Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri boxe Indiana Line 310

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Parerea mea e sa renunti la fixatia ca orice-ar fi, nu poti trai decat cu boxe noptiera, mai ales ca le vrei noi.

Mai ales ca n-ai buget de Wharfedale Linton sau Magnat Transplus.

Ce-ai concret cu boxele standfloor? (coloane)

S-au facut in ultimii 30 de ani si se fac in continuare boxe standfloor minunate, si nu doar dpdv sonor dar si estetic unele.

N-as pune boxe noptiera decat fie la o amenajare vintage, si atunci merg si de la ok-ish in sus dpdv sonor, fie pt camera de auditie de jdemii de euro, cand ala e sound-ul pe care-l vrei si asa vine el si forma e irelevanta.

#20
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Daca ar fii sa aleg orice boxa de podea , ce optiuni am pana in 2000 lei ?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Wf 12.3 sunt laudate.
3050i cu ceva negociere.
Cambridge Audio mai sunt la bugetul asta, nu stiu nimic de ele.

#22
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsh0t_, on 27 ianuarie 2022 - 21:51, said:

Daca ar fii sa aleg orice boxa de podea , ce optiuni am pana in 2000 lei ?
https://www.be-loud....or/Pylon-Audio/
Boxe poloneze, merită ascultate, poate obții și un preț bun.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Am Pearl 20, merg in camera de bloc mica, se aud frumos daca nu le fortezi, am dat mail la fabrica pt masuratori dar nope.
Ei produc componente pt branduri mari, trebuie ascultate.

#24
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsh0t_, on 27 ianuarie 2022 - 21:51, said:

Daca ar fii sa aleg orice boxa de podea , ce optiuni am pana in 2000 lei ?
https://www.avmall.r...50-x-negru.html
Am văzut că au și produse de la Pylon, le poți compara la audiții.


#25
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 16.11.2021
As audia wharfedale diamond 230. Au bass destul si sunt fix in banii tai. Seria 12. de la wharfedale e superreusita cu review uri bune pe asr.
https://www.whathifi...mond-230/review

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
3050i sunt premiate EISA.
Care e spatiul si ce amplificare ?

#27
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si mie imi plac boxele voluminoase. Pana o sa adun bani de un Klipsch La Scala, Cornwall, Forte sau Heresy, ori Tannoy Canterbury ma orientez spre ceva mai mic si potrivit cu nevoile mele.
In 2000 de lei nu ai foarte multe optiuni. Boxele recomandate pana acum mi se par foarte bune in bugetul asta.

Pentru boxe de tipul ala am auzit lucruri bune de  seria Magnat Transpulse, dar sunt peste bugetul tau.

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca as merge pe ceva vintage as alege Linton Heritage de la Wharfedale.
Asta pana la modele de 4 ori mai scumpe de la Harbeth sau Klipsch.
Stiu ca ies din bugetul afisat pe thread.

#29
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 28 ianuarie 2022 - 09:46, said:

3050i sunt premiate EISA.
Care e spatiul si ce amplificare ?
Faptul ca sunt premiate nu spune nimic. Nu sunt fan wharefdale ba dimpotriva, insa in ultimul timp, au scos niste linii jos palaria. Acest fapt e confirmat de asr si multi youtuberi care s luati in deradere de asr,
https://audioscience...-speaker.26780/
Eu ca idee pentru boxe de podea designul pe 2 cai al qacoustics imi pare si suna nerafinat. 2cai inteleg la  boxe de raft. Dupa ce qacoustics a sters podelele pe buna dreptate cu ma, wh a revenit spectaculos zic eu. Iag inseamna Peter Comeau adica Mission si Quad si Karl Heinz Fink care a lucrat efectiv la wh diamond si care explica pe sleau depresiunea voita la 1,5 khz pentru diamonduri. Sunt putini creatori care explica ce si cum, dar puteti citi  pe larg, pe asr ce zice creatorul despre. Si suna excelent. Chiar daca eu is fanboy Mission, am si nu as da pe nimic in lume. Dar linistit in banii astia as merge wh, evident cu prealabila ascultare. Pretul de la avstore e mic si am impresia ca si altex are la pret si mai mic.

#30
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu are nicio problema desigunul pe 2 cai la 3050i in afara de o usoara restrangere a dispersiei pe verticala, tot in zona aia unde au Wharfedale golul, 1.5-3kHz.
Eu am ajuns la Diamond 230 dupa ce am incercat mai multe variante. Mi se par superioare si seriei noi 12. Seria 12 mi se pare usor deranjanta pe mediu-inalte, iar disparitia waveguide-ului mi se pare un minus.
Deci, eu as zice asa: 3050i daca iti place sunet cu inalte mai pronuntate sau 230 daca iti place sunet cu inalte mai discrete. La bass se descurca onorabil ambele modele.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am 3050i de aproape 2 ani si canta antrenant orice le dai, cu conditia unei amplasari decente. AM povestit despre ele. Pare ca vor fi de vanzare in viitorul apropiat, pe motive de upgrade.
Apoi sunt fan sound Wharfedale.

'Faptul ca sunt premiate nu spune nimic"- sunt total in dezacord cu asemenea afirmatie absolutist/ categorica fundamentalista. Focal si Triangle de ex. impart aceleasi premii anuale EISA. Mai ales ca vorbim de EISA, nu de What HIFI sau de un audiofil entuziast pe ytb.

#32
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

View Postpetrisor_popescu, on 27 ianuarie 2022 - 23:21, said:

https://www.avmall.r...50-x-negru.html
Am văzut că au și produse de la Pylon, le poți compara la audiții.
Nu am auzit lucruri prea bune despre firma Pylon..

View Postoverseas, on 28 ianuarie 2022 - 09:46, said:

3050i sunt premiate EISA.
Care e spatiul si ce amplificare ?
Un living de 50mp si ca amplificare un onkyo tx 9031 rds

#33
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsh0t_, on 28 ianuarie 2022 - 17:09, said:


Un living de 50mp si ca amplificare un onkyo tx 9031 rds

Am plificarea s-ar putea sa nu fie cea mai buna. Onkyo 9031 e un receiver?
Eu am Q Acoustics 3020 așezate pe standuri și sunt de ajuns într-un spațiu de 7,5 x 4 m, cu deschidere pe o latura spre alt spatiu. Cred ca 3050i fac față la 50 mp, totuși depinde foarte mult de cum e amenajată încăperea, dacă ai ecou în ea atunci o sa iasă o varză.

#34
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

View PostCalinuus, on 28 ianuarie 2022 - 17:17, said:


Am plificarea s-ar putea sa nu fie cea mai buna. Onkyo 9031 e un receiver?
Eu am Q Acoustics 3020 așezate pe standuri și sunt de ajuns într-un spațiu de 7,5 x 4 m, cu deschidere pe o latura spre alt spatiu. Cred ca 3050i fac față la 50 mp, totuși depinde foarte mult de cum e amenajată încăperea, dacă ai ecou în ea atunci o sa iasă o varză.
E receiver cu radio.
O sa achizitionez Onkyo Integra A-8650 cu distorsiune mai mica (0.008%) si raspuns in frecventa mai larg (2HZ - 50KHZ)

O sa dau o sansa la Indiana Line 310, cinestie poate poate imi plac

#35
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 28 ianuarie 2022 - 16:08, said:

Eu am 3050i de aproape 2 ani si canta antrenant orice le dai, cu conditia unei amplasari decente. AM povestit despre ele. Pare ca vor fi de vanzare in viitorul apropiat, pe motive de upgrade.
Apoi sunt fan sound Wharfedale.

'Faptul ca sunt premiate nu spune nimic"- sunt total in dezacord cu asemenea afirmatie absolutist/ categorica fundamentalista. Focal si Triangle de ex. impart aceleasi premii anuale EISA. Mai ales ca vorbim de EISA, nu de What HIFI sau de un audiofil entuziast pe ytb.
Nu e nicio informatie absolutista aici, faptul ca o boxa poarta nu stiu ce badge o cumperi direct? Am zis ca o asculti intai. Nu am zis ca s proaste ale tale, ci ca la pretul de acum 230 le is la jumate din pret si ca sunet is mult mai echilibrate. Q are obiceiul sa tipe la tine cand ti i lumea mai draga. Sunt destule teste versus pe net 3050 vs diamond 12. Chiar si pe youtube cu totul comprimat wh suna mai relaxat si mai putin tipat, fara sa fie lenese sau rezervate. Si la wh e problema de pozitionare cu tot cu portul ala de sub talpa, tre sa le impingi de la perete. De acord cu what hi fi cel putin de cativa ani pare ca testerii lor n au mai mult de 25 de ani. Ce ziceam e ca trebuie ascultat mai intai, dar cum initiatorul a ales deja, nici nu mai conteaza. Faptul ca are nu stiu ce eticheta pusa pe mecla, pentru mine are valoare orientativa, daca asa era la boxe wi fi/bluetooth trebuia sa merg cu sonos.  Nope.

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCalinuus, on 28 ianuarie 2022 - 17:17, said:



Am plificarea s-ar putea sa nu fie cea mai buna. Onkyo 9031 e un receiver?
Eu am Q Acoustics 3020 așezate pe standuri și sunt de ajuns într-un spațiu de 7,5 x 4 m, cu deschidere pe o latura spre alt spatiu. Cred ca 3050i fac față la 50 mp, totuși depinde foarte mult de cum e amenajată încăperea, dacă ai ecou în ea atunci o sa iasă o varză.

Depinde si ce intelegi prin "fac fata". 3020i sunt pentru un dormitor sau birou.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate