Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Izolatie fonica apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
serhioxxx

serhioxxx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2020
Salut,

Recent am achizitionat un apartament la parterul unui bloc nou, detin 2 catei si cateodata latra destul de mult, cand sunt lasati singuri acasa.

Am discutat cu vecinii, nu pare sa ii deranjeze foarte mult, dar vreau sa reduc la minim acest mini-deranj, iar pentru asta am gasit cateva variante de izolatie fonica - cea mai buna fiind celuloza, din cate am inteles de pe net. Intre tavanul de rigips si placa de deasupra ar fi cam 7cm, unde ar intra aceasta celuloza.

Intrebarea mea e daca si-a mai pus cineva izolatie cu celuloza si daca efectul a fost cel dorit? daca se simte insertia acesteia intre pereti sau tavan?

Multumesc!

#2
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
De curiozitate intreaba la primarie daca nu cumva le trebuie acordul vecinilor directi, depinde de localitate. Daca iti permiti animozitati cu vecinii respectivi poti probabil sa-i obligi sa scape de animalute. Totusi blocurile sunt facute pentru oameni pana la urma, nu pentru animale ce nu se pot integra sau stapani ce nu stiu sa le ingrijeasca...

#3
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
dansergiu84, daca iti permiti animozitati cu userii care posibil sa te ia la misto, mai raspunde si la alte postari fara sa citesti si sa ai habar de situatie. Cainii sunt AI LUI!

serhioxxx, as recomanda niste vata minerala, e ceva mai ok decat celuloza. La frecvente mediu-joase, insa, 7cm doar vor atenua un pic daca acei caini au latratul mai gros. De pe la 15-20cm incepi sa faci treaba serioasa. Daca nu-s caini de talie mare, e mai ok.

De fapt, daca tavanul fals e deja facut, pentru celuloza mai gasesti metode cat de cat sa o introduci, la vata nu prea, tre sa refaci tavanul fals macar partial. In mod sigur si celuloza va avea un efect benefic, spatiul ala gol nu poate decat sa amplifice rezonanta...

Edited by Municipalwaste, 15 January 2022 - 19:31.


#4
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 05.06.2021

 Municipalwaste, on 15 ianuarie 2022 - 19:27, said:

as recomanda niste vata minerala, e ceva mai ok decat celuloza.

Cand spui vata minerala, te referi la vata bazaltica?
Intreb pentru ca am inteles ca nu e prea buna de pus la interior, din cauza efectelor adverse pe care le poate avea asupra sanatatii.

#5
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai nu e la interior, ai tavan fals, nu scapa fibrele spre interior. Sunt care folosesc si la fonoizolatie, acoperite doar de panza, nu am auzit de cazuri de imbolnavire, deci probabil se exagereaza problema. Eu unul nu as sta cu ea expusa, dar sub tavanul fals, chiar nu ai ce sa patesti.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E laudabil ca iti pasa de vecini. Inseamna ca intelegi ca ai putea avea un vecin ca mine, care e deranjat de orice galagie, cu exceptia celei facute de copiii mici.
Cainii nu sunt animale de tinut in apartament.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 serhioxxx, on 15 ianuarie 2022 - 18:20, said:

Recent am achizitionat un apartament la parterul unui bloc nou, detin 2 catei si cateodata latra destul de mult, cand sunt lasati singuri acasa.

Dar problema asta se rezolvă. În plus, e în beneficiul câinilor. Tu crezi că ei latră de bucuroși ce sunt? Cel mai probabil latră pentru că au anxietate de separare.
Dacă latră și cu tine în casă, pur și simplu sunt ei gălăgioși, aia e și mai ușor de rezolvat, că e mai simplu de recreat evenimentul cu tine de față, și poți să înveți acțiunea opusă. Îi înveți "latră", după care "taci".

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si pe vecini trebuie sa-i invete sa latre sau se descurca singuri?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 serhioxxx, on 15 ianuarie 2022 - 18:20, said:


detin 2 catei


Oare cateii (oricare) detin oameni?

#10
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Respectele mele ca te gandesti cum sa nu deranjezi vecinii, pacat ca traim o tara cu astfel de cazuri izolate, dar cei putini merita apreciati.

#11
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
https://www.emag.ro/...e fonica pereti
alege de aici ce iti convine pentru izolare fonica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate