17 ianuarie 2022 - 12:10, said:

Fara sfanta chitanta pe hartie obtinuta de la gsiseu cred ca platesti degeaba in cont IBAN sau astepti mult si bine dupa confirmarea platii.

Corect, insa presupun ca trebuie sa stiu in ce cont depun suma cand ma duc la ghiseu, nu?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,111
  • Înscris: 13.03.2017
Nu trebuie nici un IBAN
Stiu aia de la ghiseu ca d'aia au specificat - la casieria unităţii de poliţie sau la unităţile de trezorerie ale statului.

Te prezinti personal si in persoana la o caserie sau trezorerie si spui ce vrei
Stiu aia de acolo ce trebuie sa faca ca d'aia iau salariu

Restul e CAN-CAN

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbatman90, on 17 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Salut,

Ordinul nr. 64 din 1 iulie 2015 privind stabilirea unor măsuri organizatorice în scopul asigurării exercitării dreptului de a consulta dosarul penal prevede la art. 10 faptul ca:

"Sumele reprezentând contravaloarea serviciului de fotocopiere se pot achita la casieria unităţii de poliţie sau la unităţile de trezorerie ale statului." insa nu se mentioneaza niciun alt detaliu.

Stie cineva unde as putea gasi un cont iban aferent trezoreriilor statului unde sa pot achita o taxa pentru fotocopiile respective? multumesc

Se pot achita nu-i sinonim cu este obligatoriu.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.12.2018

View Postadisz, on 17 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Se pot achita nu-i sinonim cu este obligatoriu.
In traducere libera, statul roman trebuie sa-ti asigure dreptul de a consulta dosarul chiar daca esti rupt in cur de saracie si nu poti achita taxa respectiva.
Mai mult chiar, statul roman este OBLIGAT sa faca asta.
Altfel aia de la UE, le trimite un M inaintea siglei UE.

Edited by tioopedi, 17 January 2022 - 12:42.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostNaijax, on 17 ianuarie 2022 - 12:22, said:

Nu trebuie nici un IBAN
Stiu aia de la ghiseu ca d'aia au specificat - la casieria unităţii de poliţie sau la unităţile de trezorerie ale statului.

Te prezinti personal si in persoana la o caserie sau trezorerie si spui ce vrei
Stiu aia de acolo ce trebuie sa faca ca d'aia iau salariu

Restul e CAN-CAN

Si nu-i mai bine sa faci plata din varful patului? Intreb pentru un prieten care plateste facturile si taxele catre Stat (inclusiv amenzile) doar online de mai bine de 5 ani...

LE: nu ai vrea sa eliminat birocratia inutila?

#9
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.02.2021

View Posttioopedi, on 17 ianuarie 2022 - 12:41, said:

In traducere libera, statul roman trebuie sa-ti asigure dreptul de a consulta dosarul chiar daca esti rupt in cur de saracie si nu poti achita taxa respectiva.
Mai mult chiar, statul roman este OBLIGAT sa faca asta.
Altfel aia de la UE, le trimite un M inaintea siglei UE.

Degeaba exista in Constitutie si in Codul de Procedura Penala prevazut dreptul la aparare ca fiind garantat, caci ordinul citat de mine mai sus prevede, tot la art 10, faptul ca

"(1) Fotocopiile se eliberează în baza dovezii achitării contravalorii serviciului de fotocopiere, iar dovada plăţii, în original, se anexează la cererea de efectuare a copiilor. Cererea şi dovada de plată se introduc în dosarul cauzei."

si tot ei spun la art 11 faptul ca

"(2) Tariful de fotocopiere este de:
a) 0,5 lei pe pagină, format A4, alb-negru, indiferent de dimensiunea textului sau a imaginilor fotocopiate;
b) 1 leu pe pagină, format A3, alb-negru, indiferent de dimensiunea textului sau a imaginilor fotocopiate."

Deci nu doar ca platesti, dar dai 0,5 lei pe un a4 alb negru, cam de 5 ori mai mult decat o fotocopie alb negru a4 la un centru de print de pe langa facultati.

Unde e obligatia de a asigura exercitarea deplina si efectiva a dreptului la aparare? E doar pe hartie, in Constitutie, la art. 24 alin (1)!

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 15.04.2019
Da. Ar trebui sa te lase sa le faci poza cu telefonul. Si sa le trimiti pe WA avocatului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate