Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Acte auto

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Salut, astazi mi am cumparat prima mea masina, un golf 4 1.9 tdi. Fiind prima mea masina, iar eu nestiind ce trebuie sa fac si cum sa procedez mai departe am zis sa va intreb pe voi.. Deci eu am cumparat o din alt judet (covasna), iar eu stau in brasov. Numerele le schimb oricum..Masina nu are asigurarea valabila deci trebuie sa o fac. Cum se procedeaza si care sunt pasii? Mi am intrebat cativa prieteni dar nu mi au explicat cum trebuie si nu am inteles nimic. Luni imi da vanzatorul fiscalul si contractul de vanzare-cumparare, iar din cate am inteles apoi trebuie sa merg eu sa o declar la finante. Asigurarea se poate face pe numele meu pana imi transcrie talonul? De asta va cer ajutorul ca eu sunt cam paralel..
multumesc anticipat

Edited by mausi1337, 14 January 2022 - 23:31.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009
In cazul asta plateste 100-150 la o firma de inmatriculari si se ocupa ei. In cateva zile rezolva tot si nu te mai agiti tu...

#3
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Inca o intrebare… daca masina e pe numele meu, se poate face asigurarea pe altcineva sau trebuie neaparat proprietarul?

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Doar proprietarul. Te.au speriat deja costurile RCA?

#5
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostNamidee, on 15 ianuarie 2022 - 00:40, said:

Doar proprietarul. Te.au speriat deja costurile RCA?
Da..1500 lei cel mai ieftin, 6 luni🤦🏻

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Asigurare poti face utilizand vin.ul masinii si dupa ce iti iei numerele definitive mai treci o data pe la asigurator sa iti scoata o copie si cu nr de inmatriculare pe asigurare. Si tare sper sa vezi fiscalul, sa nu incepi saptamana prost.
Si 1500 de lei asigurare pe 6 luni? Succes :)  sa nu.i dai vreo dauna ca se poate si mai mult


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmausi1337, on 15 ianuarie 2022 - 00:47, said:

Da..1500 lei cel mai ieftin, 6 luni����

Si vreo 2000 lei pe 12 luni. Daca mai adaugi si costul actelor, numere etc.. deja ai ajuns la  jumatate din costul masinii. :D
RCA este foarte scump pt un tanar care nu a mai avut pe numele lui masina/asigurare.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Am si eu o dilema, daca se poate: cand te-ai apucat de cautat masina sau cand ai gasit-o p-asta, nu te-ai interesat si cat te costa sa o conduci? Cu cate persoane ai vorbit, nici una n-a pus problema costurilor de intretinere a ei?

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View Postmausi1337, on 15 ianuarie 2022 - 00:16, said:

Inca o intrebare… daca masina e pe numele meu, se poate face asigurarea pe altcineva sau trebuie neaparat proprietarul?
Daca ai un parinte de 50-60 ani mai bine revinzi acuma masina pe numele lui/ei. Probabil ca iese mult mai ieftina asigurarea; verifica.

#10
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View Postsorin147, on 15 ianuarie 2022 - 08:19, said:

Am si eu o dilema, daca se poate: cand te-ai apucat de cautat masina sau cand ai gasit-o p-asta, nu te-ai interesat si cat te costa sa o conduci? Cu cate persoane ai vorbit, nici una n-a pus problema costurilor de intretinere a ei?
La cele mai multe calculatoare rca sa estimez costul imi cereau date din talon deci eu dinainte nu puteam sa imi fac o idee cam cat ar fi. Oricum nu e o problema asta

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmausi1337, on 15 ianuarie 2022 - 09:24, said:

Oricum nu e o problema asta

Spui ca nu e o problema? Mai devreme te plangeai ca este foarte scump rca-ul, 1500 lei pe 6 luni. Pe un an te costa 2000 si ceva. Sau daca il faci din 6 in 6 luni, te va costa 3000 lei.

#12
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostMembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 09:40, said:



Spui ca nu e o problema? Mai devreme te plangeai ca este foarte scump rca-ul, 1500 lei pe 6 luni. Pe un an te costa 2000 si ceva. Sau daca il faci din 6 in 6 luni, te va costa 3000 lei.
E o problema dar nu principala, asta e situatia si astea sunt costurile , nu am ce face. Si nu ma plangeam, doar i am raspuns la intrebare. Am mai calculat si pe alta persoana(mama) , iar diferentele sunt de 200 lei in minus fata de mine(nu are permis)

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Era bine sa fi cerut parerea unui coleg de forum, inainte de achizitie :)
https://forum.softpe.../#entry28689435

#14
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View Postcrocko.dilul, on 15 ianuarie 2022 - 09:54, said:

Era bine sa fi cerut parerea unui coleg de forum, inainte de achizitie Posted Image
https://forum.softpe.../#entry28689435
Mda asta asa e :)
Venind vorba de asigurare..stie cineva de ce nu-mi simuleaza costul asigurarii la EUROINS? Primesc urmatorul mesaj: Pentru obtinerea ofertei va rugam sa transmiteti la adresa [email protected] urmatoarele documente: carte identitate vehicul, certificat de inmatriculare, CI/BI asigurat/utilizator persoana fizica sau certificat de inregistrare si furnizare informatii extinse de la Reg. Com. pentru persoane juridice
Mesajul asta il primesc doar cand bag datele mele, cand le-am bagat pe cele ale mamei mele mi-a estimat fara nici o problema:)) Care-i faza?

#15
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postmausi1337, on 14 ianuarie 2022 - 23:31, said:

Salut, astazi mi am cumparat prima mea masina, un golf 4 1.9 tdi. Fiind prima mea masina, iar eu nestiind ce trebuie sa fac si cum sa procedez mai departe am zis sa va intreb pe voi.. Deci eu am cumparat o din alt judet (covasna), iar eu stau in brasov. Numerele le schimb oricum..Masina nu are asigurarea valabila deci trebuie sa o fac. Cum se procedeaza si care sunt pasii? Mi am intrebat cativa prieteni dar nu mi au explicat cum trebuie si nu am inteles nimic. Luni imi da vanzatorul fiscalul si contractul de vanzare-cumparare, iar din cate am inteles apoi trebuie sa merg eu sa o declar la finante. Asigurarea se poate face pe numele meu pana imi transcrie talonul? De asta va cer ajutorul ca eu sunt cam paralel..
multumesc anticipat


Plecând de la premizele și datele prezentate în cererea ta NU îți voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, vor conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.

În schimb îți voi spune cum aș proceda eu într-o astfel de situație :

1. Aș accesa site-ul instituției : Direcția Regim Permise și Înmatriculare Vehicule - DRPCIV – „Poliția” pentru a afla din sursă certă informații reale și actualizate. Adică aș accesa acest link : https://www.drpciv.ro/

2. Aș completa un dosar cu toate documentele menționate de sursa anterior citată.

Nu atașa niciodată la cereri depuse la diferite autorități documente în original, cel mult copii legalizate sau cel mai bine copii simple certificate prin înscrierea mențiunii „Conform cu originalul” și semnătură olografă. Bineînțeles cu excepția cazurilor în care prin lege este prevăzută această obligativitate. Și în acest caz, dacă nu deții mai multe exemplare originale sau vrei să le păstrezi, depune copii legalizate notarial.

3. Aș face o programare on-line a zilei și orei când să mă prezint la ghișeu pentru a îmi înmatricula mașina.

4. Înainte de ziua stabilită, aș încerca să îmi aleg combinația de litere și cifre care mi se va aloca pentru „numerele” – exprimare improprie deoarece este vorba despre o combinație de litere și cifre – de înmatriculare preferențiale. Costul acestei opțiuni este de câteva zeci de lei. Eu o consider minoră/neglijabilă comparativ cu costul total al achiziționării/utilizării autovehiculului.

Cel mai bine ar fi să vă generați propriile combinații de 3 litere care v-ar putea reprezenta (combinații ale inițialelor personale sau ale familiei, inițialele mărcii și modelului de mașină achiziționată dacă preconizați să o păstrați mai mult timp, alte combinații care v-ar putea reprezenta sau care au logică pentru dvs.).

Alegeți și diverse combinații de 2 ... 3 cifre care v-ar putea reprezenta.

Notează-le pe o listă și apoi verificăi GRATUIT disponibilitatea lor accesând acest link : https://www.drpciv.r...ms/plate-number

Când ai găsit disponibile combinațiile care te satisfac notează-le și verifică-le din când în când până chiar înainte de a pleca să înscrii mașina. Așa vei avea aproape certitudinea că veii găsi disponibil numărul de înmatriculare dorit.

Trebuie avut în vedere că NU sunt acceptate combinații de litere care reprezintă cuvinte obscene (a se vedea „recomandări” anterioare) sau care ar putea crea confuzii cu apartenența la diverse instituții publice (exemple : MAI, SRI, PRR, etc.).

Dacă mă contactezi printr-un mesaj privat ți-aș putea face recomandări mai concrete.



View Postmausi1337, on 15 ianuarie 2022 - 00:16, said:

Inca o intrebare… daca masina e pe numele meu, se poate face asigurarea pe altcineva sau trebuie neaparat proprietarul?




Contractul de asigurare (RCA, CASCO, etc.) poate fi încheiat și pe un alt nume dacă urmezi la înscrierea în circulație următoarea procedură :

1. Completează în cererea tip și rubrica „utilizator” cu datele de identificare ale persoanei pe numele căreia vrei să faci asigurarea. Se va atașa și o copie simplă – tip „xerox” – a actului de identitate (CI, BI, etc.).

2. Încheie (în mai multe exemplare originale), la notar sau sub semnătură privată cu martori (ambele variante sunt valabile legal) un contract de comodat în care să se prevadă că persoana respectivă – utilizatorul – are  drept de folosință exclusivă/comună și poate ceda acest drept (parțial sau total), pentru o perioadă de 100 de ani (legea permite și acest termen va acoperi în mod sigur durata de viață a mașinii respective). De asemenea pentru a fi toată „lumea” mulțumită se va menționa explicit că comodatarul (cel care primește) va face toate diligențele necesare folosirii bunului ca un bun proprietar (oricum, chiar dacă nu se menționează explicit, este prevăzut în lege acest aspect) și va achita – în numele și pentru  proprietarul de drept – impozitul anual și orice alte taxe aferente deținerii și utilizării autoturismului (exemple : RCA, rovinietă, taxă parcare, ITP, etc.).

3. Pe baza documentelor menționate pe site-ul DRPCIV și a acestui act de comodat, mergi la DRPCIV – „Poliție” și solicită înmatricularea autovehiculului pe numele proprietarului de drept și menționarea persoanei pe care o dorești ca utilizator în certificatul de înmatriculare.

Fiind menționat în certificatul de înmatriculare ca utilizator, persoana respectivă va putea plăti legal RCA, CASCO sau orice alte taxe direct pe numele său. Vei putea beneficia de clasa bonus-malus alocată persoanei respective.




View Postmausi1337, on 16 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Mda asta asa e Posted Image
Venind vorba de asigurare..stie cineva de ce nu-mi simuleaza costul asigurarii la EUROINS? Primesc urmatorul mesaj: Pentru obtinerea ofertei va rugam sa transmiteti la adresa [email protected] urmatoarele documente: carte identitate vehicul, certificat de inmatriculare, CI/BI asigurat/utilizator persoana fizica sau certificat de inregistrare si furnizare informatii extinse de la Reg. Com. pentru persoane juridice
Mesajul asta il primesc doar cand bag datele mele, cand le-am bagat pe cele ale mamei mele mi-a estimat fara nici o problema:)) Care-i faza?




S-ar putea ca fiind la prima mașină achiziționată pe numele tău și neavând un istoric în baza de date a asiguratorilor, unele dintre firmele care activează în domeniul acesta să solicite astfel de documente chiar înainte de a încheia un eventual contract cu ele.
Nu prea este legal să ți le solicite doar pentru a primi o ofertă de preț.
Ceea ce contează este că se întâmplă în practică până când cineva îi va reclama și „se va ține de capul lor” pentru a respecta legea.

Preluarea, stocarea și utilizarea de date personale fără a se putea dovedi un drept legal constituie încălcare a legii și se pedepsește ca atare.
Încearcă să faci o interogare de preț și pe site-ul : https://www.rcalatineacasa.ro/ . Eu folosesc serviciile lor și din punctul de vedere al seriozității sunt mulțumit.

!!! Mesaj pentru administrator/moderator :
Sper să nu consideri reclamă contrară regulamentului.
Nu am acțiuni/interese în instituțiile/firmele respective.
Intenția a fost de a ajuta un alt membru al forumului cu informații cât mai rapide exacte și utile. !!!

#16
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Multumesc mult, am rezolvat cu totul in mare parte. Mai trebuie decat sa o transcriu la politie pe 26 cand am programare. Cand vanzatorul mi-a dat actele, cel de la Primaria de unde e el a spus ca nu mai trebuie completata in talon rubrica “instrainat catre..” asa este? Nu vreau sa ma intoarca din drum cand merg sa o transcriu pt asa ceva

#17
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
La ghișeu ți se va cere ca acea rubrică să fie completată.

Nu vorbesc din auzite.

Pentru a nu te enerva și a îți pierde timp inutil cel mai rapid mod de „rezolvare” ar fi să o completezi tu, cu mențiunea „Înstrăinat către ...” și o „semnătură”, chiar înainte de a îți veni rândul la ghișeu.

Până atunci vei putea utiliza mașina oricât timp dorești. Nu doar perioada de timp prevăzută de lege.

Succes.

Să ai parte de câți mai mulți km parcurși fără incidente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate