Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare boxe + amplificator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.12.2021
Salutare!

As avea nevoie de un sfat in achizitionarea unor boxe de podea/raft dar si a unui amplificator. Mentionez ca stau la bloc iar In momentul de fata detin niste Edifier R2730DB conectate la TV prin cablu optic (dar ascult si de la PC), de care am fost foarte multumit dar acum as vrea sa trec la urmatorul nivel.
De mult imi doresc niste boxe de podea iar in ultimul timp, de cand am fost acasa la o cunostinta si am vazut si auzit mai multe perechi de boxe de podea si subwoofere am ramas uimit de sunet asa ca am zis ca trebuie sa am si eu asa ceva.
Stiu ca locuind la bloc niste boxe de podea pot fi o problema din cauza ca exista vecini, bine, nu sunt genul sa ascult la maxim si pana seara tarziu, in general ascult 1-2 ore pe zi cand am chef dar la ore decente. De asemenea iau in calcul atat boxe de podea cat si de raft. Momentan nu ma intereseaza un subwoofer, poate pe viitor.
Ascult in general muzica electronica gen deep house, vocal trance, dance, pop, rock ... Imi place sa aud bass-ul dar si vocea. Bugetul meu este undeva la 1500 lei momentan si ma gandeam sa incep cu ceva sh.

Astea fiind spune eu am pus ochii pe niste Wharfedale Diamond 225 / Magnat Monitor Supreme 202 de raft, iar ca boxe de podea am gasit astea pe olx la preturi ok:  Magnat Monitor Supreme 802 si Wharfedale Diamond 9.5. Cat despre amplificator ma gandeam la un Yamaha S201 sau care ma sfatuiti voi?

Multumesc anticipat!

#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Uita de magnat monitor supreme. La yamaha se incepe cu as301 daca vrei calitate hifi. Daca nu dispui de buget mai bine de ocazie.

Cauta boxe de raft pe 2.5 cai. Care au doua woofere de 16-17 cm si un tweeter. In general sunt mai accesibile la pret fata de alea pe 3 cai fara a sacrifica mult din calitate.

Edited by vinciun, 14 January 2022 - 18:34.


#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAndrei4948, on 14 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Astea fiind spune eu am pus ochii pe niste Wharfedale Diamond 225 / Magnat Monitor Supreme 202 de raft, iar ca boxe de podea am gasit astea pe olx la preturi ok:  Magnat Monitor Supreme 802 si Wharfedale Diamond 9.5. Cat despre amplificator ma gandeam la un Yamaha S201 sau care ma sfatuiti voi?

Sincer sã fiu, nu cred cã va fi un mare upgrade fațã de ce ai acum. Rãmâi cu Edifier alea cã sunt ok. Pãrerea mea e cã n-ai bani suficienți sã simți o diferențã sesizabilã.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,029
  • Înscris: 09.01.2007
Poti face sistem sh cu 1500, poate te ajuta Tzur cu recomandari. La 700-800 amp si 700-800 boxe prinzi ceva pe Ol x. Boxe mai bine Q Acoustics 3020i.
Mai intai trebuie sa studiezi putin din ce se compune un sistem, sa stii ce ai nevoie, ce cauti, ce primesti de banii aia. De ex. iei amp si boxe, dar cu ce sursa dai muzica? Muzica calitativa e pe streaming.

Sau mai strangi ceva...

Daca ai pasiune, ramai pe forum, inveti usor si te descurci cu bani putini.


#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La bloc , niste casti wi-fi de mare calitate ! Trebuie sa asculti doar tu , nu tot blocul , indiferent de ora !

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,029
  • Înscris: 09.01.2007
Iti trebuie un amplificator cu intrare USB ca sa dai muzica din laptop. Apropo, Youtube nu e o sursa calitativa, sa fie clar. Adica una e muzica de ambient si alta daca asculti pentru sufletul tau. Sau poate ai fisiere Mp3 om sau flac, facute dupa originale audio.

In locul tau m-as da peste cap sa comand (nou) asta:

https://www.amazon.c...h/dp/B08J7Z8TN6

Mai sunt colegi pe forum cu ampul asta. Merg boxe de putere mica, poate Q Acoustics 3010i,sunt calitative.


#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAlltrack, on 14 ianuarie 2022 - 21:20, said:

La bloc , niste casti wi-fi de mare calitate ! Trebuie sa asculti doar tu , nu tot blocul , indiferent de ora !

Cred ca tu si la tv folosesti casti. Copiii probabil sunt legati la gura...

#8
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
da, rafturi sau casti. aveam si eu nebuneala cu d-astea de podea si acum se pune praful pe ele.. Jabra Evolve 75 de exemplu sunt foarte bune

#9
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Te poti incadra in buget cu:
https://www.avstore....sigilat/#walnut
si
https://www.power-zo...on_HK_3470.html

Eu as mai pune niste bani si pentru un DAC gen https://www.olx.ro/d...30-IDfuAaH.html
Vei avea intrare pentru tv pe optic si pe usb de pe laptop.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postvinciun, on 14 ianuarie 2022 - 22:11, said:

Cred ca tu si la tv folosesti casti. Copiii probabil sunt legati la gura...
Locuiesc la casa ! Si DA , folosesc casti de calitate si cand doarme familia mea . Si wifi si cu fir !
Daca vreau sa imi sparg timpanele , nu trebuie sa sufere si altii .
Si din anumite puncte de vedere , daca ai si pretentii de auditie , muzica se aude mult mai bine in niste casti , decat niste boxe in bloc unde zornaie betoanele , mobila si geamurile !
Recomand casti Sony sau Bose !

Edited by Alltrack, 15 January 2022 - 11:47.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Cineva intreaba de recomandari pentru amplificator si boxe dar tu recomanzi casti sony si bose. Esti cam of topic, un pic.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostAndrei4948, on 14 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Mentionez ca stau la bloc...... dar acum as vrea sa trec la urmatorul nivel.
Un coleg de forum vrea sa treaca la urmatorul nivel . Eu ii propun o alternativa care ii garanteaza ''urmatorul nivel'' .
Un audiofil stie foarte bine ce inseamna sa asculti Tidal in varianta Master in niste casti Over the Ear Bose 700 . Asta daca il intereseaza auditia .
Daca il intereseaza sa arate livingul mai bine si sa-si impresioneze prietenii...si vecinii , ma retrag de pe subiect .

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Poti sa te retragi daca nu ai nimic de spus la subiect :D

Poate vrea sa asculte impreuna cu sotia/prietena  la volum moderat. Nu neaparat sa-si sparga timpanele. Si poate castile sunt subiectul altui topic. Mai ales audiofilia cu Bose... Cine te crezi tu sa-i impui pe toti care stau la bloc sa-si ia casti si nu boxe? Eu stau la bloc si am si boxe si casti. Evident ca boxele au utilitatea lor si nu pot fi inlocuite cu niste casti. Dar mai degraba deranjeaza vecinii de deasupra cand se uita la tv si dau sa tipe la maxim fiindca se aude prost.

Edited by vinciun, 15 January 2022 - 13:36.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,029
  • Înscris: 09.01.2007
Ultima data, Avstore avea pachete promo stereo incepand cu 1300 lei... de verificat

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostAndrei4948, on 14 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Momentan nu ma intereseaza un subwoofer, poate pe viitor.

Ascult in general muzica electronica gen deep house, vocal trance, dance, pop, rock ... Imi place sa aud bass-ul dar si vocea.

  Magnat Monitor Supreme 802 si Wharfedale Diamond 9.5. Cat despre amplificator ma gandeam la un Yamaha S201 sau care ma sfatuiti voi?


@vinciun Propunerea ta fiind care ? Ca in toate postarile , ai ceva cu mine , nimic la subiect !

PS- Am sa imi cer scuze colegilor care stau la bloc si vor sa auda in ''boxe , cu prietena , la volum moderat'' . Cu siguranta pentru asta au nevoie de amplificatoare si boxe de peste 100 W ca sa asculte basul , ulterior avand nevoie de subwooferPosted Image .
Succes la postat , tie nu iti mai raspund , ca nu imi stric weekendul Posted Image  !

Edited by Alltrack, 15 January 2022 - 13:58.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,029
  • Înscris: 09.01.2007
Ce o sa faca ei ulterior, cu cine asculta langa ei, ce vecini au, ce sw o sa-si ia ei.... lucruri interesante dar pe langa subiect.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAlltrack, on 15 ianuarie 2022 - 13:53, said:



@vinciun Propunerea ta fiind care ? Ca in toate postarile , ai ceva cu mine , nimic la subiect !

PS- Am sa imi cer scuze colegilor care stau la bloc si vor sa auda in ''boxe , cu prietena , la volum moderat'' . Cu siguranta pentru asta au nevoie de amplificatoare si boxe de peste 100 W ca sa asculte basul , ulterior avand nevoie de subwooferPosted Image .
Succes la postat , tie nu iti mai raspund , ca nu imi stric weekendul Posted Image  !

Nu am nimic cu nimeni. Nici nu ti-am retinut usernamele de spui ca te-am mai contrazis undeva. Eu am postat la subiect, vezi postul nr 2 din topic. Tu nu realizezi ca e absurd sa-i recomanzi unuia motocicleta din moment ce el intreaba de autoturism. In rest nu te priveste cum asculta fiecare muzica si daca deranjeaza vecinii sau nu. Vezi-ti de gospodaria ta si ai grija sa traiesti bine cu vecinii tai. Eu stiu cum sa ma impac cu ai mei.

Edited by vinciun, 15 January 2022 - 14:22.


#18
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Pentru initiator, putina sistematizare de la unul care a trecut prin asta desi nu chiar foarte recent, lucrurile stau in felul urmator:

1. Cum a spus un coleg, suma e prea mica pentru upgrade, sa nu uitam ca colegul initiator are niste incinte decente de care spune ca e multumit. Cel mai prost lucru in HiFi e acela in care iti faci un upgrade si ti se pare ca suna la fel. Tot timpul vad cazuri, mai ales pe forumurile de afara. Deci fara upgrade de suma, nu are rost, sunt bani cheltuiti. Stiu entuziasmul ala de inceput, de mai mult, dar banii sunt bani si trebuie cheltuiti cu rezultate cat mai bune. Nu strica un pic de rabdare.

2. Pentru sistem de boxe average, nu trebuie facute mari probleme cu amplificarea. Daca nu e o chestiune specifica de nevoie de putere, sunt si variante mai bune decat sh ul OLX, ex un fda chinezesc notoriu. Trebuie respectata proportia de 2 la 1, valoarea incintelor respectiv a amplificarii. Din punctul meu de vedere, nu ti faci probleme cu amplificarea pana la incinte de 1000-1500 de euro deci chiar as face o exceptie de la regula 2 la 1.

3. Trebuie facuta alegerea boxe de podea/boxe de raft/ casti dar in cunostinta de cauza. Parerea mea e ca, traind in Romania, situatia trebuie vazuta intr un mod mai flexibil. Alegerea boxe/casti sa se faca in functie de temperamentul muzical, nu de un standard de civilizatie neunitar. Poti sa ai o conformatie a apartamentului care sa ti permita sa asculti, sau vecini batrani si surzi, sau ma rog, daca te impuie cu manele si ei, nu vad de ce ai avea scrupule. Pana la urma sa se profite de unul dintre avantajele traitului in Romania, daca se poate si unde se poate, fara sa fii nesimtit. Deci de comparat avantaje si dezavantaje boxe versus casti. Eu am spus intotdeauna ca e chestie de temeprament: boxele ofera feeling si scena, castile ofera rezolutie a sunetului. In versusul boxe de raft versus boxe de podea colegul initiator pare sa fi facut alegerea si il inteleg, se asteapta la un upgrade, trebuie calculat avantaje si dezavantaje. Mai usor de integrat cele de raft dar odata integrate, cele de podea pot oferi mai mult, in primul rand bas.

4. Exista DAC pe moment? Daca nu, de vazut problema. Sunt preferate variantele noi de la AVStore celor sh, chiar daca cele ieftine sunt generatii mai vechi , nu o sa faca diferenta audibila. Deci DAC Magic, Fiio sau un Ifi ZEN , varianta buna aceasta din urma si daca apare tentatia castilor fiind si amplificator de casti.

Cam astea pentru inceput insa recomandarea cea mai buna e aceea de a asculta sisteme variate ca sa stii ce te coafeaza .

Edited by audiofidell, 15 January 2022 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate