Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#55
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Astăzi a venit un coleg ingrozit de noul plan tarifar al Enel.
De la 1 aprilie: aproape 1.37lei/kW fără taxe și accize. Preț fix 12 luni.

#56
iulyy4ever

iulyy4ever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2018
Am intrat din curiozitate la Engie și aparent "oferta" lor este la 3.3 lei /kWh pentru contractele noi.

#57
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pentru cine a făcut contract online pe site-ul Hidroelectrica, știți cumva cât durează până se realizează portarea? Te anunță cineva? Unde raportezi indexul contorului, tot la furnizorul existent?

#58
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019
Cel mai bine e sa trimiti indexul contorului, via email, la: (1) furnizorul vechi, (2) distribuitor, (3) furnizorul nou. Nu costa nimic, nici macar mult timp.
Astfel, oricare din ei ar emite factura (furnizorul vechi sau nou), nu va putea pretinde ca n-a avut indexul. :D

#59
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Hidroelectrica oricum nu baga în seama indexul trimis de client. Prea putini sunt cei care se pot lauda ca au reușit.

On, ne obișnuim cu preturile noi, viitorul suna scump.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a scos la vânzare pachete de energie cu livrare în anul 2024. Le-a vândut pe toate, la prețuri mai mari decât cele solicitate. https://www.economic...024_557972.html

#60
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Stau si ma uit ca bou la factura si nu pricep, bine nici nu mi-am batut capu pana acum prea tare.
Am rasfoit acum legea , parnaia de lege in care cica se face compensarea cu maxim 0,291 lei/kWh, mafioteala, pai cine e prost sa compenseze maxim, evident ca vor compensa minim...
Buun, apoi mi-a dat cu virgula pretul de la 1.02 care e dublu, nu retin sa fi semnat vreun aditional la contract, deci a fost unilaterala modificarea. Nu-i bai, o reglam .
Apoi ma uit la compensare si vad ca au taiat din pret 0,075 lei /kWh, adica exact ce spuneam, or fi idioti sa compenseze maxim, 0,291 lei/kWh , compenseaza si ei un 25% asa, ca sa fie bine la companie.
Respecta legea ? Respecta !
Chapeau !
Da e bine, romanii e multumiti, stau la caldurica, baga o pacanea, sparg o seminta, viata e usor !
Nu mai e mult si....ii voteaza iar pe competenti !

#61
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

 __-__, on 09 februarie 2022 - 21:40, said:

Stau si ma uit ca bou la factura si nu pricep, bine nici nu mi-am batut capu pana acum prea tare.
Am rasfoit acum legea , parnaia de lege in care cica se face compensarea cu maxim 0,291 lei/kWh, mafioteala, pai cine e prost sa compenseze maxim, evident ca vor compensa minim...
Buun, apoi mi-a dat cu virgula pretul de la 1.02 care e dublu, nu retin sa fi semnat vreun aditional la contract, deci a fost unilaterala modificarea. Nu-i bai, o reglam .
Apoi ma uit la compensare si vad ca au taiat din pret 0,075 lei /kWh, adica exact ce spuneam, or fi idioti sa compenseze maxim, 0,291 lei/kWh , compenseaza si ei un 25% asa, ca sa fie bine la companie.
Respecta legea ? Respecta !
Chapeau !
Da e bine, romanii e multumiti, stau la caldurica, baga o pacanea, sparg o seminta, viata e usor !
Nu mai e mult si....ii voteaza iar pe competenti !

Bine macar ca ai primit factura. Mie mi-au stornat 2 facturi si o astept si pe a 3-a de vreo 2 saptamani. Nu-i bai, vin ele pana la sfarsitul lui martie, cand se termina compensarea. Daca nu, mai sunt si lunile aprilie, mai, iunie. E timp sa vina si facturile.. Posted Image

Edited by bbseptik2017, 10 February 2022 - 09:29.


#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
https://forum.softpe...4#entry28789659

#63
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Tot rasfoind factura am gasit niste kWh facturati la 1,104 lei bucata, nu era plafonat pretul la 1 leu ?

#64
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,470
  • Înscris: 29.10.2007

 rickysyv, on 01 februarie 2022 - 19:45, said:

Pentru cine a făcut contract online pe site-ul Hidroelectrica, știți cumva cât durează până se realizează portarea? Te anunță cineva? Unde raportezi indexul contorului, tot la furnizorul existent?

Ex-client Cez în Craiova. Duminică, 6 februarie, m-am înregistrat pe site la Hidroelectrica pentru contract. Am primit imediat contract semnat pe e-mail. Termen de realizare a modificării trecut în contract : 6 zile. De ieri în aplicația Cez apare că la adresa mea nu mai au contract în vigoare. Contractul la Cez era pe numele vechiului proprietar. Azi Cez a emis factura de regularizare finală. S-au mișcat repede.

#65
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
13,86 lei/mc la factura pe ianuarie.
1,279 lei/kwh
Engie FUI pret neplafonat si necompensat. Jaf armat!

Plafonat si compensat
3,05 lei/mc
0,28 lei/kwh

Edited by jonnie007, 16 February 2022 - 22:05.


#66
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Azi am primit contractul la Hidro, mutarea estimata in 10 martie.
A fost hilar la ..elatii cu clientii cez, duduia cica " tariful a ramas acelasi, pretul s-a schimbat".
Vai de viitoru tarii asteia !

#67
valyvis100

valyvis100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2022
Și mie îmi spunea cez-ul ca o sa regret plecarea la nova pentru ca vor scădea preturile.
Asta acum un an.

#68
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007
Azi am primit si eu "oferta" Enel avand in vedere ca in 2-3 luni imi expira contractul :
0.49 lei/zi abonamentul,
0.955 lei/zi Kwh
Pretul nu include accize , taxe sau  "compensatia"

Liberalizarea la energie , afost dfe real ajutor.

#69
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005

 Lucaciu, on 17 februarie 2022 - 18:15, said:

Azi am primit si eu "oferta" Enel avand in vedere ca in 2-3 luni imi expira contractul :
0.49 lei/zi abonamentul,
0.955 lei/zi Kwh
Pretul nu include accize , taxe sau  "compensatia"

Liberalizarea la energie , afost dfe real ajutor.

Fix oferta asta o am eu, acelasi lucru primit pe mail.
Stau si ma intreb de ce dracu ne-am stresat sa semnam noile contracte pana pe 31 ian dupa care vine tranta asta de anexa si pun pariu ca asta nu e tot.
M-am stresat sa calculez eu cat ma duce neuronul, pret cu accize 1.52 lei/kwh
Ma gandesc cu groaza deja, avand in vedere ca am consum mediu  de 280 Kw pe luna, iar vara in medie 550 - 600kw pt ca apartamentul e in soare tot timpul ca micu pe gratar.
Din cate am observat ca treaba sta cam la fel daca iei la puricat toti funrizorii, cu f f mici exceptii, si-n cazul asta, ce-i de facut?
Mi s-a incordat un nerv. Posted Image

#70
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Salutare, mama mea vrea sa treaca la hidroelectrica dupa ce eon a marit tarifele fara sa o anunte(cum au facut si cu mine, au dat vina pe posta romana, ei au trimis notificarea dar posta romana nu a predat scrisoare...). Vreau sa stiu daca merita sa treaca la hidroelectrica, factura ei e cu totul diferita de a mea, apar multe chestii noi, corectii(la ce? daca au masurat indexul), er inductiva masurata este 199 iar corectia 1554. Atasez ultima factura. Din cate stiu de la mama, pe proprietatea ei este un stalp cu un transformator si ea trebuie sa plateasca toate pierderile, asa a facut de mai bine de 10 ani, mie mi se pare putin ciudat.

Precizez ca nu are mari consumatori, o lada frigorifica, un congelator, un frigider, un radiator electric pentru a incalzi o camera de 20mp destul de izolata, maxim 10 becuri, o masina de spalat, doua telefoane, o tableta si un macbook air. Eu am mai multi consumatori in casa si consum 300kwh nu 3000kwh pe luna.

In unele veri nu sta nimeni acolo si merge doar un bec, consumul scade cu maxim 20%.

Attached Files



#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
E topic special pentru Hidroelectrica doar vezi ca preturile convenabile sunt doar pe pers fizica/client casnic.
https://forum.softpe...tii-reclamatii/

#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.hotnews....lor-energie.htm
"UPDATE Consens în Coaliție / Cum arată varianta finală a ordonanței plafonării prețurilor la energie - DOCUMENT"
  • a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este mai mic sau egal cu 30 - 100 KWh;
  • b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;
  • c) maximum 1 leu/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienţilor noncasnici.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate