Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#307
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

 danigoleman, on 15 decembrie 2022 - 11:33, said:

9 milioane de romani au 2 case sau stau in chirie?
Nu,de unde stie furnizorul cate ai? acum anre a precizat ca se aplica automat locul de consum din buletin

#308
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 16.03.2005
Legea plafonării obligă mulți români să achite mai mult la energie electrică, nu de la 1 ianuarie 2023, ci și retroactiv pentru anul 2022!

https://economie.hot...022-analiza.htm

#309
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008

 johnnickelby, on 15 decembrie 2022 - 13:42, said:


Doua locuri de consum, sau doua contracte de furnizare? Ca este o diferenta.
Doua locuri de consum inseamna doua proprietati, dar poti avea contract de furnizare doar pe una.
Scuze acum am verificat si la energie electrica, la apartament sunt trecut eu titular, cu domiciliul din cartea de identitate la apartament si la hidroelectrica.
La casa e trecuta mama titular contract, avand domiciliul in buletin trecut la acelasi apartament si contract la cez vanzare.

Mai trebuie sa completez vreo declaratie?

#310
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Anunta pe la tv ca iar modifica ceva.
Incredibil cat de idioti sunt astia.Posted Image

#311
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 16.03.2005
https://www.hotnews....ilor-consum.htm

Ministrul Energiei anunță că declarațiile pe proprie răspundere vor fi eliminate: Toți cetățenii vor beneficia de tarifele plafonate la curent indiferent de numărul locurilor de consum

#312
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cred asa ceva. Ce natie cretina avem in guvernul ala! Nu spun ca declaratiile ajutau sau incurcau dar atata balbaiala e de neconceput.

#313
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Totusi este bine ca se repara niste anomalii.
De ex la mine contractele pe doua locuinte sunt pe un parinte dar in acele locatii stau doua familii diferite.
Incercand sa ma documentez pentru a schimba un contract pe mine am vazut ca se poate schimba titularul doar facand un nou contract. In aceasta situatie pretul este dublu fata de cat este acum pe contract.
Evident ca pana in 2025 se compenseaza dar totusi este un mare dezavantaj sa ai pe contract un pret mare.
Nu inteleg de ce nu poti prelua un contract in aceleasi conditii tarifare - sau poate se poate si nu am gasit eu.
Am mai preluat contracte pentru alte servicii si am plecat de unde era vechiul contract nu de la zero.

Edited by vdingo11, 21 December 2022 - 09:15.


#314
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Ceea ce vrei tu se numește „cesiune de contract”. Verifică în contractele existente dacă scrie ceva despre acest lucru. Sau întreabă la call center, la alegere...
Cît despre „dezavantajul” de a avea un preț mare pe contract, cu ce te afectează? Vizual sau psihologic? Că financiar în nici un caz, atîta timp cît ceea ce plătești tu e plafonat la un cu totul alt nivel!

P.S. Chiar dacă vei reuși cesiunea de contract, cu siguranță acesta va expira înainte de 2025, deci tot cu siguranță va trebui să închei un nou contract, care, evident, tot cu siguranță, va fi la un preț mai mare decît cel plafonat! Cum ar veni, amîni cu cîteva luni inevitabilul! Serios, mai poți dormi noaptea de la atîtea griji...?:)

#315
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Posibil sa ai dreptate in ceea ce spui dar eu gandesc din perspectiva unui om care nu are cunostinte legislative.
Pana in 2025 pretul este subventionat deci nu conteaza cu ce tarif inchei contractul.
Poate vom fi sanatosi pana in 2025, sau poate guvernantii hotarasc ca bugetul nu mai poate sustine aceasta compensare mult mai devreme si atunci una este sa ai un pret la curent de 2.045 si alta un pret de 4.66.
Banuiesc ca o sa spui ca un contract se poate incheia pe 2 ani si apoi renegocia. Corect dar una este sa negociezi plecand de la un pret mic si altceva de la un pret mare.

Multumesc de ideea de concesiune contract - voi studia detaliile sa vad ce si cum.

Edited by vdingo11, 21 December 2022 - 10:15.


#316
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Cesiune, nu concesiune!:)
Cît despre „negocierea” unui contract de furnizare utilități, așa îi spune în teorie! În fapte e „accepți sau du-te la altul”! Nu mai merge ca pe vremea lu' nenea Lăpușneanu, cu „ de voi nu mă vreți, eu vă vreu”...:)

#317
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019
https://economie.hot...-spune-anre.htm

#318
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
pragurile 0,68 0,80 se aplica pentru consumul 2021 sau cel din 2022 ? multam

#319
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Consumul din 2023, cel puțin asa au zis.

#320
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ma refeream la anul asta, raportare la 2021 sa cel real de 2022?

#321
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Se face regularizarea la 31 martie pe consumul aferent 2022.

#322
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ce stiti voi? Daca ai fost trecut pe contract FUI, pretul la curent se plafoneaza sau nu?

#323
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Eu intreb, eu raspund, ca am gasit raspunsul: da, e plafonat indiferent ca e contract piata concurentiala sau furnizor ultima instanta. Ce e logic.

#324
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Elcen a cerut 1700 lei/MWh și nu a cumpărat niciun furnizor energie electrica la acest preț.
https://www.economic...lui_638855.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate