Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

O problema mai ciudata.

  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#127
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postclasica, on 17 ianuarie 2022 - 21:18, said:

Ba e asta. În acte, casa e a lui.

Tu NU înțelegi că răspunderea e doar a lui din momentul când vila a devenit doar a lui.

E la fel cu ce am scris mai sus când rămâne cineva într-o vilă mare.

Doar EL singur calculează consumurile lunar și face foamea ca să plătească sau stă în frig.

Mama lui are doar dreptul de a intra și a locui într-o cameră din vila aia.

El poate să o mute la demisol și să închidă tot etajul.

El poate să stea tot la demisol și să oprească gazele în toată vila.

Așa se procedează în vile de 15 camere și 600 - 700 mp unde locuiesc 1 sau 2 persoane.

#128
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Rezistenta lui fiind refugiul in hobby, unde are control si i se ia si asta.

Edited by omuspan, 17 January 2022 - 21:33.


#129
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Mai e ceva - la o vilă mare în familie NU mai are nimeni cheie de intrare în vilă decât cel care a rămas să locuiască în ea.

Ceilalți intră în vilă doar dacă le deschide el ușa. Nu contează că sunt proprietari în acte.

Deci la el doar el face calculul cu consumuile lunar și reduce cheltuielile cât își permite să consume.

La ceilalți din curte nu e cazul că ăia își permit consumul că au 2 salarii.

Mama lui dacă eram eu în locul lui nici măcar nu se mai uita spre vila aia și dispărea din peisaj chiar dacă era și jumate din vilă a ei.

Exact așa îi spuneam - BĂĂ, dă-mi cheile și dispari din peisaj. Caută-mă pe la tribunal dacă mai vrei să intri în vilă. Și vezi că nici nu te îngrop când o să mori.

Edited by emeral, 17 January 2022 - 21:44.


#130
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postemeral, on 17 ianuarie 2022 - 21:32, said:

Tu NU înțelegi


Nu, tu nu înţelegi că Neaceaşcă-i pe sfori. Legal, da, bineînţeles că el ar putea face şi drege, bla-bla.

Însă el, în familia din care face parte, e pe sistem de pedepse-recompense, ca dresaju' canin. Stă sluj, papă zărărel! Se duce-n Turcia, cum ziceau colegii mai sus.

Nu stă culcat, nu face destule giumbuşlucuri, e ameninţat cu diverse (neplata facturilor, tăierea vacanţelor etc).

Un adult eficient nu-şi pune buiota sub cearşaf, diminuând drastic consumul gazelor pân' la alunecarea focilor pe banchiza-i de sub pat, ci are resursele necesare de-a se întreţine singur, eventual şi o nevastă, progenituri. Mă rog, din astea adulţeşti la care el n-are acces.

Ce zici tu, merge pe hârtie, legalmente. Realitatea lui Neaceaşcă-i alta.

Edited by clasica, 17 January 2022 - 21:50.


#131
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,850
  • Înscris: 11.07.2016

View Postclasica, on 17 ianuarie 2022 - 21:42, said:

Nu, tu nu înţelegi că Neaceaşcă-i pe sfori. Legal, da, bineînţeles că el ar putea face şi drege, bla-bla.

Însă el, în familia din care face parte, e pe sistem de pedepse-recompense, ca dresaju' canin. Stă sluj, papă zărărel! Se duce-n Turcia, cum ziceau colegii mai sus.

Nu stă culcat, nu face destule giumbuşlucuri, e ameninţat cu diverse (neplata facturilor etc).

Un adult eficient nu-şi pune buiota sub cearşaf, diminuând drastic consumul gazelor pân' la alunecarea focilor pe banchiza-i de sub pat, ci are resursele necesare de-a se întreţine singur, eventual şi o nevastă, progenituri. Mă rog, din astea adulţeşti la care el n-are acces.

Ce zici tu, merge pe hârtie, legalmente. Realitatea lui Neaceaşcă-i alta.

Il cunosti personal?
Cunosti situatia lui si familia lui in realitate?
Sau doar din povestile lui de pe forum?

#132
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postclasica, on 17 ianuarie 2022 - 21:42, said:

Un adult eficient nu-şi pune buiota sub cearşaf, diminuând drastic consumul gazelor pân' la alunecarea focilor pe banchiza-i de sub pat, ci are resursele necesare de-a se întreţine singur, eventual şi o nevastă, progenituri. Mă rog, din astea adulţeşti la care el n-are acces.

O nevastă pentru el ar trebui să fie - avocată, doctoriță, profesoară sau notăriță mai săracă din orașul lui.

Singurul lucru care îi lipsește lui e doar ăsta - să i se vadă mușchii pe abdomen când își dă cămașa jos.

Și să leșine alea de mai sus când își dă cămașa jos.

Alea sunt femeile din lumea LUI în care lucrează și trăiește.

Edited by emeral, 17 January 2022 - 21:57.


#133
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostMalus_Dacus, on 17 ianuarie 2022 - 21:51, said:

Il cunosti personal?
Cunosti situatia lui si familia lui in realitate?
Sau doar din povestile lui de pe forum?


Un adult sărit bine de 30şi de ani, poate chiar peste 35, căruia îi este frică să nu-l prindă mămucă-sa cu shawarma-n cameră deja nu mai e doar o poveste-de-forum, e o traumă-n sine.

#134
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpetit_christian, on 17 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Cum te vor forta ? Cu bataia ? Cu tortura ? Te gidila pina nu mai poti ?
Ii taie shaorma si concediul in Antalya... Posted Image

On: imparte terenul in doua printr-un gard, ocazie cu care faci si intabularea, apoi vinde casa ta (si mut-o pe mana cu fratele si cumnata), cu banii obtinuti cumpara-ti un apartament la bloc si ai scapat de griji. Libertate la maxim, iar daca ai vecini intelegatori, poti sa pui si muzica tare Posted Image

Edited by pufonel, 17 January 2022 - 22:25.


#135
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postpufonel, on 17 ianuarie 2022 - 22:22, said:


On: imparte terenul in doua printr-un gard, ocazie cu care faci si intabularea, apoi vinde casa ta (si mut-o pe mana cu fratele si cumnata), cu banii obtinuti cumpara-ti un apartament la bloc si ai scapat de griji. Libertate la maxim, iar daca ai vecini intelegatori, poti sa pui si muzica tare Posted Image
Isi ia o casuta mica nu apartament unde poate asculta muzica noaptea la lumina unui bec pe mercur....

#136
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postclasica, on 17 ianuarie 2022 - 21:42, said:

Nu, tu nu înţelegi că Neaceaşcă-i pe sfori. Legal, da, bineînţeles că el ar putea face şi drege, bla-bla.

Însă el, în familia din care face parte, e pe sistem de pedepse-recompense, ca dresaju' canin. Stă sluj, papă zărărel! Se duce-n Turcia, cum ziceau colegii mai sus.

Nu stă culcat, nu face destule giumbuşlucuri, e ameninţat cu diverse (neplata facturilor, tăierea vacanţelor etc).

Un adult eficient nu-şi pune buiota sub cearşaf, diminuând drastic consumul gazelor pân' la alunecarea focilor pe banchiza-i de sub pat, ci are resursele necesare de-a se întreţine singur, eventual şi o nevastă, progenituri. Mă rog, din astea adulţeşti la care el n-are acces.

Ce zici tu, merge pe hârtie, legalmente. Realitatea lui Neaceaşcă-i alta.
Nu cred ca e doar vina familiei. Neaceasca s-a complacut in situatia asta. Chiar i-a convenit, cel putin pana cand a murit tatal lui. Dar asta s-a intamplat acum 8 ani,fgs! Ar fi trebuit sa se trezeasca la realitate pana acum. Dar nici acum u e prea tarziu. Poate ura asta fata de fotovoltaice (nu prea inteleg ura fata de un obiect, dar in fine...) il va face sa-si regandeasca prioritatile in viata.

View PostBaXXXon, on 17 ianuarie 2022 - 23:06, said:

Isi ia o casuta mica nu apartament unde poate asculta muzica noaptea la lumina unui bec pe mercur....
Sau asa. Doar ca de regula casele sunt mai scumpe si nu stiu daca ii mai raman bani pentru curent.

#137
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 14:18, said:

Nu ai bani, nu ai putere, e un adevar. Daca as gasi un job sa imi placa, as putea face ce vreau cu salariul. Logatu din Mioveni a ramas singur in apartament, lucreaza la Dacia si asta vara a dat 8 mii de lei pe inchiderea ambelor balcoane, fara sa-l usture. Contul e umflat in ani de zile. Pentru serviciile de transport de lampi prestate, mi-a donat 3 device-uri Tapo, ele costa 100 lei bucata.

cine poate traduce asta? :o
pare că colegu' a trecut pe iarbă...

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 14:41, said:

La RDS am inteles ca te tuf rau sefii. Si pot lucra in frig, dar nu si in caldura.

Eu as avea placere sa strang bani pentru utilitati. Impozitele urasc sa le platesc. Dar sa am bani multi cat sa nu duc grija facturilor mi-ar placea enorm.

La RDS program e de la 08. Posted Image La 15. Sau 15-23.

Mai am o problema cu joburile ce nu dau voie la pantaloni scurti vara. Tricou am tot anul, blugi doar iarna.

WOOOW!!!

e clar, îl pierdem... :(

iar chestia că-l înspăimântă programul, mă duce cu gândul la faza din „tăntălăul și gogomanul”, când se plângeau că-n oraș nu e nimic de lucru, DECÂT doar dacă vrei să muncești OPT ORE!!! - LA NAIBA!

neaceașcă care din ei o fi? :o

#138
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Începem pariurile
1. Neaceasca înghite panourile ca pelicanul și nu cracneste când tre sa semneze
2. Neaceasca are cojones și face ceva. Spune NU, se arunca pe geam, fuge de acasă, ORICE.
Încep eu - 10 gascani și doi porci pe varianta 1

#139
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
sunt lângă tine!
votez varianta unu.

#140
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 14:18, said:

Nu ai bani, nu ai putere, e un adevar. Daca as gasi un job sa imi placa, as putea face ce vreau cu salariul.

Eu când muream de foame și nu aveam nici bani de gaze până să mă însor am lucrat în 2 locuri.

Un loc cu program mai rar și celălalt loc de muncă în zilele libere.

Tot sărac și mort de foame eram până m-am însurat cu o femeie care câștiga cam de 5 ori mai mult decât mine.

Sau de vreo 3 ori mai mult decât câștigam când munceam în 2 locuri.

După ce m-am însurat tot la fel am lucrat în 2 locuri dar banii pe care îi câștigam îi dădeam pe băutură și femei.

Deci viața de om însurat e foarte frumoasă dar trebuie să ți se vadă mușchii pe abdomen la vârsta ta și sigur scapi de sărăcie dacă te însori cu cine trebuie.

Tu nu ești om să muncești ca oamenii care au făcut foamea.

Mai bine caută una și însoară-te că NU te angajează nimeni la RDS să te urci pe stâlpi.

Edited by emeral, 17 January 2022 - 23:45.


#141
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postemeral, on 17 ianuarie 2022 - 23:34, said:



... sigur scapi de sărăcie dacă te însori cu cine trebuie.
Nu este vina ta dacă tatăl tau a fost sarac
Este doar vina ta dacă socru-tău este sărac.
Zicala din popor.

#142
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgushpi, on 17 ianuarie 2022 - 23:25, said:

iar chestia că-l înspăimântă programul, mă duce cu gândul la faza din „tăntălăul și gogomanul”, când se plângeau că-n oraș nu e nimic de lucru, DECÂT doar dacă vrei să muncești OPT ORE!!! - LA NAIBA!

neaceașcă care din ei o fi? Posted Image


:))) Scena din film face toti banii


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3JnJqnDQzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Si al meu e sarac.

#144
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Oricum ar fi, sunt 2 posibilitati
-intrarea in viata de adult si in lumea dura, dintro data brutal.pus pctul pe i si cu proprietati le si cu firma
-sau il lasa pe fratele définitive la butane pt Antalya Caciulata si lampile cu mercur/sodiu cu riscul de a le pierde oricind vrea fratele.

Ori neaceasca a fost castrat de familie, ori e un copil care refuza sa se maturizeze si s a réfugiat in lumea lui. Maturizarza inseamna responsabilitati

Toate ca toate dar sa nu aiba nici o relatie pina acum si nici la profesioniste nu cred ca à fost ? Ce ne mai miram de restul.
Dar e o vb mutul rupe pamintul si mie ça daca i pica vreuna cu tronc jar maninca familia lui'

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate