Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare hard SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Patriot Burst 480GB <https://www.evomag.r...ii-3669421.html> este cam la acelasi pret cu cele din link-urile de mai sus, dar are un TBW semnificativ mai mare, de 425TB (la aceasta capacitate, sursa: PDF-urile cu specificatii de aici <https://info.patriot...-drive-hangcard>).

Edited by sags, 15 January 2022 - 12:57.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Kingstonul ala e si mai prost :)
La Adata problema aia e data de cache. - Nu are - primii MB sunt scrisi in memoria sistemului.

Recomand Samsung chiar daca sunt mai scumpe dar sa nu fie QLC ( de obicei QVO sunt QLC-uri ).
Pana acum n-am avut probleme cu niciunul si cel mai vechi cred ca are deja 10 ani.
Cel mai scris e cel pe care e sistemul de pe care scriu acum - un 850Pro luat cu o luna inainte de a fi lansat la noi. Am scris deja peste 10Tb pe el - e de 128Gb din care vreo 40 de Gb sunt OP. Samsung Magician il arata in stare la fel de buna ca unul mai nou.

#21
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 14.02.2006
Am Kingston A400 in 3 PC-uri (2 acasa, 1 la serviciu) si pe 1 laptop, de vreo 3 ani. Merg toate fara nicio problema. Toate calculatoarele functioneaza minim 6 ore pe zi.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ia pune-l sa scrie date in volum mai mare sa vezi cum apar problemele Posted Image. Totul depinde de regimul in care-l utilizezi.

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu are nevoie să scrie date în volum, a specificat că-l vrea pentru jocuri. La citire merg foarte bine toate SSD-urile de buget! Aș recomanda în schimb o capacitate mai mare pentru că 500GB se umplu foarte rapid cu jocurile din ziua de azi!

#24
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

View PostLeo2006, on 15 ianuarie 2022 - 11:58, said:


Detin un SSD de asta dar de 512 GB, nu am dat pe el mai mult de 300 RON , cumparat in 2019 ,  pana in prezent nu am avut probleme cu el, scrie / citeste (zic de viteza) la fel de bine ca in prima zi, uzura inca e minima , probabil ma va tine inca multi ani .

Silicon Power , e ceva de luat in considerare daca vrei un SSD ieftin , de ADATA, Kingston, uitati , am avut de la firmele astea si Carduri SD pentru telefon, si crapau relativ repede.

#25
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Crucial MX500.  5 ani garanție. E in jur de 300 lei.

#26
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View Postcoaca, on 15 ianuarie 2022 - 02:13, said:

Ce recomandati intre cele 2 SSD-uri? Ma intereseaza pentru a instala jocuri pe el.
SSD Kingson A400 si Adata SU630 ambele de 480GB care e mai bun?
Care e mai fiabil in tmp? Ambele au garantie 3 ani.

Multumesc
am avut eu acum 2 ani un ssd din acesta Kingston parca uv400 sau ceva de genul  si pot sa-ti spun ca mi-a lasat un gust amar marca kingstone.Dupa doar cateva scrieri  in programul HDD Sentinel imi arata health ramas 64%
Acum am in sistem un hdd samsung 860evo si asta in sentinel imi arata health 93% si am scrieri la fel ca cel pe care-l am avut.
Sincer sa fiu kingstone mai bine s-ar rezuma doar la RAm-uri atat.E best buy si se infing multi la el pt ca e ieftin si are garantie,dar ca si fiabilitate s-ar putea sa ramai dezamagit la segmentul ssd.Dar atata timp cat e nou si in garantie nu trebuie sa te intereseze alte aspecte.
In orice caz cum s-a spus ,ssd-urile din ziua de azi sunt consumabile,de fapt mereu au fost considerate consumabile dar in trecut se faceau mult mai zdravene.Cele cu o singura celula parca SLC-urile sunt cele mai rezistente dar ma indoiesc ca mai gasesti in ziua de azi asa ceva si daca mai gasesti costa de 5 ori mai mult.Cred ca nici MLC-uri nu se mai gasesc,care si alea era super bune.In ziua de azi TLC-uri si QVL se mai gasesc daca nu ma insel.Adica cele mai slabe posibile.
SSD-ul trebuie tratat ca un consumabil si atat....

Attached Files

  • Attached File  ssd.jpg   215.8K   21 downloads


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si Kingston face SSD-uri bune, dar nu astea low bugdge ci alea scumpe de gaming.
Asa sunt mai multe firme care scot SSD-uri proaspte la banii astia. Gen WD Green - e cam la fel cu A400. Ba si ei au facut aceeasi manarie ca si Kingston - cand le-au scos pe piata aveau niste performante bune, dupa care au scos imediat alta revizie cu alte memorii si controller dar au pastrat specificatiile.
Si rezultatul a fost ca si-au pierdut clientii si isau patat numele.

#28
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Dintre cele zise de tine, niciunul. Pentru jocuri nu e nevoie de SSD de regula. Daca iei SSD pt jocuri, macar ia pe SATA ca sa fie mai ieftin si sa nu iti ocupi PCIe degeaba cu ceva inutil.
Pentru ceva de "utilizare" - nu de "anduranta" as merge pe un Crucial macar, un BX. As vana ofertele la resigilate, dar as fi atent sa vad si cat a fost folosit de ceilalti si ce viata mai are; unii iau, testeaza si fac retur apoi. WD nu as lua nici eu Green acum. O alta varianta este sa iei ceva "no-name" cu o marca cunoscuta pe el - ceva de genul SSD chinezesc facut pt HP / Acer / Seagate, sau un Crucial BX (gama lor low dar facuta de ei), etc - dar aia e chiar la noroc ca de obicei tin cam cat garantia, nu au diversi senzori (temperatura de regula) si merg mai asa..okish doar... Nu recomand ssd-uri  teamguard / hikvision serii low budget, numai cele de top, dar sunt prea scumpe pt ce ofera.

#29
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 24.04.2008
Numa la voi se strica kingstoanele și merg cu viteza promisa numa primele secunde. Io numa kingston și adata am avut și am. De-alea prinse de bf. Health 100% și scriu pe ele constant fișiere de 50gb+ (filme uhd) la viteza constanta. Primu care l-am aruncat(vandut) - un kingston de 64gb cu 100% health (5 ani), prea mic ca spațiu.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ia spune modelul la cel de scrie constant 50 GB?

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2022 - 16:28.


#31
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 24.04.2008
Ala de bf de acu 2 ani la 99 lei, adata su650, 480gb.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
De Kinston intrebam ca-l laudai.
SU650 scrie vreo 100 GB la viteza mare, nu toata capacitatea, la varianta de 480GB. Trateaza o zona de memorie ca si cum ar fi SLC dar dupa ce se umple va reveni la 100MB/s ca atat merge in TLC.

#33
toto1977

toto1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.08.2006
Credeti ca vor aparea ssd-uri pcie 5.0 anu asta, ma intereseaza pentru un build zen 4, sau sa stau pe 4.0?

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Adica astea ?
https://www.pcworld....pidly-fast.html

Ptr servere deja au aparut.
Ptr restul cam prin Mai - Iunie e preconizat.

#35
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Pentru acasa si utilizare normala iti ajunge pcie 3.0, 4.0 daca vrei tu si pentru un viitor apropiat (1-2 ani), 5.0 sincer nu cred ca ai ce face cu el inainte sa schimbi iarasi placa de baza, e mai mult daca vrei sa te lauzi ca il ai. In utilizare normala nu cred ca ai incarcari si transferuri care sa ceara asa ceva. Tu stii in ce iti bagi banii si de ce faci asta.
Gandeste-te ce placa vrei, ce procesor ai putea avea acum si ce procesor ai mai putea pune apoi pe ea, etc. De obicei un sistem care e dorit a fi "la zi", cam la 3 ani schimba placa de baza sau placa si procesor in functie de evolutia tehnicii. Ai nevoie in urmatorii doi ani de pcie 5.0 si vei avea cum si cu ce sa folosesti asta in mod curent? Sau vrei doar de fita?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate