Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Centrala pe gaz vs incalzire cu AC

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

Vizualizare mesajaxisborn, pe 15 ianuarie 2022 - 18:40, a scris:

Hidro cu 0.65 ron/kwh pret final
"Deocamdata la gaz e plafon 0.37"

#20
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

Vizualizare mesajcrocko.dilul, pe 15 ianuarie 2022 - 18:31, a scris:

Ar fi bine sa detaliezi.
Deocamdata la gaz e plafon 0.37, la curent 1
Care e varianta aia ieftina?
Gazul va ramane mai eficient pentru incalzire pana la un pret apropiat de 8-9 lei/mc, daca curentul electric ramane plafonat la 1 leu/kWh. Dar plafonul la curentul electric se va ridica si el, ca urmare gazul va fi mai eficient pentru incalzire pentru viitorul previzibil (asta fara sa mai adaugam si niste constrangeri de natura tehnica in cazul utilizarii exclusive a energiei electrice).Posted image

#21
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

Vizualizare mesajcrocko.dilul, pe 15 ianuarie 2022 - 19:43, a scris:

"Deocamdata la gaz e plafon 0.37"

Da, dar depinde si de consumuri...

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

Vizualizare mesajaxisborn, pe 15 ianuarie 2022 - 18:26, a scris:

....
pompa de caldura.

Vizualizare mesajLex404, pe 15 ianuarie 2022 - 18:29, a scris:

Centrala electrica.
ca asta?
https://en.m.wikiped...i_Power_Station

#23
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Sa vad si eu la 8-9 lei/mc cati romani isi permit sa plateasca 150-200 mc/luna in lunile geroase?Daca mai stau si la casa, unde intr-o zi geroasa consumi 10-15mc gaz....e jale!

#24
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

Vizualizare mesajAlltrack, pe 15 ianuarie 2022 - 19:41, a scris:

E o discutie lunga si e scrisa si pe alte topicuri :
''Noul model din seria speciala pentru incalzire Mitsubishi Electric, Kirigamine Hara Nordic, MSZ-FH25VE + MUZ-FH25VEHZ, are o unitate exterioara proiectata special pentru a rezista la cele mai joase temperaturi ale iernii, mentinandu-si capacitatea 100% la -15 grade si este garantat de Mitsubishi Electric cu functionare pana la - 25 grade C.''

https://www.emag.ro/...z/pd/D5MYXDBBM/

La minus 15 grade functioneaza cu un procent supraunitar . In Ilfov am avut pe termometru exterior prin 2016 sau 2017 cam minus 28 de grade . In casa erau + 22 si puteam sa mai bag dar e suficient !

Nu te contrazic in legatura cu temperatura "cam -28 de grade" insa eu nu cred asta.
Nici asta nu contrazic  "... este garantat de Mitsubishi Electric cu functionare pana la - 25 grade C.'', insa este cert ca randamentul scade simtitor si durata de functionare creste exponential.
In rest, Doamne ajuta, sa ne functioneze toate cele de incalzit pentru ca inca avem nevoie de ele.
Va veni si o zi in care isi vor trai pensia bine-meritata. De asta nu ma indoiesc.
Deja iarna asta am fost suficiente zile in care nu am pus in functiune nimic pentru incalzire. In toata casa erau 21-22 de grade. As minti sa spun ca stateam in tricou si cu pantaloni scurti, insa cu trening si sosete corespunzatoare se poate trai foarte bine. Asta s-a intamplat cat timp afata au fost pe timp de zi intre 6 si 8 grade plus, iar noaptea nu a coborat sub -2 maxim -3 grade.
Culmea este ca si acum cand in casa ar fi 19 grade fara nimic de incalzit, cand dorm ma simt excelent. La 22 de grade in dormitor, sub patura, deja imi este cald si ma foiesc.

#25
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Eu am setat termostatul la 22 de grade si ma simt perfect.

#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

Vizualizare mesajraducut123, pe 15 ianuarie 2022 - 19:48, a scris:

Sa vad si eu la 8-9 lei/mc cati romani isi permit sa plateasca 150-200 mc/luna in lunile geroase?Daca mai stau si la casa, unde intr-o zi geroasa consumi 10-15mc gaz....e jale!

La casa poti ajunge si la peste 20 mc intr-o zi cu -10 grade sau -12 grade. Cam 21-22 mc, testat de mine. Daca o tine asa 2 saptamani cum a fost acum vreo 5-6 ani prin decembrie, te poti duce lejer spre 450-500 mc.
Si asta la o temperatura de 21.5 grade, nu mai mult. Nu stiu cum o fi la 23-24 de grade, ca nu imi place, e prea mult. Nu am suportat 24 de grade nici cand era f ieftin gazul, deci nu e vb de pret.
Daca facem un calcul simplu, la 500 mc cu 9 lei pe mc, sunt 4500 lei, doar pt factura de gaze, nu mai zic de restul de facturi. DE UNDE PLM SA PLATESTI ?!?!? Posted image
Nu mai zic de preturi de 12-15 lei pe mc cum au unii nemernici de furnizori...

Edited by Magicwisewolf, 15 January 2022 - 21:12.


#27
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Acu cateva zile, cand afara erau -9, am consumat si eu 17mc....

#28
Gil26

Gil26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2022
salut, cu AC te poți încălzi când temperatura exterioara este de - 5grade și nici atunci nu este spectaculos sa iti faca caldura suficient in camera.
Recomand centrala pe gaz.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
O centrala pe gaz de 28KW are aproape 100000BTU... un AC are 1200-1800BTU si cam prin zona asta.

#30
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Există topic separat pentru Încălzirea cu AC. Contează mult specificațiile, firma producătoare, temperatura de afară și montajul !

Eu iarna trecută am încălzit o casă cu 2 AC de 24000 BTU, ce puteau funcționa și la o temperatură exterioară de -25 de grade, dar cu un consum ridicat și multe degivrări ( iarna trecută am prins câteva zile cu -15 grade noaptea, dar a fost ok - mai puțin consumul - în luna februarie 2020 am consumat cca. 1 MWh cu încălzirea prin AC).

Pentru un randament optim, se recomandă încălzirea cu AC când afară sunt minimum 5 grade - a se verifica SCOP.

Când temperatura scade sub această valoare, se pune în funcțiune centrala pe GN.

Recomandate pentru încălzire sunt Daikin, Gree, Midea, Mitsubishi - dar nu cele din gama entry level.

Ex - de la 18 grade în casă, la 23 de grade, temperatura externă fiind de cca. 5-6 grade, mi-a încălzit în decurs de 35-40 de minute, o încăpere de 35 mp. Timpul total de utilizare - cca. 3 ore, consum cca. 8 kWh.

Edited by cain2k, 15 January 2022 - 23:41.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
...decât gazul, încă nu!
ac-ul e bun dacă încălzești doar camera-n care lucrezi/dormi
dacă vrei să-ncălzești toată casa, atunci las-o baltă...

#32
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

Vizualizare mesajgushpi, pe 16 ianuarie 2022 - 18:43, a scris:


dacă vrei să-ncălzești toată casa, atunci las-o baltă...

Pai la ce preturi sunt la gaz, chiar ca o lasi balta.

#33
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

Vizualizare mesajAlltrack, pe 15 ianuarie 2022 - 18:51, a scris:

Si NU , nu orice AC e bun pentru incalzire , majoritatea nu mai incalzesc de la vreo 5 grade in jos !

Cele cu inverter merg pana la -15 .
L-am testat azi dimineata  pe al meu la -6 grade, incalzeste binemersi!

Edited by axisborn, 24 January 2022 - 12:13.


#34
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
la centrala pe gaz tu incalzesti apa si o duci (o "imparti", o "raspandesti") prin tevi in ce camere vrei

la a/c nu poti sa faci chestia asta, e doar o "suflanta" locala. Plus ca trebuie sa mearga incontinuu => jale la factura. Chiar si la astea cu inverter care consuma mai putin, sa zicem 700 de wati / ora, ia faceti o socoteala sa vedeti ce iese la 1,5 lei / kwh.

In schimb, apa aia din calorifere se raceste cu o anumita inertie, mult mai mare, e un schimb continuu, dar lent, intre corpurile de incalzit <=> temperatura din camera, ea scade mult mai lent decat atunci cand ai avea doar a/c si il opresti.

sistemul, ideea asta de a incalzi o cantitate de apa si de a o "raspandi" cu ajutorul tevilor catre niste corpuri de incalzit aflate in diverse incaperi e greu de batut. Cred ca si o centrala electrica ar putea sa incalzeasca mai ieftin o suprafata mai mare decat ai face-o cu a/c.

Edited by cattavencu, 24 January 2022 - 13:42.


#35
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
Trebuie tinut cont si de aspectul zgomotului... la o centrala pe gaz nu ai zgomot in toate camerele , doar in camera cu centrala. La AC chiar si in  modul " sleep" ai un zgomot de " fond" /" un suierat " .

#36
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
@ cattavencu :
Uite că mie nu mi se pare deloc ideal sistemul centrala- calorifere. In primul rand gândește-te cat se pierde din faptul că e pus caloriferul pe perete exterior, sub geam.

Apoi daca vrei sa faci economie și să încălzești o cameră -doua doar, cu centrala nu vei face mare brânză.
Ptr cazul asta eu zic că se pretează AC. Precum și cazul in care sa zic îți trebuie căldură doar in anumite zile) intervale orare, cu AC o faci imediat aproape, cu centrala e greu, și cu consumuri mari .
Iar la centrala, încălzirea se face prin circulație naturala a aerului, adică mai greu.

@ george c, depinde , eu am de ex zgomot în calorifere, chiar deranjant uneori noaptea.

Edited by axisborn, 24 January 2022 - 15:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate