Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Piata energiei electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#19
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 EMPP, on 16 ianuarie 2022 - 20:22, said:

cfr-ul.taromul de stat.au mii de salariati in timp ce altii privati se descutca cu sute si fac si profit wizz-ul de exemplu.inn tot acest timp de la noi se dau zeci de milioane taromului sa aiba ce cheltui

Unu la mana, comparatia nu e corecta, wizz e linie low cost, alte servicii fata de Tarom.
Apoi, aici e vorba de furnizorii de energie electrica, aia nu produc nimic, doar o cumpara de la stat si o vand mai departe mai scump.
Tu te legi de cu totul altceva.

 EMPP, on 16 ianuarie 2022 - 20:23, said:

exact aceeasi treaba este si la energia electrica

Nici vorba! MAi cerceteaza.
Vezi cine produce curentul... Hidroelectrica, Nuclear Electirca etc, e produs de stat 90% cred...si vine Enel, doar niste bisnitari, il iau si il dau mai scump clientilor.
Furnizorii sunt doar niste capuse, care maresc pretul. Ei nici nu au vreo tangenta cu curentul respectiv, ca il livreaza distribuitorul. Nici macar nu citesc contorul, ei doar stau la calculator, in cheie contracte si taie facturi.

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 20:28.


#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:20, said:


Posted Image
Si? Daca vinzi produsul unor intermediari pentru a ti le vinde tie, devenea profitabila?
pretul era acelasi doar smecheria era a altora.energia o vinde statul scump pe bursa.daca o da cu un leu o cumpara altul si-o vinde la fel de scump

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Mi se pare o aberatie ceea ce a scris Cristina Pruna, deputat:
În sectorul energetic plutește un elefant și nimeni nu are curajul să îl arate cu degetul: piața energiei electrice trebuie liberalizată de la 1 ianuarie 2020! Iar dacă acest lucru vine cu creșteri de preț, este numai vina PSD”, scrie Cristina Prună.
Adica compania de stat vinde unor intermediari la pretul pietei, aia adauga costurile de regie + intretinere + profit si ar rezulta preturi egale sau mai mici pentru consumatori?
Idioata asta cu cine a facut artimetica???

#22
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 EMPP, on 16 ianuarie 2022 - 20:26, said:

pretul era acelasi doar smecheria era a altora.energia o vinde statul scump pe bursa.daca o da cu un leu o cumpara altul si-o vinde la fel de scump

Nu este adevarat. Hidroelectrica cum vine mai ieftin, direct clientilor ? Nu trebuie nicio bursa.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 20:26, said:

Unu la mana, comparatia nu e corecta, wizz e linie low cost, alte servicii fata de Tarom
adica ce servicii supra are taromul?iti fac gagicile masaj in zbor?

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:18, said:

Canada, SUA...
In alea nu știu cum e - exista producători de energie de stat? Dar la romani e clar ca nici dacă ar fi de stat nu ar fi mai bine - ar fi tot pe pierderi și la preț mare, mai degrabă am importa curent.

#25
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:18, said:


Canada, SUA...
in ce tara vrei asta

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Daco_Get, on 16 ianuarie 2022 - 20:25, said:

Fiindca politicul a infestat cu prosti platiti cu ffff multi bani ,  companiile energetice .
Drept rezultat companiile nationale au devenit ineficiente si mari consumatoare de bani -mergeau in pierdere mare

In loc sa auditezi si sa eficientizezi energia electrica (banuiesc ca ar trebui sa fie DOAR O COMPANIE NATIONALA), vinzi dreptul de livrare altor hoti?
Ce strategie e asta?
De unde reiese ca nu se va mai fura?
De ce e greeu sa se auditeze sistemul?

#27
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 20:30, said:


Nu este adevarat. Hidroelectrica cum vine mai ieftin, direct clientilor ? Nu trebuie nicio bursa.
Aștepți mult și bine să faci contract cu ei.

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 EMPP, on 16 ianuarie 2022 - 20:30, said:

adica ce servicii supra are taromul?iti fac gagicile masaj in zbor?

E alta categorie, ai bagaj de cala inclus etc...

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:31, said:

Ce strategie e asta?

A baietilor destepti !

https://adevarul.ro/...3833/index.html

Pe care prostii ii voteaza la fiecare 4 ani !

https://www.mediafax...stepti-15550507

Edited by Daco_Get, 16 January 2022 - 20:34.


#30
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 LunaCrystal, on 16 ianuarie 2022 - 20:30, said:

In alea nu știu cum e - exista producători de energie de stat? Dar la romani e clar ca nici dacă ar fi de stat nu ar fi mai bine - ar fi tot pe pierderi și la preț mare, mai degrabă am importa curent.

Curentul in RO e produs de stat 90%!!!
Si cel mai ieftn curent ptr populatie e cel de la Hidroelectrica, adica de la stat.

#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Nu este adevarat. Hidroelectrica cum vine mai ieftin, direct clientilor ? Nu trebuie nicio bursa.
Și ca la orice lucru de stat durează 6 luni sa devi clientul lor, facturi când își amintesc pentru întreaga suma din urma și alte probleme de genul. Timpul trece, leafa merge, deci de ce sa nu se miște încet și pe loc in relația cu clientul?

#32
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 o_p_2005, on 16 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Aștepți mult și bine să faci contract cu ei.

Pai ai si pretentii? Da, am asteptat 2 luni, dar am luat-o din timp.

#33
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E foarte buna liberalizarea, inseamna concurenta, inseamna ca ai de unde alege. Eu m-am mutat de la CEZ la Hidroelectrica si mi-am scazut factura cu aproximativ 20%.
Cresterile de preturi de acum n-au nicio treaba cu liberalizarea, ci cu "ecologia" talibanilor verzi ajunsi la conducerea UE si a altor tari precum Germania si Austria.
Au inchis termocentralele, atomocentralele, n-au facut provizii de gaz pentru ca trebuie sa fim eco. Energie mai putina pe piata => preturi mari.

#34
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 Tsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:20, said:


Posted Image
Si? Daca vinzi produsul unor intermediari pentru a ti le vinde tie, devenea profitabila?

Clasa politica corupta!

#35
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 LunaCrystal, on 16 ianuarie 2022 - 20:33, said:

Și ca la orice lucru de stat durează 6 luni sa devi clientul lor, facturi când își amintesc pentru întreaga suma din urma și alte probleme de genul. Timpul trece, leafa merge, deci de ce sa nu se miște încet și pe loc in relația cu clientul?

Pai ei nu erau pregatti sa aiba clienti casnici, ei de obicei vindeau cantitati "industriale". Oricum, e exagerat sa vrei si ieftin si sa ai si mofturi. Factura vine.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 axisborn, on 16 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Curentul in RO e produs de stat 90%!!!
Si cel mai ieftn curent ptr populatie e cel de la Hidroelectrica, adica de la stat.

Nu are importanta. Poate fi si 10% sau 150%
Statul hotaraste pretul pentru FIECARE kWh, nu da oile sa fie pazite de capitalisti.
Energia si gazele au o importanta strategica. Ele NU TREBUIE PRIVATIZATE.
Capitalismul se poate "juca" la nivel de tari, exact ca bursa petrolului. Apoi adaugate taxe si licrate la acelasi pret in aceleasi conditii.

In cazul de fata e o mizerie care ia avantaje de la batrani in mod special dar si de la restul.

Edited by Tsunnnami, 16 January 2022 - 20:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate