Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Achizitie tractoras japonez!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Salutari prieteni! De ceva timp batranului i-a aparut ideea de a-si achizitiona un tractoras japonez! In curand va iesi din campul muncii, se va retrage la tara si sa aibe cu ce sa-si ocupe timpul. Utilajul ar urma sa fie utilizat cu plug si freza in gradina nu foarte mare dar suficienta sa nu o poti sapa la casma. Si poate daca vremurile o vor cere, la camp pe hectarul care acum e dat in arenda! De principiu stiu ca nu e o investitie inspirata, fiind destul de scumpe si posibilitatea de a recupera banii nu prea este, dar sa-i fac pe plac batranului intru in hora si eu cu jumatate din bugetul de achizitie, doar ca eu ma gandesc ca daca tot fac achizitia sa fie ceva de minim 20 CP, 4X4, in ideea de al mai utiliza si la alte lucrari, cu o remorcuta, la un carat de nisip/pietris, prin gospodarie la ce mai e nevoie! In cautarile noastra am gasit un Kubota Saturn 20 CP, in bugetul de 4800 euro, intrebarea si nedumerirea mea, fiinca nu ma pricep la astfel de date tehnice, este: poate o astfel de jucarie sa faca fata unor astfel de sarcini?

#2
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Salut.
Din ce am frunzarit si eu pe tema asta cred ca va face fata cu brio. Utilajul ar trebui sa cantareasca in jur de 1T, probabil ca la arat va fii mai fara vlaga cu 2 trupite daca pamantul se lucreaza greu.
Pe de alta poarte freza ar trebui sa fie minunata.
Eu as vrea sa stiu ce ar fii mai potrivit pentru munca pe care ai descris-o tu, un japonez sau un italian (gen goldoni, pasquali, carrao) ca preturile sunt oarecum comparabile.
Poate ne lamuresc niste colegi, pentru ca e posibil sa fac si eu un pas in directia asta, mai nou nu mai vine nimenea sa presteze contra cost.

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Da un motocultor nu face fata cerintelor tale? Cred ca e mult mai ieftin si ii poti atasa o multime de accesorii, inclusiv remorcuta.

#4
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Barbu, am urmarit si eu astfel de utilaje, ba mai mult am vazut unele cum spui tu, tot prin zona asta de pret, la 30 CP, doar ca aspectul nu prea e pe placul tinerelului! Stefan, motocultorul nu il luam in calcul fiind greu de manevrat cel putin la arat frezat cele mari sunt greu de intors, un var are un astfel de utilaj si nu il foloseste tocmai din motivul asta!

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,524
  • Înscris: 21.03.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h-XjMe-EkfY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

 GlCA_Contras, on 16 ianuarie 2022 - 14:17, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h-XjMe-EkfY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merci! Da am vazut si eu clipurile pe Youtube, totusi nu am gasit un test drive sa-i spun asa, de tractiune! Ca as vrea, cum spuneam, sa-l folosim si la un carat de nisip, de pietris, sa ne ajute si la alte munci nu doar arat/frezat! Ca idee ar trebui sa inlocuiasca, sigur pastrand cumva proportia, un IFA Multicar din 87, basculabil cu care am carat nisip/pietris pentru o casa si care si-a scos banii inzecit! Oare cate tone poate trage jucaria asta?

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,524
  • Înscris: 21.03.2020
In orice caz va trage mai mult decat orice motocultor...

https://www.keletagr...985/kubota-x-20

Poti sa-l intrebi pe proprietarul care a pus filmare pe YT

#8
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

 GlCA_Contras, on 16 ianuarie 2022 - 14:45, said:

In orice caz va trage mai mult decat orice motocultor...

https://www.keletagr...985/kubota-x-20

Poti sa-l intrebi pe proprietarul care a pus filmare pe YT
Buna ideea! Merci!

#9
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Am pus intrebarea, acum daca, si pana o raspunde proprietaru poate mai sunt pe aici detinatori de asemenea tractorase si poate ajuta cu ceva opinii! :)

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Un singur lucru vreau sa-ti spun referitor la achizitia unui Kubota:
- Marea majoritate a celor vandute SH in Romania sunt produse pentru piata asiatica sau americana. Asta inseamna ca vei avea dificultati in aprovizionarea cu piese de schimb. Reprezentanta Kubota din Romania nu-ti poate aduce piese pentru cele produse pentru alta piata, si piesele sunt diferite.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tata are kubota de 20cai, 4*4. Duce plug dedicat cu două trupițe. Arătură la 20 maxim 25 cm. Cu freza merge fără probleme.

   Pentru grădinărit e minunat. Pentru suprafețe mari nu face față, în schimb scoți bani frumoși la arat și frezat gradini.

#12
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

 florinel, on 17 ianuarie 2022 - 07:28, said:

Un singur lucru vreau sa-ti spun referitor la achizitia unui Kubota:
- Marea majoritate a celor vandute SH in Romania sunt produse pentru piata asiatica sau americana. Asta inseamna ca vei avea dificultati in aprovizionarea cu piese de schimb. Reprezentanta Kubota din Romania nu-ti poate aduce piese pentru cele produse pentru alta piata, si piesele sunt diferite.
Salut! Merci de opinie! Nu tin neaparat sa fie Kubota, ideea e sa fie compact, usor de manevrat si sa aibe ceva putere sa fac si alte munci cu el, nu doar arat/frezat gradina! Dar situatia cu piesele de schimb banuiesc ca e la fel pentru toate jucariile astea japoneze, sau nu?

 PoeOvidiu, on 17 ianuarie 2022 - 08:28, said:

Tata are kubota de 20cai, 4*4. Duce plug dedicat cu două trupițe. Arătură la 20 maxim 25 cm. Cu freza merge fără probleme.

   Pentru grădinărit e minunat. Pentru suprafețe mari nu face față, în schimb scoți bani frumoși la arat și frezat gradini.

Merci de opinie! Imi poti spune cumva daca il utilizeaza si la alte munci, adica poate trage o remorcuta cu doua tone de exemplu, nu ma pricep poate e prea mult, habar n-am... dar c-am asta m-ar interesa....

#13
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
O remorcuta cu 2T de piatra ajunge de fapt 3-3,5T daca ai o remorca pentru asa ceva. Probabil ca pe drum drept te descurci, dar nu vad cum o sa opresti in siguranta cu frana unuit tractor cu masa de ~ 1T, te rastoarna, ca sa nu zic altceva!

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Are o remorcă veche de ARO, modificată să basculeze. Face transport de agregate de la balastiera. De dus o duce, de oprit o oprește că nu are viteză mare. Pune 1-1,5mc de agregate pe ea.
Singurul punct slab e viteza. Merge foarte încet, undeva la 10km/h. Înainte a avut chinezesc, ăla mergea cu 30 dar era slab față de japonez.

 bardu, on 17 ianuarie 2022 - 09:48, said:

O remorcuta cu 2T de piatra ajunge de fapt 3-3,5T daca ai o remorca pentru asa ceva. Probabil ca pe drum drept te descurci, dar nu vad cum o sa opresti in siguranta cu frana unuit tractor cu masa de ~ 1T, te rastoarna, ca sa nu zic altceva!
Încurci tractorul cu mașina. O duce si oprește fără probleme, spre deosebire de mașina, tractorul nu trebuie să o oprească de la 80-100km/h ci doar de la 10.
Totuși, eu am 90kg si pot împinge singur o mașină de 1,8 tone pe loc drept. Adică Fordul meu . De ce nu ar putea face asta un tractor de o tonă?
Cu un motocultor de 70-100kg se tratează remorca de 300-500kg.

Edited by PoeOvidiu, 17 January 2022 - 11:12.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,524
  • Înscris: 21.03.2020
E un tractoras mic nu utilaj de transport... 14 km/h sunt arhisuficienti pentru el

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 GlCA_Contras, on 17 ianuarie 2022 - 11:08, said:

E un tractoras mic nu utilaj de transport... 14 km/h sunt arhisuficienti pentru el
Pentru o localitate mică e ok. Ideea e că si transportul aduce un ban în plus. Evident în limita capacității utilajului.
Sau măcar pentru tine, cât să nu te rogi de nimeni.

Edited by PoeOvidiu, 17 January 2022 - 11:14.


#17
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Nu confund nimica, am spus că pe drum drept o fii ok, condiții de laborator sa zic așa. Însă sunt multi din ăștia cu motocultoare și tractoare cu remorci improvizate care s-au avântat la vale (subliniez) si s-au rasturnat, te face briceag. Unora chiar le plac senzațiile tari fără un acoperiș deasupra capului.
Caz fericit, un picior rupt pus în ghips.
Ia încearcă să a oprești fordul ăla de 1.8T sa coboare planta de înclinație minima dupu ce s-a mișcat 2 m.
Da, puteți considera și ca eu sunt ăla mai catolic decât papa, până o patiti.
PS. Daca tractorul are documente, o sa găsești și informații despre masa autorizata transportabila pe o remorca fara sistem de frânare. Cred că merită sa tineti cont ea.

#18
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 florinel, on 17 ianuarie 2022 - 07:28, said:

Un singur lucru vreau sa-ti spun referitor la achizitia unui Kubota:
- Marea majoritate a celor vandute SH in Romania sunt produse pentru piata asiatica sau americana. Asta inseamna ca vei avea dificultati in aprovizionarea cu piese de schimb. Reprezentanta Kubota din Romania nu-ti poate aduce piese pentru cele produse pentru alta piata, si piesele sunt diferite.
Foarte corect, asigurati-va mai intai ca aveti o sursa pentru piese de schimb pentu acel model de tractor, atat dpdv al pietei in care a fost vandut cat si al perioadei de post garantie, perioada dupa care producatorul nu mai este obligat sa asigure piese de schimb.
Pentru tractoare vandute initial in afara Europei si importate mai apoi la noi, sau care sunt prea vechi, gasitul pieselor poate fi o aventura.
In plus, complicatia cu japonezele (tractoare, masini, motociclete) e ca daca modelul a fost produs in Japonia, piesele de schimb vin tot de acolo, cel putin initial. Daca nu exista stoc prin depozitele din UE si trebuie adusa de la sursa, asteptarea e de cateva luni bune.

Edited by marcone, 17 January 2022 - 12:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate