Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Masina de tocat carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.deschid o discutie tehnica despre masina de tocat carne

#2
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Lucrurile stau asa
Desi aveam o masina de tocat foarte veche si foarte mare din fonta,pe care nu prea o mai foloseam,am cumparat o masina mica de la li..l cu scopul de a avea o masina pentru ocazii urgente sau nu,pentru ca de obicei cumpar carne tocata gata.insa nu se stie niciodata cand au nevoie.aceasta mi-a placut ca arata bine,e mica,manevrabila usor,si are si garantie 3 ani.am decis sa o testez cu o bucata de spata de porc.am fost dezamagit.desi totul pare in regula la ea,atat cutitul cat si sita,nu prea am reusit decat cu mare efort sa toc cateva sute de grame.carnea nu iesea prin gauri sub forma gaurilor ci iesea doar cumva jumatati de gauri.iar melcul parca nu impingea sau nu putea,si carnea parca statea pe loc.desi cutitul si sita par a fi ascutite bine,nu pot sa-mi dau seama de unde provine acest "defect".in trecut am ascutit de multe ori cutite si site mie si la alte persoane,nu sunt un atehnic,dar tind sa cred ca profilul cutitului nu e bun.la cele vechi cutitul era turnat si avea 2 unghiuri iar la aceasta masina are un cutit parca ar fi o tabla indoita si cu o fata ascutita doar.
Voi ce parere aveti?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O masina de tocat carne, e scumpa si trebuie sa ai noroc.
Am luat de careva craciun ceva chinezareala pentru a inlocui masina bunicii.
Si tot sa dezintegrat, plus nici de nou nu toca carnea (sa o taie) , ci mai degraba o alungea si rupea.

Deci dupa am luat masina veche a bunicii, am schimbat surubul de jos cu care prinzi sa stea pe marginea mesei,  am curatat cu tot felul de solutii, CIF, inclusiv vreo 200 ml. domestos, apoi bicarbonat sodiu, fairy, -  a durat 2 zile.
Apoi am dus cutitul la un vecin care la ascutit. A iesit apropae ca nou, oricum mult superior la chinezareala cumparata !

Trebuie sa ai grija cu ascutitul,  sunt multi care au polizor si piatra si ce vrei, dar putini care se si pricep sa ascuta calumea.

Daca stiti vre-un model calumea, si l-ati si incercat sunteti multumiti de masina, postati aici. Mai am nevoie in familie!
Momentan alternativa e sa rogi macelarul sa ti-o toace...

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 10:41.


#4
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Nu mi-e clar: masina e manuala sau electrica? Pt varianta electrica trebuie sa tai carnea in fasii lungi.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Masina tocat pentru casa https://eurounelte.r...sva-alpin-profi
Masina pentru cei care taie porci https://eurounelte.r...onstructie-inox
Maina tocat industriala de mare capacitate https://eurounelte.r...motor-2-2kw-cmp

#6
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 06.02.2012
MASINA DE TOCAT HEINNER MG-2100SS, dupa cateva tocaturi cu sorici a decedat pinionul de plastic, concluzia e toate sunt porcarii, fata de cele de fonta ale bunicii.

Attached Files


Edited by leomagic44, 16 January 2022 - 10:56.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"fata de cele de fonta ale bunicii."
La acestea singurul lucru ce se putea strica era masa de care o prinzi ...

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
cam ce urgenta poate fi astfel incat sa ai nevoie de o masina de tocat carne? ma refer la postul 2.  il mierlesti pe vecinul si vrei sa il faci carnat? sau cum?
stiti ca exista carmangerii unde ii zici la tanti de dupa tejghea, toaca-mi carnea asta? si ti toaca pe loc?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 16 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Masina tocat pentru casa https://eurounelte.r...sva-alpin-profi
Masina pentru cei care taie porci https://eurounelte.r...onstructie-inox
Maina tocat industriala de mare capacitate https://eurounelte.r...motor-2-2kw-cmp

Cred ca ultima nicidecum nu se pune problema. Nici macelarul meu nu are din aia.
Al 2 -lea arata bine insa nu stiu ... macelarii au asa ceva.
Iar prima chiar e o chinezareala - exact despre asta vorbeam - dupa 50 kg  macinate,  ( aprox. 20 folosiri)  mai vedeti cum merge (daca mai taie)  Posted Image

Deci eu cel putin prefer cea clasica veche : (nu modelul asta dar similar. Ce am eu nu gasesc, si nu e aici sa o pozez)

View Postldpe, on 16 ianuarie 2022 - 10:56, said:

"fata de cele de fonta ale bunicii."
La acestea singurul lucru ce se putea strica era masa de care o prinzi ...

Aia ziceam,  surubul de prindere sa stricat, atata a fost infiletat in 20-30 ani, de cedeaza.  In rest trebuie curatat bine, si maxim ascutit foarte putin la cineva care stie sa ascute !
Si dai la manivela in ritmul tau,  la 2-5 kg carne nici nu simti nimic.

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 11:36.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postzile_san, on 16 ianuarie 2022 - 11:19, said:

  il mierlesti pe vecinul si vrei sa il faci carnat? sau cum?

Baa..am ras cu lacrimi.. Posted Image
Si da. O masina de tocat proprie are rost, doar daca cresti porci si ai carnea ta. In rest..ti-o toaca macelarul.

Edited by mariovrs, 16 January 2022 - 11:39.


#11
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Si eu sunt in cautarea unei masini de tocat carne elecrica nu foarte scumpa, am una de peste 10 ani din Metro, a functionat exemplar pana am bagat carne din magazin cu sorici, daca se poate chema asa, un fel de piele tare de nici cutitul n-o taie, si a inceput sa nu mai invarta melcul in sarcina, in gol, la umplut carnati merge normal. Am desfacut reductorul si nu pare nimic in neregula. Amluat doua de pe Emag , una de 170  foarte zgomotoasa insa de tocat toca cumva bine si una la 150 pe care nici nu am probat-o, le-am dat retur.
Masina de tocat carne R5430 Heavy Duty, 3000W, capacitate tocare 2.5kg , asta imi face cu ochiul dar parca nu as plati 500 lei pt folosire ocazionala.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Pt initiator,nu e gluma DAR nu e montata corect,de asta nu poate toca

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post96Flo, on 16 ianuarie 2022 - 11:47, said:

Si eu sunt in cautarea unei masini de tocat carne elecrica nu foarte scumpa, am una de peste 10 ani din Metro, a functionat exemplar pana am bagat carne din magazin cu sorici, daca se poate chema asa, un fel de piele tare de nici cutitul n-o taie, si a inceput sa nu mai invarta melcul in sarcina, in gol, la umplut carnati merge normal. Am desfacut reductorul si nu pare nimic in neregula. Amluat doua de pe Emag , una de 170  foarte zgomotoasa insa de tocat toca cumva bine si una la 150 pe care nici nu am probat-o, le-am dat retur.
Masina de tocat carne R5430 Heavy Duty, 3000W, capacitate tocare 2.5kg , asta imi face cu ochiul dar parca nu as plati 500 lei pt folosire ocazionala.

Exact, e plina piata de junk-uri si chinezareli ! Si aia din metro, ai cam menajat-o.
Nu inteleg de ce le cumpara asa zisele doamne, cu unghiile facute, care oricum fac rar mancare, si daca s-ar gandi dinainte ce vor sa gateasca, ar ruga macelarul sa toace.
Iar cei care taie porci/ pasari la sat, sigur au minim ceva de genul "masina bunicii"  (nu trebuie sa fie electrica neaparat)  sau nr.2 din acel link.

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 12:15.


#14
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Am si eu masini vechi, din fonta dar sunt cu rugina, cutite ascutite de nemeseriasi, am luat una noua manuala din aluminiu, nu taie nici 100 grama de carne, e melcul turnat gresit, strange carnea pe el spre farf dar nu o impinge spre sita sa o taie cutitul, la umplut carnat, chisca merge bine cu tub, este nr 8.

#15
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

View Postzile_san, on 16 ianuarie 2022 - 11:19, said:

stiti ca exista carmangerii unde ii zici la tanti de dupa tejghea, toaca-mi carnea asta? si ti toaca pe loc?

eu sper sa nu mai existe pentru ca e interzis.
au fost probleme de carne infestata cu paraziti adusa din mediul domestic - trichina - si au infestat toata carnea din magazin.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exact , melc turnat gresit !
La masina veche , eu rugina nu am avut decat la suruburile din capete, care se pot schimba. Exista si WD40 dar dupa cureti bine.
In rest fonta nu rugineste. Trebuie spalat bine, dezinfectat cu solutii si  gasit  sau confectionat cutit  sa se potriveasca  daca ala e distrus.
Macar corpul masinii + melcul e garantat pe "vecie"  sau minim 100 ani !

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 12:58.


#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View PostMembruAnonim, on 16 ianuarie 2022 - 11:34, said:

Al 2 -lea arata bine insa nu stiu ... macelarii au asa ceva.
Iar prima chiar e o chinezareala - exact despre asta vorbeam - dupa 50 kg  macinate,  ( aprox. 20 folosiri)  mai vedeti cum merge (daca mai taie)  

50kg carne in 2 ture , 25/tura NU este pentru treburi mici in bucatarie , deja te inscri la a doua categorie .
La bucatarie toci 1-2-3 kg carne la cateva saptamani pentru chiftele si alte minuni tehnice .
Daca intri la toate masinile de tocat de pe site de la mijloc incolo vei gasi masini clasice de la nr.5 in sus legate la motor monofazic 230v care sunt net superioare la fiabilitate fata de cele moderne , problema lor este ca sunt mari si au un design de uzina .

La filetul de la surub la cele clasice se repara foarte raid : ori matisezi sarma cupru pe filet si insurubezi fortat ori cand e promotie la lidl cumperi set tarozi si mergi cu un diametru superior urmand sa cumperi surubul adecvat de gata din leroy , au si de inox si de cupru - mai rezista inca 50 ani dupa reparatie Posted Image

Edited by ldpe, 16 January 2022 - 16:25.


#18
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Folosesc de 4 ani o mașină de tocat carne Zelmer.Cel mai mult am tocat 10 kg într-o tură cu mici pauze.Este foarte buna inclusiv la umplut cârnați Nu a fost nevoie să ascut cuțitul  până acum și funcționează ca în prima zi.Recomand.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate