Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Umflatura san

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cristi281031

cristi281031

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2022
Va salut! Sunt barbat. Am observat un fel de "galma" in mod intamplator la un san si apoi durere usoara la palpare. Am facut o ecografie cu urmatorul rezultat:
Este grav?



Attached File  rezultat eco.jpg   196.43K   94 downloads

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scrie  fara ... si fara ... si fara  caracter patologic !
Ce sa fie grav atunci? Se pare ca nu e grav!
Daca nu trece in ceva timp, eg. 2-3 saptamani si durerea persista, te poti duce si la biopsie (aia taie putin si analizeaza sub microscop ce e acolo).

Vorbeste cu medicul de familie!

Edited by MembruAnonim, 17 January 2022 - 07:30.


#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cristi, pentru cultura ta generala, barbatii au pectorali, nu sani!

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Bine, cand se pune un diagnostic se zice cancer mamar sau chiar cancer de san nu de pectorali.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
ptr siguranta, daca nu se remite in 4-6 saptamani, il scoti cu ex histo!
exista si la barbati cancer de san!
si nu e chiar asa de rar!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 RangerBoy, on 17 ianuarie 2022 - 09:28, said:

Cristi, pentru cultura ta generala, barbatii au pectorali, nu sani!

Ideea este ca si femeile au pectorali.Pectoralii-s o grupa de muschi.
Daca ziceai ca barbatii au tate,poate ar fi fost mai exact Posted Image

#7
cristi281031

cristi281031

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2022

 RangerBoy, on 17 ianuarie 2022 - 09:28, said:

Cristi, pentru cultura ta generala, barbatii au pectorali, nu sani!



Acea "galma" este exact la glanda mamara, nu la muschiul pectoral.


As fi foarte recunoascator daca un medic ar putea sa imi ofere cateva explicatii. Care sunt cauzele si cum poate evolua. Cancer nu este, asa mi s-a spus cand am facut eco.
Multumesc anticipat!

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Tin minte cand eram la pubertate mi s-au umflat sau intarit ambii sani/pectorali. Pentru baietii la pubertate e ceva normal, nu stiu cat de ok e la un adult..

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 cristi281031, on 17 ianuarie 2022 - 02:20, said:

...
Cancerul de san e destul de rar la barbati (ratio 1 barbat la 150 de femei) si apare de obicei dupa 60 de ani, de regula fiind determinat de mutatii pe genele BRCA1 sau BRCA2. Printre factorii favorizanti se numara obezitatea, consumul de alcool, ciroza hepatica, unele medicamente (estrogeni, finasterida).
Ecografia nu e suficienta pt un diagnostic precis, ar trebui facuta si o biopsie pe ac.

#10
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 adisz, on 17 ianuarie 2022 - 09:50, said:

Ideea este ca si femeile au pectorali.Pectoralii-s o grupa de muschi.
Daca ziceai ca barbatii au tate,poate ar fi fost mai exact Posted Image
Femeile nu au muschii pectorali ca ai nostri, alea de le vezi tu pe internet pline de muschi baga testosteron sintetic in ele cu galetile!
Natural, o femeie nu poate dezvolta muschi pectorali ca ai nostri, un barbat are evidentiati muschii pectorali si fara sa faca sport.

 richi_e, on 17 ianuarie 2022 - 09:50, said:

ptr siguranta, daca nu se remite in 4-6 saptamani, il scoti cu ex histo!
exista si la barbati cancer de san!
si nu e chiar asa de rar!
N-am mai auzit pana acum.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
@ cristi281031

Daca esti in Bucuresti mergi la institutul Oncologic Fundeni, cu o trimitere de la medicul de familie sicere o consultatie la Dr Aldea. Mama are 2 opertii facude de dumnealui, daca e vreo problema iti spune in fata.

E posibil sa treaca cu tratament, dar e mai bine sa vezi un doctor.

Si pentru a raspunde tututor comentatorilor la bascalie: barbatii au glande mamare, mai mult sau mai putin dezvoltate. Si desi rar, exista cancer de san la barbati, si e mult mai agresiv decat la femei.

Edited by unknown_35, 17 January 2022 - 11:32.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 RangerBoy, on 17 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Femeile nu au muschii pectorali ca ai nostri, alea de le vezi tu pe internet pline de muschi baga testosteron sintetic in ele cu galetile!
Natural, o femeie nu poate dezvolta muschi pectorali ca ai nostri, un barbat are evidentiati muschii pectorali si fara sa faca sport.

Nu era vorba de cat de dezvoltati sunt ci despre existenta lor. Exista alte arii in care este potrivit acest subiect.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cristi281031, on 17 ianuarie 2022 - 10:16, said:

As fi foarte recunoascator daca un medic ar putea sa imi ofere cateva explicatii. Care sunt cauzele si cum poate evolua. Cancer nu este, asa mi s-a spus cand am facut eco.
Multumesc anticipat!

De ce vrei mai multe explicatii acuma, (pe forum) ?
Stai linistit, dupa hartia aia nu ai mai nimic, eventual niste noduli (grasime acumulata) care se absoarbe de la sine. Trebuie sa verifici in 2 -4 saptamani.
Daca persista mai ales daca te doare, mergi la med. familie, te trimite la laborator la Biopsie - se uita aia cu microscopu!  (cum am zis si eu si Karhu  +  richi_e ).
Dar eu as merge numai daca persista, deobicei se retrage in 2 saptamani de nici nu mai stii pe care parte a fost  Posted Image  
Si eu am avut si sa retras singur!

Si voi terminati cu cine ce are! Cristi sa exprimat corect !  (btw:  zilnic vad mai multe mamici cu c**** , la figurat bineinteles, decat barbati! )

Edited by MembruAnonim, 17 January 2022 - 13:05.


#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
N-am facut nici-o bascalie, eu stiam ca barbatii nu au tate din pubct de vedere biologic, am gresit.
Cancer poti face oriunde in corp, deci ma asteptam sa faca si barbatii la glandele mamare...desi nu am auzit cazuri.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da poti face oriunde dar unele zone sunt predispuse, altele nu prea.  De ex. la picior sau la mana, si nici la limba nu am auzit!

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 RangerBoy, on 17 ianuarie 2022 - 14:20, said:

N-am facut nici-o bascalie, eu stiam ca barbatii nu au tate din pubct de vedere biologic, am gresit.
Cancer poti face oriunde in corp, deci ma asteptam sa faca si barbatii la glandele mamare...desi nu am auzit cazuri.

Cu ceva timp in urma era un serial corean pe Netflix - Don't dare to dream in care sunt descrise problemele unui comentator TV care face cancer mamar. Unele momente sunt comice, dar mesajul transmis mi s-a parut serios.

#17
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 MembruAnonim, on 17 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Da poti face oriunde dar unele zone sunt predispuse, altele nu prea.  De ex. la picior sau la mana, si nici la limba nu am auzit!
la limba se numeste cancer bucal, eu am auzit, poti face si la mandibula, gingie, cerul gurii.
A fost o fata cu cont pe youtube, cred ca inca exista contul, s-a trezit cu o galma la incheietura mainii si a descoperit ca avea cancer, dar a descoperit tarziu.

 unknown_35, on 18 ianuarie 2022 - 08:01, said:



Cu ceva timp in urma era un serial corean pe Netflix - Don't dare to dream in care sunt descrise problemele unui comentator TV care face cancer mamar. Unele momente sunt comice, dar mesajul transmis mi s-a parut serios.
cine altcineva putea sa promoveze barbati cu țâțe, decat netflix. :)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se cheama  cazuri izolate,   de aia se vorbeste  de probabilitati in medicina!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate