Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cuptorul electric declanseaza siguranta diferentiala

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
cu impamantarea cum stai?

#20
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Eu ti-as sugera sa schimbi/inlocuiesti acea siguranta cu alta de aceleasi valori. Posibil ca aia pe care o ai sa se fi "decalibrat" (cam asa se intimpla dupa ce "sar" de mai multe ori).

#21
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008

View Postalexqaws, on 17 ianuarie 2022 - 10:19, said:

E nou, nefolosit, dar cumparat de anul trecut. Din pacate am fost mult prea optimisti cu data de finalizare..
Atunci suna la garantie sa vina sa il repare.

Edited by cristyz, 17 January 2022 - 11:07.


#22
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Pana la urma, s-a declansat protectia diferentiala de 30mA sau cea de supracurent de 32A (de la aceeasi siguranta)? O poza cu siguranta sarita ar clarifica cazul. Cand se declanseaza protectia diferentiala se expune suprafata galbena de pe aclansator.

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Sa nu mai deschid topic, ce marca de sigurante RCBO recomandati?
As vrea de 10mA, tip A, curba B, de 10A, 16A, 20A si 32A(asta de 30mA, eventual)
Schneider, Noark?
Kinezestile or fi bune?

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,772
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlaffin, on 17 ianuarie 2022 - 10:26, said:

cu impamantarea cum stai?
sta bine daca sare diferentiala.

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Hager AC916J de 10mA si care se si gaseste la noi in Romania.  Pentru celelalte de 30mA poti merge tot pe Hager, se gasesc si astea la noi.   Am cautat si eu prin Romania si celelalte firme nu indeplineau toate conditiile cerute, dar posibil sa nu fi cautat bine.  Eclus la magazine gen Dedeman si altele din start, astia vand doar rebuturi.

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Ah, as vrea sa ocupe un singur slot, sa nu mai schimb si tabloul.

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca exista siguranta diferentiala sa ocupe "un singur slot", indiferent de firma.

#28
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

View Postiuliean50, on 17 ianuarie 2022 - 10:53, said:

Eu ti-as sugera sa schimbi/inlocuiesti acea siguranta cu alta de aceleasi valori. Posibil ca aia pe care o ai sa se fi "decalibrat" (cam asa se intimpla dupa ce "sar" de mai multe ori).

Multumesc pentru sugestie, o sa ii transmit electricianului, poate are el una de test.

View Postcristyz, on 17 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Atunci suna la garantie sa vina sa il repare.

Da, asta o sa fac, sa vedem ce variante exista. Daca vin ei acasa e ok, daca trebuie sa il duc eu e mai complicat, cuptorul e voluminos si nu am cum sa il car singur, apartamentul e in alt oras, deci trebuie sa mai iau pe cineva cu mine.

View Postgmartau, on 17 ianuarie 2022 - 11:12, said:

Pana la urma, s-a declansat protectia diferentiala de 30mA sau cea de supracurent de 32A (de la aceeasi siguranta)? O poza cu siguranta sarita ar clarifica cazul. Cand se declanseaza protectia diferentiala se expune suprafata galbena de pe aclansator.

Sincer nu am fost atent si nu mi-am dat seama ca e o diferenta, o sa verific din nou sambata si revin cu detalii.

#29
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
La electrocasnicele mari nu trebuie sa le duci la service, vine ei la tine.

View Postmodoran, on 17 ianuarie 2022 - 12:15, said:

Nu cred ca exista siguranta diferentiala sa ocupe "un singur slot", indiferent de firma.

Exista https://www.etigroup...-03-b-a-1-n-6ka

#30
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Vin ei la tine, dau vina pe instalatia ta, electricianul da vina pe electrocasnic si tot asa, nu-i prima data cand se intampla.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Arctic e brandul low cost al Beko ( turcesc) si Grunding e tot brand Beko care se vrea mai premium.
Nu confunda Beko/Arctic/Grunding cu firme nemtesti si italiene precum Siemens, ABB, Miele, Smeg, Elica, si nici macar cu AEG electrocasnice/ Electrolux ( AEG scule s-a rupt complet, a fost cumparata 100% de chinezii de la TTI care au luat si Milwaukee si Ryobi si nu mai au absolut nicio legatura cu firmele originale, fiind toate complet chinezesti, nu doar facute ci si proiectate de chinezi). La AEG/Electrolux  a acazut si la ele calitatea mult in ultimii 3 ani de cand se fac prin alte tari decat Germania si Italia, dar nu sunt Beko...

Edited by loock, 17 January 2022 - 12:30.


#32
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Circuitul de impamintare n-are treaba cu saritul disjunctorului, ala merge perfect fara pamintare si-si face datoria si in conditiile alea.
Scotind diferentialul din ecuatie puteti avea :
-curent de scurgere peste 30mA la cuptor si sare diferentialul ca avionul.
-pamintarea de protectie legata aiurea, PE impreuna cu N dar dupa diferential, sau atingere N cu PE dupa diferential,  la consum mare sare diferentialul in cazul asta, este cel mai "scirbos" defect in instalatii dat de disjunctoarele diferentiale ca manifestare a unei instalari defectuoase.
Testarea se face simplu, luati un calorifer electric de 2kW si-l puneti pe circuitul cu problema, sare, aveti probleme cu circuitul, nu este neaparat cuptorul, asta o faceti de fata si cu reprezentantul care face garantia la electrocasnice incit sa nu aveti discutii asa cum au spus colegii.

Edited by Ion_Bumbu, 17 January 2022 - 12:48.


#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Diferentiala aia de 32A cu 30mA e pusa foarte prost pe general, dupa parerea mea. As inlocui-o cu una 2P.

#34
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmodoran, on 17 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Vin ei la tine, dau vina pe instalatia ta, electricianul da vina pe electrocasnic si tot asa, nu-i prima data cand se intampla.

Exact de asta imi este teama :)

View PostIon_Bumbu, on 17 ianuarie 2022 - 12:46, said:

Circuitul de impamintare n-are treaba cu saritul disjunctorului, ala merge perfect fara pamintare si-si face datoria si in conditiile alea.
Scotind diferentialul din ecuatie puteti avea :
-curent de scurgere peste 30mA la cuptor si sare diferentialul ca avionul.
-pamintarea de protectie legata aiurea, PE impreuna cu N dar dupa diferential, sau atingere N cu PE dupa diferential,  la consum mare sare diferentialul in cazul asta, este cel mai "scirbos" defect in instalatii dat de disjunctoarele diferentiale ca manifestare a unei instalari defectuoase.
Testarea se face simplu, luati un calorifer electric de 2kW si-l puneti pe circuitul cu problema, sare, aveti probleme cu circuitul, nu este neaparat cuptorul, asta o faceti de fata si cu reprezentantul care face garantia la electrocasnice incit sa nu aveti discutii asa cum au spus colegii.

Perfect, o sa incerc si testul cu caloriferul. Intamplator chiar am un calorifer de 2kw la apartament, insa a fost conectat la alta priza.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcsi1, on 17 ianuarie 2022 - 09:54, said:

am fir de 10 cu un minitablou cu sigurante separate pentru cuptor si plita.

Si de la minitablou la tabloul principal ce sectiune are conductorul/cablul?

#36
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006

View Postgiuliani, on 17 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Cine si de ce a conectat stecherul la cablul cuptorului? Cuptoarele elctrice au doar un cablu care se conecteaza neaparat pe linie separata de ceilelti consumatori din casa.

AM cumparat un cuptor Electrolux modelul CPBKODDP71X si vine cu stecher din fabrica, deci nu e regula generala asta cu cablul direct in panou, care am observat ca se practica doar pe la noi prin tara.

Edited by Vrajitoru_din_ozz, 18 January 2022 - 20:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate