Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calcularea pretului corect pentru o masina? Samsar/ Dealer auto legal/ Parc auto/ Reprezentanta/ Persoana fizica [in Romania vs. in strainatate]

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
piata /pretul unul lucru e determinat de cerere!
cand nu exista cerere, preturile scad!
indiferent de produs!

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Caz ipotetic inspirat din realitate :)
O compacta impecabila dtpdv, fara uzura vizibila, tapiterie mixta si ceva dotari extra pt vremea ei, revizii la zi numai la reprezentanta, motor benzina cu "un numar" mai mare decat ce se lua de obicei atunci si rulaj infim dar veche de vreo 13 ani cat merita?


E f greu de evaluat dupa tabel. Merge doar la fler.



#21
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Testosteron, on 16 ianuarie 2022 - 17:36, said:

Adevarul e ca iti da un pret foarte aproape real. Intre 6000 si 11500, nu are cum sa greseasca. Nici macar nu te intreaba ce dotari are masina. Ca nu este acelas lucru modelul bazic cu full.

Attached Files



#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Încă tu ai primit bine, o variație de 200%
La mine Cel mai mic pret de pe piata
1500€
Cel mai mare pret de pe piata
7699€, adică o diferență de 500%.
Si baba cu pătrunjel din piață e mai exacta dacă o întrebi cât costa masina aia.

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 underb, on 16 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Caz ipotetic inspirat din realitate :)
O compacta impecabila dtpdv, fara uzura vizibila, tapiterie mixta si ceva dotari extra pt vremea ei, revizii la zi numai la reprezentanta, motor benzina cu "un numar" mai mare decat ce se lua de obicei atunci si rulaj infim dar veche de vreo 13 ani cat merita?


E f greu de evaluat dupa tabel. Merge doar la fler.
Intre 2000 si maxim 4000 Eur depinzand de marca, dotari etc.

 nico99900, on 16 ianuarie 2022 - 21:20, said:


Adevarul e ca iti da un pret foarte aproape real. Intre 6000 si 11500, nu are cum sa greseasca. Nici macar nu te intreaba ce dotari are masina. Ca nu este acelas lucru modelul bazic cu full.
Ei iti dau un preț mediu. In momentul in care vezi mașina iti dai seama daca mai plusezi sau mai scazi. Evident ca nu poate lua un program in calcul toate detaliile. Eu fața de prețul lor întotdeauna am mai scăzut.

Edited by Testosteron, 17 January 2022 - 09:03.


#24
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Depinde foarte mult de cerere și ofertă. Și la piață dacă mergi să cumperi pătrunjel, la un preț îl iei dacă e plină piața și la altul dacă vinde doar o persoană.

#25
Gil26

Gil26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2022

 underb, on 16 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Caz ipotetic inspirat din realitate :)
O compacta impecabila dtpdv, fara uzura vizibila, tapiterie mixta si ceva dotari extra pt vremea ei, revizii la zi numai la reprezentanta, motor benzina cu "un numar" mai mare decat ce se lua de obicei atunci si rulaj infim dar veche de vreo 13 ani cat merita?


E f greu de evaluat dupa tabel. Merge doar la fler.
1000-2500 euro maxim pretul real. Trebuie vazut si care este pretul pe piata.

#26
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Am citit toate cele scrise mai sus.

Un youtuber explica ca de exemplu masinile Dacia Duster isi pastreaza valoarea in timp mai bine decat alte marci, iar acestea se devalorizeaza ~50% din pretul de vanzare dupa 6-7-8 ani, pe cand alte marci/modele ajung la un pret de 25% dupa 6-7-8 (nu a precizat care) si nici cum a dedus lucrul asta. Asta m-a facut sa cred ca unii stiu devalorizarile si poate au o grila de ghidaj, ca sa o numesc asa.

Vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si clarificari.

#27
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
La mașinile mai dotate sunt multe dotări care se pot defecta, deprecia sau îmbătrâni moral. La senzorii de presiune din roți după 10 ani se descarcă bateriile și trebuie înlocuiți, navigația e depășită după 5-10 ani etc. O mașină simplă ca Dacia are mai puține elemente care să se deprecieze, de aceea pierde mai puțin ca valoare în timp. Cumpărătorul de Dacie pune preț pe utilitate și mult mai puțin pe dotări, iar utilitatea de a te deplasa din A în B se păstrează în timp, implicit și valoarea ca sh.

#28
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Mie nu îmi arată cel mai mic/mare preț, îmi arată 2700 și atât. :huh: :wacko:
Și mi se pare și multicel, eu m-am gândit la 1900-2000E. (citroen xsara picasso 2009)



#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 lelali, on 22 ianuarie 2022 - 14:13, said:

Mie nu îmi arată cel mai mic/mare preț, îmi arată 2700 și atât. :huh: :wacko:
Și mi se pare și multicel, eu m-am gândit la 1900-2000E. (citroen xsara picasso 2009)
Dacă are sub 100000 km si arata bine, fara rugina , zgaraieturi etc e pe la 2500, daca are peste 100000 si mai arata si rau atunci e sub 2000.

#30
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Are 242000, dar arată foarte bine și fugeeeee, mamă mamă. Consum foarte bun pentru haosul din București (5.5).
Știu că "calul primit în dar nu se caută la dinți" dar mi se pare balenă. Aș fi vrut ceva mai micuț.

Mulțumesc pentru link! :arigato:

#31
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 lelali, on 22 ianuarie 2022 - 23:00, said:

Are 242000, dar arată foarte bine și fugeeeee, mamă mamă. Consum foarte bun pentru haosul din București (5.5).
Știu că "calul primit în dar nu se caută la dinți" dar mi se pare balenă. Aș fi vrut ceva mai micuț.

Mulțumesc pentru link! :arigato:
Pai dar 242000 e muuult. In curând te poti aștepta sa pice ceva la motor.

#32
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu cobiiiiiii! :D
Sper să nu, la cât a bibilit la ea, cred că doar caroseria e aceeași. :D


#33
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Aflandu-ma inca in cautarea unui raspuns care sa ma satisfaca, am dat peste site-ul https://www.vezicatf...011/3078-250000 unde am facut si o simulare de pret. Voi ce parere aveti? Cat de realista este?
Multumesc celor implicati in acest topic de discutie.
Multa stima.

#34
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 DarthBane, on 16 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Dar prețul e influențat de km parcurși, de dotări, istoric și tot așa.
Cel puțin așa era până când a apărut criza de semiconductori și se așteaptă f mult pt o mașină nouă, iar asta a dus la creșterea prețurilor la cele sh.

 richi_e, on 16 ianuarie 2022 - 18:47, said:

piata /pretul unul lucru e determinat de cerere!
cand nu exista cerere, preturile scad!
indiferent de produs!
Eu pe vremuri am invatat ca intr-o economie de piata cel mai important element de stabilirea a pretului unui produs ori serviciu era raportul dintre cerere si oferta. Apoi pe locurile urmatoare veneau trasaturile concrete ale produsului. Iar explozia preturilor de pe piata auto SH mie imi spune ca avea dreptate proful. Ca altfel n-am intalni anomalii precum cea vazuta in ultima vreme: se vand azi pe piata SH masini fabricate in perioada 2017-2020 pentru care se plateste mai mult decat au costat ele efectiv de noi.

#35
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 underb, on 16 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Caz ipotetic inspirat din realitate Posted Image
O compacta impecabila dtpdv, fara uzura vizibila, tapiterie mixta si ceva dotari extra pt vremea ei, revizii la zi numai la reprezentanta, motor benzina cu "un numar" mai mare decat ce se lua de obicei atunci si rulaj infim dar veche de vreo 13 ani cat merita?


E f greu de evaluat dupa tabel. Merge doar la fler.



Din experiența proprie, în viața REALĂ, prețul „corect” este cel minim acceptat de vânzător și pe care este dispus să îl plătească cumpărătorul.

Toate evaluările marilor „specialiști” nu fac nici cât o ceapă degerată, în comparație cu afirmația mea anterioară.

Posted Image       Posted Image        Posted Image

Edited by MBSL, 11 February 2022 - 06:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate