Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#73
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
deci peste 300 kwh consumati in 2021 anul asta se va plati pretul dat de furnizor (1,x lei/kwh), chiar daca iti restrangi consumul si te-ai incadra in plafon. Si de abia in 2023 furnizorul face o regularizare in sensul asta - sa recalculeze la pretul plafonat. iar daca te muti intre furnizori, doar ala din febr 2023 va face asta, si doar pentru perioada de cand te-ai mutat la el

Edited by SwatKat, 17 March 2022 - 23:13.


#74
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postbbseptik2017, on 10 februarie 2022 - 09:28, said:


Bine macar ca ai primit factura. Mie mi-au stornat 2 facturi si o astept si pe a 3-a de vreo 2 saptamani. Nu-i bai, vin ele pana la sfarsitul lui martie, cand se termina compensarea. Daca nu, mai sunt si lunile aprilie, mai, iunie. E timp sa vina si facturile.. Posted Image
Eu le-am primit pe toate 3. Două din 1 martie, o alta din 3 martie.
Mă uit pe ele și nu pricep nimic, din cea de pe 3 înțeleg că sunt de plată 113 lei. Ok.
Regularizarea a fost prin noiembrie, primit în ianuarie factură de vreo 400 de lei.

Voi înțelegeți ce pisicii mă-sii au făcut ăștia? Că blondă nu-s, dar acum mă simt mama lor.

Attached File  IMG_20220318_155112.jpg   228.02K   63 downloads

#75
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 13.05.2003
Mie îmi da in continuare "factura nu exista". Data scadenta pe 26.03

#76
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Eu nu inteleg cum de primiti voi regularizare la certificate verzi!!! Eu nu am primit niciodata la Electrica!!!!!!!!!!!

#77
gabiturcu2018

gabiturcu2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.09.2019

View Postgab-riel, on 06 martie 2022 - 23:24, said:

Salutare, mama mea vrea sa treaca la hidroelectrica dupa ce eon a marit tarifele fara sa o anunte(cum au facut si cu mine, au dat vina pe posta romana, ei au trimis notificarea dar posta romana nu a predat scrisoare...). Vreau sa stiu daca merita sa treaca la hidroelectrica, factura ei e cu totul diferita de a mea, apar multe chestii noi, corectii(la ce? daca au masurat indexul), er inductiva masurata este 199 iar corectia 1554. Atasez ultima factura. Din cate stiu de la mama, pe proprietatea ei este un stalp cu un transformator si ea trebuie sa plateasca toate pierderile, asa a facut de mai bine de 10 ani, mie mi se pare putin ciudat.

Precizez ca nu are mari consumatori, o lada frigorifica, un congelator, un frigider, un radiator electric pentru a incalzi o camera de 20mp destul de izolata, maxim 10 becuri, o masina de spalat, doua telefoane, o tableta si un macbook air. Eu am mai multi consumatori in casa si consum 300kwh nu 3000kwh pe luna.

In unele veri nu sta nimeni acolo si merge doar un bec, consumul scade cu maxim 20%.

Din câte știu eu, consumatorii casnici plătesc doar energia activă. Reactivă, capacitivă și inductivă, doar ceilalți.
Consumul mi se pare uriaș pentru consumatorii respectivi! Lada aia frigorifică o fi veche și o fi absorbind la greu din rețea?
Merită să treacă la Hidroelectrica, dpdv al prețului.
Treaba cu stâlpul și cu trafo nu miroase deloc bine. Primește cumva chirie pentru ele de la distribuitor?

#78
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View PostYo-carman, on 31 ianuarie 2022 - 16:55, said:

Astăzi a venit un coleg ingrozit de noul plan tarifar al Enel.
De la 1 aprilie: aproape 1.37lei/kW fără taxe și accize. Preț fix 12 luni.
El este ingrozit? Eu am primit 'oferta' de la Electrica cu 1.49 lei/kwh, fara taxe si accize, iar o ruda are un tarif de 3.8 lei/kwh!!!

#79
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Probabil își merită soarta dacă n-a trecut încă la Hidroelectrica. Mai are timp până la 31 martie...

#80
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011
Romania liberala,eu am 1,25 la enel in oferta standard,la ultima factura cu plafonare am platit 0,77bani

#81
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
am inteles ca macaronarii au inchieiat anul pe pierdere....ce m-as bucura!Au cumparat pachetul majoritar pe 3 lulele...de fapt asa li s-a dat de ,,guvernantii '' de la vremea aia.

#82
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrickysyv, on 23 martie 2022 - 21:47, said:

Probabil își merită soarta dacă n-a trecut încă la Hidroelectrica. Mai are timp până la 31 martie...

Am vazut si eu fabulaosa oferta dela Hidroelectrica cu 0.25 lei/kwh. E pe bune? Adica se poate si impelemnta sau e doar reclama
Stiu  pe cineva care incercat sa isi faca de prin ianuarie abonament si dupa doua luni de la semnarea contractului nu reusise sa treaca la ei, asa ca si-a bagat picioarele si a incheiat cu Enel.

#83
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Este pe bune. Platforma este funcțională și în câteva minute ai contract cu hidro, cu intrare în vigoare în 21 de zile.

#84
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Si pe mine ma bate gandul sa trec la Hidro dupa ce am primit ca se scumpeste abonamentul + tariful la curent.
Dar intrebarea mea este

cei 0,80 Ron/Kw include si abonamentul zilnic sau abonamentul va fi adaugat separat?
Ca daca da pentri 0,72 Ron/kw ma mut pe hidro....

#85
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Abonamentul zilnic este altceva și nu face parte din prețul kilowatului.

#86
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007

View Postcraciuncostel, on 05 aprilie 2022 - 15:06, said:

Abonamentul zilnic este altceva și nu face parte din prețul kilowatului.

Si eu asa m-am gandit , am sunat de curiozitate la enel si ei zic ca 0,80 inclunde si abonamentul zilnic :D

#87
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostHeavyd, on 05 aprilie 2022 - 19:02, said:



Si eu asa m-am gandit , am sunat de curiozitate la enel si ei zic ca 0,80 inclunde si abonamentul zilnic :D
Au mințit, abonamentul nu e inclus în plafonare!

#88
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009
Am si eu o nelamurire pe care nu o inteleg deloc.Eu dau citirea de contor in fiecare luna din luna noiembrie si pana martie am platiti conform contorului citit.In luna martie toate facturile din noiembrie si pana in martie s-au stornat , tot in aceeasi luna vine o factura in care imi zice ca s-a platile stornate au intrat ca plata pe luna pe intervalul octombrie 04.10.2021-24.10.2021.Acum mi-a venit o factura pe perioada  25.10.2021-29.03.2022 adica 1015 kWh la pretul unitar de 1.6 . Ce nu inteleg de ce au stornat platile alea si le-au bagat in luna octombrie in conditiile in care eu dadeam citirea de la contor (presupun cand dai citirea platesti cat ai consumat) si vine cu pretul de 1.6 din anul trecut.Cine ma poate ajuta ?

Attached Files



#89
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
S-a încheiat ciclul de facturare 1 noiembrie - 31 martie. Cine a depășit plafonul la gaze și electricitate va plăti compensarea primită. Acu nu este normal să fie facturat la noul preț toată perioada.

#90
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postaris86, on 07 aprilie 2022 - 09:05, said:

S-a încheiat ciclul de facturare 1 noiembrie - 31 martie. Cine a depășit plafonul la gaze și electricitate va plăti compensarea primită. Acu nu este normal să fie facturat la noul preț toată perioada.
Eu am platit pe toata perioada in fiecare luna dupa citirea contorului ,inteleg ca daca am declarat mai putin se plătește diferenta dar ei au facut calculul pt toata perioada la pretul de 1.6 iar sumele ce le-am platit pt perioada asta le-au bagat pt perioada 03.10.2021-24.10.2021. Am facut si sesizare la ANRE.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate