Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Impozitarea curentului pt EV si controlul puterii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postradunic, on 14 ianuarie 2022 - 12:08, said:

Cînd vei avea baterii mari ce aduni într-o noapte nu va mai fi de mare ajutor.
Gresit.
Nu conteaza marimea bateriei.
Ce aduni intr-o noapte trebuie sa-ti ajunga pentru cat ai de calatorit in ziua urmatoare.
Am scris mai sus. La 10A / 230V (2.3 kW) adaugi 10 - 15 Km autonomie in fiecare ora de stat la incarcat.

Edited by kolfleading, 14 January 2022 - 12:22.


#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunderb, on 14 ianuarie 2022 - 11:53, said:

Daca nu te deranjaza ca intreb, ce gasesti fantezist?
Premizele, convergenta aia de care ziceam sau concluzia?
Daca scoti din context, da, temerile tale sunt justificate. Dar daca te uiti la istoria speciei noastre vei observa o autobalansare sociala. Gandeste-te ce gandeau "vrajitoarele" pe vremea inchizitiei. Si totusi, suntem azi aici, pentru ca societatea are tendinta sa se auto-corecteze in caz de devieri spre extreme. Toate regimurile autoritare si totalitare au cazut la un moment dat pentru ca pur si simplu nu sunt sustenabile. Trebuie un oarece control, altfel ar fi anarhie/haos, toata smecheria e sa gasesti compromisul care functioneaza pentru toata lumea.

Pana cand nu vom avea surse eterne de energie ieftina, nepoluanta si abundenta, o rationalizarea puterii consumate este absolut necesara. Consumerismul fara frontiere inseamna moartea noastra, ca specie.

Ce se inatmpla acum sunt doar teste de reglementare a noii ordini mondiale in ceea ce priveste transportul. Este si firesc sa trecem printr-o perioada "tulbure" de tranzitie. Nici o schimbare capitala nu s-a facut fara sacrificii in istorie.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCourage, on 13 ianuarie 2022 - 23:36, said:

Se numeste investitie, dar unii isi permit, altii nu.
Mai multi, toti fac calcule ca se amortizeaza in 20 de ani, dar

lipsă de educație financiară!
investiția o faci ca banii să nu mucegăiască
deci dai 30.000 de lei pt ca să nu mai plătești 500 lei/factură, plus că 9 luni/an aduni alți kWh pe care îi vei folosi noaptea și iarna (deci un câștig net/an de cam 6000 de lei, zic și io grosso-modo)

dacă ții 30000 lei în bancă, cu 1,5% dobândă/an obții 450 lei, minus 10% impozit = 405 lei

despre diferența asta 6000 vs 400 lei e vorba, nu despre recuperare investiție...

#40
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postgushpi, on 14 ianuarie 2022 - 13:13, said:


lipsă de educație financiară!
investiția o faci ca banii să nu mucegăiască
deci dai 30.000 de lei pt ca să nu mai plătești 500 lei/factură, plus că 9 luni/an aduni alți kWh pe care îi vei folosi noaptea și iarna (deci un câștig net/an de cam 6000 de lei, zic și io grosso-modo)

dacă ții 30000 lei în bancă, cu 1,5% dobândă/an obții 450 lei, minus 10% impozit = 405 lei

despre diferența asta 6000 vs 400 lei e vorba, nu despre recuperare investiție...

Corect in teorie dar cum procedezi cind in toiul verii te loveste  o furtuna cu piatra de 5cm in diametru , cind  amortizezi tu investitia , eu n-am gasit solutie ?

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postciine, on 14 ianuarie 2022 - 13:21, said:

eu n-am gasit solutie ?
Se cheama "asigurari"?

#42
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Se cheama "asigurari"?

Da bine , dupa ce ca se amortizeaza greu  mai imparti banii cu asiguratorul .
N-am reusit sa asigur o casa in munte  impotriva fulgerului  pe motiv ca ei nu au asa ceva in schema. Tu ai avut in mana un contract de asigurare sa-l citesti sa-l intelegi  ca e o mare teapa?

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu cu ce asiguratori discuti tu si ce conditii ai sau nu ai.
Casa/lucrurile se asigura pentru diverse lucruri, mai mult sau mai putin previzibile, inclusiv dezastre naturale.

Ideea de baza este ca poti sa iti protejezi investitiile.

#44
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2022 - 13:13, said:

Consumerismul fara frontiere inseamna moartea noastra, ca specie.
Asta doar din lipsă de imaginație și perspectivă!
Nu a ta, a "decidenților" care flutură lozinca asta.
Noi nu suntem nici măcar la Kardashev I, nu folosim energia întregii planete, suntem departe de asta. Dar fluturăm glume cu "epuizarea resurselor" și alte aiureli gretistice.

Edited by garett, 14 January 2022 - 14:59.


#45
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2022 - 13:13, said:


Daca scoti din context, da, temerile tale sunt justificate. Dar daca te uiti la istoria speciei noastre vei observa o autobalansare sociala. Gandeste-te ce gandeau "vrajitoarele" pe vremea inchizitiei. Si totusi, suntem azi aici, pentru ca societatea are tendinta sa se auto-corecteze in caz de devieri spre extreme. Toate regimurile autoritare si totalitare au cazut la un moment dat pentru ca pur si simplu nu sunt sustenabile. Trebuie un oarece control, altfel ar fi anarhie/haos, toata smecheria e sa gasesti compromisul care functioneaza pentru toata lumea.

Pana cand nu vom avea surse eterne de energie ieftina, nepoluanta si abundenta, o rationalizarea puterii consumate este absolut necesara. Consumerismul fara frontiere inseamna moartea noastra, ca specie.

Ce se inatmpla acum sunt doar teste de reglementare a noii ordini mondiale in ceea ce priveste transportul. Este si firesc sa trecem printr-o perioada "tulbure" de tranzitie. Nici o schimbare capitala nu s-a facut fara sacrificii in istorie.

Pai nu era mai simplu sa se faca putin mai pe fata totul?
Ca asa ne costa mai mult regia decat piesa. Mai mult ambalajul decat pastila dinauntru.
E amara dar mori daca n-o iei. Si gata.
S-a mai procedat asa si n-a iesit rau.
Ce ziceam eu la inceput n-a iesit prea bine.

Dar nu ti se pare ca sunt cam multi care fac piggy-back pe diverse probleme ajungand ca mai devreme sau mai tarziu sa le deturneze si sa le tina undeva in aer ca sa aiba ce arata oricand e necesar?
Ca mie cam asa mi se pare.

Cam ca aia care strang bani pt operatie dar nu se mai opereaza niciodata ca dupa aia nu mai vin banii.

Cam asa si cu tranzitia asta.

Legat de consumerism in general, imi pare sau sa te contrazic dar consumam din ce in ce mai multa energie pt din ce in ce mai putine beneficii reale de pe urma ei.
90% se duce pe aparente stupide.

Eu zic ca e un filon bun si al naibii de usor de sapat.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 14 ianuarie 2022 - 14:59, said:

Asta doar din lipsă de imaginație și perspectivă!
Eu ii spun "lipsa de leadeship".
Natura umana se opune intrinsec oricaror schimbari de rutina, mae ales daca noua rutina implica iesirea din "comfort zone". In lipsa unui leadeship care sa urmareasca progresul in general, ca specie in particular, ajungem la extinctie cu certitudine.

Masura de fata nu e populara cu certitudine dar e necesara in conditiile curente.

Daca o sa continuam sa ardem petrol, murim. Daca o sa folosim masini electrice dar producem electricitate cu petrol, murim. Care e solutia? Sincer, ce se propune in topicul de fata (OP) este un compromis care poate da rezultate pe termen mediu (30-50 de ani?), pana cand o sa fim in stare sa producem energie curata si multa intr-un mod sustenabil (fuziune?).

View Postunderb, on 14 ianuarie 2022 - 15:05, said:

Cam ca aia care strang bani pt operatie dar nu se mai opereaza niciodata ca dupa aia nu mai vin banii.
In orice tranzitie vor fi unii care vor castiga indecent de multi bani. Pentru o anume parte a "oamenilor de afaceri" razboiul si instabilitatea au fost cele mai prospere situatii, asadar este si firesc sa vrea sa vireze situatia intr-un mod favorabil lor.

Stiu ca suna ca un cliseu dar nu poate fi lumina fara intuneric. E vorba de unde tragi linia care asigura balansul.

#47
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
De ce "murim" dacă ardem petrol??
Hai, că înțeleg demersul electrificării ca reducere a complexității și ca pas spre mașina autonomă dar de unde și până când fatalismul ăsta "the sky is falling"?

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 14 ianuarie 2022 - 15:13, said:

De ce "murim" dacă ardem petrol??
Desi nu e topicul potrivit, am sa raspund (desi putem sa ne mutam cu discutia in topicuri dedicate de clima).
Schimbarile climatice din ultimii ani nu sunt suficiente pentru a sustine o reducere drastica a gazelor cu efect de sera? Nu vorbesc de faptul ca iernile nu mai sunt ierni si ca verile ne topim in zonele de ses din clima continentala.
Uita-te la tornade si furtuni devastaoare, inundatii, calduri extreme. Poate ca nu sunt toate cauzate de noi, dar in mod cert avem o contributie semnificativa la accelerarea deprecierii climatice. Cat timp ardem chestii si eliberam CO2-ul in atmosfera fara sa il consumam - viitorul este cert.

Ma rog, fiecare poate sa vina cu ce teorii ale conspiratiei vrea si sa isi aleaga cercetatorii si articolele din care se alimenteaza cu date. Este o lume libera ... dar in cazul in care mi se cere votul pe tema asta, la nivelul de cunostinte pe care il am si asa cum pot eu sa procesez datele cu pricina, eu votez pentru minimizarea emisiilor de CO2. Fara discutie.

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-am nicio problema nici cu omul potrivit la locul potrivit si cu ce castiga cu ocazia asta nici cu drumul spre lumina in care mai iei ocazional o gura de asfalt ca nu prea vezi pe unde mergi.
Problema era, dupa cum am scris, cu deturnarea problemelor si cu tinutul pe loc pt a putea fi mulse cat mai mult.


View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2022 - 15:11, said:


In orice tranzitie vor fi unii care vor castiga indecent de multi bani. Pentru o anume parte a "oamenilor de afaceri" razboiul si instabilitatea au fost cele mai prospere situatii, asadar este si firesc sa vrea sa vireze situatia intr-un mod favorabil lor.

Stiu ca suna ca un cliseu dar nu poate fi lumina fara intuneric. E vorba de unde tragi linia care asigura balansul.


#50
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2022 - 15:21, said:

Schimbarile climatice din ultimii ani nu sunt suficiente pentru a sustine o reducere drastica a gazelor cu efect de sera?
Nope, not really.
Clima e o chestie ciclică, îi explicam altcuiva pe alt topic ce surprins ar fi fost de temperaturile de iarnă în Carbonifer.
Dpmdv e multă propagandă, mult heirupism și puțină știință REALĂ nu "politically correct" în povestea asta.
Plus, invariabil, o bună ocazie de a câștiga (mulți) bani...
Gata, las offtopic-ul, ai dreptate, nu e locul potrivit.


#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgarett, on 14 ianuarie 2022 - 15:32, said:

Dpmdv e multă propagandă, mult heirupism și puțină știință REALĂ nu "politically correct" în povestea asta.
https://www.biodiver...matologist.html

View Postgarett, on 14 ianuarie 2022 - 15:13, said:

De ce "murim" dacă ardem petrol??
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lYvQNon4aLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postkolfleading, on 14 ianuarie 2022 - 15:54, said:

OK, noted, îmi fac un coif când ajung acasă, n-am staniol la birou!

#53
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View Postunderb, on 14 ianuarie 2022 - 10:19, said:

"The technology enacted also enables the rationing of electricity for EV charging because the government can decide when and if an EV can be charged, plus it also allows the EV battery to be drained into the grid if required"

Aia in Kazahstan au blocat retragerile de numerar din bancomatele in timpul protestelor. De ce? Asa, doar pt ca au putut.



Cu riscul de a fi ridiclizat pt ca poate bat cam departe cu unele chestii observ o convergenta care, daca e reala, nu prea duce intr-un loc bun.

Masina o vei incarca doar cand ti se va da voi. Te vei deplasa doar cand si daca vei fi lasat. Cat timp totul e ok, vei fi lasat. Plus ca mobilitatea personala pe distante mai lungi oricum nu e privita cu ochi f buni. Bicicicleta, transport in comun, car sharing.

Numerarul are zilele numarate. Vei avea acces la bani cat timp totul e ok. Altfel, te poti trezi ca nu poti accesa mai mult de x lei/zi din propriul cont. Asta daca ii poti accesa si pe aia.

Detinerea de pamant arabil, din nou, e vazuta cu ochi rai. Deja s-a dat(?) legea care iti interzice sa cumperi pamant daca nu faci dovada ca ai experienta de x ani in agricultura.

Exploatarea propriei paduri e din ce in ce mai problematica.

Cresterea de animale in gospodarie e privita cu ochi rai si se incearca in fel de fel de moduri (momentan) descurajarea ei. Vezi topicul "Crestem porci in ilegalitate?"
Tot bazaiau sa iti taxeze oul facut de gaina ta si alte prostii din astea.
Plus gripa aviara, pesta porcina si restul...

Toate lucrurile par sa duca spre o societate in care traiesti pe principiul "just in time" in care ai acces la ce ai nevoie cand ai nevoie dar autonomia ta maxima e de cateva ore sau cateva zile in cel mai fericit caz. In caz ca totul e bine.

Rezervele de orice fel (financiare, energetice, alimentare) si mai ales cele regenerabile (padure, pamant, animale) vor fi din ce in ce mai greu de detinut in caz ca le ai deja, de procurat in caz ca vrei sa le ai si de exploatat pt consum propriu sau de valorificat.

Pe scurt, cat e bine, e perfect. Dar in caz de ceva, orice, te trezesti in 2 timpi si 3 miscari fara acces la bani, fara acces la transport, fara acces la energie.
Adica in curul gol, in frig, pe jos si cu burta goala.

Adica fix necesitatile de baza.

Daca stai stramb si judeci drept intotdeauna ai avut iluzii mai multe decat drepturi, insa iluziile cu care ai trait toata viata ajungi sa nu te gandesti la ele. Cu timpul avem gura mai mare asa ca e mai greu sa ne fie taiate din ele (iluziile). Scenariile tale apocaliptice nu sunt parctice deoarece genereaza deranj, borcanul cu miere prinde mai multe muste asa ca iluziile iti vor fi menajate. Vei folosi toata viata smartfone si nu te vei lovi de scenarii apocaliptice de tipul iti blocheaza tara terminalul (desi poate), iti dezinstaleaza play aplicatiile (desi poate) sau iti blocheaza banca contul (desi poate), tot asa vei folosi EV-uri fara mari probleme cat timp vei trai si vei avea mai multe iluzii decat aveai in urma cu 10 ani, 100 ani sau 1000 ani.

#54
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tu incui usa la acasa?
Care sunt sansele sa intre un strain fix la tine in casa?


Dar daca n-ar mai incuia nimeni usile ce zici, ar creste numarul de spargeri?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate