Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Achizitie tractoras japonez!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt câțiva importatori de tractoare japoneze SH în țară. Ei asigura si piese pentru tractoarele vândute.

#20
Trakivikto

Trakivikto

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2022
Salut,
Tot in legatura cu un tractoras,solis 26, vreau sa stiu daca o-mac.ro sunt seriosi a cumparat cineva de acolo?

#21
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007

 marcone, on 17 ianuarie 2022 - 12:00, said:

Foarte corect, asigurati-va mai intai ca aveti o sursa pentru piese de schimb pentu acel model de tractor, atat dpdv al pietei in care a fost vandut cat si al perioadei de post garantie, perioada dupa care producatorul nu mai este obligat sa asigure piese de schimb.
Pentru tractoare vandute initial in afara Europei si importate mai apoi la noi, sau care sunt prea vechi, gasitul pieselor poate fi o aventura.
In plus, complicatia cu japonezele (tractoare, masini, motociclete) e ca daca modelul a fost produs in Japonia, piesele de schimb vin tot de acolo, cel putin initial. Daca nu exista stoc prin depozitele din UE si trebuie adusa de la sursa, asteptarea e de cateva luni bune.
Asta cu siguranta pe mine m-a descurajat sa ma avant in directia japonezelor, chiar m-au fascinat cu frezele lor! Exista alternative de luat in seama?

@Trakivikto, am cumparat eu motocapra de la ei. N-am ce sa spun despre ei decat ca au fost ok, si ca preturi, livrare, comunicare. Defectiuni sa apelez la service in garantie nu am avut, cum nu mai am nici garantie (motocapra o am de peste 3 ani).

PPS. Oare de o fii asa mare diferenta de pret aici :

pe agroferm!

48500 vs 60500!

#22
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Eu as proceda in felul urmator, dupa ce m-as hotari asupra unei marci si model anume as scrie unui dealer al marcii si intreba daca pentru modelul respectiv se pot procura piese de schimb, eventual chiar cere un reper (gen injector, pompa apa, pompa de injectie) cu care ai de-a face mai devreme sau mai tarziu, in felul asta aflu daca se pot aduce sau nu piese, timp de livrare, pret samd.
Cu cat mai multe alternative, cu atat mai mari sansele de a rezolva probleme aparute pe parcurs.: dealer oficial, importator neautorizat, ebay, dezmembrari samd.
Ce as evita cu orice pret e "cuvantul de onoare" al vanzatorului: "astea japoneze nu se strica" sau "rezolvam noi cumva", am presimtirea ca eventuala garantie primita la vanzare se evapora la prima defectiune.

Edited by marcone, 17 January 2022 - 15:16.


#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 nicu27vls, on 17 ianuarie 2022 - 08:56, said:

Salut! Merci de opinie! Nu tin neaparat sa fie Kubota, ideea e sa fie compact, usor de manevrat si sa aibe ceva putere sa fac si alte munci cu el, nu doar arat/frezat gradina! Dar situatia cu piesele de schimb banuiesc ca e la fel pentru toate jucariile astea japoneze, sau nu?


Merci de opinie! Imi poti spune cumva daca il utilizeaza si la alte munci, adica poate trage o remorcuta cu doua tone de exemplu, nu ma pricep poate e prea mult, habar n-am... dar c-am asta m-ar interesa....

Nu intentionez sa te descurajez cu privire la Kubota. Sunt tractoare bune, motoare rezistente, nu foarte pretentioase la carburant, consumuri rezonabile.

Am vrut doar sa stii ce intrebari sa pui atunci cand faci achizitia, sau sa cauti unul produs pentru piata europeana (care are denumiri cu litere in fata, gen B2020) pentru care vei gasi la noi piese.
Pentru cele tip "saturn" va trebui sa cumperi piese prin intermediul celor care aduc SH, asta inseamna ca dureaza mult si nu neaparat ai garantie ca piesele sunt originale (si crede-ma, in cazul japonezelor e diferenta mare de calitate la original vs aftermarket).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate