Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ati reusit careva sa platiti anul asta pret similar cu anul trecut la rca?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
anul trecut 1240 rca city insurance
anul asta 900 rca euroins. maine il platesc.
audi s8 2013, 4.0 tfsi . persoana juridica

Edited by zile_san, 16 January 2022 - 13:24.


#20
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 12:31, said:

cam mult ptr un Logan amarat de 16 ani fara vreun incident vreodata.
E chiar prea putin. Astia cu tigai ar trebui sa plateasca mult mai mult decat cei cu masini adevarate, ca ei reprezinta grosul celor care fac accidente. E o prostie sa pui RCA mare la o masina scumpa, ca omul ala are grija sa nu o loveasca, nu precum bezmeticii cu cazane de cateva mii de euro care se baga cu tupeu mizand pe faptul ca nu te lasa inima sa iti lovesti masina.
RCA-ul nu e pentru a acoperi paguba cazanului ci a celui pe care il lovesti si a carui masina poate costa cat 20 de tigai precum aia care l-a lovit. In peste 30 de ani de condus, nu m-a lovit macar o data unul cu o masina scumpa. Troace, nu le mai tin minte numarul.

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:18, said:

De parca ar putea face daune mai mari?
Da. Nu valoreaza nici macar cat farul unei masini bune. Sau crezi ca Loganul e facut din puf de lebada si nu produce daune?

#21
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postqwertyasdfg, on 16 ianuarie 2022 - 13:28, said:

E chiar prea putin.

Tu esti in stare sa citesti si sa intelegi un text? Care parte din "fara daune in 16 ani " n-ai inteles-o, mai ales ca ai si citat-o?? Nu am avut un accident in 16 ani, nu am provocat daune nimanui, dar am platit probabil in total polite RCA cat nu mai face masina acum.
Reprezinta pe naiba grosul...accidentele cele mai grave le fac tot "smecherii" cu "masini tari". Tu in afara de snobism, nu pari a avea altceva in cap.
Iar daca esti asa mare "stab" cu "masina adevarata:, iti faci  CASCO, ca doar nu te zgarcesti la bani, nu? Si ce te mai doare ca intra unul in tine?

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 13:37.


#22
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:34, said:

Iar daca esti asa mare "stab" cu "masina adevarata:, iti faci  CASCO, ca doar nu te zgarcesti la bani, nu? Si ce te mai doare ca intra unul in tine?
Si daca ai CASCO, primesti masina noua cand te loveste unul? Nu am avut CASCO vreodata, ca nu am nevoie. Cea mai buna solutie e RCA cu decontare directa la un asigurator serios.

Fiecare ar trebui sa-si repare masina acolo unde are el RCA-ul. In felul asta, s-ar gandi de 2 ori atunci cand alege cea mai ieftina asigurare.

#23
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Ba tu chiar nu pricepi ?
Accidentele le fac tot smecherii...uite accidentul lui Huidu, el cu masina "adevarata" a omorat 3 oameni intr-un Logan. N-a stat nici macar la puscarie.
Ne lasi ma? Doar stii ca doar cat vezi unul cu BMW, te dai din calea lui, la ce "reputatie" au?
Da, cine face daune sa plateasca RCA de 5 ori, ca asa il faci atent.
Dar cine n-are daune de zeci de ani ar trebui sa aiba un RCA simbolic. Daca nu ai vreun accident de 10 ani, 100 RON deja ar fi suficient la RCA. Dar, daca faci accident sa creasca la 1000 in anul viitor.
Indiferent de valoarea masinii.
Si da, ptr masini peste o anumita valoare eu as propune sa nu se mai deconteze din RCA daunele, ca sunt pra scumpe reparatiile . Ai masina prea scumpa, sa fie obligatoriu CASCO, de ce trebuie sa platim toti sa-ti schimbam tie o usa ca ti-o zgarie unul, usa aia costand cat jumate de Logan?
La  masini de lux ar trebui taxe sa ii indoaie... ca una e sa iti iei acolo o masina amarat sa iti faci treaba cu ea si alta e sa iti iei nu stie ce fita ca sa te dai tu mare parvenit.
Auzi gandire de parvenit, tot astia cu masini ieftine sa-i plateasca lui RCA-ul.

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 13:58.


#24
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Prima masina pe nume(golf 4 1.9 tdi), permis abia luat => 2100 lei pe an la Groupama(cea mai ieftina oferta). Am calculat si cu datele parintilor dar ei neavand permis nu e diferenta mare(aproximativ 150-180lei :)) ) Traiasca Romania <3 <3

#25
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:53, said:

Doar stii ca doar cat vezi unul cu BMW, te dai din calea lui, la ce "reputatie" au?

Nu cred ca iti inspira frica unul cu BMW de 100 mii euro. Tu vorbesti de cocalarii cu BMW-uri de cateva mii de euro.

#26
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 09.08.2009
1,9 TDI, B4, Euroins, anul trecut, 500 de lei, anul asta 825 de lei!

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 16 ianuarie 2022 - 12:17, said:

Anul trecut am platit 430 lei la omniasig. Anul asta 800 tot la omniasig. Aceasi masina
Voi?

Anul trecut inseamna si luna decembrie dar si luna ianuarie.Preturile s-au marit de prin  vara.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Cand va aparea si Watford Insurance pe piata cu un pret minim ca sa-si atraga clienti, ceilalti asiguratori vor fi nevoiti sa mai reduca din pret. Sper ca pana in vara sa apara si ofertele lui la RCA.

#29
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 13:34, said:

Tu esti in stare sa citesti si sa intelegi un text? Care parte din "fara daune in 16 ani " n-ai inteles-o, mai ales ca ai si citat-o?? Nu am avut un accident in 16 ani, nu am provocat daune nimanui, dar am platit probabil in total polite RCA cat nu mai face masina acum.
Reprezinta pe naiba grosul...accidentele cele mai grave le fac tot "smecherii" cu "masini tari". Tu in afara de snobism, nu pari a avea altceva in cap.
Iar daca esti asa mare "stab" cu "masina adevarata:, iti faci  CASCO, ca doar nu te zgarcesti la bani, nu? Si ce te mai doare ca intra unul in tine?
Daca as avea 'masina adevarata' , si Casco,mi s-ar rupe inima daca ar intra unu' in mine.Eu is de ala mai sentimentalist,pun suflet in unele table,mai ales daca imi plac.

View Postmausi1337, on 16 ianuarie 2022 - 14:01, said:

Prima masina pe nume(golf 4 1.9 tdi), permis abia luat => 2100 lei pe an la Groupama(cea mai ieftina oferta). Am calculat si cu datele parintilor dar ei neavand permis nu e diferenta mare(aproximativ 150-180lei Posted Image) ) Traiasca Romania <3 <3
Pffff,te-au mancat ! Pretul mi se pare enorm....

#30
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Eu am plătit în decembrie cam aceeași sumă cât plătisem în vară la ăia care au dat faliment. Atunci cred că plătisem vreo 320 de lei, acum vreo 350 / 6 luni.

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postqwertyasdfg, on 16 ianuarie 2022 - 13:31, said:

E chiar prea putin. Astia cu tigai ar trebui sa plateasca mult mai mult decat cei cu masini adevarate, ca ei reprezinta grosul celor care fac accidente. E o prostie sa pui RCA mare la o masina scumpa, ca omul ala are grija sa nu o loveasca,

Nu are nici o legatura, soferul este cel responsabil nu masina pe care o conduce.



View Postqwertyasdfg, on 16 ianuarie 2022 - 13:31, said:

In peste 30 de ani de condus, nu m-a lovit macar o data unul cu o masina scumpa. Troace, nu le mai tin minte numarul.


Eu cred ca statistica e de vina in cazul tau. Cate masini scumpe circula pe strazi si cate de 3-4.000E? care or fi mai multe?

#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Am facut RCA in octombrie 2021 - generali 425lei 12 luni
Anterior am avut tot la ei 435 parca.

Mentionez ca am si casco la ei, masina de noua (3 ani si ceva) sub 10k.

#33
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postsandu222, on 16 ianuarie 2022 - 16:15, said:

Nu are nici o legatura, soferul este cel responsabil nu masina pe care o conduce.

Unul care conduce o gioarsa veche de n'spe ani, e om responsabil? Daca era responsabil, o recicla sa nu mai polueze. Crezi ca pe alde astia ii doare undeva daca isi zgarie masina care e deja zgariata sau chiar ruginita? Daca s-ar scumpi RCA-ul, am mai scapa de rable, ca nu cred ca le convine sa plateasca RCA mai mult decat valoreaza masina.

#34
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
...masinile foarte scumpe ar trebui sa aiba statut diferit...nu e normal sa vii sa distorsionezi piata sa plateasca toti mult ca vai doamne daca iti loveste tie Porsche-le, costa mult reparatia . Repara-ti-l dreaq singur/pe CASCO, ca ai bani, daca ai avut  sa-l iei nu?
Pe de o parte te lauzi ca tu ai bani de masini scumpe, pe de alte te jelesti ca daca ti-o loveste unul cu o rabla? Ridicol...

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 17:48.


#35
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View Postqwertyasdfg, on 16 ianuarie 2022 - 17:36, said:

Unul care conduce o gioarsa veche de n'spe ani, e om responsabil? Daca era responsabil, o recicla sa nu mai polueze. Crezi ca pe alde astia ii doare undeva daca isi zgarie masina care e deja zgariata sau chiar ruginita? Daca s-ar scumpi RCA-ul, am mai scapa de rable, ca nu cred ca le convine sa plateasca RCA mai mult decat valoreaza masina.
Nu stiu pe ce lume traiesti tu,RCA-ul si asa e scump in draci si tu vrei sa-l mai scumpeasca ca sa scapi de "rable"? :)) Poate unu care conduce o "gioarsa veche" nu vrea sa isi schimbe masina din X motive..
Cu gandirea asta nu ajungi prea departe:)

#36
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmausi1337, on 16 ianuarie 2022 - 17:49, said:

Nu stiu pe ce lume traiesti tu,RCA-ul si asa e scump in draci si tu vrei sa-l mai scumpeasca ca sa scapi de "rable"? Posted Image) Poate unu care conduce o "gioarsa veche" nu vrea sa isi schimbe masina din X motive..
Cu gandirea asta nu ajungi prea departe:)

Gandire de parvenit... el sa-si ia masina scumpa (cu bani multi facut nemuncind prea mult, se vede dupa gandire) , si tot aia mai amarati sa plateasca mult la RCA ca daca il lovesc pe EL,marele bastan,  sa aiba de unde sa-l despagubeasca asiguratorul. Asa s-au invatat parvenitii astia, ptr ca ei asa isi fac banii aia multi, din munca altora.

Si nu are nicio treaba vechimea cu RCA-ul, nu inseamna ca o masina mai veche produce mai multe daune. Oricum daca produce daune, ii creste RCA anul viitor, deci e in interesul aluia mai amarat sa nu faca accidente, mai ales in contextul in care s-a dublat RCA.
Da, ala foloseste "gioarsa" sa ajunga repede la serviciu, sa fac burta mare patronului, ca sa aiba sa isi mai ia un Porsche ceva...

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate