Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Despre risipa din energie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 pisoiu_22, on 15 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Trebuie sa fie idioti rau aia, stau pt pomeni probabil. Ai la dispozitie grecia italia spania portugalia florida o gramada de tari din america centrala mexic si din asia de sud si sudest.
Marea majoritate a locuitorilor din tarile scandinave sunt niste idioti. Aia mai cu cap dintre ei, au plecat in tari normale.  Am vizitat toate tarile alea si vara si iarna si consider ca sunt printre cele mai de cacat locuri de pe planeta pentru a trai. Vara e ziua in continuu si iarna e noapte in continuu plus ger. Mai mult de o saptamana, nu ai ce face in locurile alea,ca te ia de cap.

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Noi exportam gaz ieftin si apoi importam gaz scump.

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
la fel se intampla si cu graul si altele. csf, ncsf.

#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

 tavitu, on 15 ianuarie 2022 - 14:36, said:

România este importator NET de energie!! Gaze și energie electrică!
La curent, tin minte, suntem putin pe plus, foarte rar pe minus!...
Gaze da, importam...pentru ca STATUL in marea lui prostie nu e in stare sa gaseasca o cale pentru a exploata gazele din Marea Neagra.




Si explozia pretului la petrol/gaze e o recuperare de pe perioada "look down-ului" de acum un an!
Atunci ne-am bucurat cand motorina era sub 4 lei!...acum scoatem parleala!...


Ultimul "si"
Si statul(nu neaparat roman) e marele castigator din cresterea preturilor. Creste pretul, creste si acciza!...creste acciza, cresc veniturile in visteria statului
Toti poliprostii zic ca nu e bine ca pretul creste dar o lasa asa, nu fac nimic(plafonarea, cel putin de la noi, e o gluma proasta)...pe ideea "cainii latra, ursul merge" si noua ne intra banii de pe accize in cont!

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 ccf_cristi, on 15 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Si explozia pretului la petrol/gaze e o recuperare de pe perioada "look down-ului" de acum un an!
nu stiu cum ai tras concluzia asta, dar e gresita. toate statisticile arata ca consumul in 2021 nu a crescut semnificativ fata de 2019, inainte de pandemie. nici la gaze, nici la energie electrica. singura diferenta vizibila e la profitul producatorilor si distribuitorilor, care a crescut masiv.

on-topic, revino aici cand o sa produci ceva, orice - sa ne povestesti tu cum iti vinzi toata productia in Romania, desi in afara ti se ofera de 10 ori mai mult pe acelasi produs. chiar sunt curios cum o sa procedezi.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 pisoiu_22, on 15 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Si care-i problema?

Eu daca produc oale de inox de exemplu, de ce le-as vinde ieftin pe plan local cand le pot vinde mai scump oriunde altundeva? Si n-au decat hipermarketurile sa le ia de pe piata libera si sa le dea de 100 ori mai scump. Nu-i treaba mea, eu mi-am luat banii si gata.

Exact asta-i problema,acest mod de gandire si de actiune.Pentru ca nu-i asa,fiecare poate vinde cu cat vrea si cand vrea,Pe de-o parte.Dar pentru asta ai nevoie si de cumparatori.Degeaba dai tunu'.te speli pe maini,pentru ca trebuie sa traiesti mai departe acolo,trebuie sa faci bani mai departe acolo,ori prin actiunea ta poti declansa mari sincope care se vor repercuta foarte repede exact asupra ta..
Trebuie vazut mai mult decat ziua de azi sau ziua de maine,trebuie gandit in perspectiva.
Bine,la tema data nu-i cazul,mai ales ca aceste preturi sunt absolut artificiale.Cu un mare punct negru ca de obicei Romaniei,unde jigodiile nu numai ca au marit pretul la nesimtire,total nejustificat,dar pot provoca blocaje mari firavei industrii locale.Cat despre clientii casnicimacestia pot sa meraga dracului,pe antreprenorii eroi ii doare fix in cur de ei.
Tare m-as bucura sa apuc cat de repede si reversul acestor actiuni.

ps.
Eu unul as fi dispus sa renunt pentru 1 an de zile la energie electrica si gazul natural,doar sa-i vad in agonie pe toti nesimtitii care profita in asemenea hal de o populatie haituita,umilita si batjocorita incontinuu de 32 de ani de alde Catu.Matu si toate celelalte jeguri ajunse la conducerea tarii.

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Cat timp romanii cumpara benzina ca sa stea singuri in masina incolonati la semafor
si
cat timp exista radet subventionat din greu ca sa locuiasca aproape gratis in locuinte mari energofage niste unii care de fapt nu-si permit acest lux
CRED
ca nu e cazul sa ne miram de cresterea pretului la energie
si ca
SUNTEM ULTIMII care ar trebui sa comentam la fazele astea cu risipa, ecologismul UE si masinile lor electrice !

Toata energia este scumpa pentru ca o folosim ! punct !
La ce ? asta trebuie sa vada fiecare in buzunar si apoi in factura incepand cu STATUL roman !

STOP SUBVENTIILOR legate de energie ! Nu-ti permiti inseamna ca n-ar trebui sa consumi ! punct !
Nu-ti permiti sa incalzesti singur din pensie apart de 4 camere in centrul Bucurestiului, atunci il vinzi si te muti la tara intr-o camera si faci focul cu lemne ori te duci la munca ca sa produci diferenta de bani care-ti lipseste
Esti firma si nu-ti permiti sa platesti gazul ca sa-ti fabrici "produsele", poate ca atunci ar fi bine sa nu mai arzi gazul aiurea si sa produca altii mai eficient

Edited by radu103, 15 January 2022 - 21:00.


#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007

 adisz, on 15 ianuarie 2022 - 19:05, said:



Exact asta-i problema,acest mod de gandire si de actiune.Pentru ca nu-i asa,fiecare poate vinde cu cat vrea si cand vrea,Pe de-o parte.Dar pentru asta ai nevoie si de cumparatori.Degeaba dai tunu'.te speli pe maini,pentru ca trebuie sa traiesti mai departe acolo,trebuie sa faci bani mai departe acolo,ori prin actiunea ta poti declansa mari sincope care se vor repercuta foarte repede exact asupra ta..
Trebuie vazut mai mult decat ziua de azi sau ziua de maine,trebuie gandit in perspectiva.
Bine,la tema data nu-i cazul,mai ales ca aceste preturi sunt absolut artificiale.Cu un mare punct negru ca de obicei Romaniei,unde jigodiile nu numai ca au marit pretul la nesimtire,total nejustificat,dar pot provoca blocaje mari firavei industrii locale.Cat despre clientii casnicimacestia pot sa meraga dracului,pe antreprenorii eroi ii doare fix in cur de ei.
Tare m-as bucura sa apuc cat de repede si reversul acestor actiuni.

ps.
Eu unul as fi dispus sa renunt pentru 1 an de zile la energie electrica si gazul natural,doar sa-i vad in agonie pe toti nesimtitii care profita in asemenea hal de o populatie haituita,umilita si batjocorita incontinuu de 32 de ani de alde Catu.Matu si toate celelalte jeguri ajunse la conducerea tarii.

Sigur n-ai trait sub o piatra in ultimul an de ti-a scapat criza energetica ce e la nivel global? Iar la nivelul ala nu-i pasa nimanui cat castiga gigel impachetatorul de fum pt ca e absolut irelevant.

Edited by _-livio-_, 15 January 2022 - 20:59.


#27
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cine consuma lunar peste 200 kwh cred ca-si permite sa plateasca. Nu-stiu de ce se plang. Sunt aia care se plang ca dau un leu pe luna pt internet banking la banca transilvania si ca de ce nu e gratis, ca un leu e mult, foarte mult pe luna. Dar lasa cate 40 lei bacsis ospatarului sa para boss barosan bazat si valabil. Iei gagicii un inel de 2000 de euro, si niste pantofi de 1000 de euro. ca esti bazat si barosan, tii la ea, apoi cand pleaca esti nervos ca ai investit rau.

Benzina gratuita de lamborghini sau ferrari nu vreti?

Oti vrea acuma sa dea statul curent gratis la palatele cu turnulete. Lasa sa vanda pe piata libera e dreptul oricarei firme. Cum fac firmele private afaceri cu statul pe plan local vanzand la preturi de 10 ori mai mari decat pretul de pe piata libera? Ce eu daca ma duc sa cumpar mere primesc subventie? imi da ala mai ieftin ca-s din judetul lui? Mie mi-a zis unul la piata ca nici nu-mi vinde o jumatate de kg de mere.

Daca costa 20 de lei firul de lalea cumparat de primarie si 200 de milioane bancutza din parc 3000 de lei cosul de gunoi, 1 miliard un autobuz nou iar alea vechi inca functionale sunt distruse,  de ce nu ar costa si kilowatul un milion.

Mai scazi la tigari la dar de nunta la excursii la rasfaturi si ajunge si de facturi.
Vrei facturi mici mergi in rusia china belarus.

Eu consum curent 35 kw lunar si am si pentium 4, chiar nu ma prea afectaza ca platesc 0,5 sau 7,5 lei pe kwh .

Edited by pisoiu_22, 15 January 2022 - 21:52.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
Nu te afecteaza, nu te plangi, ceilalti se plang pt ca-i afecteaza, logica de clasa a II-a.
Vai ce de frustrari intr-o singura postare…

#29
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Esti culmea,adica unii se descurca greu si sunt afectati?? pai eu lucrator la privat, cu pentium 4 in carcasa acasa si video integrat in chipset, zeci de consumatori electrici prin locuinta, becuri tv-uri radio mixer frigider resou si altele, consum 36 kw lunar si inca pe economie ca n-am bani sa platesc mai mult, vecinii mei lafel.

Si vin barosani si manelisti care pana ieri aruncau banii pe tot felul de imbuibaturi si dadeau sfaturi ca loganul national e pt bosorogi si nu se coboara sub masini premium de peste 30k euro, ca-si iau casa noua de 200 m patrati prin ce cartier rezidential, sau ca baga banii in bitcoin si alte crypto, ca jurnalul casei si jurnalul de bord, sa se planga pe forum si pe alte retele de socializare ca nu se descurca cu facturile alea?

Si mai au si tupeul sa ceara subventii bani si interventii de la stat cand ei nu fac deloc economie ci numai risipa cum zice si titlul topicului acesta basinos care s-a umplut de plangeri si rugaciuni ca sa nationalizeze statul sa intervina sa plafoneze??? ce mai vrea? sa faca ceausism? sa bagam un ceas de curent la un cartier si sa platim toti lafel ca in comunism?

Stii ce-as face eu cu voi? v-as pune sa traiti in america.Posted Image

E chiar asa diferenta mare la factura din noiembrie 2021 versus cea din februarie 2022? adica 200 ron versus 500 ron?

Edited by pisoiu_22, 15 January 2022 - 23:04.


#30
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 _-livio-_, on 15 ianuarie 2022 - 22:24, said:

Nu te afecteaza, nu te plangi, ceilalti se plang pt ca-i afecteaza, logica de clasa a II-a.
Vai ce de frustrari intr-o singura postare…
Fiecare si-a crescut/asigurat singur nivelul de afectare.
La fel poate sa si-l scada daca nu-i convine acum.
Pretul pietei stabilit liber intre cerere si oferta arata de fapt cine ar trebui sa consume, cat poate consuma si cine ar trebui sa stranga putin cureaua ca nu vorbim de afectarea a lucrurilor esentiale vietii civilizate ptr ca oricine isi poate permite cu masura lumina in casa, frigider, tv, mancare calda si caldura intr-o camera cu pat si anexe conform standardelor minime de locuire.
Cine vrea mai mult, plateste mai mult....pana acum s-au denaturat multe piete prin reglementarea pretului la energie.
Masini care consuma mult, case mari ce se incalzesc greu au pret mare acum ptr ca se intretin/exploateaza usor si ieftin pe cand ar trebui sa fie mai temperate tocmai datorita poverii anuale

Edited by radu103, 15 January 2022 - 23:47.


#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007

 pisoiu_22, on 15 ianuarie 2022 - 22:51, said:

Esti culmea,adica unii se descurca greu si sunt afectati??
… consum 36 kw lunar si inca pe economie ca n-am bani sa platesc mai mult…

Nu, adica se plang aia afectati, logic, ca daca nu esti afectat n-ai de ce sa te plangi, nu e nevoie s-o duci greu ca s-o faci.
Deci aia e sursa frustrarilor? Ca altii isi permit?

#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Atât timp cât vrei să-ţi asiguri un minim de confort, nu se consideră risipă. Unele case consumă mai multă energie pentru încălzire că sunt case mai mari. Nu vorbim de aberaţiile alea cu 2-3 etaje făcute de unii ţărani şi în care din cauza costurilor nu sunt încălzite decât maxim jumătate din camere; nu-mi plac locuinţele prea mici (alea extrem de mari sunt la celălalt pol al greşelii). Risipă e când faci prea cald ca apoi să stai cu geamul deschis (aeriseşti şi tu juma de oră, dar nu stai juma de zi cu el deschis, decât dacă faci treabă), folosit maşina atunci când ai alternative.

Edited by djl, 16 January 2022 - 09:52.


#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014

 _-livio-_, on 16 ianuarie 2022 - 06:40, said:


Nu, adica se plang aia afectati, logic, ca daca nu esti afectat n-ai de ce sa te plangi, nu e nevoie s-o duci greu ca s-o faci.
Deci aia e sursa frustrarilor? Ca altii isi permit?
Aici e spilul ça nu si permit, ça daca si ar permite n ar mai cere subventii. Or subventiile sunt platite din impozite le tuturor. Mama mea e activa sta la atar, de ce sa se plateasca din impozitul ei subventii unuia care nu i capabil sa si plateasca électricité la via la in buricul Bucuresti lui ? Vinde o néné si muta te unde iti permiti. Asa e peste tot, chiar si state le sociale din V Europe, ai 1000 m patrati pe ChampsElyse dar n ai love le sa o intretii, vinde o néné, ca s destui care intradevar fara ajutorul statului ar muri.
In Ro se vrea egalitate dar nu pt catei.

#34
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
n-a cerut nimeni subventii si nici nu e vorba de asa ceva pe threadul asta, s-a trezit un gigel aiurea-n tramvai sa tipe si voi ii dati apa la moara.
pe langa asta era vorba de cine se plange, nu de ce.

#35
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
De plins poate sa se plinga oricine, intrebarea e daca are si dreptate

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 Leo2006, on 15 ianuarie 2022 - 16:15, said:

Problema mai grava este ca tarile care produc energie intr-o cantitate semnificativa, nu o livreaza catre furnizorii locali dar o vand pe piata libera si obliga furnizorii sa cumpere de zece ori mai scump. Cererea si oferta se va intalnii doar pe piata locala. Reglementarea trebuie data de Uniunea Europeana pentru protejarea populatiei europene. In felul asta va fi impulsionata reluarea investitiilor in sectorul producator de energie , centrale nucleare eficiente si sigure, energia eoliana, energia valurilor.
Fara aceste reglementari guvernele nu vor face investitii in sectorul energetic pentru ca pretul e la fel. Nu mai exista nici un avantaj sa investeasca in surse de energie daca costul ramane ridicat pentru populatie.

In acest moment ,cu mici exceptii, toate statele europene cumpara electricitate din afara si exporta tot ce produc. Efectul dezastros o suporta cetateanul european.
ce vrei sa zici cu "statele europene cumpara electricitate"?
Poate ai vrut sa zici materie prima-  gaz, petrol, carbuni, si exporta produse produse finite cu valoare adăugată ridicata, despre care zici ca are efecte dezastruase  pentru cetateanul european?

Edited by tfmercedez, 16 January 2022 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate