Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum e in bazele de camioane in care stati voi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Sunt angajat la o firma de camioane, care, are mai multe baze, in alta tara.
In unele baze, se lucreaza astfel: sunt doi soferi pe un camion, insa nu doarme niciunul pe camion, ci intr-o camera din cadrul bazei.
Evident, in zona unde este bucataria, fiecare sofer are dreptul la un raft din frigider, de exemplu. Ceea am constatat azi, este faptul ca se fura, ti-i se fura din mancare (de cea din frigider zic), asta in timp ce toți soferii au acelasi salariu, unii chiar mai mare decat al meu.
Nu are rost sa mai spun despre lipsa de curatenie din cadrul baii (se barbieresc si se tund, dar nu curata dupa ei) si a bucatariei (resturi de mancare si mizerie pe mese, incat nu iti vine sa mai mananci). Altceva: ​foarte mult zgomot, nu te poti odihni, mai ales dupa ce conduci noaptea, etc..........
Cei care mai stati in astfel de baze, la voi cum este, va loviți tot cam de aceleasi probleme? Asa este in toate bazele?
Din cauza celor enumerate, ma bate gandul sa schimb firma, ca e nasol asa.
Eu cred ca, pana la urma, cel mai bine este sa dormi si sa stai mereu pe camion, si nu te deranjeaza nimeni, chiar daca esti nevoit sa stai prin tot felul de parcari

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Cand pe camion vor ajunge conducatorii auto,se va schimba si viata in baza.Pana cand sunt doar soferi,nici o speranta.
Plecatul la alta firma nu inseamna decat schimbatul unei baze cu alta baza.Soferii sunt aceiasi.

Edited by calinkgb, 15 January 2022 - 12:01.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Pui mancarea ta pe raftul lui, asa ca o sa fie derutat si nu mai poate fura

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
O să te obișnuiești cu timpul, ești abia la inceput.
Asta cu curățenia și civilizația tine de educație sau autoeducație. O să vezi că unul care se cacă și nu trage apa sau nu folosește peria de toaleta este tot un căcat de om și în restul timpului.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Cumpara-ti camionul tau

#6
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 adisz, on 15 ianuarie 2022 - 08:40, said:

Dupa cate stiu,timpul de stat in baza este 8 ore.Arhisuficient pentru doua cufureli.

ps.
Cand pe camion vor ajunge conducatorii auto,se va schimba si viata in baza.Pana cand sunt doar soferi,nici o speranta.
Plecatul la alta firma nu inseamna decat schimbatul unei baze cu alta baza.Soferii sunt aceiasi.
Dar toate firmele au baze? Eu voiam sa spun ca, schimband firma, poate gasesc o firma la care se sta incontinuu in camion, nu in baze cu altii.

 EMPP, on 15 ianuarie 2022 - 08:44, said:


nu trebuie să aflii.știi garantat că i-a luat.
ca să poți mânca și tu băiatulesimplu mai bine scuipi în ea.ĂSTA-I CEVA JOC NOU?

UNDE SUNT 2 ȘOFERI UNUL DOARME ȘI UNUL CONDUCE

deci ne ,,păcălești,,  ca să nu zic altceva

tu cred c-ai nimerit în RAI
Nu lucrez in echipaj. Unul sta in camera, iar unul conduce. Pauzele de 24 si 45 tot in camera se fac, adica intr.o cladire. Asa se face la baza unde sunt acum. La alte baze, tot dr la aceeasi firma,fiecare e pe camionul lui.

 Tsunnnami, on 15 ianuarie 2022 - 09:37, said:

Pui mancarea ta pe raftul lui, asa ca o sa fie derutat si nu mai poate fura
Daca as sti si care e hotul...🤭🤭🤭
Ma enervează gestul, nu ca mi.a luat mancarea. Eu nu as fura nici o boaba de strugure, iar pe altii ii doare undeva. Stiu vorba: unde sunt mai multi de doi romani...

 murdar, on 15 ianuarie 2022 - 06:43, said:

Asa se intampla cand soferia devine refugiul tuturor celor fara carte si educatie care nu stiu sa faca nimic altceva. Suck-it up. Nu poti sa fii caprioara printre porci mistreti.
Nu neaparat. Am activat in diverse domenii, insa gasesti oameni si oameni. Unii prosti de bubuie, iar altii prea destesti pentru meseria asta. Nu zic ca as fi eu unul dintre cei destepti. Meseria imi place enorm, dar nu imi plac oamenii de care sunt înconjurat. Acum intelegi de ce Noe a luat doar animale cu el pe arca?

 persona695, on 15 ianuarie 2022 - 09:45, said:

O să te obișnuiești cu timpul, ești abia la inceput.
Asta cu curățenia și civilizația tine de educație sau autoeducație. O să vezi că unul care se cacă și nu trage apa sau nu folosește peria de toaleta este tot un căcat de om și în restul timpului.
Ohoho, asta e la ordinea zilei cu netrasul apei...🤭
A naibii specimene, cate vezi in viata asta 🤭

 m-amintors, on 15 ianuarie 2022 - 10:00, said:

Sunteti romani, la ce va așteptați .
Ai dreptate. M.am cam așteptat la chestii de genul, dar nu credeam ca vor deveni asa repede realitate.

 qwertyasdfg, on 15 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Pe lume sunt 3 categorii de oameni: oameni buni, oameni rai si... soferi.
Halal raspuns. Asta de unde o mai stii? La șoferi se includ si taximetristii? 😂😂😂

 Tsunnnami, on 15 ianuarie 2022 - 09:47, said:

Cumpara-ti camionul tau
Nu stiu daca merita. Te "inghit" pestii cei mari.

#7
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

 EMPP, on 15 ianuarie 2022 - 08:44, said:



UNDE SUNT 2 ȘOFERI UNUL DOARME ȘI UNUL CONDUCE



Habar n-ai !
Legal , dorm amandoi dupa ce isi termina programele de condus .

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 baiatulsimplu2019, on 15 ianuarie 2022 - 11:04, said:

Dar toate firmele au baze? Eu voiam sa spun ca, schimband firma, poate gasesc o firma la care se sta incontinuu in camion, nu in baze cu altii.

Te obliga cineva sa stai in baza si nu in camion?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 baiatulsimplu2019, on 15 ianuarie 2022 - 11:04, said:

Nu stiu daca merita. Te "inghit" pestii cei mari.

Cat mergi acum vezi care-s clientii, preturile si apoi te oferi tu, lor
Ce e asa de greu?

#10
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 adisz, on 15 ianuarie 2022 - 12:36, said:



Te obliga cineva sa stai in baza si nu in camion?
Cam da. Unde sunt acum, trebuie sa stai in camera, cand faci pauzele.

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Ai ca varianta sa schimbi firma cu una la care stai preponderent la cabina si faci pauzele de 45 la baza/hotel pe undeva .

#12
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 Nicu90, on 15 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Ai ca varianta sa schimbi firma cu una la care stai preponderent la cabina si faci pauzele de 45 la baza/hotel pe undeva .
Exact la o varianta ca asta ma gândeam. Asa e cel mai bine.

#13
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Învață joaca cu volanul și cu proțapul și du-te la containere interschimbabile (DHL e prima recomandare, dar și Hermes și DPD sunt ok. Evită GLS).
Se lucrează de noapte, de regulă 9-10h, maxim 11. Schimbi containere.
Nu chingi. Nu transpalet. Nu coadă la documente. Mergi în limitator. Depășirea permisă pe mult mai multe segmente de autostradă. Tonaje mici. Pentru repausul zilnic găsești loc de parcare pe alese (că la 4-5 dimineața când termini tu, jumătate din parcări sunt deja goale). Repaus săptămânal la garaj. Salariu mai mare (sporul de noapte).
E nasol vara, când îți bate soarele-n cabină. E nasol cu gătitul când n-ai containere pe șasiu (la roată sau în cabină). E nasol iarna când faci relocări fără container că șasiul țopăie ca o capră.
Dacă mă mai sui vreodată la volan, tot asta o să fac. Nu mai vreau să aud de semiremorcă și stau-ri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate