Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare boxe + amplificator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 21 ianuarie 2022 - 15:48, said:


E adevărat că auzul uman are sensibilitate maximă pe la vreo 4 kHz, dar suntem obișnuiți să auzim așa, nu e nevoie ca cineva să mai „taie din cașcaval” pentru a ne oferi mai puțin sunet în zona aceea.

Stiu ca suntem obisnuiti asa dar vezi ca parerile sunt impartite. Au si aia expertii lor. In realitate noi nu ascultam intr-o sala imensa la aceeasi distanta de sursa ca in sala de concert. Cum nu ai da, cum n-ai intoarce-o, acasa e doar o imitatie, imposibil sa redai sunetul 1 la 1 cu ala de la concert. Apoi mai e si faptul ca,daca ai avea posibilitatea sa auzi mai bine, nu ai vrea sa profiti de acest fap?

#92
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postedigee, on 21 ianuarie 2022 - 15:49, said:

@waste
A te lua dupa recomandarile lui Amir de pe ASR e cam acelasi lucru cu a cumpara un sistem pe care il auzi cum suna pe YT.Cu sunet tras cu telefonul.
AKM 4396 e net superior oricarui DAC de pe Yamaha.

Uite, ca la boxe nu m-au dezamagit, curba de raspuns, rezonante in woofere sau cabinet, dispersie, pe toate le-am simtit, uneori dinainte sa vad boxa masurata, deci nu e placebo. Si pot dezgropa topice ca dovada in care descriu in detaliu problemele unei boxe ce nu avea nicaieri masuratori si care de curand a fost masurata pe ASR. Raspuns, rezonante, caracteristici impedanta (necesara la imperecherea cu amp-ul).

#93
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ba chiar la boxe o da in balarii cel mai tare. O sa revin mai tarziu cu exemple.

#94
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot era vorba despre grafice si despre cum suna o boxa

"Although this also is a grow oversimplification, you can't look at a couple of individual frequency-response graphs and make any meaningful assessment of how a speaker will sound in a room. All the NRC and subsequent Harman research in that vein has been to look at families of curves, which means a lot more measurements and lots and lots of averaging. It's not as simple as looking at the on-axis and one or two off-axis in one direction. You really need dozens of measurements -- and even then, you really have to understand what you're looking at."

#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa-l ardem la maxim pe fraier, aka Amir ar fi de ajuns sa audiem boxele lui preferate, mentioneaza mereu acele Revel... Sa vedem cu urechile noastre 😄

#96
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Roksan black cum vi se pare? Merge integrat in sistem sa amplifice frontul din avr? Sunt niște oferte bunicele pe olx

E foarte lăudat si in recenzii și de useri.

Edited by AndreiNR, 24 January 2022 - 13:18.


#97
mihailiviu

mihailiviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2006
Am si eu o intrebare
La un amplif cu iesirea in 8 ohmi (16) pot merge cu boxe de 4 ohmi ?
La 8 Ohm: are 2x 35 W (RMS, 1 kHz)
Cat ar avea la 4 ohmi ?
https://ibb.co/6ghY11Q

#98
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Tot atata. Vezi sa nu-l arzi. E posibil sa nu pateasca nimic daca nu dai tare,insa e la ghici.

#99
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Răspunsul corect este: depinde. Limita de putere a unui amplificator poate fi atinsă în două moduri, în tensiune (nu poate urca mai sus decât alimentarea de curent continuu a etajului final) sau în curent (valoarea maximă de curent debitat de tranzistorii finali e limitată, îi deschizi la maxim, dar rezistența prezentată în circuit nu scade la zero), asta dacă nu ne gândim la posibilitatea unei limitări termice, când temperatura internă maximă a finalilor este atinsă (din cauza răcirii insuficiente) înainte de curentul sau tensiunea maxime.
Calculul e așa: pentru aceeași tensiune la borne puterea pe o sarcină (rezistență) de două ori mai mică se dublează, pentru același curent ce străbate sarcina se înjumătățește. Există și posibilitatea ca amplificatorul să poată furniza ceva mai mult curent (cu prețul de a funcționa mai fierbinte, dar încă sub limită), dar să nu mai poată urca la fel de mult în tensiune, caz în care picăm undeva între.
Un alt mod de a privi problema este așa, pentru o putere la fel de mare pe o sarcină pe jumătate, curentul prin sarcină trebuie să fie cu radical din 2 mai mare, iar tensiunea la borne trebuie să fie cu radical din 2 mai mică (cele două simultan).

#100
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 18.03.2006

View Postmihailiviu, on 29 aprilie 2022 - 20:23, said:

Am si eu o intrebare
La un amplif cu iesirea in 8 ohmi (16) pot merge cu boxe de 4 ohmi ?
La 8 Ohm: are 2x 35 W (RMS, 1 kHz)
Cat ar avea la 4 ohmi ?
https://ibb.co/6ghY11Q

Producatorii nu recomanda sa faci lucrul asta. Stiu ei de ce.

#101
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Salut ! Vă rog mult sa mă ajutați în alegerea unui amplificator integrat all in one,Hegel H390, Naim Uniți Nova,și Nad M33, că și boxe voi folosi KEF R11,aștept recomandările voastre,sau îmi puteți spune dacă aveți alte opinii, m-ar ajuta foarte mult. Mulțumesc anticipat!

#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Colegul crisguide a trecut recent la Kef R11, era in extaz, cu Yamaha A-S 2000, a scris impresii pe aici. Poate are impresii din showroom daca a ascultat boxele cu alte ampuri.

La bugetele alea nu m-as grabi, anumite combinatii (Kef cu Hegel ?) cred ca poti sa le audiezi la Avstore. Practic intrebi de compatibilitate cu boxele, dar importante sunt si optiunile, dotarile.

Deja stiu cine se va jura pe varful de gama Hegel Posted Image
Eu unul te provoc pe clasa D sa vezi alte optiuni cu Purifi, mai ieftine; mai e un coleg aici care a ascultat Nad M33 si nu a dat pe spate, cauta comentariul. SIncer, desi sunt foarte curios si am incredere in performante, as mai astepta pt clasa D/ Purifi inca 1-2 ani sa apara implementari mai prietenoase, mai ieftine, sa vedem putin testul timpului.

Alte optiuni ? Yamaha RN2000 ? La bugete din astea as merge cu streamer integrat.
Aha, vad pachete promo cu alternativele astea. Eu am ascultat de ex. Moon Ace cu alte boxe si parerea mea este ca e o amplificare foarte misto daca vrei un sunet sweet, delicat, precis, clar, 'dragut'.

Edited by overseas, 16 June 2022 - 11:51.


#103
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
RN 2000 apare la toamna. E bine de pus totusi pe lista.
AS 2000 a lui crisguide e diferit fata de AS1100/1200 ,2100/2200. Nu e pe principiul floating balaced. AS 2000 il compari mai degraba cu CA 2000.
H390 e o optiune buna dar partea de streaming e mai mult de decor. Si nu are nici Phono stage ,pt cine foloseste pick-up.

Edited by edigee, 16 June 2022 - 12:04.


#104
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Da,ca și combinație,Hegel + KEF. De Yamaha acela R.N 2000A nici nu auzisem. Toată lumea laudă foarte mult Hegel-ul, am fost să ascult dar sincer nu mi-am dat seama foarte mult ,o diferență am simțit între Naim Nova și Hegel față de NAD parcă nu avea vlagă față de celelalte două așa pot eu descrie. Hegel nu prea îmi place estetic ,dar până la urmă nu mai are importanță,și nu știu cât de importantă este corecția aceea a camerei "Dirac" oricum camera este de 20 mp locuiesc la bloc din 86 dar trebuie sa renovez după care vreau sa tratez și camera acustic cat se va putea. Mă interesez că fac un efort destul de mare și nu mă dau banii afara din casa. Mulțumesc .

#105
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Vazand oferta de pachete promo, cred ca a vrut sa spuna H190.
Cele 3 oferte variaza de la 6,000 la 8,000 de ioiro, merita ceva analiza.

Aha, deci ai audiat totusi.
Camera bloc beton si caramida 20 mp, orice amp de 50w probabil rupe acolo, deci ideea e de calitate sunet, de asemenea la bloc nu stiu ce tratament poti face, mai mult conteaza mobila si aranjamentul in sine, adica sa decorezi camera dupa destinatia audio.
La bugetul asta nu reusesti sa te consulti cu JLP, daca esti in Bucuresti ? Mai avem un coleg care a colaborat cu el pe masuratori, setup etc.
Dirac, room correction - e un mare avantaj competitiv intre oferte. Ca sa nu iasa cu bataie pe aici, ideea e ca Dirac incorporat e plug-n-play, il poti folosi tu ca user, iar colegul JLP poate evalua mult mai detaliat spatiu si aranjamentul, dar ceva de genul ca una o exclude pe cealalta.

Edited by overseas, 16 June 2022 - 12:14.


#106
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Nu,despre H390 este vorba,ce vrei sa spui cu partea de streming ? Nu își face treaba ? Menționez că este prima dată când voi folosi aplicația de streming .Tidal vreau sa folosesc. Mulțumesc.

Sunt din București,Dr Taberei, da mă pot consulta cu el,dar în ce condiții? Mulțumesc.

#107
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Acum am vazut ca toate cele 3 variante au streamer incorporat, deci e ok.
Tidal pt MQA probabil ?! Ma rog, traiesc cu impresia ca e un hype temporar, daca vrei MQA cred ca iti trebuie atentie la partea tehnica, tot soiul de setari.
Eu stiu ca Deezer e miezul pe HIFI.

JLP e colegul nostru de forum (Jean Luc Picard), certificat pe partea audio, il poti contacta PM, are o relatie de colaborare si cu dealerul respectiv. Ideea e ca la bugetele alea investitia merita atentie.

#108
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Da pentru MQA. Dar acum nu țin neapărat,am zis sa fiu și eu în pas cu tehnologia:) , vă mulțumesc mult pentru timpul și informațiile oferite,voi reveni când se vor întâmpla lucruri, și cu poze atașat poate mai ajută pe cineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate