Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Tiparnita de bani

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmeuser, on 17 ianuarie 2022 - 11:14, said:

Mai  bine ai schimba clasa politica din radacini .Ai in prezent 70% de populisti. dobitoci si analfabeti functionali care se intrec in propuneri populiste  gen care da mai mult si care scuteste, salveaza natia de preturi astronomice , nu exista unul care sa vorbeasca despre investitii in energie.
Politicul reprezinta pt Romania cel mai mare pericol de inflatie si stagnare a economiei, stam pe gaz in Marea Neagra pt 30 de ani si nu face nimeni nimic decit import de la o Rusie cu apucaturi imperialiste
Considerand ca politicienii sunt oglinda majoritatii populatiei (ca doar aceasta i-a ales acolo), cu cine ai vrea sa ii schimbi? Stiu ca doare adevarul dar asta este realitatea. Din acest motiv nu se schimba lucrurile (in special in Romania): toti cauta elefantul din camera si nu "il gasesc" pentru ca adevarul nu le convine.

Edited by jm2010, 17 January 2022 - 12:35.


#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2022 - 11:15, said:

Si crezi ca miliardarilor le-ar conveni ca populatia de rand sa o duca bine ?
Nu, populatia de rand trebuie sa fie o sluga aservita lor si punct.
eu sint sigur ca ''miliardarii'' ar prefera asta!

View Postmirel3003, on 17 ianuarie 2022 - 11:26, said:

Asta e cea mai proasta solutie...
.................

Daca impui un maxim de avere automat geniile planete nu mai lupta pentru inovatie, si astfel in 14 ani nu am ajunge de la Iphone 1 la Iphone 14 ci ai sta 20 ani cu acelas telefon...
si ar ride colegii de autobaza de tine!

View PostAdrexx, on 17 ianuarie 2022 - 11:31, said:

In  2008 , la  izbucnirea  crizei  mondiale ( da, oficial a fost  criza....mare de tot... ),principalele  tari  industrializate  au facut o intelegere mai neoficiala.
Asa spun  multe  surse pe  internet, desi cred ca se poate verifica.
Au tiparit  bani in exces, dar  in asemenea  cantitati  incat  coordonat, sa  nu fie  afectat  cursul de schimb iar  inflatia  sa  nu creasca foarte  mult.
Se pare ca banii  de  hartie  au rezolvat  ceva, pe ici, pe colo.
Acum unele  surse  spun ca oficial, pandemia trebuia terminata  in  aprilie 2022.
Se va  devansa  termenul , se va declara mai repede pentru a  face loc  altor  crize  ultra.
Criza  energetica  si  inflatia.
Destul de  credibil scenariul.
Romania...hmmm...prea multe probleme pe aici, greu , greu de  reformat....
Da, pentru cei picati la BAC este foarte credibil!

View PostXman_ghio, on 17 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Ai o lipsa crasa de intelegere basic a modului in care o economie de piata functioneaza! Pe ideile tale tara falimenteaza in 3-4 trimestre si ajungem ca tarile bananiere.
oricum, economia de piata functioneaza dupa cum vrea muschii ei, toti cei care cred ca stiu cum functioneaza se inseala, este cit se poate de vizibil ca de fapt nimeni nu stie nimic cu adevarat!

#39
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,693
  • Înscris: 09.05.2008

View Postmirel3003, on 17 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Daca tiparesti o sa ajungi ca Venezuela.... unde daca vrei 1Kg de carne ai nevoie de vreo 10Kg de baconte...
Nu vad problema.

View Postmirel3003, on 17 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Tu daca ai fi singurul care ai produce ceva ai vinde la pret bun?
Tu daca maine inventezi perpetum mobile si creezi un dispozitiv care face curent din nimic, o sa il vinzi la pretul de productie + 5$ sau o sa il vinzi la pretul de productie + 1.000.000$ pentru ca esti singurul care poate face asta...
Eu l-as vinde cu 10 la -15 miliperpetuum/kg.
Cum?
Nu exista moneda respectiva?
Nu conteaza, nu o ai, nu cumperi.
Vrei s-o ai, show me the islands, towers, minele de carbune si padurile de sequoia.

Partea proasta e ca nu e ca-n carte cu cerere si oferta, e ca-n filme cu pistolari.
Adica ala cu arme mai multe face "legea cu cererea si oferta".

Succesuri!

Edited by futurist, 17 January 2022 - 13:03.


#40
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Daca sunt destul cartofi pe piata, cu nemiluita, gasesti la fiecare colt de strada, trag vanzatorii sa cumperi, sigur pretul e mic, ca sa vanda cumva cartofii aia.
Pana la urma si banul e o marfa. Daca exista bani cati vrei, are toata lumea cati vrea, atunci si valoarea lor e mica, pentru ca nu-si mai au rostul ca moneda de schimb. O sa ajunga lumea sa faca troc cu altceva, ca banii devin inutili. Adica revenim de unde am plecat.

Edited by bai3tzash, 17 January 2022 - 13:06.


#41
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Energia si proteina intotdeauna au costat si vor costa in continuare

Edited by TheWarrior, 17 January 2022 - 13:12.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNinja, on 17 ianuarie 2022 - 12:25, said:

El e etern pe functia aia. Eternul...
una peste alta face treaba buna. eu nu-l vreau schimbat si am emotii ce om ar putea aduce partidele pe postul ala. asa ca las-o cum a cazut.

#43
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Ca de exemplu?

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
you name it!

#45
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,693
  • Înscris: 09.05.2008

View Postbai3tzash, on 17 ianuarie 2022 - 13:06, said:

Pana la urma si banul e o marfa.
Du-te tare!

#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postmirel3003, on 17 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Tu daca ai fi singurul care ai produce ceva ai vinde la pret bun?
Tu daca maine inventezi perpetum mobile si creezi un dispozitiv care face curent din nimic, o sa il vinzi la pretul de productie + 5$ sau o sa il vinzi la pretul de productie + 1.000.000$ pentru ca esti singurul care poate face asta...
It ain't gonna happen...

View Postkarax, on 17 ianuarie 2022 - 11:11, said:

inflatie care se poate opri cu darile.  Ar fi o lege care zice "darile cresc cu n%  cu cat e inflatie" si la fiecare rulare pur si simplu cat e pretul darile cresc , in bucla, sa nu bagi o lege zilnic ca sa fie darile cat e inflatie

sa zicem program pe pc  care cere darile pe loc , cum is preturile
Peste un an te-ai trezi ca darile sunt de 100 de ori peste venituri :P

#47
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021

View Postmirel3003, on 17 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Tu daca ai fi singurul care ai produce ceva ai vinde la pret bun?
Tu daca maine inventezi perpetum mobile si creezi un dispozitiv care face curent din nimic, o sa il vinzi la pretul de productie + 5$ sau o sa il vinzi la pretul de productie + 1.000.000$ pentru ca esti singurul care poate face asta...

Citeste Fabrica de absolut si vezi ce probleme economice apar in surpaproductia data de energia fara costuri Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate