Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum se face racordarea la gaze a unei case ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
Va rog îmi puteți spune și mie cum se poate face legal și corect racordarea la gaze a unei case?
Am făcut contractul sa îmi tragă conducta de gaze și sa îmi pună contorul,  locuiesc la casă. Totul este aprobat și aștept sa îmi vina și mie rândul. După asta o sa trebuiască sa vin de la contorul de gaze cu o conductă pana la casa și dupa sa fac instalația interioara către aragaz etc..
Cum te uiți din exteriorul curții casa o am situata pe partea stanga. Contorul va fi pus pe partea dreapta la limita cu vecinul din dreapta, asa sunt puși contorii  la toți vecinii, în dreapta proprietăților. O sa trebuiască sa vin cu conducta de gaze în lungul gardului pana în dreptul casei, pozata la baza gardului în exterior (asa mi-a zis persoana care a făcut proiectul pt lucrare) și dupa sa ma ridic cu ea pe verticală cam 2,5....3 metrii, sa merg iar pe orizontală pana la casă,  sa cobor iar pe verticală 2,5....3 metrii și dupa sa întru în casă și sa fac instalația interioară.

Am gradina in spatele casei și trebuie sa las cale de acces din acest motiv și aceasta schemă  de "U" răsturnat a conductei propusa de cel care a proiectat.

Mie mi se pare foarte urât vizual sa am asa o conducta prin aer langa casă. Chiar nu îmi place de nici o culoare.....

Am desenat eu cu roșu cum vrea el sa îmi pozeze conducta de gaze, ca "cică" asa se face, și asa am văzut ca a făcut și la alți vecini.

Întrebarea mea este, nu exista nici o altă posibilitate ca aceasta conducta sa traverseze curtea de pe dreapta pana pe stânga la casă?

Eu ma gândeam la un canal betonat pe sub pământ prevazut la ambele capete cu țevi de aerisire.

In desen vedeți cu albastru varianta mea.

Nu știu legal care sunt regulile intr-o astfel de situație.

Va rog sa ma îndrumați ca să știu ce pot face.

Pentru instalatia de la contor pana la casa inca nu am proiect platit, am doar propunerea acestei variante de lucrare mentionate.

Mulțumesc!

Attached Files


Edited by eugen1985, 14 January 2022 - 15:46.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate si cum vrei tu, dar e mai greu sa ii convingi sa iti aprobe proiectul.

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Exista varianta sa ingropi teava de gaze prin curte: e nevoie de 2 piese numite riser si conducta de gaz speciala pentru a fi ingropata. Conducta se ingroapa direct in pamant, nu e nevoie de sant betonat si aerisire. Este o varinanta mai scumpa decat cea ce ti-a fost propusa, dar cu nimic mai complicata.

Instalatorul in schimb are nevoie de aparatul care sudeaza riserele de conducta si de cel care verifica etanseitatea. Deci e posibil ca cel la care ai intrebat sa nu poata sa iti faca instalatia pentru ca nu are sculele.

Edited by Scurthea211, 14 January 2022 - 15:52.


#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,218
  • Înscris: 11.03.2006
Vrea sa o faca asa, in aer, sa treci pe sub ea? In afara de faptul ca poti sa bati covoarele acolo, sau s-o folosesti ca arac, sunt numai dezavantaje.
Se face cu teava PEHD ingropata in pamant la vreo 90 cm, cu niste nisip pus sub ea. Nu trebuie sa faci canal betonat. Va trebui sa puna un riser la iesirea din pamant. Cea facuta prin aer e metalica si probabil ca e mai simpla varianta asta pentru el.

Edited by cumparator, 14 January 2022 - 15:54.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
fa proiectul ingropat cu teava pehd. poate ma insel, dar din ce imi amintesc avea cam acelasi pret cu teava aeriana.

#6
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Asta înseamnă că pot să vin cu conducta PEHD îngropată de la contor pe langa gard pana la casă nu?

Edited by eugen1985, 14 January 2022 - 16:50.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In 2012 se putea. Eu am teava de gaze ingropata. De fapt, am totul subteran.

#8
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020
Daca conducta de gaze de pe drumul public/privat trece prin fata proprietatii, pe toata lungimea acesteia, nu te obliga nimeni sa faci bransamentul in dreapta. Poti sa il faci si pe partea stanga in cazul in care cutia de gaze se poate monta pe gard.
Deasemenea instalatia de utilizare poate fi ingropata fara nicio problema. De la contor coboara 0.5 cu otel pana in pamant, apoi se continua ingropat pana in locul unde va fi nevoie sa iasa la suprafata.
Solutia propusa de firma poate fi interpretata ca:
-vor sa iti ia cat mai multi bani
-nu au materiale si aparatura ca sa o faca ingropata
-nu pot sa traga instalatia pe partea opusa ca ai stalp electric / gard mobil, fosa.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Spal01, on 14 ianuarie 2022 - 17:07, said:

nu te obliga nimeni sa faci bransamentul in dreapta.

Faci bransamentul conform solutiei din aviz,nimic in plus sau in minus.

#10
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020

 adisz, on 14 ianuarie 2022 - 23:09, said:



Faci bransamentul conform solutiei din aviz,nimic in plus sau in minus.

Pai asta zic. Tu cand faci cerere pentru alimentare cu g.n. poti specifica pe cerere unde vrei sa fie amplasat bransamentul. E si normal sa il amplasezi pe partea cu casa, ca instalatia sa fie cat mai scurta. Iar daca nu sunt conditii pentru realizarea acestuia cum doresti tu, se face pe partea opusa. Poti sa il pui si la mijlocul proprietatii.


#11
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 13.02.2006

 Spal01, on 14 ianuarie 2022 - 17:07, said:

Daca conducta de gaze de pe drumul public/privat trece prin fata proprietatii, pe toata lungimea acesteia, nu te obliga nimeni sa faci bransamentul in dreapta. Poti sa il faci si pe partea stanga in cazul in care cutia de gaze se poate monta pe gard.
Deasemenea instalatia de utilizare poate fi ingropata fara nicio problema. De la contor coboara 0.5 cu otel pana in pamant, apoi se continua ingropat pana in locul unde va fi nevoie sa iasa la suprafata.
Solutia propusa de firma poate fi interpretata ca:
-vor sa iti ia cat mai multi bani
-nu au materiale si aparatura ca sa o faca ingropata
-nu pot sa traga instalatia pe partea opusa ca ai stalp electric / gard mobil, fosa.
Anul trecut am racordat o casa la rosu,si mi-am ales solutia care -mi convenea .In cererea ptr  ATR  alegi  stanga sau dreapta ,care-ti convine.,doar daca va legati din cutia vecinului nu aveti optiune.

Edited by vslmarcel, 15 January 2022 - 16:48.


#12
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Din păcate nu am stiut atunci când trebuia, oricum asta e.... o sa duc câțiva metrii din conducta spre casa, nu e mare paguba, ceea ce ma bucura foarte mult este faptul ca acum știu ca se poate face pe sub pământ, urăsc când oamenii încearcă sa te păcălească doar pentru a pune mana pe bani...


Mulțumesc frumos tuturor, apreciez.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la mine sunt 15m de la gard pana la casa.
am sapat noi santu, ei au venit cu teza, au folosit mufe elctrosudabile. au asamblat teava sus, dupa care au coborat-o in sant.
noi am pus nisipul si am astupat santul.

#14
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 13.02.2006

 eugen1985, on 15 ianuarie 2022 - 19:51, said:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Din păcate nu am stiut atunci când trebuia, oricum asta e.... o sa duc câțiva metrii din conducta spre casa, nu e mare paguba, ceea ce ma bucura foarte mult este faptul ca acum știu ca se poate face pe sub pământ, urăsc când oamenii încearcă sa te păcălească doar pentru a pune mana pe bani...


Mulțumesc frumos tuturor, apreciez.

Si acum puteti face modificare de ATR.Le cereti asta,si va mai intarziati 2-3 sapt.Vecinul meu,unde obtinuse,avea mai putin de 1,5m pana la fosa,de la cutie.A facut modificare si i-au dat pe coltul celalalt ATR.

#15
astrahcdti

astrahcdti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.05.2017

 eugen1985, on 14 ianuarie 2022 - 15:38, said:

Salut,
Va rog îmi puteți spune și mie cum se poate face legal și corect racordarea la gaze a unei case?
Am făcut contractul sa îmi tragă conducta de gaze și sa îmi pună contorul,  locuiesc la casă. Totul este aprobat și aștept sa îmi vina și mie rândul. După asta o sa trebuiască sa vin de la contorul de gaze cu o conductă pana la casa și dupa sa fac instalația interioara către aragaz etc..
Cum te uiți din exteriorul curții casa o am situata pe partea stanga. Contorul va fi pus pe partea dreapta la limita cu vecinul din dreapta, asa sunt puși contorii  la toți vecinii, în dreapta proprietăților. O sa trebuiască sa vin cu conducta de gaze în lungul gardului pana în dreptul casei, pozata la baza gardului în exterior (asa mi-a zis persoana care a făcut proiectul pt lucrare) și dupa sa ma ridic cu ea pe verticală cam 2,5....3 metrii, sa merg iar pe orizontală pana la casă,  sa cobor iar pe verticală 2,5....3 metrii și dupa sa întru în casă și sa fac instalația interioară.

Am gradina in spatele casei și trebuie sa las cale de acces din acest motiv și aceasta schemă  de "U" răsturnat a conductei propusa de cel care a proiectat.

Mie mi se pare foarte urât vizual sa am asa o conducta prin aer langa casă. Chiar nu îmi place de nici o culoare.....

Am desenat eu cu roșu cum vrea el sa îmi pozeze conducta de gaze, ca "cică" asa se face, și asa am văzut ca a făcut și la alți vecini.

Întrebarea mea este, nu exista nici o altă posibilitate ca aceasta conducta sa traverseze curtea de pe dreapta pana pe stânga la casă?

Eu ma gândeam la un canal betonat pe sub pământ prevazut la ambele capete cu țevi de aerisire.

In desen vedeți cu albastru varianta mea.

Nu știu legal care sunt regulile intr-o astfel de situație.

Va rog sa ma îndrumați ca să știu ce pot face.

Pentru instalatia de la contor pana la casa inca nu am proiect platit, am doar propunerea acestei variante de lucrare mentionate.

Mulțumesc!
Sunt si eu cam in aceeasi situatie. Cit te-a costat bransamentul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate