Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat prima masina 18 ani

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tot apare periodic fetisu asta cu asiaticele, de parca asiaticele n-au cum vreodata sa devina coji.
Mazda aia cu numere de ucraina e maxima. Deci cu un buget limitat te arunci sa cumperi ceva de care nu esti sigur ca la un moment dat il vei putea inmatricula (plus taxe vamale, etc). Nu pare o varianta prea fericita. La fel si cu mini, un sac fara fund...

#38
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022
@addelin Eu doar am dat niste variante la un search rapid, n-am cautat cele mai bune masini...am dat cateva exemple random. Omul e liber sa-si ia ce doreste, ca sunt banii lui. Daca vrea 407 aia o sa cumpere, degeaba zic eu sau tu orice. Orice masina devine coaja daca nu este intretinuta corespunzator, iar la bugetul acesta sunt foarte multe coji, trebuie sa cauti mult sa gasesti ceva intretinut, mie acel mini mi se pare intretinut fata de alte masini la pretul ala. Daca e sac fara fund nu as sti sa-ti spun, dar mi se pare o masina mai tinereasca decat 407/logan sau alte minuni.

#39
_Daniel_mr12

_Daniel_mr12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2022

View PostA_Stere, on 24 martie 2022 - 10:39, said:

@addelin Eu doar am dat niste variante la un search rapid, n-am cautat cele mai bune masini...am dat cateva exemple random. Omul e liber sa-si ia ce doreste, ca sunt banii lui. Daca vrea 407 aia o sa cumpere, degeaba zic eu sau tu orice. Orice masina devine coaja daca nu este intretinuta corespunzator, iar la bugetul acesta sunt foarte multe coji, trebuie sa cauti mult sa gasesti ceva intretinut, mie acel mini mi se pare intretinut fata de alte masini la pretul ala. Daca e sac fara fund nu as sti sa-ti spun, dar mi se pare o masina mai tinereasca decat 407/logan sau alte minuni.


Salutare,am revenit cu buget ceva mai maricel,in jur de 5000€.
Si ma gandeam la o Mazda 6 ca aceasta,mi se pare extrem de frumoasa,ce parere aveti,e ok ceva in genul asta ?

https://www.autovit....f-ID7GXXlM.html

#40
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022

View Post_Daniel_mr12, on 24 martie 2022 - 10:56, said:

Salutare,am revenit cu buget ceva mai maricel,in jur de 5000€.
Si ma gandeam la o Mazda 6 ca aceasta,mi se pare extrem de frumoasa,ce parere aveti,e ok ceva in genul asta ?

https://www.autovit....f-ID7GXXlM.html
Sunt frumoase si fiabile in principiu (mai au probleme la rugina) dar nu lua Diesel de la Mazda, ia neaparat Benzina...sau cel putin documenteaza-te despre motoare, eu stiu ca diesel-urile sunt pacatoase la Mazda, Benzinarele au motoare fiabile.

Asa ceva, ar trebui sa fie ce trebuie: https://www.olx.ro/d...html#1c584b7b98

Sau ar mai fi Accord, care iar au fost masini reusite: https://www.olx.ro/d...html#a6271cef73

https://www.olx.ro/d...html#a6271cef73

#41
PMMEDOGPICS

PMMEDOGPICS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 13.12.2019
Fara nici un misto, dar la 5000 de euro serios ca mai bine iei un BMW E90 cu motor m47 decat prostii gen Mazda 6 diesel sau pejo. Clar nu e perfecta la banii astia, dar motorul e tanc, cu un absolut minim de intretinere o sa tina masina aia de te plictisesti de ea. Ca bonus e si ceva mai placuta la condus decat restul.
Bineinteles, asta daca vrei neaparat ceva dintr-o clasa mai mare si nu iti e suficient ceva gen Golf / Focus.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un E90 dinala te tine mult si bine decat daca sta numai parcat in fata blocului...

View PostA_Stere, on 24 martie 2022 - 13:53, said:

Sau ar mai fi Accord, care iar au fost masini reusite: https://www.olx.ro/d...html#a6271cef73
Foarte misto la accord e ca trebuie sa te duci la service pentru reglajul supapelor. Cam cum faceau stramosii la batrana dacie.

Edited by MembruAnonim, 24 March 2022 - 16:36.


#43
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022
Nu ma declar cel mai mare cunoscator, eu doar i-am raspuns omului la intrebare si i-am dat un sfat (sa nu ia Mazda 6 diesel). Daca ia asiatice sa ia benzinare, daca vrea diesel sa ia nemtesti....si sa se documenteze bine atat despre model cat si despre motor. Daca vrea consum bun, sa ia diesel...daca vrea intretinere mai ieftinuta, sa ia benzina. Toate au neajunsuri la pretul ala...dar si la masini mai scumpe sunt neajunsuri multe...daca pune cineva ca vrea masina de 50k euro sigur vine unu cu un model care-i place lui si altul care zice ca e ultima coaja si de banii aia mai bine sa-si ia un bemveu'.

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Din experiența mea personală am avut mult mai multe probleme cu dieselele nemțești decât cu alea franțuzești. La mine e simpla alegerea pe viitor, după ce am avut si nemțești si corneene și franțuzești. Ori Peugeot/Citroen ori Dacia Nici nu mă mai uit la alte mărci, m-am lămurit. Cele mai multe probleme le-am avut cu 1.9TDI. într-adevăr, nu la motor  dar ba alternator, bă cutia de viteze, ba planetare ba volantă și asta în doar 60.000, pe când la Peugeot nu am avut nici pe jumătate atatea în 220.000. De fapt la aia am schimbat la transmisie doar un rulment la planetara intermediara, a fost 20 de lei.

Edited by PoeOvidiu, 26 March 2022 - 13:40.


#45
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPoeOvidiu, on 26 martie 2022 - 13:38, said:

1.9TDI. într-adevăr, nu la motor  dar ba alternator, bă cutia de viteze, ba planetare ba volantă și asta în doar 60.000,
Masina noua ... in primii 60000 km a avut hibele alea de care zici ?

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postadrian_r5, on 26 martie 2022 - 23:22, said:


Masina noua ... in primii 60000 km a avut hibele alea de care zici ?
Ambele SH, număr de km aproximativ egal.
Două nemțești, cu ambele probleme, două franțuzești, fără probleme la nici una.

  Idee e simplă. La a aceași bani  nemțeștile sunt mai mânărite. Pentru simplul motiv că sunt mai căutate. Farntuzestile oricum sunt ieftine, nu prea se chinuie nimeni să le mânărească. La aceași bani, iei o franceză în stare mult mai bună decât o nemțească. Aici vorbim de mașini până în 5000 de euro. Dar si mai sus se respectă tendința. Sigla nemțească e cel puțin 5-600 de euro. Mașina în sine e ieftină, dar sigla e scumpă.

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2022 - 11:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate