Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vehicul cu daune pe Rarom.ro? Ce înseamnă?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Va salut,

Rog respectuos membrii comunitatii care s-au documentat sau care au experimentat asa ceva sa ma ajute cu cateva raspunsuri in urmatoarea situatie

1. In ce masura o masina este incadrata la daune de catre cei de la rarom.ro si in care situatii nu este semnalata cu daune atunci cand o caut dupa seria de sasiu (VIN)?


2. Spre exemplu, masina poate fi semnalata in platforma rarom.ro cu accident daca a fost "atinsa" in spate?




De ce intreb? Va marturisesc ca am aceste intrebari pentru ca vreau sa cumpar prima mea masina, verific VIN-uri si multe rapoarte RAROM afiseaza la masini raport de dauna (35 lei). Nu am cumparat un astfel de raport, dar evit din start orice masina la care apare mesajul acesta. Ultima explicatie din partea unui vanzator a fost ca masina lui a fost atinsa in spate si de asta are eticheta de dauna la raport.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.rarom.ro/?p=9669


Registrul Auto Român oferă clienților săi, începând de astăzi, date despre daunele vehiculelor înmatriculate în România. Mai exact, în doar câteva minute, puteţi afla informaţii despre majoritatea vehiculelor pentru care au fost înregistrate oficial, la societățile de asigurări, avarii produse pe teritoriul României.

Acest lucru este posibil prin intermediul aplicaţiei Istoric Vehicul, disponibilă pe site-ul oficial al instituţiei, www.rarom.ro.
Registrul Auto Român vine astfel în sprijinul clienţilor săi care vor să cunoască cât mai multe informaţii despre vehiculul de care sunt interesați.
Acest lucru este posibil ca urmare a informaţiilor pe care le primeşte RAR de la partenerii specializaţi care colectează date de la societăţile de asigurare şi atelierele de reparaţii autorizate.
Astfel, la interogarea prin aplicaţia Istoric Vehicul, împreună cu informaţiile oferite gratuit de RAR (de exemplu valoarea indicată de odometru) se precizează şi faptul că pentru acel vehicul există disponibil un istoric de daune, care poate fi oferit contra cost.
Tariful este de 35 de lei şi se achită online.


Traducere

Nu conteaza unde a fost atinsa, aia e vorba de samsar, daca a fost reparata pe canal oficial normal, ar trebui sa apara.

Daca a sudat unu juma de dacie la juma de Audi nu apare nimic.

Deci ia un mecanic bun, il platesti, te ajuta el cu alegerea masinii si cu verificarea ei.

Daca esti oltean, mai precis craiovean, te pot ajuta cu ceva sfaturi si trimiteri pe la prieteni cu service.

Ce buget ai, ce masina vrei ?

Edited by waterman, 14 January 2022 - 12:38.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Mașină și femeie nelovită mai greu de găsit....

Nu stiu cum se face raportul ala dar eu stiu ca am facut RAR-ul masinii mele cu portiera dreapta spate lovita si nu apare acest lucru la verificare. De reparat am reparat-o dupa ce am inmatriculat-o.

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2022 - 12:32, said:

Na, ca a zis olteanu'.

Edited by December, 14 January 2022 - 12:34.


#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Tot ce se repara pe RCA si CASCO este raportat in RAROM - daca iti faci masina pe banii tai nu apare acolo :)  De obicei aia sunt soferii vinovati...

#5
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
@waterman - momenan bugetul este de 3500-4500 euro si caut berlina din grupul VAG
1.6 MPI
Euro 5
Manuală
+2011
fără accidente

@GICA_Contras - utilă informație, mulțumesc mult

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu prea bate +2011 cu 4500 dar poate gresesc eu

Eu te-as indruma spre o japoneza, dar na, de gustibus

Daca ai noroc gasesti un Lancer frumos cu motor de 1.5 sau 1.6, dar cam 2008, nu prea ai buget de 2011

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006

View PostGlCA_Contras, on 14 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Tot ce se repara pe RCA si CASCO este raportat in RAROM - daca iti faci masina pe banii tai nu apare acolo Posted Image  De obicei aia sunt soferii vinovati...
Doua reparatii pe CASCO (un parbriz inlocuit - 400 lei, apoi toata partea din fata distrusa de un caine - 6.000 lei in 2012), raspunsul RAROM: Vehiculul cu numărul de identificare xxx nu figurează în baza de date a RAR la data de 14.01.2022 12:33:36.

Edited by misusumi, 14 January 2022 - 14:15.


#8
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007
Pe a mea mi-a șters-o careva în parcare și am vopsit bara pe RCA-ul lui, iar reparația apare în raportul de la RAR, deci chiar și genul ăsta de incidente minore sunt raportate acolo. Un indicativ bun ar fi costul reparației, dar și ăla poate fi înșelător că sunt mașini unde numai farurile costă cât un Golf din 2008.

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Post0v1d1u, on 14 ianuarie 2022 - 14:11, said:

Pe a mea mi-a șters-o careva în parcare și am vopsit bara pe RCA-ul lui, iar reparația apare în raportul de la RAR, deci chiar și genul ăsta de incidente minore sunt raportate acolo. Un indicativ bun ar fi costul reparației, dar și ăla poate fi înșelător că sunt mașini unde numai farurile costă cât un Golf din 2008.
Si valoarea daunei e cu cantec, daca se face reparatia pe CASCO pun aia si apa cu care s-a spalat mecanicul pe maini. :) Oricum daca apare dauna la RAR sigur a fost facuta cu acte la un service cat de cat OK, ramane de verificat cu cineva care se pricepe ce e acolo. Eu am vrut sa iau o masina care parea revopsita pe o parte si la spusele proprietarului era doar o chestie minora, dar la service cand au ridicat-o era jale pe dedesupt.

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostGlCA_Contras, on 14 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Tot ce se repara pe RCA si CASCO este raportat in RAROM - daca iti faci masina pe banii tai nu apare acolo Posted Image  De obicei aia sunt soferii vinovati...

Si daca iti sare o pietricica de pe sosea si iti distruge parbrizul? cine e vinovat? Si cine plateste? ca nu toti au casco. Daca iti apare in cale un animal salbatic de pe camp, sau chiar un bolovan de gheata mai mic si iti distruge bara din fata, daca vine un prost si iti rupe oglinda si nu mai este prins niciodata, daca unul iti zgarie masina in parcare si pleaca. Cam multe posibilitati pentru a NU generaliza ca aia vinovati isi repara singuri masinile

#11
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006
Pietricica si animal salbatic, exact ce am patit eu. Reparatii pe CASCO in service agreat de asigurator.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postomulbunlatoate, on 14 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Nu am cumparat un astfel de raport, dar evit din start orice masina la care apare mesajul acesta.
Asta e gresala ta - o sa eviti masinile cu istoric si o sa dai de cazane cu sute de mii km si daune ascunse!

Masinile sunt de 2 feluri: masini care au fost lovite si masini care vor fi lovite!

Masina se verifica cu un mecanic bun si daca nu a avut daune structurale totul este ok. Mecanicul trebuie sa iti spuna asta, nu un raport (care de cele mai multe ori este oricum incomplet).

#13
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 07.09.2005
Am avut din 2015 , 3 “incidente” toate rezolvate pe casco din motivele ( cronologic) caine, pietre si City Insurance si apar toate cu sumele aproximative.

Edited by mihailco, 14 January 2022 - 17:28.


#14
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Am fost lovit in spate in 2018. Am primit bani de la rca-ul vinovatului pt reparatii in regie proprie. Accidentul nu apare pe raportul de la rarom

#15
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Absolut toate daunele ar trebui să apară la Rarom. Nu e mare brânză. Din câte știu, daunele care ar trebui să producă îngrijorare sunt acelea la "Elemente de siguranţă / Structură rezistență", sunt enumerate în raportul Rarom.
În rest, chiar nu contează.

#16
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu nu te inteleg. Vrei sa dai 4000Eur pe masina si te uiti la 35 lei?
Zi mersi ca apare cu daune la RAR, inseamna ca a fost reparata pe cale oficiala, nu in curte; macar atat.
Descarca un raport, verifica si pe un site gen carvertical si n-o fi capat de lume sa dai 100 lei pentru o verificare a unei masini. Mai pui 200-300 pentru verificare in service daca ajungi in punctul ala si abia daca ajungi la un cost de aproape 3% din valoarea masinii. Mult tare...ce sa zic.

Edited by mannyx92, 14 January 2022 - 18:42.


#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postomulbunlatoate, on 14 ianuarie 2022 - 12:25, said:

dar evit din start orice masina la care apare mesajul acesta. Ultima explicatie din partea unui vanzator a fost ca masina lui a fost atinsa in spate si de asta are eticheta de dauna la raport.

Dacă mașina are peste 3 ani, probabilitatea ca să fi fost cel puțin o dată reparată e de 90%. Dacă în raportul Rarom nu sunt semnalate daune la structura de rezistență sau la sistemele de siguranță (adică airbag-uri, centuri etc), atunci mașina e good to go. Înseamnă că a fost reparată pe căi OFICIALE, nu în spatele blocului.
Dacă vezi o mașină fără istoric, atunci ar trebui să-ți pui semne de întrebare. De obicei mașinile cu istoric pe Rarom au și carte service, adică nu s-a umblat cu sârmă pe la ea sau cu kit.
Mă rog, dacă vrei siguranță 100%, mașină nouă nene.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Romanu nu vrea masina cu carte service si istoric atestat, el vrea chilipr SH ca nou garantat de samsar... RAROM e teapa. El se orienteaza dupa stele ca sclipesc frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate